Ogród Kamili

Okładka książki Ogród Kamili Katarzyna Michalak
Okładka książki Ogród Kamili
Katarzyna Michalak Wydawnictwo: wydawnictwo mazowieckie Warszawa Cykl: Seria kwiatowa (tom 1) literatura obyczajowa, romans
Seria kwiatowa (tom 1)
wydawnictwo mazowieckie Warszawa
2022-01-01
2013-11-07

„Ogród Kamili” pochłania bez reszty i działa niczym narkotyk, któremu nie można się oprzeć. Od razu dodam, że to książka o walce dobra ze złem, o miłości i nienawiści, o zemście i zdradzie, ale i o chęci naprawienia błędów.

Zaskakująca historia, pełna zwrotów akcji i oczywiście nieoczywiste zakończenie, które zaprasza do kolejnego tomu.

Piękna historia trzech kobiet.

Piękna historia trzech kobiet.

Za każdym razem powieści autorki są przekombinowane i za każdym razem to kole w oczy gdzieś w połowie czytania a wcześniej jeszcze da się przełknąć i mieć naprawdę radość z czytania. Niestety Kamila to według mnie Mary Sue i wydaje mi się że dialogi są kosmicznie nienaturalne i ciężko jest naprawdę wczuć się w opowieść jak wyobrażam to sobie jako rozmówi polskie ze słownika.

Bardzo lubię książki Katarzyny Michalik, jednak na tej się strasznie zawiodłam. Infantylna, płytka główna bohaterka. bardzo dramatyczna, cały czas zmienna i nierealna akcja. Momentami chciało mi się śmiać nad tym, że było do przewidzenia, że jak ma coś się stać, to na pewno się nie stanie. W sumie to powinna być myśl przewodnia książki: "co ma być, tego nie będzie". Skończyłam, przez zamiłowanie do autorki. Postaram się zmotywować, do przeczytania dwóch pozostałych z trylogii, lecz nie obiecuję.

Historia opowiada o losach Kamili. Tytułowa bohaterka ma około 24 lata i jest po ciężkich przejściach i złamanym sercu.
Gdy miała 16 lat nieszczęśliwie się zakochała i ukochany ją porzucił z dnia na dzień. W tym samym czasie mama dziewczyny ginie w wypadku. Kamila trafia pod opiekę Cioci.
Minęły lata, a dziewczyna cały czas kocha i cały czas wysyła maila do Jakub. To jedyny kontakt do mężczyzny, ale on. mimo tego że czyta te wiadomości nigdy na nie nie odpowiada.
Kamila szuka pracy i pewnego dnia o mały włos nie zostaje wywieziona za granicę podobno na szkolenie. Dziewczyna pisze do Jakuba maila, on odkrywa w jakie kłopoty może się dziewczyna wpakować. I postanawia pomóc dziewczynie.
Kamila w końcu nie trafia na lotnisko.
Jaka tajemnica kryje się w tej historii - zapewniam, że jest i to nie mała. Dlaczego Jakub nagle zniknął. Czemu nie odpisuje na maile przez osiem lat.
Historia jest naprawdę ciekawa. Pełna zwrotów akcji i nieprzewidywalna. Niestety nie do końca historia zostaje rozwiązana , trzeba przeczytać kolejny tom co też z przyjemnością zrobię.

Mieszkająca z ciotką Kamila próbuje znaleźć pracę, otrząsnąć się po śmierci matki stanąć a także na własne nogi. Nieoczekiwanie zostaje zatrudniona w firmie, a także dostaje własny samochód i dom, który musi wyremontować. Nie zdaje sobie sprawy, że za tym wszystkim stoi Jakub - mężczyzna, z którym Kamila miała romans będąc nastolatką. Jego intencje zaś nie są do końca jasne. Kamila poznaje również Łukasza, w którym się zakochuje. Okazuje się, że mężczyzna zna Jakuba i w związku z tym skrywa tajemnicę dotyczącą niej samej. Kamila zaprzyjaźnia się również z Gosią.

