Okładka książki Ogród Kamili

Ogród Kamili

Autor:
Cykl: Seria kwiatowa (tom 1)
wydawnictwo
Znak Litera Nova
typ
papier
malineczka74
7.14 (475 ocen i 163 opinie)

Opis książki

Kamila marzy o prawdziwej miłości, własnym domu i różanym ogrodzie. Jednak los nie jest dla niej łaskawy. Ukochany mężczyzna niespodziewanie znika, zostawiając za sobą pustkę, ból i tajemnicę, zamiast domu jest małe mieszkanko, a ogród kwitnie tylko w wyobraźni. Przed pogrążeniem się w rozpaczy ratuje Kamilę ukochana ciocia i wiara w to, że marzenia się spełniają. Kamila, bliska utraty nadziei,...

Kamila marzy o prawdziwej miłości, własnym domu i różanym ogrodzie.

Kamila, bliska utraty nadziei, że kiedyś i dla niej zaświeci słońce, otrzymuje niespodziewany dar od losu. Przedwojenna willa z uliczki Leśnych Dzwonków jest miejscem, o jakim marzyła. Zupełnie jakby ktoś czytał jej w myślach…

~~~

Ogród Kamili to pierwsza powieść z „kwiatowej serii” bestsellerowej autorki, Katarzyny Michalak. Już niedługo przeczytacie kolejne piękne opowieści o przyjaźni, miłości i wybaczeniu: Zacisze Gosi i Przystań Julii.

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2013

Polecamy

Oficjalna recenzja
malineczka74 książek: 3723

Opowieść pachnąca różami

Na długie grudniowe wieczory Katarzyna Michalak przygotowała dla swoich czytelniczek wspaniałą niespodziankę. Jest nią nowy cykl książek określany mianem Serii Kwiatowej. Gdy tylko dowiedziałam się o tej informacji znów zabiło mocnej serce. Znów poczułam, że trafię do książkowego świata, w którym będzie się wiele działo. Nazwa cyklu skłoniła mnie do zastanowienia się nad klimatem nowych powieści mojej ulubionej autorki. Odgadłam po części - „Ogród Kamili” to książka romantyczna, w czasie lektury której mamy okazję poznać niezwykłą dziewczynę. Czym Kamila różni się od swoich rówieśniczek? Swoją niezwykłą osobowością, romantyzmem, niematerialnym podejściem do świata. Jej charakter bliższy jest młodym damom urodzonym przed dwoma wiekami niż współczesnym kobietom biegnącym w wyścigu szczurów po kolejny awans w korporacji. Życie Kamili do tej pory nie rozpieszczało. W wieku szesnastu lat została po śmierci matki sierotą, którą przygarnęła pod swój dach ciocia Łucja. Nasza bohaterka zamieszkała w nowohuckim blokowisku w dwupokojowej klitce. Pod opiekuńczymi skrzydłami siostry jej matki doszła nieco do siebie i przeżyła okres żałoby. Minęło osiem lat od kiedy porzucił ją pewien mężczyzna – miłość jej młodego życia, o której Kamila wciąż nie może zapomnieć. Do której nadal pisze maile. Jakby wypierała porzucenie ze swojego umysłu. Kamila dorosła, przeszła etap edukacji i szuka pracy. Jej marzenia są dość standardowe – mąż, gromadka dzieci, rodzinne ciepło i dom koniecznie z ogrodem w którym będzie hodowała ukochane róże. W życiu Kamili zaczyna się sporo dziać – dostaje dwie propozycje zawodowe i pojawia się pewien intrygujący mężczyzna, a marzenia po cichutku zaczynają się spełniać.

Znów dałam się całkowicie porwać książce, znów zapomniałam o bożym świecie, znów czytałam marząc, by lektura nie miała końca. Niestety zakończenie nastąpiło i wywołało bunt. I to bardzo silny bunt. Tym razem Katarzyna Michalak nie miała litości dla swoich fanek i skonstruowała książkę niczym piękną górę ze stromym urwiskiem. Nagle fabuła się urywa i pozostawia wiele zagadek, multum niedomówień i sporo pytań bez odpowiedzi. Pewnie moja i nie tylko moja ciekawość zostanie zaspokojona w kolejnym tomie tej serii, ale jak odkryć w sobie pokłady cierpliwości i doczekać wydania następnej powieści?

„Ogród Kamili” to książka podzielona na rozdziały, z których każdy rozpoczyna krótka charakterystyka coraz to innego gatunku róż. To robi niezapomniany klimat. I bardzo mi się takie rozwiązanie spodobało. Główna bohaterka to osoba, śmiało można rzec, nie z dzisiejszego świata. Nieśmiała romantyczka, dla której seks jest czymś nieskosztowanym, a miłość może zdarzyć się tylko ta jedyna, na zawsze i do grobowej deski. Kamili nie w głowie przelotne flirciki, kokietowanie i zaliczanie facetów. Ona chce kochać do śmierci całą sobą i bezgranicznie. Jej myśli wciąż nawiedza mężczyzna który ją porzucił. Nie jest to dla niej dobre, skoro Jakub zbałamucił raz może i drugi. Kamila zasługuje przecież na więcej. Czy los jej pozwoli być szczęśliwą?

