Lekarz, który wiedział za dużo

Tłumaczenie: Dorota Polska
Seria: Mroczny zaułek
Wydawnictwo: Smak Słowa
Legen som visste for mye
Ag2S

"Lekarz, który wiedział za dużo" to wartka powieść, wykraczająca poza ramy gatunku prozy lekarskiej. Łączy w sobie wątki sensacyjne i obyczajowe, przy czym nic nie jest tu takie, jakie się wydaje. Autor mnoży nie tylko zagadki, ale też ich ciekawe rozwiązania, wplata je w misterną i zaskakującą intrygę. Czy ufasz swojemu lekarzowi? Mroczny norweski kryminał medyczny. Norweska wyspa w...

Czy ufasz swojemu lekarzowi?

Mroczny norweski kryminał medyczny.

Norweska wyspa w gminie Hitra, początek posępnej, śnieżnej zimy.

Na kilka tygodni przed Bożym Narodzeniem, podczas wieczornej śnieżycy młody lekarz Mads Helmer odkrywa rozbity samochód swojego szefa Aldusa Caroliussena.

W ciągu następnych dni Helmer dowiaduje się wielu ciekawych rzeczy, które stawiają zmarłego – lekarza rodzinnego cieszącego się dużym autorytetem wśród miejscowych – w dwuznacznym świetle. Kim naprawdę był Caroliussen? Jak zginął? Poszlaki każą Helmerowi podejrzewać, że śmierć kolegi nie była przypadkiem. Wraz z córką zmarłego, Line Schönfelt, młody lekarz dostaje się do piwnicy Caroliussena, gdzie znajduje ogromne archiwum. W archiwum tym przez długie lata gromadzone były medyczne i pozamedyczne dane na temat pacjentów, nieraz boleśnie obnażające ich poczynania oraz fakty z życia.

źródło opisu: Wydawnictwo Smak Słowa, 2012

źródło okładki: http://www.smakslowa.pl/

Margo | 2019-07-31
Przeczytana: 30 lipca 2019

Norweska wyspa, lekarz i tajemnica. Bardzo fajny kryminał.

anna_4008 | 2019-06-16
Przeczytana: maj 2019

Norweski kryminał, w którym krew nie leje się zbyt często, a ludzie żyją swoim własnym życiem. Nie ma tu śledczych czy detektywów. Jest lekarz na głębokiej prowincji, który próbuje wyjaśnienie śmierci kolegi.

Akcja to płynne przejścia pomiędzy poszczególnymi wątkami, kolejni pacjenci Madsa, dostarczający nowe fakty na temat Caroliussena czy dowody na kontrowersyjną działalność zmarłego. Z początku czyta się dobrze jednak w połowie książka zaczyna nudzić. Nowe fakty wcale nie sprawiły, że lektura stała się bardziej atrakcyjna, raczej bardziej zagmatwana.
Powieść przeciętna, końcówka rozczarowująca.

Maciej | 2019-02-02
Na półkach: Przeczytane, Ebook, 2019
Przeczytana: 02 lutego 2019

Nie jest to typowy kryminał. Nie ma tu strzelanin ani pościgów ani krwawych scen. Jest za to lekarz (rodzinny), który próbuje rozwiązać zagadkę.
Akcja toczy się dosyć leniwie. Jest sporo treści społecznych i obyczajowych, niektóre z nich dla osoby nie orientującej się w norweskich realiach (czyli takiej jak ja) mogą wydawać się nieco dziwne.
Zwykle, gdy czytam książkę (zwłaszcza kryminał) to w pewnym momencie coś się u mnie „przestawia” i wiem, że przeczytam do końca z przyjemnością a nie z „poczucia obowiązku – zacząłem to skończę”. W przypadku np. Nesbo zwykle jest to po kilku stronach, w przypadku Horsta – po kilkunastu. Celowo przytoczyłem norweskich autorów :) W przypadku „Lekarza” też wystąpiło u mnie to „kliknięcie”, ale po przeczytaniu mniej więcej jednej trzeciej książki.
Podsumowując – nie spodziewajcie się „wodotrysków”, ale na zimowe wieczory może być.

malenka_30 | 2018-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2018

Piszę opinię na świeżo,zaraz po przeczytaniu.
Porażka... To jedyne słowo jakim mogę określić tą książkę. Po pierwszej części prawie się poddałam,ale że byłam ciekawa dlaczego tak innym się podoba to dałam jej szansę i brnęłam dalej. Jakoś przetrwałam do końca ale był to stracony czas.Ciągnie się jak flaki z olejem,wątki mega pomieszane,czasami musiałam kilka razy przeczytać zdanie albo cofnąć się do poprzednich stron żeby wiedzieć o co chodzi.
Jak dla mnie strata czasu.

