Świat się chwieje. 20 rozmów o tym, co z nami dalej

Wydawnictwo: Agora SA
8,27 (129 ocen i 28 opinii) Zobacz oceny
10
20
9
37
8
45
7
20
6
3
5
1
4
2
3
1
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788326822728
liczba stron
344
kategoria
pozostałe
język
polski
dodał
LubimyCzytać

Zbiór najważniejszych wywiadów Grzegorza Sroczyńskiego, dziennikarza "Gazety Wyborczej". Jego rozmowy wywoływały ostre dyskusje i polemiki, a niektóre z zawartych w nich sformułowań weszło na stałe do debaty publicznej (np. słynne "byliśmy głupi" wypowiedziane przez prof. Marcina Króla czy "etatów nie będzie" rzucone przez Henrykę Bochniarz). Wywiady Sroczyńskiego z tej książki otrzymały w...

Zbiór najważniejszych wywiadów Grzegorza
Sroczyńskiego, dziennikarza "Gazety Wyborczej". Jego
rozmowy wywoływały ostre dyskusje i polemiki, a niektóre z
zawartych w nich sformułowań weszło na stałe do debaty
publicznej (np. słynne "byliśmy głupi" wypowiedziane przez
prof. Marcina Króla czy "etatów nie będzie" rzucone przez
Henrykę Bochniarz). Wywiady Sroczyńskiego z tej książki
otrzymały w zeszłym roku trzy najważniejsze polskie nagrody
dziennikarskie: im . Barbary Łopieńskiej, im. Andrzeja
Wojciechowskiego oraz Grand Press.
Rozmówcami Grzegorza Sroczyńskiego są Marcin Król, Andrzej Leder, Marcin Bajko, Marek W.
Kozak, Jan Krzysztof Bielecki, Sławomir Sierakowski, Karol Modzelewski, Janusz Filipiak, Henryka
Bochniarz, Elżbieta Mączyńska, Krzysztof Jasicki, Jerzy Hauser, Piotr Kuczyński, Stanisław Owsiak,
Janina Ochojska, Piotr Ikonowicz, Leokadia Oręziak, Mirosław Sielatycki, Joanna Bochniarz, Dorota
Wellman.

 

źródło opisu: opis wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (402)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 2734
Koronczarka | 2018-08-24
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 24 sierpnia 2018

Jedna z ważniejszych książek, jakie przeczytałam ostatnimi czasy. Że świat się chwieje to widać, słychać i czuć. Dlaczego? Z wywiadów, z których składa się książka, wynika, że za bardzo uwierzyliśmy w neoliberalizm, a on swoje już zrobił i teraz trzeba iść inną drogą. Dlatego też, że zabrakło lewej nogi. Powodów jest jeszcze wiele więcej, ale, moim zdaniem, te wysuwają się na plan pierwszy. Sroczyński przeprowadził zacytowane rozmowy w latach 2013-1015, a ich zestawienie daje doskonałą diagnozę społeczną i odpowiedź na pytanie, skąd wziął się pożerający nas dzisiaj populizm i nieustająca popularność obecnych władców. Wiele z wywiadów (np. z Profesorem Karolem Modzelewskim!) wstrząsająca!

książek: 2638
beata | 2018-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2018

Książka jest zbiorem wywiadów będących podsumowaniem ćwiećwiecza wolnej Polski pogrupowanych pod tytułami zaczerpniętymi z haseł Wielkiej Rewolucji Francuskiej: Wolność, Równość, Braterstwo. Z refleksji bohaterów wywiadów wynika jednak, że nasze, polskie zwycięstwo w 1989 roku, oparte było tylko na pierwszym członie hasła. A i tak rozumianym przez wielu wówczas decydujących, opacznie. Z wywiadów wyłania się wstrząsający obraz Polski, gorzka diagnoza społeczeństwa polskiego, fatalna kondycja człowieka.
To jedna z ważniejszych książek, które przeczytałam. Zajęła mi głowę na wiele dni: wywołała mnóstwo refleksji, skłoniła do „dyskusji” z autorem i udzielającymi wywiadów, sprawiła, że znalazłam odpowiedzi na zadawane sobie dawno temu pytania, że znalazłam wytłumaczenie dla wielu spraw i sytuacji bardzo wówczas niejasnych i niezrozumiałych dla mnie, że utwierdziłam się w wielu odczuciach, przeczuciach itp…
Polecam.