Jestem inna niż Kamila, bardziej stanowcza, bardziej odważna, umiejąca walczyć o swoje. Mimo takich różnic poczułam kobiecą solidarność z tą skromną i niezwykle nieśmiałą dziewczyną. Ujęła mnie szczerością, niewinnością, życzliwością wobec świata. Opowiedziana przez autorkę historia jest porywająca i odurzająca niczym zapach róż. Czytając miałam wrażenie, że przenoszę się do literackiego świata, siadam na kamiennej ławce obok Sasanki i podglądam życie książkowych bohaterów. Czasem mam ochotę krzyczeć oburzona ich zachowaniem, czasem ronię łezkę i pytam bezduszny los dlaczego tak a nie inaczej się dzieje?

„Ogród Kamili” pochłania bez reszty i działa niczym narkotyk, któremu nie można się oprzeć. Od razu dodam, że to książka o walce dobra ze złem, o miłości i nienawiści, o zemście i zdradzie, ale i o chęci naprawienia błędów. Tak, jest to bajka dla dorosłych, jest to historia sentymentalna i nieco oderwana od rzeczywistego życia. Można za to ją i krytykować, i chwalić. Ja zdecydowanie zrobię to drugie. Dlaczego? Ano dlatego, że właśnie dzięki takim historiom nie utraciłam jeszcze wiary w dobro, w ludzi i uczucia wyższe. By doczekać się rozwiązania zagadek niewyjaśnionych w tej powieści nie pozostaje mi nic innego jak uzbroić się w cierpliwość i czekać na „Zacisze Gosi” - kolejną książkę z kwiatowego cyklu.

Bernardeta Łagodzic-Mielnik

Opinie czytelników
Agnieszka | 2014-03-15
Przeczytana: 15 marca 2014

*"UWOLNIJ MNIE OD SIEBIE PROSZĘ"
Moje kochane kobietki; bo to właśnie głównie do was chcę się dziś zwrócić, zamknijcie proszę oczy i pomyślcie przez chwilę o swojej pierwszej miłości. O mężczyźnie, którego pokochałyście tą naprawdę pierwszą, gorącą młodzieńczą miłością. I co czujecie?
Dla większości z nas będzie to wspaniałe, sentymentalne wspomnienie, które wywoła uśmiech na naszych twarzach. Niestety jednak nie zawsze pierwsza miłość jest tą, o której chcemy pamiętać, a wręcz przeciwnie staje się ona naszym wewnętrznym więzieniem, z którego mimo upływu lat nie potrafimy się wyrwać ,zaś mężczyzna, którego tą miłością obdarzyłyśmy oplata nas niczym bluszcz i nie potrafimy wyrwać go z serca.
„Ofiarą” takiego właśnie uczucia padła główna bohaterka powieści Katarzyny Michalak „Ogród Kamili”.24-ro letnia dziś Kamila jest skrytą w sobie, żyjącą we własnym świecie romantyczką. Młoda kobieta skryła się w zbudowanym przez siebie kokonie bezpieczeństwa uciekając w marzenia o własnym...

Pokrecona | 2013-11-03
Przeczytana: 01 listopada 2013

Książka wspaniała! Kobieca! Dla każdej romantyczki oraz wielbicielki róż;-)
Kamila -nasza bohaterka w wieku 16lat przeżyła traumę.Straciła mamę oraz zostawił ją dużo starszy od niej mężczyzna.Była to jej pierwsza,prawdziwa i młodzieńcza miłość.Straciła wszystko.Miłość swego życia oraz miłość matki.Nie miała łatwego życia,oj nie..
Zaopiekowała się nią,siostra jej mamy-ciocia Łucja.
Mija 8 lat od tragedii jaką przeszła Kamila a ona nadal pisze maile do Jakuba-swojej miłości.Nadal ma do niego żal i pretensje,że ją zostawił.Przez 8 lat kończąc listy,pisze ,że kocha,tęskni i czeka..
Nigdy nie dostała odpowiedzi...
Gdy pomału los się do niej uśmiecha:-dostała pracę,ma fajnego szefa,dostaje dom z cudownym ogrodem do remontu,przyjazne sąsiadki -nie zdaje sobie sprawy,że to ktoś wszystko zaaranżował,że ktoś obraca nią jak pionek w grze.Wiecie kto to taki?Jakub-jej pierwsza,wielka miłość..
