Wiosna w Różanach

Cykl: Droga do Różan (tom 2)
Wydawnictwo: Otwarte
joly_fh

Zosia Borucka nie mogłaby być bardziej szczęśliwa – odzyskała rodzinny dom i spodziewa się dziecka ukochanego Krzysztofa. Ale okrutny los postanawia z niej zadrwić: odbiera jej wszystko, co najcenniejsze. Zdruzgotana zamyka się w sobie, odsuwa od ludzi. Czy troska przyjaciół pomoże jej odzyskać radość życia? A może sprawi to wyjazd do Dalmacji i spotkanie z odnalezionym po latach dziadkiem?

Rozgrzewająca serce opowieść o radościach i smutkach, jakie niesie los, o rodzinie, której każdy z nas potrzebuje, o przyjaźni, która pozwala przetrwać najtrudniejsze chwile, i o miłości dającej nadzieję na szczęście.

źródło opisu: Wydawnictwo Otwarte, 2013

źródło okładki: www.znak.com.pl

Joanna | 2014-04-24
Przeczytana: 23 kwietnia 2014

Kontynuacja losów bohaterów " Drogi do Różan" , w szczególności Zosi, Marianny i osiemdziesięcioczteroletniej Zuzanny z akcją rozgrywającą się głównie w Krakowie . Drugi tom powieści pełen jest dramatycznych wydarzeń zmieniających plany na przyszłość przede wszystkim Zosi. Jest to sprawdzian prawdziwej przyjaźni , gdzie w chwili niespodziewanego nieszczęścia główna bohaterka odnajduje pomocną dłoń, zrozumienie i fachową pomoc w odzyskiwaniu radości płynącej z codziennych zajęć.
Na szczególną uwagę zasługują niebieskie zeszyty - pamiętniki Zuzanny z lat 50. XX wieku, okresu terroru w historii naszego kraju oraz wplecione w treść powieści przepisy kulinarne, o których przeznaczeniu dowiadujemy się na końcu książki czytając o wspólnym wydawniczym przedsięwzięciu przyjaciół z Różan.
Spora dawka raczej nieznanych współcześnie wierzeń, zwyczajów czy przesądów związanych z letnim przesileniem, nocą świętojańską , powitaniem Nowego Roku czy wierzeniami innych religii, szczególnie...

Katherina87 | 2013-11-07

Kontynuacja powieści Droga do Różan.

To opowieść o trzech niezwykłych kobietach, których historie los splótł z sobą.

O tym, że choć nie co dzień świeci słońce, to jednak każda noc jest jego zapowiedzią, a po miłości nieszczęśliwej może przyjść szczęśliwa.

O radości płynącej z lektury starych pamiętników.

O sile kobiecej przyjaźni, która pozwala przetrwać najtrudniejsze chwile.

O radości z pieczenia porzeczkowego ciasta, bo zwykłe rzeczy robione z uczuciem przestają być zwyczajne.

I o miłości, bo przecież nie da się bez niej żyć.

Rozgrzewająca serce opowieść o radościach i smutkach,...

książek: 2019
Ulka | 2015-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2015

To moje pierwsze spotkanie z autorką i bardzo udane. Tomu pierwszego nie czytałam,ale wkrótce nadrobię zaległości. Historia Zosi ,Marianny bardzo mnie zainteresowała. Język prosty, opisy przemienne z dialogami i zachęcający wątek to wszystko co lubię.

boziaczek | 2016-05-27

„Wiosna w Różanach” to kontynuacja całkiem udanej powieści Bogny Ziembickiej. Dalsze losy Zosi, Marianny oraz ich przyjaciół czyta się tak samo dobrze jak poprzednio. Zosia, szczęśliwa i zakochana w Krzysztofie, oczekuje dziecka; niestety w jednej chwili traci wszystko i musi przejść długą drogę, by znowu odnaleźć cel w życiu i poukładać swoje sprawy na nowo...
Lubię spędzać czas z mieszkańcami Dworku w Różanach, są to chwile bardzo miłe, ciepłe i urokliwe. Książka właściwie czyta się sama, może i niektóre poboczne wątki są nieco rozwlekłe, ale w sumie nie odbiera to przyjemności czytania. Postaci stworzone przez p. Ziembicką są niezwykle sympatycznie, szczególnie Marianna, co sprawia, że czytelnik kibicuje wyborom i decyzjom bohaterów.
Polecam czytelniczkom.

książek: 2025
syla50 | 2018-10-13
Przeczytana: 13 października 2018

Pierwsza część mnie nie zachwyciła, zastanawiałam się, czy czytać kolejne części. Teraz już wiem, że choć książka rozwija się wolno z pewnością jest warta przeczytania.
Wiosna w Różanach bardziej przypadła mi do gustu. Może dlatego, że było tam mniej Zosi, a więcej charyzmatycznej Marianny.
Może dlatego, że Zosia po tragedii, jaka ją spotyka przechodzi wolną przemianę. A może dlatego, że w dalszym ciągu mogłam obserwować życie Zuzanny. I ta część jest zdecydowanie najbardziej interesująca.
I nie zapominam też o smacznych przepisach kuchennych:)

