8,26 (117 ocen i 23 opinie) Zobacz oceny
10
18
9
34
8
40
7
18
6
3
5
1
4
2
3
1
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788326822728
liczba stron
344
kategoria
pozostałe
język
polski
dodał
LubimyCzytać

Zbiór najważniejszych wywiadów Grzegorza Sroczyńskiego, dziennikarza "Gazety Wyborczej". Jego rozmowy wywoływały ostre dyskusje i polemiki, a niektóre z zawartych w nich sformułowań weszło na stałe do debaty publicznej (np. słynne "byliśmy głupi" wypowiedziane przez prof. Marcina Króla czy "etatów nie będzie" rzucone przez Henrykę Bochniarz). Wywiady Sroczyńskiego z tej książki otrzymały w...

Zbiór najważniejszych wywiadów Grzegorza
Sroczyńskiego, dziennikarza "Gazety Wyborczej". Jego
rozmowy wywoływały ostre dyskusje i polemiki, a niektóre z
zawartych w nich sformułowań weszło na stałe do debaty
publicznej (np. słynne "byliśmy głupi" wypowiedziane przez
prof. Marcina Króla czy "etatów nie będzie" rzucone przez
Henrykę Bochniarz). Wywiady Sroczyńskiego z tej książki
otrzymały w zeszłym roku trzy najważniejsze polskie nagrody
dziennikarskie: im . Barbary Łopieńskiej, im. Andrzeja
Wojciechowskiego oraz Grand Press.
Rozmówcami Grzegorza Sroczyńskiego są Marcin Król, Andrzej Leder, Marcin Bajko, Marek W.
Kozak, Jan Krzysztof Bielecki, Sławomir Sierakowski, Karol Modzelewski, Janusz Filipiak, Henryka
Bochniarz, Elżbieta Mączyńska, Krzysztof Jasicki, Jerzy Hauser, Piotr Kuczyński, Stanisław Owsiak,
Janina Ochojska, Piotr Ikonowicz, Leokadia Oręziak, Mirosław Sielatycki, Joanna Bochniarz, Dorota
Wellman.

 

źródło opisu: opis wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (384)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 1096
Zuba | 2016-03-20
Przeczytana: 20 marca 2016

Dziewięć gwiazdek daję za wagę poruszanych tematów i dobór rozmówców, bo książka ta jest zbiorem wywiadów, z mniej lub bardziej znanymi osobami z polskiego świata nauki, polityki, telewizji i biznesu. Rozmówców łączy zdolność do refleksji (w większości przypadków), szerokie spojrzenie i umiejętność wyrażania poglądów bez ataków osobistych - jeśli biją się w czyjeś piersi, to swoje.
Kilka z tych wywiadów miałam okazję przeczytać wcześniej, więc nie miały uroku nowości, niemniej dobrze było do nich wrócić.

Całość jest rozliczeniem z efektami ostatnich 25 lat - gorzkim w smaku, bez cienia triumfalizmu. Sama wchodziłam w dorosłe życie na początku lat 90-tych, pamiętam ten zapał, nadzieję, wydawało się, że wszystko będzie dobrze bo mamy wolność. Najwyraźniej to nie wystarcza, skoro równość leży i kwiczy (nie zawsze bo komuś nie chce się po robotę schylić), a braterstwo brzmi wstydliwie i kojarzy się już tylko z Rewolucją Francuską. A mnie nie dotknęło nigdy bezrobocie, nie groziła mi...

książek: 281
Lengua | 2018-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2018

Zbiór wywiadów z ludźmi, których można uznać w Polsce za autorytety. To nie jest miłe łechtanie rozmówców po ich ego, zresztą żaden z nich by sie na to nie nabrał - mamy tu raczej trudne pytania, często wręcz zaczepki autora i brutalnie szczere odpowiedzi. To pocieszające, że ludzie tak jeszcze rozmawiają.

Rozmawiają nie o byle czym bo o ostatnich 25 latach w Polsce. Co zrobiliśmy źle? Gdzie można było obrać inny kierunek? W jakim tak naprawdę społeczeństwie żyjemy i co dalej? Fascynująca, choć nieco smutna lektura.