Gdy między nią i jej szefem-dochodzi do przyjaźni(a może i czegoś więcej)-on ma wypadek.Traci pamięć i nie...

Ela | 2013-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2013

Rozumiem, że "Ogród Kamili" może się podobać. Bezsprzecznie to dobra książka, ale... czytając ją nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że wszystko to już było. Tajemniczy opiekun, wymarzony domek, czarodziejski ogród, wydarzenia z przeszłości negatywnie wpływające na teraźniejszość... Czy nie przychodzą Wam natychmiast na myśl tytuły innych książek? I znów mamy słabą bohaterkę, która ciągle przeprasza, że żyje... Katarzyna Michalak umie tworzyć wyraziste, wielowymiarowe postaci, niestety Kamila do takich nie należy - tragedia sprzed wielu lat zdeterminowała jej życie, a właściwie można pomyśleć, że bohaterka swoje już przeżyła i - w wieku 24 lat - jest zwolniona z życia, zajęta wyłącznie rozpamiętywaniem przeszłości. Zakończenie książki (a właściwe jego brak) sprawiło, że odebrałam "Ogród Kamili" jako przydługi wstęp do kolejnych tomów tej opowieści.

Czytałam wszystkie książki Katarzyny Michalak, niektóre lubię bardzo, niektóre mniej. I pewnie będę czytać je dalej, choć ostatnio mam wrażen...

Agaaa006 | 2013-11-08

Doprawdy nie wiem od czego zacząć, tak książka jest tak strasznie denna,że aż mi brakuje do niej słów.Miałabym ochotę napisać, ludzie nie wydawajcie pieniędzy na nią, ale... nie moje portfele więc róbcie co chcecie,może ludzie jednak lubią czytać masło maślane?

Zacznijmy od bohaterki żyjącej to znaczy trwające w swej depresji i Bóg wie czym jeszcze, bo osiem lat temu jej serce zostało złamane.No jakie to straszne. Żeby było ciekawiej nasza Kamilcia nie zachowuje się jak kobieta w miarę dumna. Nie, nie ależ skąd, ona musi być desperatką. Wysyła listy, kiedy się okazuje,że wracają nie otwarte.. TADAM! wysyła e-maile, ale skąd ma adres? Hmnn może został jej wytatuowany na udzie? Przez całą książkę zachodziłam w głowe gdzie go znalazła, odpowiedzi oczywiście nie otrzymałam, Listy były kierowane do niego, podłego drania. Złamał jej serce, uciekł sobie i w dodatku śmie nie odpisywać. A ona tak ładnie się do niego zwracała Dear... Boże jak żyję nie czytałam czegoś bardziej żałosnego! Ja wie...

miki24gr | 2013-11-12
Na półkach: 2013, Ebooki moje, Przeczytane
Przeczytana: 12 listopada 2013

Książeczkę czyta się łatwiutko, szybciutko i słodziutko (dużo w niej takich ładnych słówek i zdrobnień...;), jak zwykle można się wspaniale zrelaksować...Czytelniczka pozostaje jednak z nierozwikłaną zagadką stanowiącą główną oś fabuły, tajemnica ma pozostać rozwiana dopiero w którymś z następnych tomów...Dlatego zalecam poczekanie co najmniej 1/2 roku i przeczytanie raczej całości, bo jak na razie pozostaje wrażenie dużego niedosytu...Ale całość zapowiada się nieźle- jako zgrabniutka, milutka bajeczka...Więc- polecam;)

Kasiek | 2013-09-06
Przeczytana: 06 września 2013

O nieco po północy skończyłam czytać „Ogród Kamili”, później nie mogłam usnąć. Dobra książka, jak alkohol – pobudza, uderza do głowy, wkłada nam do czaszki myśli i uczucia o których istnieniu zapomnieliśmy. Po „Ogrodzie Kamili” jestem innym człowiekiem. Jak napisałam, zaraz po skończeniu książki na FB: „człowiek sobie myśli, że jest zimną suką bez uczuć, wredną jędzą, podłą maupą etc. a później czyta książkę i odkrywa, że oto ma w sobie romantyczność.
Świat się kończy i tyle.”

A na początku nie zapowiadało się różowo. Oj nie!.
Kamila, lat dwadzieścia sześć, wychowywana przez siostrę matki – księgową z zamiłowania – Łucję. Kamila straciła matkę w wieku szesnastu lat, zbiegło się to w czasie z pierwszą, prawdziwą nieszczęśliwą miłością, która w osobie niejakiego Jakuba – sporo starszego od Kamili – odeszła łamiąc i depcząc serce nastolatki. Ta trauma zmieniła Kamilę, stałą się wycofana, wyalienowana, zamknęła się w swoim świecie – świecie róż, książek i pięknych starych domów. Dziewczy...

Bo marzenia się spełniają… prawda?

„Czasem dobrze jest żyć w nieświadomości. Gdybyśmy znali naszą przyszłość, stałoby się to przekleństwem.”*

Jako nastolatka w ciągu jednego dnia straciłaś swoją pierwszą miłość oraz mamę, która była dla ciebie wszystkim. Zawalił ci się świat i już nic nie będzie takie samo. Mama cię już nie przytuli i nie pocieszy, a ten który obiecał, że spotkacie się na drugi dzień zniknął na zawsze i pozostawił ranę w sercu oraz niepewność i miliony pytań. Pozbierałaś się jakoś i żyjesz dalej w swoim świecie, dalej kochająca, ale i nienawidząca. Spętana przez uczucie, które nie będzie odwzajemnione, które odbiera szansę na szczęśliwe życie. Zabrało nadzieję oraz wiarę w siebie i swoje umiejętności. Czy to się kiedyś zmieni?

Kamila to dwudziestoczteroletnia dziewczyna, która jest wychowywana przez swoją ciotkę. Dzieje się tak ponieważ w wieku szesnastu lat straciła matkę, jakby było mało w tym samym czasie z jej życia znikła jej pierwsza miłość. Jakub, bo tak b...

Madi | 2014-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2014

Ciepła i ujmująca powieść nie tylko dla romantyczek i marzycielek.
Dająca nadzieję na to,że marzenia się spełniają, trzeba tylko wykonać pierwszy krok.
Czytałam tę książę jednym tchem ,bo ciekawa byłam tajemnicy Jakuba,ale gdy dobrnęłam do końca byłam niemile zaskoczona ,aż wręcz wkurzona zakończeniem.
Choć cały czas podczas czytania miałam jedno przypuszczenie co do zagadki Jakuba ,to pod koniec pojawiła się drugie i już teraz nie mogę się doczekać II części,by w końcu dowiedzieć się prawdy.
A mam cichą nadzieję ,że w II części będzie to wyjaśnione, bo chyba Pani Kasia nie będzie taka okrutna i nie będzie nas trzymać w niepewności ,aż do III części?
Dużym plusem książki jest też sama okładka,która jest piękna i romantyczna, zachęcająca do przeczytania i kupienia,której i ja nie mogłam się oprzeć i nie wiem ,czy nie wytrzymam ciśnienia i nie kupię kolejnej.

kasandra_85 | 2013-11-08
Przeczytana: listopad 2013

gosia123 | 2013-12-26
Przeczytana: 25 grudnia 2013

napisana super czyli w stylu Pani Kasi,ale dlaczego takie zakończenie??? Ile czasu potrzeba,żeby dowiedzieć się dalszego ciągu:( czuję niedosyt.Chociaz jestem już duża to nadal uwielbiam bajki

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Jacek Dukaj
    40. rocznica
    urodzin
    Lepiej znamy intencje naszych czynów niż owe czyny. Lepiej wiemy, co chcieliśmy powiedzieć, niż co naprawdę powiedzieliśmy. Wiemy, kim chcemy być - nie wiemy, kim jesteśmy.
  • Ann Brashares
    47. rocznica
    urodzin
    Jeśli nie ma wyjścia, trzeba je stworzyć. Nie można pozwalać, by świat po prostu nam się przydarzał(...).
  • Patricia Schröder
    74. rocznica
    urodzin
    Na to nie ma słów - powiedział czule. - Noszę cię w sercu, odkąd po raz pierwszy cię zobaczyłem. To prawda, Elodie... Prawda, której właściwie nigdy nie powinnaś usłyszeć.
  • Mario Spezi
    45. rocznica
  • Arnold Schwarzenegger
    67. rocznica
    urodzin
    Sens życia, to nie zwykła, szara egzystencja czy przetrwanie, ale parcie do przodu, windowanie się do góry, osiąganie czegoś, zdobywanie.
  • Cherie Priest
    39. rocznica
    urodzin
    Nawet anioły załkają, gdy ujrzą, co ci zrobiłam.
  • James Blish
    39. rocznica
  • Maeve Binchy
    2. rocznica
  • Ingmar Bergman
    7. rocznica
    śmierci
    Człowiek jest absolutnie samotny. Wszystko inne jest złudzeniem. (...) Nie spodziewaj się niczego oprócz zła. Jeśli zdarzy się coś przyjemnego - tym lepiej. (...) Nie będziesz rozczarowana, kiedy wszystko wróci do dawnego porządku. Trzeba żyć ze świadomością, że samotność jest absolutna. Wtedy człow... pokaż więcej
  • Jun'ichirō Tanizaki
    49. rocznica
    śmierci
    Każdy powinien tworzyć sobie system moralny odpowiadający jego naturze, a następnie zgodnie z nim postępować.

Znajdź nas na Facebooku