Ella | 2017-12-28
Na półkach: Przeczytane, Niedokonczone

Co mnie znów podkusiło, żeby wziąć się za skandynawski kryminał?
Mimo najszczerszych chęci dobrnęłam tylko do połowy cały czas mając nadzieję na jakąś rozwój akcji. A tu nic. Nuda, nuda i jeszcze raz nuda. Ot, opowiastka o pracy lekarza gdzieś na skandynawskim zadupiu. Ale, żeby to zaraz nazywać kryminałem?
Nie polecam - tylko się wynudzicie.

maki | 2017-10-23
Przeczytana: 23 października 2017

Słabo. Są ciekawsze „kryminały” na tym świecie.

Anna | 2017-06-18
Przeczytana: 2017 rok

A mnie się podobało!
Z pewnością nie jest to krwawa, sensacyjna torpeda. Akcja książki snuje się pomału, lecz ciekawie. Fabuła wciąga i nie pozwala na dłuższe przerwy w czytaniu. Kilka wątków interesująco się przeplata, w swoim czasie odkrywane są kolejne karty z życia mieszkańców wyspy, doprowadzając czytelnika do finału.
Bohater da się lubić, jest błyskotliwy, choć początkowo trochę wycofany, daje radę stawić czoło problemom. I jeszcze rozwiązuje sensacyjno-kryminalną zagadkę - super lekarz.
Śnieżna i na pozór spokojna norweska wyspa zaprasza.

Eulalia Pstryk | 2016-09-16
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 16 września 2016

Druga książka tego autora, z jaką miałam do czynienia, i stwierdzam, że go lubię.:) Miło znów poczytać coś z tamtych rejonów, co nie jest pińcettomową sagą "dla pań" ani kryminałem. W skandynawskich książkach zawsze mi się podoba rzetelne osadzenie w realiach społecznych i pewna, hmmm, nie wiem jak to określić... surowość tej literatury. Mam wrażenie, że w tych książkach nie ma ani zbędnego upiększania niczyich motywów działania, ani zbytniej brutalizacji - ot, ludzie jak ludzie. Wiadomo, że zasadniczo chcą dobrze, a wychodzi jak zwykle, ale przez to są wiarygodni.

EwelinaEm | 2016-09-15
Przeczytana: 10 września 2016

Nesbo to to nie jest, czasami troszkę infantylności się wkrada, a szósty zmysł bohatera budzi podziw ;) ale:
a/ czyta się bardzo przyjemnie
b/ jest w sumie ciekawy pomysł i intryga
c/ tytuł moim zdaniem - przewrotny :)
d/ głównego bohatera da si lubić

czyli ogólnie na plus.

Elwira | 2016-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2016

Lekarz, który… to powieść wciągająca już od pierwszych stron. Z pewnością też wykracza poza ramy gatunku prozy medycznej. Nie jest typowo sensacyjno-medycznym thrillerem, bliżej jej do powieści obyczajowej. Zresztą doskonale wyważone proporcje sensacyjno-obyczajowe sprawiają, że niezwykle płynnie książkę się odbiera. Nie ma zgrzytów, niejasności, ani zalewu terminologią medyczną. Pojawia się za to lekka kpina z filmowego przedstawiania akcji typu: reanimacja, elektrowstrząsy itd. Świetne doprawdy!
Główny bohater nie jest typem „superbohatera” lecz od pierwsch stron budzi sympatię, na początku jest niczym „lekarz zniewolony”- uwikłany we własne poczucie niższości i sekret związany z chorobą, którą ukrywa. Prawie nic mu się nie udaje, choć bardzo się stara i ma szczere chęci – to zbyt dużo progów i oporów ze strony otoczenia (pacjentów, współpracowników) mu to uniemożliwia, do pewnego momentu. Później akcja po mistrzowsku poprowadzona i gdy wydaje się, że to już koniec „doktorka” –...