historia
nawka

Zapis rozmów Karola Modzelewskiego i Andrzeja Werblana o Polsce Ludowej, najważniejszych wydarzeniach i postaciach tamtego czasu. Niemal przez cały okres PRL obaj stali nie tylko po dwóch stronach barykady – jeden jako dygnitarz, drugi jako buntownik – ale też byli w swych środowiskach ważnymi postaciami. Werblan pisał przemówienia dla Gomułki i Gierka, jest autorem hasła „Aby Polska rosła w...

Niemal przez cały okres PRL obaj stali nie tylko po dwóch stronach barykady – jeden jako dygnitarz, drugi jako buntownik – ale też byli w swych środowiskach ważnymi postaciami. Werblan pisał przemówienia dla Gomułki i Gierka, jest autorem hasła „Aby Polska rosła w siłę, a ludzie żyli dostatniej”. Modzelewski wymyślił nazwę „Solidarność”, a wcześniej, w roku 1968, hasła, które skandowali studenci w obronie Dziadów.

Rozmowy prowadził Robert Walenciak.

źródło opisu: Wydawnictwo Iskry

źródło okładki: Wydawnictwo Iskry

almos | 2017-12-31
Przeczytana: 18 listopada 2017

Rozmowa dwóch historyków o czasach PRL, fascynujące jest to, iż tworzyli oni ówczesną historię stojąc po przeciwnych stronach barykady. Ma się wrażenie dotykania tamtych zdarzeń, poza tym widzimy, że dzieje PRLu, nie są czarno-białe, jak nam się usiłuje wmówić ostatnio, to raczej różne odcienie szarości. Lektura obowiązkowa dla miłośników historii.

Mamy w książce dyskusję dwóch profesorów historii o czasach PRLu, sami rozmówcy brali wtedy czynny udział w wydarzeniach politycznych stojąc po różnych stronach barykady. Rozmowa stoi na wysokim poziomie, nie ma żadnych wycieczek osobistych. Poza tym fascynujące jest śledzenie interpretacji historii przez ludzi, którzy ją tworzyli, a są profesjonalistami, mają zatem świadomość pułapek czyhających na tych, którzy wspominają: wybiórcza pamięć, skrajnie subiektywne podejście, ryzykowne teorie spiskowe.

Ogólnie rzecz biorąc historia PRLu jest pełna dziur głównie z powodu braku dostępu do archiwów radzieckich (teraz rosyjskich). Czasami...

Carmel | 2017-09-09
Na półkach: Historia_2, Przeczytane, E-book
Przeczytana: 05 września 2017

„Modzelewski-Werblan. Polska Ludowa” to pasjonująca i pouczająca na kilku poziomach lektura. To spotkanie dwóch doświadczonych życiowo ludzi, którzy PRL przeżyli po obu stronach barykady.

Andrzej Werblan - członek aparatu partyjnego PPS i PZPR, wnikliwy obserwator sceny politycznej całego okresu Polski Ludowej. Sekretarz Bieruta, jeden z głównych ideologów i teoretyków partii, minister i wielokrotny poseł na sejm. Współpracownik Gomułki i jego osobisty ghostwriter. Profesor historii.

Karol Modzelewski – syn polskiego komunisty przedwojennego, działacz opozycyjny. Wielokrotni aresztowany członek Solidarności. Profesor mediewista.

Dwie osobowości, różne losy, różne optyki i perspektywy, ale czy diametralnie różne oceny PRL-u?

Dyskusja w książce prowadzona jest dynamicznie. Profesorowie, czasem wspierani przez dziennikarza Roberta Walenciaka, chronologicznie przedyskutowali węzłowe problemy lata 1944-1989. Pewne fragmenty czytało się jak najwyższej klasy kryminał. To byłaby...

haLina | 2018-05-23
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 23 maja 2018

Zdaje się, że wiązałam z tą książką zbyt dużo nadziei. Podczas czytania miałam poczucie manipulowania, szczególnie profesor Werblan próbował "sprzedać" wersję historii, z którą niekoniecznie się zgadzam. Mnóstwo powiązań personalnych, teorii spiskowych, tajemniczych powiązań i prowokacji. Ciekawie zrobiło się w opowieści o latach 60 i 70. Przeczytałam i nie żałuję, choć jednak rozczarowanie..

Wasyl Czapajew | 2017-09-26
Przeczytana: 26 września 2017

Niestety obydwaj rozmówcy oraz dziennikarz prowadzący w tej książce "rozmowie" to ignoranci ekonomiczni i do tego jeszcze o lewicowym nastawieniu. W związku z czym Balcerowiczowi się dostać musi. Tak poza tym jest to ciekawa opowieść o historii PRL. Myślę, że nawet dla znawcy tej tematyki sporo ujawnionych tutaj hipotez lub wręcz faktów będzie nie lada odkryciem.

jarr74 | 2018-01-16
Przeczytana: 2018 rok

„Zawsze po przeciwległych stronach barykady. Modzelewskiego widzimy w roli najbardziej nieprzejednanego wroga PRL, działacza opozycji, który siedział w więzieniu najdłużej ze wszystkich. W sumie – jako polityczny – spędził za kratkami prawie dziewięć lat.Werblanowi blisko do innych rekordów – pracę w gmachu KC rozpoczął w roku 1954, jako asystent Bolesława Bieruta, i nie opuszczał „Białego Domu” do roku 1981. Regularnie awansując, aż do stanowiska sekretarza KC i wicemarszałka Sejmu”.

Zdecydowanie jedna z najciekawszych i najważniejszych publikacji, dotyczących najnowszej historii Polski, z jaką miałem okazję zapoznać się ostatnimi czasy, zarówno, jeśli chodzi o formę (od czasów pamiętnej książki Teresy Torańskiej ‘Oni” jest to mój ulubiony sposób przedstawiania naszych dziejów) zawarte w niej treści jak i dwójkę, szczególnych bohaterów: Andrzeja Werbalna i Karola Modzelewskiego.
Pozornie wydaje się iż dzieli ich wszystko. Pierwszy to zdeklarowany komunista, dawny, prominentny...

Podi | 2017-10-12

KAPITALNA. Doskonałe, pozbawione nadęcia i kombatanctwa podsumowanie PRL-u.

d4darek | 2018-03-02
Przeczytana: 02 marca 2018

Świetna książka! Chociaż czytałem ją długo (dostałem pod choinkę 2017r.) to w rozmowach czuć iskrę. Widać, że obaj panowie (starsi panowie :) wiedzą o czym mówią. Ich wypowiedzi, przecież subiektywne, nacechowane są jednak ogromną dawką wiedzy, nie tylko wspomnień. Oby więcej takich pozycji!

Rodion_Raskolnikow | 2017-11-21

Fragmenty.