"Ogród Kamili" jest to pierwszy tom "Serii Kwiatowej" autorstwa Katarzyny Michalak. Poznajemy tutaj Kamilę, która początkowo pragnie niezależności i chce jak najszybciej wyprowadzić się od swojej ciotki (z którą łączą ją silne więzi). Kiedy przeprowadza się do Milanówka i podejmuje pracę liczy na to, że w końcu spełnią się jej marzenia. Jednak kiedy ponownie spotyka na swojej drodze Jakuba, jej wspomnienia odżywają. Zaczyna również czuć coś do Łukasza, któremu zależy na dobru dziewczyny i chce wycofać się z układu wiążącego go z Jakubem. Z czasem Kamila staje się osobą dojrzalszą, odważną, gotową walczyć o siebie i innych.

Może powieść ta nie jest najwyższych lotów, ale czytało mi się ją dobrze. Ma niesamowity klimat i zaciekawiła mnie treścią. Uważam, że jest to całkiem przyzwoita pozycja i mam nadzieję, że kolejne tomy z "Serii Kwiatowej" będą na równie dobrym poziomie.

Powieści Katarzyny Michalak są dość specyficzne w odbiorze. Irytują kwiecistym, pensjonarskim stylem, a jednocześnie nie można się od nich oderwać.
" Ogród Kamili" jest pierwszym tomem serii kwiatowej, opowiadającej o losach trzech przyjaciółek i jednocześnie sąsiadek.
Główna bohaterka jest nieco infantylna, jak na dwudziestoczteroletnia kobietę. Początkowo strasznie mnie denerwowała. Dopiero pod koniec stała się nieco dojrzalsza.
Akcja powieści toczy się szybko, lecz jest przewidywalna. Autorka nie szczędzi bohaterom dramatycznych przeżyć. Kolejne zwroty akcji sprawiają, że chce się wiedzieć co będzie dalej, choć czasem fabuła jest zbyt przesycona nadmiarem zdarzeń.
Na pewno nie jest to powieść wysokich lotów tylko lektura do poczytania dla relaksu. Dla mnie książki Katarzyny Michalak są przerywnikiem od cięższych lektur.

Spodziewałam się całkiem innego klimatu widząc okładkę i tytuł i przyznam się, że się zawiodłam na tej książce. Przeczytałam już kilka książek Kasi Michalak i za każdym razem kiedy jakąś skończyłam obiecywałam sobie, że muszę odpocząć od jej twórczości. Jak dla mnie zbyt szorstkie postacie, zbyt dobitne niektóre wydarzenia. Mam czasem wrażenie czytając jej książki, że ludzie są prawie zawsze dwulicowi, okrutni, zdradzają, biją, oszukują i knują. Bohaterka jak dla mnie jest zbyt przezroczysta i bogactwo róż niestety nie uzupełniło jej braków, niezdecydowania. Co chwilę pojawiają się kolejni bohaterowie niby przyjaciele a znów knują za plecami, potem się uśmiechają. Jedna wielka karuzela emocjonalna bez choćby chwili stabilności. Przeczytam kolejne części bo je kupiłam, książkę czytałam z zainteresowaniem a może nadzieją,że w końcu dobro wygra, ale za każdym razem z dziwnym uśmieszkiem wyskakuje coś co mąci. Hmmm

Nigdy nie oceniałam książek, nie czułam potrzeby. Jednak po przeczytaniu tego tytułu nie mogę się powstrzymać, żeby czegoś nie napisać. Czytuję książki z różnych gatunków, jednak żadna inna książka mnie nigdy nie denerwowała ja tak. Parokrotnie miałam ochotę zaprzestać jej lektury, sama nie wiem czemu doczytałam ją do końca. Jest tak zła, że chyba jedna z gorszych jakie przeczytałam. Kamila to 24-letnia kobieta, która rozwojowo jest na poziomie 5-6-latki. W wielku 16 lat zakochała się za zabój (która 16-latka nie przeżyła miłostki?) i przez 8 lat nie może dojść do siebie. Przypominam po nastoletniej miłostce. Do tego umiera jej mama, co powoduje, ze się załamuje. Wszystko rozumiem, ale tak niedojrzałej, niemądrej bohaterki dawno nie spotkałam. Zachowuje się jakby miała jakąs chorobę psychiczną. Raz mówi "pomóż", a w następnej "zostaw mnie w spokoju". Nie mogę pojąć tej książki. Generalnie nie polecam. Próbowałam przeczytać drugą część, jednak szanuję swój spokój i nerwy, tak więc ją odpuszczam.

• Katarzyna Michalak
  • 2015