Rozmówcy stanowią dość dobry przekrój przez różne 'opcje', od lewa do prawa, za to ogromne wyrazy uznania, bo mimo tego każdy wywiad jest interesujący, poszerza horyzonty i otwiera oczy na wiele niuansów.

Warto.

książek: 1214
oliwa | 2018-07-10
Na półkach: Przeczytane, Polska

Zbiór wywiadów o tym, co nam się w Polsce po 89 roku nie udało i dlaczego.
Dlaczego wysiłki, pieniądze i inwestycje idą w beton, a nie w ludzi. Dlaczego sobie nie ufamy. Dlaczego nie dbamy o słabszych. Dlaczego jesteśmy niewolnikami przeszłości i starych błędów, i nie potrafimy się z nich wyzwolić, chociaż na dłuższą metę mogą być dla nas zabójcze. Dlaczego tego nie widzimy?

„Z trzech wartości republikańskich: wolność, równość, braterstwo, najlepiej wyszła nam wolność. Równość jeszcze jakoś się trzyma. Natomiast braterstwo kuleje”.

Liberalizm miał automatycznie załatwić wszystkie nasze problemy. W momencie, w którym do nas przyszedł, chyba nikt na poważnie nie myślał o tym, że zawsze wyrasta on na jakiejś glebie, która nadaje mu charakter. Ta gleba to kultura polityczna, kultura życia społecznego, i oczywiście, sprawny system prawny. Wszystko miało zadziałać samo. Zdecydowanie nie wszędzie zadziałało (oczywiście mogło pójść jeszcze gorzej – jak dalej na Wschodzie, gdzie doradca...

książek: 628
Mey-Mey | 2017-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2017

Polecam! Spojrzenie na świat, na Polskę z różnych perspektyw. Daje do myślenie. Zmusza do refleksji.

książek: 250

"Świat się chwieje" to zbiór wywiadów z krajowymi przedstawicielami naszego życia społeczno-ekonomicznego. Część z tych wywiadów czytałam już kiedyś w gazecie. Ale dzięki tej książce poznałam opinię i światopogląd jeszcze kilkorga innych, a ciekawych ludzi. Z racji może mojego zawodu, zaczęłam od ekonomistów. Wśród nazwisk moich ulubionych, takich jak Piotr Kuczyński ze swoim wykładem na temat marnotrawstwa środków, Elżbieta Mączyńska z poglądami zbliżonymi do Christine Lagarde, Jerzy Hausner ze swoim wcale niebezpodstawnym przekonaniem o braku wzajemnego zaufania Polaków w kwestii finansów, pojawia się jeszcze jedno nazwisko – Stanisław Owsiak. Miło mi poznać opinię i sposób rozumowania jeszcze jednego człowieka, który mówi o finansach, a myśli o człowieku. Oby więcej takich.
Książka podzielona jest na trzy części: "Wolność", "Równość" i "Braterstwo". Wywiady z ekonomistami znajdują się w pierwszych dwóch częściach.Trudno się dziwić. I trudno się nie zgodzić, że wolność bardzo...

książek: 713
Jarek1983 | 2015-11-17
Przeczytana: 09 listopada 2015

Grzegorz Sroczyński właśnie wyrósł nad swoje pokolenie.
Zaciekły i nieustępliwy dziennikarz Grzegorz Sroczyński idzie na wojnę z naszym dobrym samopoczuciem i rosnącym PKB. Dotyka spraw klasy średniej, polskiej historii, ekonomicznej histerii (hipsterii) oraz spraw istotnych z punktu widzenia współczesnego patrioty (nie bójmy się tego słowa). Żarliwość poglądowa Sroczyńskiego udziela się czytelnikowi. Można się z nim nie zgadzać, ale to właśnie ta żarliwość nie pozwala mu odpuszczać ludziom, z którymi przeprowadza wywiady. Nie odpuszcza Królowi, nie odpuszcza Bochniarz. Dawno nie rozpiekliła mnie tak żadna lektura. Wkurza się człowiek i miota czytając te wywiady. Godna to lektura do namysłu, ale i do przedsięwzięcia różnych aspektów społecznych (pomagać i współpracować). Owszem, lewostronne myślenie redaktora, czasami (podkreślam, czasami) sprawia, że autor jest bywa zbyt uparty lub tendencyjny, ale ma to jasny cel: wyostrzenie problemu. Chcecie prawdziwej zmiany? Przeczytajcie to...