„Źródłem wszystkich naszych problemów jest upadek myślenia. W gruncie...

książek: 1088
Zuba | 2016-03-20
Przeczytana: 20 marca 2016

Dziewięć gwiazdek daję za wagę poruszanych tematów i dobór rozmówców, bo książka ta jest zbiorem wywiadów, z mniej lub bardziej znanymi osobami z polskiego świata nauki, polityki, telewizji i biznesu. Rozmówców łączy zdolność do refleksji (w większości przypadków), szerokie spojrzenie i umiejętność wyrażania poglądów bez ataków osobistych - jeśli biją się w czyjeś piersi, to swoje.
Kilka z tych wywiadów miałam okazję przeczytać wcześniej, więc nie miały uroku nowości, niemniej dobrze było do nich wrócić.

Całość jest rozliczeniem z efektami ostatnich 25 lat - gorzkim w smaku, bez cienia triumfalizmu. Sama wchodziłam w dorosłe życie na początku lat 90-tych, pamiętam ten zapał, nadzieję, wydawało się, że wszystko będzie dobrze bo mamy wolność. Najwyraźniej to nie wystarcza, skoro równość leży i kwiczy (nie zawsze bo komuś nie chce się po robotę schylić), a braterstwo brzmi wstydliwie i kojarzy się już tylko z Rewolucją Francuską. A mnie nie dotknęło nigdy bezrobocie, nie groziła mi...

książek: 878
Elżbieta | 2018-09-23
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 23 września 2018

W miarę obiektywny obraz oraz diagnoza, aczkolwiek niepełna, chorób naszej postpeerelowskiej Polski w wywiadach z osobami o znanych nazwiskach. Znaczną cześć tych wywiadów przeczytałam kiedyś w GW, kiedy jeszcze była ona moją codzienną gazetą. Teraz nie jest i niestety żadna inna nie zajęła jej miejsca. Jest puste.
Wywiady, jak to wywiady, pewnie są autoryzowane i wyczuwam, że niepełne. Gdybym miała odnieść się do każdego, pewnie powstał by wywiad z samą sobą. Tylko kto by tam chciał czytać o tym co myśli o obecnej Polsce przeciętna Polaka. Co innego ludzie o znanych nazwiskach,a jeszcze lepiej autorytety. Nie żebym miała coś przeciwko autorytetom. Wręcz przeciwnie,są nam bardzo potrzebne jak drogowskazy kierujące nas na właściwe drogi na manowcach życia. Tyle tylko,że namnożyło się teraz tyle fałszywych, iż mogą nas raczej na złe drogi wyprowadzić.
Jedna przewodnia myśl krążyła mi po głowie w trakcie czytania, że niestety nie mieliśmy w okresie przemian w Polsce inteligencji....

książek: 297
Lengua | 2018-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2018

Zbiór wywiadów z ludźmi, których można uznać w Polsce za autorytety. To nie jest miłe łechtanie rozmówców po ich ego, zresztą żaden z nich by sie na to nie nabrał - mamy tu raczej trudne pytania, często wręcz zaczepki autora i brutalnie szczere odpowiedzi. To pocieszające, że ludzie tak jeszcze rozmawiają.

Rozmawiają nie o byle czym bo o ostatnich 25 latach w Polsce. Co zrobiliśmy źle? Gdzie można było obrać inny kierunek? W jakim tak naprawdę społeczeństwie żyjemy i co dalej? Fascynująca, choć nieco smutna lektura.

Rozmówcy stanowią dość dobry przekrój przez różne 'opcje', od lewa do prawa, za to ogromne wyrazy uznania, bo mimo tego każdy wywiad jest interesujący, poszerza horyzonty i otwiera oczy na wiele niuansów.

Warto.

książek: 1232
oliwa | 2018-07-10
Na półkach: Przeczytane, Polska

Zbiór wywiadów o tym, co nam się w Polsce po 89 roku nie udało i dlaczego.
Dlaczego wysiłki, pieniądze i inwestycje idą w beton, a nie w ludzi. Dlaczego sobie nie ufamy. Dlaczego nie dbamy o słabszych. Dlaczego jesteśmy niewolnikami przeszłości i starych błędów, i nie potrafimy się z nich wyzwolić, chociaż na dłuższą metę mogą być dla nas zabójcze. Dlaczego tego nie widzimy?

„Z trzech wartości republikańskich: wolność, równość, braterstwo, najlepiej wyszła nam wolność. Równość jeszcze jakoś się trzyma. Natomiast braterstwo kuleje”.