Kris | 2019-05-02
Przeczytana: 02 maja 2015

Książkę czyta się jednym tchem, podobnie jak w pierwszej części nie brakuje tu ogrodowej atmosfery choćby zapachu kwiatów. Możemy zobaczyć piękne arboretum, dołączają do tego również aromaty wspaniałych potraw. W książce nie brakuje też wielu intryg ale jednak lektura przesiąknięta jest romantyzmem i ciepłem oraz miłością i szacunkiem. Mamy tu również możliwość zetknąć się z magią, co nadaje powieści charakter tajemniczości.
„Wiosna w Różanach” – to powieść, która budzi w czytelniku nadzieję na lepsze jutro, jest to powieść, która, bawi, uczy i rozwesela. To trzeba przeczytać.

kajsa | 2012-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2012

Otwarta furtka do uroczego,pełnego kwitnącej bieli ogrodu. I jak tu oprzeć się pokusie...Kontynuacja losów Różańskich bohaterek o wiele bardziej przypadła mi do gustu.
Autorka,ukazując ich życiowe perypetie,w równej mierze skupiła swą uwagę na Zosi jak i Mariannie.I właśnie ją polubiłam,stała mi się niezwykle bliska...może dlatego,że jestem jej rówieśnicą?
To kobieta przedsiębiorcza,pełna pomysłów,elokwentna(wielkie wrażenie robiły na mnie jej celne riposty i umiejętnie wtrącane rozmaite cytaty),oczytana,umiejąca poradzić sobie w każdej sytuacji.Marianna to także człowiek wielkiego serca.
Po przeżytej tragedii Zosia grzejąca się w cieple jej uczuć też przechodzi metamorfozę. Znikają jej naiwność,brak pewności siebie,dziecięce zauroczenie Krzysztofem. Staje się dojrzałą kobietą,świadomą swych pragnień,umiejącą podejmować samodzielne decyzje.
Duże wrażenie zrobiły na mnie fragmenty ukazujące pamiętnik Zuzanny z okresu PRL-u.Ileż determinacji było w tej kobiecie. Paradoksalnie...

książek: 1969
mad28 | 2012-08-11
Na półkach: Recenzyjne, Przeczytane
Przeczytana: 10 sierpnia 2012

Jeszcze niedawno pisałam na swoim blogu, krótką recenzję książki Pani Bogny Ziembickiej pod tytułem „Droga do Różan”. Pokochałam bohaterki tej debiutanckiej powieści i chciałam jak najszybciej spotkać się ponownie z trzema fascynującymi kobietami: Zuzanną, Marianną i Zosią. Moja tęsknota za bohaterkami nie trwała długo. Oto do moich rąk trafiła kontynuacja opowieści o Różanach - „Wiosna w Różanach”. Znowu mogłam przenieść się do tego pięknego miejsca.
Myślę, że pamiętacie zakończenie poprzedniej części. Zostawiliśmy szczęśliwą Zosię - zakochaną w Krzysztofie, spodziewającą się jego dziecka i z aktem notarialnym w dłoni, na którym widniał zapis, iż Dworek w Różanach jest ponownie jej własnością, a dokładniej jej nienarodzonego dziecka. Cóż więcej trzeba do szczęścia? Niestety, jak to w życiu często bywa, szczęście nie trwa wiecznie. W życiu Zosi dochodzi do bardzo wielu przykrych zmian. One tak bardzo wpłyną na jej psychikę, że bez pomocy przyjaciół Marianny i Eryka, dziewczyna...

allison | 2012-07-26
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 26 lipca 2012

Pięknie opowiedziane dalsze losy bohaterów "Drogi do Różan".

Niezmiennie pozostaję pod urokiem opowieści, w której jest miejsce na inteligentne, dowcipne i niezmanierowane dyskusje między bohaterami, których historie są życiowe i pokazane w sposób przekonujący. W polskiej prozie współczesnej to coraz rzadsze zjawisko...

Moją ulubienicą pozostaje przyjaciółka Zosi, Marianna - kobieta przebojowa, wykształcona, mądra i łącząca na co dzień zdrowy realizm z poetyckością. Bardzo podoba mi się jej erudycja i stosunek do świata, którego podstawą jest szczerość i odwaga. Kiedy trzeba, Marianna wykazuje się sprytem i makiawelizmem, kiedy indziej jest otwarta i potrafi kąśliwym językiem staranować największych intelektualistów.
Przede wszystkim jednak jest wierną i wspaniałą przyjaciółką Zosi. No właśnie, powinnam raczej pisać o przeżywającej rodzinny i osobisty dramat Zofii, ale nic nie poradzę, że moim czytelniczym sercem bardziej zawładnęła błyskotliwa pani psycholog.

Bardzo...

Madi | 2014-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2014

Część II opowieści z Różan podobała mi się w równym stopniu co I,choć nieco się różniła od swojej poprzedniczki.
Zmagamy się tu z dużą tragedią jaka spotkała Zosię i mamy tu więcej Marianny oraz małą intrygę uknutą przez Natalię Berg,ale mimo tego powieść toczy się swoim ciepłym i spokojnym rytmem,przeplatając co jakiś czas smakowitymi przepisami.
Cieszę się,że autorka nie zaprzestała opisywania historii z dawnego życia Zuzanny-tym razem mamy je w postaci pamiętników,ale najbardziej jestem zadowolona z zakończenia ,bo od samego początku na takie zakończenie stawiałam.