Jeżynowa zima

2014-09-22
2012-12-10
Dorota Malina
porwanie tajemnica

Gdy przeszłość otwiera drzwi do teraźniejszości…

Jestem oniemiała z zachwytu, więc 10/10. Wprawdzie autorka nie ma zachwycającego czy wyrafinowanego stylu, ale ładnie, prosto, sprawnie i w niesłychanie wciągający sposób opowiedziała totalnie wzruszającą historię. Toczy się ona w dwóch liniach czasowych, więc swoim zwyczajem najpierw przeczytałam rozdziały o przeszłości ("Vera"),a dopiero potem o teraźniejszości ("Claire"),i z pewnością była to dobra decyzja. Zresztą zapewne dopiero po ich napisaniu pisarka pocięła treść i przeplotła te rozdziały.

Ładna historia o niesprawiedliwości klasowej, rozpaczy po utracie dziecka, o odkrywaniu prawdy. Zarówno historia Very jak i Claire wzrusza i chociaż dzieli je wiele lat, to znajdują domknięcie w podobnym momencie.

Typowy przeciętniaczek. Nie rozumiem dlaczego ma tak wysoką notę. Nie pamętam też jak znalazłam się w posiadaniu tej książki ale leżała u mnie na półce już jakiś czas i w końcu przyszło mi ją przeczytać. Trochę żałuję, no, ale przynajmniej się przekonałam że ta autorka nie jest dla mnie.

Dziennikarka Claire ma napisać reportaż o wielkiej śnieżycy z 1933 roku, która w maju nawiedziła Seattle. Pracując nad tematem, natrafia na sprawę zaginięcia dziecka właśnie w tym okresie. Kierowana ciekawością angażuje się w poszukiwania chłopca, co rusz odkrywając szokujące fakty, które wpłyną na życie jej, oraz bohaterów tragicznej historii.

Świetna powieść!
Historia została przedstawiona z perspektywy dwóch bohaterek, w odmiennym czasie. Jest bardzo ciekawa, lekko kryminalna i tajemnicza. Ciekawość trzyma aż do ostatnich stron. Książka opowiada o stracie, przyjaźni i o sile matczynej miłości. Jest piękna i wzruszająca. Chwyciła mnie za serce.
Jestem pełna podziwu i dziękuję za miłe spędzony czas.

Świetna powieść!
Historia...

Bajka o Kopciuszku. Słabo. Styl Lucindy Riley. Nie dla mnie.

Bajka o Kopciuszku. Słabo. Styl Lucindy Riley. Nie dla mnie.

"Życie, bez względu na to, jak krótkie,
zawsze jest darem."

Wciągająca powieść o poszukiwaniu prawdy, wyborach oraz radzeniu sobie z życiowymi dramatami.

"Życie, bez względu na to, jak krótkie,
zawsze jest darem."

Takie sobie niezbyt obszerne czytadełko. Przyjemne w czytaniu, chociaż mocno przewidywalne i szybciutko można się zorientować, o co chodzi w tej całej niezbyt skomplikowanej historii. Temat przewodni też dość już ograny, mezalians. Ichna Stefcia Rudecka i prawie ordynat Michorowski, tyle tylko, że w latach 30 poprzedniego stulecia, w czasach Wielkiego Kryzysu.

Śnieżyca w maju 2010 roku, czyli tytułowa, jeżynowa zima, jest wyzwalaczem zainteresowania podobnym zdarzeniem w latach trzydziestych, dla dziennikarki Claire Aldridge. Claire lubi wyzwania, zwłaszcza że na jej osobistym życiu tworzą się rysy i pęknięcia, więc żeby nie nękać samej siebie wydumanymi scenariuszami rozpadu swojego małżeństwa, rzuca się w wir pracy.

Poszukiwania rozwiązania zagadki zaginięcia trzylatka w czasie śnieżycy z 1933 roku zataczają coraz szersze kręgi i stają się coraz ciekawsze. Zakończenie jest oczywiście piękne wysłodzone, zadość przysiędze małżeńskiej zachowane (chociaż było blisko...) tajemnica wyjaśniona i wszystko bez poślizgów doprowadzone do happy endu. Przeczytać można, ale musu nie ma.

Śnieżyca w...

Książka na weekend, czyta się szybko, fabuła wciągająca, nie zabraknie wzruszeń. Wszystko na styl amerykańskiego melodramatu, typowego wyciskacza łez, ale czasem i takich nam może brakować.
Sporo niewiarygodnych zbiegów okoliczności, które mogą irytować - w wielu przypadkach brak logiki, zachowania przeczące zdrowemu rozsądkowi, niskie prawdopodobieństwo, że coś takiego mogłoby mieć miejsce w rzeczywistości.
Przeczytałam, nawet dałam się porwać historii, starałam się zignorować powyżej wymienione wady i... zapewne szybko zapomnę.

Pozytywne recenzje były kuszące.
Zaczęłam czytać i szybko się rozczarowałam.
Fabuła zbyt wymyślna i mało wiarygodna.
Oparta na całej serii szalonych zbiegów okoliczności.
Przymknęłabym oko na kilka… ale było ich za dużo.
Nie kupuję tego bezsensownego melodramatu.
Bardziej przypomina bajkę niż prawdziwe życie.
Dla rozrywki i zabicia czasu – może być.
Poszukującym dobrej lektury – nie polecam!

Pozytywne recenzje były kuszące.
Zaczęłam czytać i szybko się rozczarowałam.
Fabuła zbyt wymyślna i mało wiarygodna.
Oparta na całej serii szalonych zbiegów okoliczności.
Przymknęłabym oko na kilka… ale było ich za dużo.
Nie kupuję tego bezsensownego melodramatu.
Bardziej przypomina bajkę niż prawdziwe życie.
Dla rozrywki i zabicia czasu – może być.
Poszukującym dobrej...

Ciekawa, ale nie rewelacyjna. Historia momentami naciągana.

Ciekawa, ale nie rewelacyjna. Historia momentami naciągana.