Liberalizm miał automatycznie załatwić wszystkie nasze problemy. W momencie, w którym do nas przyszedł, chyba nikt na poważnie nie myślał o tym, że zawsze wyrasta on na jakiejś glebie, która nadaje mu charakter. Ta gleba to kultura polityczna, kultura życia społecznego, i oczywiście, sprawny system prawny. Wszystko miało zadziałać samo. Zdecydowanie nie wszędzie zadziałało (oczywiście mogło pójść jeszcze gorzej – jak dalej na Wschodzie, gdzie doradca...

książek: 659
Mey-Mey | 2017-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2017

Polecam! Spojrzenie na świat, na Polskę z różnych perspektyw. Daje do myślenie. Zmusza do refleksji.

książek: 263

"Świat się chwieje" to zbiór wywiadów z krajowymi przedstawicielami naszego życia społeczno-ekonomicznego. Część z tych wywiadów czytałam już kiedyś w gazecie. Ale dzięki tej książce poznałam opinię i światopogląd jeszcze kilkorga innych, a ciekawych ludzi. Z racji może mojego zawodu, zaczęłam od ekonomistów. Wśród nazwisk moich ulubionych, takich jak Piotr Kuczyński ze swoim wykładem na temat marnotrawstwa środków, Elżbieta Mączyńska z poglądami zbliżonymi do Christine Lagarde, Jerzy Hausner ze swoim wcale niebezpodstawnym przekonaniem o braku wzajemnego zaufania Polaków w kwestii finansów, pojawia się jeszcze jedno nazwisko – Stanisław Owsiak. Miło mi poznać opinię i sposób rozumowania jeszcze jednego człowieka, który mówi o finansach, a myśli o człowieku. Oby więcej takich.
Książka podzielona jest na trzy części: "Wolność", "Równość" i "Braterstwo". Wywiady z ekonomistami znajdują się w pierwszych dwóch częściach.Trudno się dziwić. I trudno się nie zgodzić, że wolność bardzo...

książek: 674
jolasia | 2018-09-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 12 września 2018

Jezu, jaki wkurzający jest ten Sroczyński! Na szczęście łatwo okleić go etykietką z napisem „lewak“ i po sprawie. To bardzo wygodne, bo pozwala nam z lekceważeniem traktować to, co pisze i bezpiecznie pozostać w naszej sferze komfortu. Mówi się, że nie ma głupich pytań, tylko głupie odpowiedzi. Sroczyński umie zadawać pytania niewygodne, nawet dla niego samego. Nie pyta by prowokować, nie pyta by zdyskredytować rozmówczynię czy rozmówcę, pyta, żeby zrozumieć. Dlatego pyta często jak dziecko: „Dlaczego?“, „Czy to źle, czy dobrze?“, „W jakim sensie?“, „No i?“. W kwestiach tak trudnych jak kwestie gospodarcze, w których opinie nasze, czyli ludzi nie zajmujących się profesjonalnie gospodarką są kształtowane zwykle przez tzw. ekspertów oraz perspektywę własnego, małego ogródka, te pytania są jak kubły zimnej wody. Naprawdę tak to działa? Naprawdę można było to zrobić inaczej? Czy to dobrze czy źle? Co do jednego jestem przekonana, na pewno dobrze jest zmienić punkt widzenia, żeby ...

książek: 749
Jarek1983 | 2015-11-17
Przeczytana: 09 listopada 2015

Grzegorz Sroczyński właśnie wyrósł nad swoje pokolenie.
Zaciekły i nieustępliwy dziennikarz Grzegorz Sroczyński idzie na wojnę z naszym dobrym samopoczuciem i rosnącym PKB. Dotyka spraw klasy średniej, polskiej historii, ekonomicznej histerii (hipsterii) oraz spraw istotnych z punktu widzenia współczesnego patrioty (nie bójmy się tego słowa). Żarliwość poglądowa Sroczyńskiego udziela się czytelnikowi. Można się z nim nie zgadzać, ale to właśnie ta żarliwość nie pozwala mu odpuszczać ludziom, z którymi przeprowadza wywiady. Nie odpuszcza Królowi, nie odpuszcza Bochniarz. Dawno nie rozpiekliła mnie tak żadna lektura. Wkurza się człowiek i miota czytając te wywiady. Godna to lektura do namysłu, ale i do przedsięwzięcia różnych aspektów społecznych (pomagać i współpracować). Owszem, lewostronne myślenie redaktora, czasami (podkreślam, czasami) sprawia, że autor jest bywa zbyt uparty lub tendencyjny, ale ma to jasny cel: wyostrzenie problemu. Chcecie prawdziwej zmiany? Przeczytajcie to...

zobacz kolejne z 392 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd