Jeżynowa zima

Wydawnictwo: Między Słowami
The Blackberry Winter
porwanie, tajemnica
Ag2S

Kiedy niespodziewany nawrót zimy paraliżuje miasto, Claire ma wrażenie, że pogoda doskonale odzwierciedla chłód panujący w jej sercu. Przeżyła tragiczny wypadek, po którym nie może się podnieść. Dopiero dziennikarskie śledztwo, jakie prowadzi w sprawie zaginionego przed laty chłopca, pozwala jej zapomnieć o nieszczęściu. W miarę jak kolejne tropy odkrywają przed nią historię uprowadzonego chłopczyka i poszukującej go pełnej nadziei matki, Claire powoli uczy się żyć na nowo. A to jeszcze nie wszystko: ślady zaginionego Daniela zaczynają w zagadkowy sposób splatać się z losami jej własnej rodziny...

„Jeżynowa zima” to wyjątkowa historia o miłości, rozpaczy i nadziei. Tej opowieści nie da się łatwo zapomnieć.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Oficjalna recenzja
Kominek książek: 557

Gdy przeszłość otwiera drzwi do teraźniejszości…

Gdzieś uciekła ta lekka, swobodna myśl, którą chciałem się z Tobą podzielić. Ta sama myśl, która sprawiła, że po lekturze „Jeżynowej zimy” zrobiło mi się błogo i jakoś miło.

Na ostatnich stronach książki, którą rzecz jasna proponuję poznać od początku do końca, ukrywa się inspiracja, która pchnęła autorkę w twórczy wir poszukiwań literackiego spełnienia. Stąd śnieg, który nagle spadnie w maju, paraliżując życie Seattle przebudzi z traumy Claire. Tragedia, która dotknęła ją rok wcześniej, wniosła niewyobrażalny ból do jej serca i życia, wreszcie położyła się cieniem na jej małżeństwie.

Pozornie niepozorny materiał, który ma napisać o śnieżycy w maju, zaowocuje historią, która odmieni bieg Ziemi, ale przede wszystkim odmieni losy wielu bliskich jej osób. Jednocześnie w trakcie swoich dziennikarskich poszukiwań odbędzie podróż w czasie, która paradoksalnie pomoże również uporządkować jej własne życie i nadać mu jasny, określony cel.

Tutaj przeszłość będzie miała istotny wpływ na teraźniejszość, tutaj ten sam śnieg, który spadł w maju, stanie się nie tylko anomalią pogodową, ale też lekarstwem na obumarłe od dawna dusze. Również te, które od lat nie zaznały spokoju. Z pewnych względów nie odkrywam wszystkich kart, „Jeżynowej zimy”. Tutaj Claire i Verę łączy wspólna strata, tutaj los zaginionego dziecka jest równie ważny, gdy przeszłość jest już tylko wspomnieniem starca.

Od niepozornego początku do pasjonującego końca nadmiar emocji wypełni umysł, a dzięki temu, o ile czas pozwoli, jest to lektura na jedno podejście, na jeden dłuższy wieczór. Również dzięki doskonałemu stylowi narracji autorki jest to lektura, która nie pozostawia złudzeń co do jej umiejętności kreowania emocji prostym słowem.

Wydawca świadomie kieruje słowa zapowiedzi w stronę kobiet, choć przyznać muszę, iż dojrzały mężczyzna równie swobodnie się w niej odnalazł i, co ważne, docenił w pełni urok tej pasjonującej opowieści. Słowa, które podarowała czytelnikom Sarah Jio, dotykają serca, przenikając na wskroś wrażliwą duszę, a radość z lektury nie pozostawia złudzeń, że przed „Jeżynową zimą” warto zatrzymać się na dłużej.

Artur G. Kamiński

"Jeżynowa zima" to typowe babskie czytadełko na jeden wieczór, co absolutnie nie jest żadną straszliwą wadą tej książki :)

Lubię, gdy opowieść łączy dwie historie osadzone w różnych przedziałach czasowych i taka też jest opowieść o życiu Very Ray i Claire Aldridge. Pierwsza z nich jest samotną matką próbującą przetrwać w niesprzyjającym świecie w latach trzydziestych, a druga współczesną dziennikarką badającą jej tragiczne losy.

Do historii Very Ray nie mam żadnych zastrzeżeń, w odpowiednich dawkach romantyczna i tragiczna, jednak problemy Claire Aldridge i jej męża Ethana były dla mnie momentami irytujące. Kocha, nie kocha, zejdą się czy rozejdą się... Ile można :P Nawet w romansidłach nie znoszę zbytniego przesadzania w tych tematach.

Naiwnie dałam się złapać na zimę w tytule, a jak się okazało - owa jeżynowa zima to niespodziewany powrót chłodów... w maju. Czyli żadnych klimatów świątecznych nie będzie, a szkoda, bo się na nie nastawiłam. Mimo wszystko podobała mi się ta...

Gosia | 2018-01-17
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 16 stycznia 2018

Sarah Jio potrafi pisać piękne i wzruszające historie.
W tej powieści głównym motywem jest miłość matki i ból po stracie dziecka.
Książka zawiera w sobie dwie historie.
Jedna toczy się w 1933 roku, kiedy to podczas wielkiego kryzysu samotna matka zostawia swoje dziecko na noc same w domu, by pracować na nocnej zmianie w hotelu. Po powrocie nie zastała trzyletniego synka w domu. Poszukiwania nie przyniosły rezultatu.
Współczesna historia dotyczy reporterki z bogatej rodziny, która w ciąży wskutek wypadku traci dziecko. Rozpacz, niezrozumienie, poczucie winy i osamotnienie źle rokuje dla jej małżeństwa.
W pewien ciekawy sposób obie historie się łączą.
Chociaż kobiety żyją w innym czasie i mają inny status społeczny, ich ból i rozpacz są takie same.
Dobrze napisana, lekko i ciekawie, czyta się bardzo szybko. Wrażliwe dusze mogą nawet popłakać, bo potrafi chwycić za serce.
Gorąco polecam.

kryminalnakuchnia | 2016-12-27
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Perełki

Niesamowite jest to, że mamy dostęp do literatury międzynarodowej w coraz szerszym zakresie. Nikt i nic nas nie ogranicza, możemy wybierać, przebierać do upadłego.

Niesamowite jest to, że możemy poszerzać swoje horyzonty i odkrywać coraz to nowe, nieznane nam gatunki literackie jak i nieznanych nam wcześniej autorów.

Niesamowite jest to, że podczas swojej czytelniczej podróży natrafiamy na książki takie jak ta, po przeczytaniu, której nic już nie będzie takie same. Książki, które z marszu możemy nazwać perełkami, niezależnie jakiej płci jesteśmy.

Sarah Jio i jej "Jeżynowa zima" skradła moje serce na jedną noc. Autorka nie pozwoliła mi się oderwać od książki nawet na sekundę. Cudowna historia dwóch kobiet żyjących w jakże odmiennych światach.

"Jeżynowa zima" to historia pełna tajemnic, zapierająca dech w piersiach, historia, która złamała mi serce i wycisnęła potoki łez.

Polecam gorąco.

Gala | 2018-06-02
Przeczytana: 30 maja 2018

Zapewne nic odkrywczego na temat tej książki nie napiszę, ponieważ doskonale jest znana polskim czytelniczkom, z uwagi na fakt, że po raz pierwszy w naszym kraju została wydana w 2012 roku i wznowiona na prośbę wielbicielek twórczości Sarah Jio w 2014 r. Według fanek jest to najlepsza w karierze autorki, trzecia z ośmiu napisanych przez nią powieści, a skąd zaczerpnęła pomysł na taki tytuł i fabułę, dowiedziałam się na zakończenie lektury.
Nie po raz pierwszy sugeruję się opiniami czytelników i dzięki temu natrafiam na pozycje naprawdę godne uwagi. „ Jeżynowa zima „, to jedna z tych książek, gdzie niepostrzeżenie przekracza się granicę i już nie można oderwać się od czytania. Bez wątpienia historia stworzona przez autorkę dzięki niezwykłemu językowi i budowaniu napięcia, zaangażowała mnie niczym dobry kryminał. W meteorologicznym żargonie termin jeżynowa zima oznacza gwałtowny, ale przejściowy spadek temperatur i towarzyszące temu opady śniegu w maju. Właśnie ta anomalia pogodowa...

itysiek_reads | 2016-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2016

Cóż za piękna historia! Zdecydowanie skradła moje serce. Majowa śnieżyca, która sparaliżowała miasto, przypomina podobną sytuację z roku 1933, a zjawisko gwałtownego i późnego ochłodzenia zwie się Jeżynową Zimą. Gdy dziennikarka, Claire, bliżej przygląda się tej, z pozoru nudnawej, sprawie natrafia na informację o zaginionym wtedy, w 1933 roku, trzyletnim chłopcu, Danielu Ray'u. Postanawia dowiedzieć się, co wydarzyło się tego dnia, a to czego się dowie, bardzo ściśle związane jest z jej rodziną... A zakończenie okaże się zaskakujące!

