Opowieść o miłości

6,7 (2038 ocen i 153 opinie) Zobacz oceny
Love Story
Oliver, Jenny, miłość, choroba, śmierć
Barbara

Najsłynniejsza opowieść miłosna naszych czasów, przetłumaczona na kilkadziesiąt jezyków i sprzedana w nakładzie 30 milionów egzemplarzy. Oliver Barrett IV jest studentem prawa na Harvardzie. Jenny Cavillieri uczy się w konserwatorium muzycznym na Uniwersytecie Radcliffe. On ma bogatych rodziców, którzy chcą, by syn poślubił dziewczynę o tym samym statusie społecznym. Ona pochodzi z ubogiej rodziny robotniczej. On lubi sport, ona kocha muzykę. Dzieli ich wszystko, a łączy miłość, dla której nie ma barier. Ale ich szczęście zakończy się zbyt szybko...

źródło opisu: Albatros, 2004.

źródło okładki: Skan własny

Tą opowieść czyta się lekko, postacie są ciekawie nakreślone, nie ma zbędnych opisów, wszystkie są podporządkowane wątkowi miłosnemu. Jest to opowieść, bardzo mocno trzymająca się realiów. Autor zna także rzeczywistość uniwersytecką i przybliża nam ją.

"Opowieść miłosna" Ericha Segala, publikowana w Polsce także pod tytułami "Love story" i "Opowieść o miłości" okazała się dla mnie, bardzo pozytywnym zaskoczeniem. Średnią ocen ma niską, do tego tematyka wydaje się typowo kobieca, więc myślałem że, porzucę ją w trakcie czytania. Jednak czym dalej czytałem tym bardziej wciągała. Warto było więc nie rezygnować z tak wspaniałej lektury.

Autor opisuje miłość pomiędzy Oliwerem Barrettem IV, a Jennifer Cavilleri, parą nastolatków, studiujących na prestiżowym uniwersytecie amerykańskim Harvardzie. On jest synem Oliwera Barretta III, biznesmena, właściciela banków, jak go określa syn drętfus lub chodząca Skała Rushmore'a (to skała w której wyryto głowy 5 prezydentów USA). Tak więc...

Urmurmina | 2015-10-09

On - bogaty i popularny student Harvardu. Ona - uboga studentka college'u Radcliffe'a, uwielbiająca muzykę poważną. Połączy ich uczucie czyste i namiętne, które jednak nie może mieć happy endu...

Klasyk. Jednak gdyby nie długość tego opowiadania, to pewnie dałabym trochę wyższą ocenę. Niestety, małe rozmiary "Love story" - pomimo, że opowiadanie było przepełnione wspaniałą chemią między bohaterami - sprawiły, iż cała historia zakochanych i nawet ich dramat, były dla mnie zbyt banalne i bez odpowiedniego wydźwięku. Piękna i wzruszająca książka, ale fakt, że wszystko działo się szybko i bez szczegółów, nie pozwala mi zachwycić się nią tak, jak powinnam.

| 2014-12-02

Przyjemna, krótka lektura. Wzruszająca, ale niedoprowadzająca do wylewania ogromnej ilości łez... Opowieść o pięknej, bezgranicznej miłości.
I według mnie to by było na tyle- nie jest rewelacyjna, nie jest też przeciętna... Po prostu każdy musi we własnym zakresie zbadać grunt i zdecydować, czy chce przeczytać, czy nie. Ja jestem na "TAK" ;)

Dominika | 2016-02-27
Przeczytana: 26 lutego 2016

Jak mówi tytuł, jest to krótka historia o miłości.
Nie uważam jej za arcydzieło, ale myślę, że warto po nią sięgnąć.
Choć ma mało stron, to zawiera wiele treści.
Uczucie opisane z perspektywy mężczyzny (wydaje mi się ono realistyczne - ale czy ja mogę się na tym znać?). Różnice klasowe. Różne relacje rodzinne. Oraz tragiczne i wzruszające zakończenie, jakoś pasujące do tej książki.
Ale poczułam niedosyt, jak ją skończyłam. Chyba dlatego, że opowiadanie nie jest wcale łatwym gatunkiem literackim. Łatwo o wrażenie, że czegoś brakuje. Albo odwrotnie.