książek: 422
amrita | 2016-06-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 14 czerwca 2016

Jeżeli Wam się wydaje, że jest nieźle, a będzie jeszcze lepiej, zaś Wasze dzieci to ho, ho, ho i w ogóle - wraz z tą książką otrzymujecie klucz do koszmaru. Gwarantuję - zaczniecie się bać, a co najmniej solidnie martwić o własną przyszłość. Nawet na mnie - osobie w gruntu pesymistycznej i niemającej złudzeń co do natury ludzkiej ("na kształt i podobieństwo") - podziałało to jak strumień zimnej wody, który kieruje mnie wprost na równię pochyłą i tej sile się nie oprę, bo po prostu nie mam żadnego wpływu na to, co się wkrótce ze stanie. Żegnajcie złudzenia!

książek: 856
Marta Zagrajek | 2015-10-27
Na półkach: Przeczytane, Zrecenzowane
Przeczytana: 24 października 2015

Cieszycie się, że PKB rośnie? Że bezrobocie maleje? Że kryzys nad nie dotknął? Jasne, że się cieszycie. Bo nie rozumiecie. Nie próbujecie zrozumieć i nie chcecie wiedzieć. Nie zadajecie najistotniejszych pytań, nie interesuje Was nic poza egzystencją z dnia na dzień. Jest źle? Tak widocznie musi być! Jest kiepska koniunktura – no cóż, prawa wolnego rynku…I tak ze wszystkimi pytaniami. Kiedy przestaliśmy sami sobie zadawać elementarne zagwozdki? Co stało się z naszymi umysłami, że pogodziliśmy się z zastaną rzeczywistością, czemu nie chcemy walczyć o lepsze jutro?

Grzegorz Sroczyński w ubiegłym roku otrzymał Nagrodę Grand Press w kategorii Wywiad, za wywiad pot tytułem „Byliśmy głupi” przeprowadzony z Marcinem Królem. I nie ma czemu się dziwić – jego wywiady są błyskotliwe, trafiające w sedno i obiektywne – o co często jest naprawdę bardzo trudno. Idealnie wyprowadza z równowagi nawet spokojnych rozmówców, bo wtedy mówią najciekawsze kwestie i te, które woleliby zatrzymać dla...

książek: 112
Mariusz | 2016-01-21
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 21 stycznia 2016

Swoją wiedzę na temat ekonomii i życia w kraju zbierałem już w wolnej Polsce. Odkąd pamiętam wkładano mi do głowy, że podatki to nic innego jak kary nałożone przez państwo na własnych obywateli. Że wolny rynek świetnie sam się reguluje. Uczyłem się o krzywych Laffera i innych teoriach, a podatek liniowy był dla mnie oczywistą sprawiedliwością. Nie wiem jaki miałbym dziś punkt widzenia na gospodarkę, gdybym nie spędził roku w Skandynawii i nie poznał odmiennego funkcjonowania społeczeństwa.

Ta książka nie jest tylko o ekonomii. To zbiór wielu znakomitych rozmów, w których Grzegorz Sroczyński (jeden z najlepszych dziennikarzy) stawia przed swoimi gośćmi zasadnicze pytania o sprawiedliwość. Przeczytacie tu zarówno wyznania tych, którzy otwarcie przyznają się do winy i czują odpowiedzialność za fatalny los wielu rodaków, jak i tych, którzy nie widzą niczego złego w fakcie, że obok nich inni, pomimo ciężkiej pracy nie potrafią związać końca z końcem.

książek: 65
jedutyzdi | 2016-01-21
Na półkach: Przeczytane

Książka ma formę zbioru 20 wywiadów podzielonych w 3 działy o tytułach: WOLNOŚĆ, RÓWNOŚĆ, BRATERSTWO. Autor wraz ze swoimi rozmówcami próbuje przyjrzeć się z bliska następstwom transformacji po 1989 roku kładąc przede wszystkim nacisk na kwestie społeczne. Tezy które stawia dziennikarz na świecie po kryzysie 2009 roku już rozgościły się na dobre w umysłach współczesnych. W Polsce są w zupełnej kontrze wobec rozbuchanego neoliberalizmu. Bardzo świeża i ciekawa pozycja.

zobacz kolejne z 374 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd