Dobre miejsce do umierania

Wydawnictwo: Znak
literatura faktu
joly_fh

Opowieść o rozszarpywanym przez wojny Kaukazie Spojrzałem na Gruzina i powiedziałem, że przyjadą po nas Rosjanie. – Ale kto to strzela? Żeby tak wiedzieć, kto to, do cholery, strzela – powtarzał w kółko. W czasach postsowieckich Kaukaz wrzał wielokrotnie. Jak w Afryce w epoce dekolonizacji z dnia na dzień powstawały tu nowe państwa. Ponieważ godziły w dotychczasowy układ interesów,...

Opowieść o rozszarpywanym przez wojny Kaukazie

Spojrzałem na Gruzina i powiedziałem, że przyjadą po nas Rosjanie.

W czasach postsowieckich Kaukaz wrzał wielokrotnie. Jak w Afryce w epoce dekolonizacji z dnia na dzień powstawały tu nowe państwa. Ponieważ godziły w dotychczasowy układ interesów, prowokowały niedawnych patronów i sojuszników do krwawego odwetu. Nieraz rodziły się z nacjonalistycznego zrywu, który pociągał wiele ofiar.

Wojciech Jagielski opisuje swoje podróże w rejon Kaukazu i przede wszystkim próbuje rozwikłać trudne relacje Gruzinów, Czeczenów czy Ormian z ościennymi krajami. I zrozumieć, co popychało ich do wikłania się w trudne wojny domowe i przygraniczne czy krucjaty przeciwko niedawnemu prawodawcy − Rosji. Poza ZSRR interesy w tym regionie miała Turcja, miał też Iran.

Wielu czytelników książek podróżniczych z sympatią myśli o Gruzinach. Warto zanurzyć się w ich historię, spotkać się na kartach reporterskiej książki ze zwykłymi ludźmi i poznać losy przywódców ich narodu. Książkę kończy dopisany po latach epilog, który zamyka kolejny krwawy rozdział w historii Kaukazu (przy okazji autor dementuje w nim informację o własnej śmierci).

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2013

źródło okładki: www.znak.com.pl

zuszka | 2014-06-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Kaukaz
Przeczytana: maj 2014

Świetnie napisana książka! Trudna tematyka opisana w sposób, który wciąga bez reszty. Narrator stoi w cieniu, nie narzucając się czytelnikowi - bardzo cenię tę umiejętność w tego typu pozycjach. Tło historyczne delikatnie wtapia się w treść, co będzie wielkim plusem dla tych, którzy nie przepadają za nadmiarem tej wiedzy w książkach-reportażach. Ogromna porcja informacji i emocji w jednym! Mistrzostwo w swojej dziedzinie!

Wojciech Gołębiewski | 2017-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2017

Jagielskiego nie trzeba przedstawiać, a jak ktoś go nie zna, to niech pozna, bo dużo traci; u mnie ma dwie dziesiątki.

Zaczynam od niedopatrzenia: książka wydana w 2013, kalendarium kończy się na 2008, a wstęp podpisany "Ryszard Kapuściński", podczas gdy ten sławny zmarł w 2007.
Znalazłem w internecie, że wstęp Kapuścińskiego został napisany w 1994 do pierwszych reportaży. Szkoda, że redakcja Wydawnictwa ZNAK tego nie zaznaczyła.

Teraz będzie wszystko na opak, bo łeb mnie pęka. A więc ocena: 10/10. Przegląd recenzji na LC. Najbliższa mnie „Arkadiusza”, który kończy słowami:

„....Co tu więcej napisać? Mogę tylko dodać, że książka, zważywszy na opisywany temat, sprawiła mi pewne trudności w odbiorze, bo i historia tych krajów była mi zupełnie obca. Jednak czytało się ją dobrze, ponieważ Jagielski świetnie pisze - lekko i jasno - bez niepotrzebnej gmatwaniny. Ot, kolejny solidny reportaż na wysokim...

Lucia | 2016-11-18
Przeczytana: 2013 rok

Nienawiść + nacjonalizm. Nacjonalizm + nienawiść. Nacjonalizm = nienawiść. UWAGA!

Goszarda | 2018-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2018

To moje pierwsze spotkanie z panem Wojciechem Jagielskim i na pewno nie ostatnie.

Ciężki temat - kraje kaukaskie o których coś tam się kiedyś obiło o uszy, ale tak naprawdę nigdy nie mogłam pojąć o co tam chodzi, czemu się biją; niektóre nazwiska nie były mi obce, ale kto, co i gdzie...?

POLECAM!!! POLECAM!!! POLECAM!!!

Arkadiusz | 2014-02-13
Przeczytana: 06 lutego 2014

Wojciech Jagielski to jeden z moich ulubionych reportażystów. A na pewno najbardziej ceniony przeze mnie korespondent wojenny. I mimo, iż "Modlitwa o deszcz" wciąż jest moją ulubioną jego książką - może dlatego, że pierwszą jaką przeczytałem jego autorstwa, a może dlatego że najlepszą, nie wiem - to jednak "Dobre miejsce do umierania" także trzyma poziom i zachowuje styl, za który Jagielski jest tak ceniony.

Tym razem autor zabiera nas na Kaukaz i Zakaukazie, do czasów, w których na ruinach Związku Radzieckiego o swoich nacjonalistycznych zapędach przypominają sobie byłe republiki. Czeczeni, Gruzini, Azerowie, Ormianie i wiele, wiele innych narodów postanawia ponownie chwycić za broń i odpłacić sąsiadom za zadawnione krzywdy. W trakcie swoich wędrówek po niejasno zarysowanych liniach frontów, a także zniszczonych i zrujnowanych miastach Jagielski przedstawia nam historię tych terenów oraz mentalność ich mieszkańców. Do swojej opowieści wplata biografie wielkich przywódców, takich...

Puffin | 2012-09-05
Przeczytana: sierpień 2012

Książka absolutnie znakomita. Autor opisuje wydarzenia niezwykle trudne - transformację byłych republik kaukaskich po rozpadzie ZSRR. A były to czasy w tej części świata nadzwyczaj burzliwe i trudne , jak ujęła to cytowana mieszkanka Armenii " (...) najpierw było trzęsienie ziemi, potem była wojna a na koniec przyszła powódź ". Jagielski pisze o wielkiej polityce w tym regionie, o lokalnych interesach grup i mniejszości narodowych, ale też, a może przede wszystkim o jednostce. O wpływie tej całej zawieruchy , dumnie i eufemistycznie często, nazywanej walką o niepodległość na zwykłego człowieka, takiego jak każdy z nas. Jak zmienia człowieka, jak wywołuje konieczność przystosowania się do normalnie niewyobrażalnych warunków ( kto z nas umie sobie dziś wyobrazić życie bez prądu, bez ogrzewania, bez towarów w sklepach, a nawet bez pieniędzy, bo pensje od miesięcy nie są wypłacane ).
A pisze o tych wszystkich wojennych okropnościach dość spokojnie - tzn, nie nadużywa wielkich słów,...

bromba | 2014-03-16
Przeczytana: 07 lutego 2014

Reportaż doskonały! Bo autor usuwa się w cień i ledwie zaznacza swoją obecność; jest tak dyskretny, skromny, cały skupiony na swych rozmówcach. Niezwykłe jest to, że potrafi opowiadać z ogromną empatią o jednym polityku, postaci bardzo niejednoznacznej, 'umoczonej', a w kolejnym rozdziale równie rzetelnie i niemalże ciepło o rywalu tego pierwszego, także zagmatwanej figurze. Wielka klasa!
Dzięki tej książce wreszcie zrozumiałam o co chodzi w konflikcie w Nogornym Karabachu; potrafię (?) 'zrozumieć' megalomanię Gruzinów, nie pomylić Ormian z Azerami.
Rozdział o zakładzie dla psychicznie chorych to perełka - na poły esej filozoficzny, ma coś z Borgesa.

Joanna1969 | 2018-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2018

"Czyżby więc Kaukaz był skazany na wojnę? Czyżby był zbyt mały,by zgodnie pomieścić sto narodów? Gruzini,Ormianie,Azerowie,Czeczeni,Abchazi,Osetyjczycy
są przekonani,że ich sprawa jest święta, i gotowi są za nią umrzeć."

Dopiero po przeczytaniu książki zrozumiałam tę szaleńczą wojnę, w której zwycięzcami i pokonanymi są po równo wszyscy. Polecam.

Tamanna | 2015-11-05
Na półkach: Przeczytane, Rosja
Przeczytana: 05 listopada 2015

Wojciech Jagielski, który zachwycił mnie prawdziwością przedstawienia dramatycznej sytuacji Afganistanu w "Modlitwie o deszcz", w " Dobrym miejscu do umierania" zajmuje się problemem Kaukazu. 100 narodów wciśniętych między góry, dwa morza, wciąż najeżdżanych, rozdartych miedzy wpływy Rosji, Turcji i Iranu. Czy ze swoją nieufnością, kompleksem zaścianka, peryferii zarówno Europy, jak i Azji są skazane na ciągłą wojnę? Jagielski zaczyna swoją książkę od cytatu Wilde,a "Nie każda sprawa jest święta tylko dlatego, że ktoś gotów jest oddać za nią życie", komentuje go w imieniu Kaukazu słowami Woltera "Wolny człowiek idzie do nieba taką drogą, jaka mu się podoba".
W.J. opisuje swoje wrażenia z Kaukazu w krótkich opowieściach, w których równie wyraziście widać jego doświadczenie, poglądy, jak i postacie innych ludzi, a nawet całych narodów opisane barwnie, soczyście. Podobnie traktuje miejsca np bliskie mi Tbilisi, miasto w dolinie rzeki Kury, w którym W.J. zawsze czuje się tak dobrze,...

Aneta | 2014-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2014

Przeczytanie tej książki zajęło mi sporo czasu.
Czytałam wolno, fragmentami. Często wracałam do niektórych.
Przekonałam się jak mało wiem o Kaukazie.
Historia, polityka, życie codzienne mieszkańców.
Gruzja, Czeczenia, Osetia Południowa, Armenia ...
Włącza się w to wszystko jeszcze Rosja i Turcja.
Konflikt za konfliktem - można się w tym pogubić.

Smutne to.