Książkowa-Fantazja | 2013-03-13
Przeczytana: 27 lutego 2013

Historii o miłości w literaturze mamy dużo. Inne są tandetne, a inne napisane z polotem na wysokim poziomie. "Love story" to historia o miłości napisana dobrze, wywołuje przemyślenia i refleksje.

Erich Segal ur. w 1937 roku w Brooklynie. Pisarz, scenarzysta, a także naukowiec. Sławą po dzień dzisiejszy cieszą się jego powieści "Doktorzy", czy "Absolwenci".

W "Love story" poznajemy Olivera Barrett'a , studenta prawa, który pochodzi z wyższych sfer. Nie dość, że uchodzi za przystojnego i bogatego, to jeszcze jest wysportowany i gra w hokeja na lodzie. Poznajemy także Jennifer Cavilleri,która jest jego przeciwieństwem. Dziewczyna studiuje w Radcliffe i jej pasją jest muzyka, na dodatek muzyka klasyczna. W przeciwieństwie do Olivera pochodzi z biednej i prostej rodziny, za to jest bardzo silnie związana emocjonalnie ze swoim ojcem, czego Olivier nie rozumie, gdyż ze swoimi rodzicami toczy wieczne konflikty. Autor w książce posługuje się prostym językiem i wyczuwa się słownictwo...

Kiwi_Agnik | 2013-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2013

Godzinne "czytadełko".

Powieść "Love Story" mnie rozczarowała... myślałam, że będzie dużo ciekawsza, lepsza i cieplejsza.

Niemniej jednak jest to klasyka i jeden z najsłynniejszych kultowych romansów wszech czasów, więc tej króciutkiej książki po prostu nie wypada nie znać.

Stasia | 2013-10-11
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 09 października 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"- Na czym opierasz przekonanie o swojej mądrości? - zapytałem.
- Na tym, że nie poszłabym z tobą na kawę.
- Bo ja bym cię nigdy nie zaprosił.
- To właśnie dowodzi - wyjaśniła - że jesteś głupi."

Na tym fragmencie zaczyna się i kończy moje dobre zdanie na temat tej książki. Jak dla mnie, lektura przypomina bardziej plan nierozwiniętych wydarzeń, banalne streszczenie, w którym ktoś łaskawie umieścił dialogi.
Opowieść wydaje się niekompletna, ponadto wątek choroby i śmierci Jenny jest malutki i nieciekawi opisany.
Podsumowując - LIPA.

PaniKa | 2010-07-19
Na półkach: Przeczytane, 2010
Przeczytana: 19 lipca 2010

Piękna opowieść o głębokim uczuciu łączącym dwoje ludzi. Napisana dosyć specyficznie, co sprawiało że trochę nużyło mnie czytanie. W niektórych momentach miałam ochotę odłożyć książkę, ale dotrwałam do końca. Opowiada o miłości, prawdziwej miłości, bezgranicznej. Dla której bohaterowie są w stanie poświęcić wszystko. Niekiedy może się wydawać trochę przesłodzona, ale wydaje mi się że to dodaje jej uroku. Lubię od czasu do czasu zagłębić się w typowe romansidło, a ta książka w dużej mierze nim jest. Koniec sprawił że się wzruszyłam. Książka cieniutka, do pochłonięcia w jeden wieczór. Warto przeczytać, mimo iż nie jest to opowieść która powala, ale na pewno może się podobać. Pokazuje nam czym jest miłość i że warto kochać, mimo wszystko.
"Kto kocha, nie potrzebuje nigdy mówić: przepraszam." Coś w tym jest.

Beti | 2018-03-15
Przeczytana: 15 marca 2018

Najpierw był scenariusz i film ,a potem powstała książka.
Filmu jeszcze nie oglądałam,ale książka ciekawa,chociaż trochę za krótka.

mnulka | 2014-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2014

Książka wspaniała. Na koniec miałam łzy w oczach. Napisana językiem prostym, ale bardzo dobrze się go czyta. To tak jakby ktoś siedząc z nami przy kawie opowiadał historię. Historię, która chwyta za serce.
Książka opowiada o zwykłych ludziach, ale o niezwykłym uczuciu, które ich łączy. Wszystko zdaje się takie proste, a jednak złożone jednocześnie.
Moim zdaniem warto przeczytać tą książkę.