Fortepian

Wydawnictwo: Bela Med
9788360022054

Inne wydania

George, moje serce należy do Ciebie to sekretne przesłanie kobiety, która nie mówi do mężczyzny, który nie umie czytać. Główna bohaterka zamyka się w milczeniu i silą własnej woli staje się niemową. Ucieka w muzykę. Gra na fortepianie jest dla niej grą uczuć i grą na uczuciach. Fortepian ucieleśnia wzruszenia, rozterki, rację życia. Ada nigdy nie przestaje zadziwiać. Uwodząc mężczyznę, najpierw spycha go na dno rozpaczy, by później wynieść go na szczyt upojenia.Fortepian to książka, w której romantyzm spotyka się z erotyzmem, a uczucia pozytywne walczą z negatywnymi. Sceny drastyczne przeplatają się z poezją, ból łączy się z pięknem i nadzieją.Jane Campion (ur. 1954r.) to scenarzystka, reżyserka i producentka filmowa, autorka miedzy innymi filmów: Anioł przy moim stole (1990 nagroda na festiwalu w Wenecji), Portret damy (1996), święty dym (1999), Tatuaż (2003). Nakręcony w 1993 roku Fortepian wyróżniony został wieloma prestiżowymi nagrodami (trzy Oscary i Złota Palma w Cannes). W 1994 roku Jane Campion napisała powieściową wersję Fortepianu we współpracy z Kate Pullinger (ur. 1961r.), autorką kilku powieści i opowiadań.

sola255 | 2015-04-19
Na półkach: Romanse, Przeczytane

Fortepian...
Jak ktoś tu słusznie zauważył w komentarzu , książka powstała rok po premierze filmu.
Przeczytałam ją zdecydowanie później ,niż oglądałam film (nawet nie wiedziałam , że jest wydana powieść).
Prawdą jest też , że czytając książkę bohaterowie mieli twarze Holly Hunter , Harveya Keitel, Sama Neill, Anny Paquin . Nie wiem czy wiecie , ale 12 letnia wtedy Anna Paquin ( nomen omen późniejsza główna bohaterka serialu Czysta krew) dostała za tę rolę Oscara ( tak samo, jak Holly Hunter).
Książka podobała mi się bardzo , tak jak i film. Troszkę więcej informacji niosła dla czytelnika wersja papierowa filmu, ale przyznaję ,że nie było to dla mnie konieczne.
Bardzo mało jest historii o zamierzchłych czasach w kraju Maorysów. Dziś Nowa Zelandia, to kraj marzenie dla każdego , niełatwo tam wyjechać i mieszkać ( duże PKB na mieszkańca), mało tez o nim do nas dociera.
W tamtych czasach , gdy dzieje się akcja, był to prawie synonim piekła , do którego zsyłano brytyjskich...

książek: 1982
Renax | 2016-04-08
Przeczytana: 07 kwietnia 2016

Sięgnęłam po tę książkę, bo dawno temu oglądałam film 'Fortepian' z 1993 roku, z którego pamiętam, że było o fortepianie i o niezrównoważonej psychicznie kobiecie. Ale wspaniale nakręcony, z niezapomnianymi scenami. Tak go odbierałam wówczas, jako licealistka.
Teraz przyszedł czas na książkę, a konkretnie na audiobook.

Książka oscyluje pomiędzy artyzmem a romansem. Jest to historia kobiety, która grę na fortepianie kocha ponad wszystko. Ma córkę Florę i w sumie dla niej decyduje się wyjść za mąż za osadnika w Nowej Zelandii. Fabuła toczy się na dwóch planach czasowych - tu i teraz oraz wcześniej, w Szkocji.
Książka i wydarzenia bazują na emocjach, wszystko jest w zasadzie bardzo emocjonalne. Nie tylko jeśli chodzi o miłość, chociaż nasza Ada wzbudza wielkie emocje mężczyzn, ale i jeśli chodzi o sztukę. Ada gra na fortepianie. Jej gra wyraża uczucia, skupia w sobie świadomość bohaterki. Takiego postawienia sztuki na piedestale nie pojmuje mąż Ady. Dla niego sprzedaż fortepianu...

wiech | 2015-09-02
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane
Przeczytana: 02 września 2015