Ta historia opowiada o stracie, matczynej miłości, nierównościach społecznych i problemach małżeńskich. Ale nie tylko, pokazuje również jakie tajemnice skrywa życie, jak rozwiązywać problemy lub że trzeba po prostu się z nimi pogodzić i jakoś sobie radzić. Niestrudzona swoim śledztwem i niepohamowaną ambicją, aby dokończyć artykuł Claire, poznaje piękną, ale jednocześnie trudną i wzruszającą historię, która sięga 80 lat wstecz. Akcja prowadzona jest...

Piękna i wzruszająca powieść o dwóch kobietach, które chociaż żyją w innym czasie i pochodzą z innych środowisk łączy jedno....ból po stracie dziecka.
Akcja toczy się dwu-torowo, współcześnie i w 1933 roku.
Rok 2010, jest początek maja i nagle miasto zostaje zasypane śniegiem. Dziennikarka Claire ma napisać artykuł o tym zjawisku i poszukać podobnych anomalii pogodowych. I znajduje, tylko ze wtedy doszło do tragedii. Zaginął mały 3 letni chłopczyk, który nigdy się nie odnalazł.Claire śledzi w archiwum losy chłopca, odnajduje żyjących jeszcze świadków tamtych wydarzeń i chce dowiedzieć się prawdy, bo sama straciła dziecko podczas wypadku i od tego czasu jej małżeństwo wielkimi krokami zmierza ku upadkowi.
Rok 1933 to dla Very trudny rok. Samotnie wychowuje Daniela, nocami pracuje w hotelu i musi go zostawiać samego w domu. Któregoś majowego poranka po powrocie z pracy, gdy na dworze szalała zamieć śnieżna, synka nie zastała w domu. Mimo długotrwałych poszukiwań Daniel się nie...

Ania K | 2015-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2015

Urocza,ciepła książka pokazująca jak wiele można zrobić w imię miłości do bliskiej osoby.Losy bohaterów nierzadko są tragiczne lecz dające nadzieję na poprawę losu.Wzruszająca powieść o sile macierzyńskich uczuć.Autorka dedykuje książkę matkom na całym świecie-zwłaszcza tym,które musiały pożegnać swoje dzieci.Akcja biegnie dwutorowo,losy Very i Claire przeplatają się ze sobą a tytułowa jeżynowa zima kryje w sobie wiele zagadek i tajemniczości.Polecam!

Kasiek | 2014-12-09
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2014
Przeczytana: 08 grudnia 2014

Bardzo dobra, wciągająca powieść. Autorka, jak zwykle w swych książkach, potrafi utrzymać zainteresowanie od pierwszej do ostatniej strony. Akcja, rozgrywa się dwutorowo, poruszając zarówno wątek tajemnic z przeszłości, jak i aktualne problemy życiowe głównej bohaterki. Wszystko łączy się w doskonałą całość, zwieńczoną dość zaskakującym zakończeniem, przy którym można się wzruszyć. Gorąco polecam.

Ewelina229 | 2016-03-29
Przeczytana: 29 marca 2016

Bez chusteczek nie ma co podchodzić, ja dosłownie ryczałam jak bóbr.
Sarah Jio chyba znana jest wszystkim czytającym kobietom, prawda? i to rzecz jasna z jak najlepszej strony.
Ta powieść zupełnie nie odbiega od rankingu najlepszych.

Claire, zawodowo - dziennikarka, prywatnie żona przechodząca z mężem przez kryzys małżeński wywołany wielką stratą jakiej doświadczyli.
Po powrocie do pracy otrzymuje od naczelnego do napisania artykuł o nagłym ataku zimy, która wszystkich zaskoczyła paraliżując całe miasto, i jak się okazuje ostatnio miała miejsce przed laty z tragicznym skutkiem dla pewnej kobiety Very, której zaginęło wtedy dziecko.
Claire nie wierzy, że malutki chłopiec uciekł z domu w mroźną noc i dlatego postanawia skupić się nad artykułem i poprowadzić własne śledztwo, by dojść do prawdy, co stało się z małym Danielem.
Książka przeplatana wspomnieniami Very, realnym życiem Claire, jej problemów osobistych i prowadzonym na własną rękę dochodzeniem...

Piękna, cudowna,...

Karina | 2016-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2016

Wszystkie powieści Sarah Jio są piękne, ale „Jeżynowa zima” jest szczególna i niezwykła. Tak jak niezwykły jest śnieg w maju i tak jak niezwykła jest moc matczynej miłości, to piękna i czarująca powieść.
Polecam, bo warto czasem się wzruszyć!