Nie często się zdarza, że książka pisana jest w oparciu o film.
Film, to klasyk - oglądałam go dawno temu i do dziś mam w pamięci.
Książkę przeczytałam dopiero teraz.
To przepiękny dramat (jeżeli dramat może być piękny) rozgrywający się w klimacie starej Nowej Zelandii.
Książka może być dopełnieniem filmu - są w niej fragmenty, których nie było w ekranizacji.
Pełna momentów smutnych, wzruszających, czasami wręcz wstrząsających.
Całość przenika erotyzmem i muzyką, którą da się usłyszeć.
Moim zdaniem warto ją przeczytać, bo film chyba już większość z nas widziała.
Polecam !

miki24gr | 2013-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2013

Prześliczna powieść, nasycona emocjami i muzyką... Tak wiele treści w niepozornej, małej książeczce...Podchodziłam do czytania ostrożnie, ale zostałam bardzo miło zaskoczona... Podobno jest też film... Zachęcam!

czarnatulipanna | 2015-09-30
Przeczytana: 28 września 2015

Uwielbiam tę historię. Wiele lat temu film mnie zachwycił, powieść tylko mnie w tym utwierdziła. Powieść o trudnej miłości dwojga wyrzutków. Ona - niemowa z nieślubnym dzieckiem, on ani Europejczyk, ani Maorys. Piękny, bogaty język, barwne opisy. Czytało się z prawdziwą przyjemnością.

książkowywampir | 2013-12-06
Przeczytana: 13 listopada 2013

Fascynująca, piękna, wzruszająca! Jestem pod wielkim wrażeniem tej książki. Bardzo lekko się ją czyta poruszająca opowieść

telrhosien | 2014-09-17
Przeczytana: 16 września 2014

Bardzo trudno jest czytać książkę, której ekranizację widziało się tyle razy. Film z różnych względów należy do moich ulubionych i niestety nie mogłam zapomnieć twarzy aktorów w czasie czytania. Z tego też względu nie umiem wiarygodnie ocenić samej powieści.

Ale nawet jeśli widziało się film, warto po książkę sięgnąć, gdyż czyta się ją przyjemnie, a do tego naświetla kilka wątków nieporuszonych w ekranizacji.

wioletta | 2012-05-26
Przeczytana: maj 2009

Książka którą już dawno przeczytałam ale w pamięci mam ją do teraz.Bardzo chwyta za serce i trafia do uczuć tych najskrytszych.
Główna bohaterka zamyka się w sobie i silą własnej woli staje się niemową. Muzyka jest dla niej ucieczką w inny ,tylko swój własny świat.Fortepian tu to jednocześnie instrument muzyczny ,ale i za jego pomocą przenosi bohaterkę w świat emocji,które dzięki właśnie fortepianowi umie nazwać.Jednak czytając dalej zobaczymy ,że Ada nigdy nie przestaje zadziwiać.Jakby na wpół świadomie uwodzi mężczyznę,w książce przenika erotyzm.W sposób niedostrzegalny a jednak wyraźnie romantyzm przeplata się z erotyzmem.Jest na obcej ziemi z dala od rodzinnego kraju z córką i fortepianem.Nie brakuje smutku i dramatyzmu.
Bardzo rzadko wracam do już raz przeczytanych książek ,ale gwarantuję,ze tę można czytać z takim samym zapałem i za każdym razem tak samo się wzruszać.Z całą pewnością sięgnę po ten tytuł ponownie i szczerze warta polecenia.

Yuki | 2013-11-25
Przeczytana: listopad 2013

Niestety w tym przypadku film jest o wiele lepszy od książki, co wynika chyba z faktu, że to książka została napisana na podstawie filmu. Ogólnie "Fortepian" czyta się dobrze ale dla osób, które najpierw widziały film to książka nic nowego nie wnosi, a wręcz jak dla mnie była o wiele uboższa.

madziao | 2012-07-24
Przeczytana: 13 kwietnia 2011

Filmu nie oglądałam, wiec książka mnie zachwyciła. Trudno mi cokolwiek powiedzieć- jedna z moich ulubionych książek. Pierwszy raz przeczytałam wiele lat temu w wieku 13 lat podkradając w biblioteczki Mamy i od tamtej pory często do niej wracam. Mam jakiś sentyment;) Polecam!