Dobre miejsce do umierania

Okładka książki Dobre miejsce do umierania
Wojciech Jagielski Wydawnictwo: Znak reportaż
reportaż
Znak
2013-10-07
2005-08-01
Kaukaz Zakaukazie reportaż literatura faktu

Okładka książki Kopalnia - sztuka futbolu #06 Paweł Czado, Piotr Jagielski, Wojciech Jagielski, Lech Jarosz, Izabela Koprowiak, Michał Okoński, Rafał Stec, Stefan Szczepłek, Tomasz Łapiński, Piotr Żelazny
Ocena 8,4
Kopalnia - szt... Paweł Czado, Piotr ...
Okładka książki Kopalnia - sztuka futbolu #5 Piotr Jagielski, Wojciech Jagielski, Michał Okoński, Rafał Stec, Marek Wawrzynowski
Ocena 8,2
Kopalnia - szt... Piotr Jagielski, Wo...

Z jednej strony ciekawa. Poszerzająca horyzonty. Z drugiej czytałem ją pół roku z przerwami na coś lżejszego.
Dla mnie brakowało czasem fotografii osób czy miejsc o których się czyta.

Dla mnie brakowało czasem fotografii osób czy miejsc o których się czyta.

Bardzo lubię książki o Gruzji i tamtej części świata. Chociaż ta akurat wciągnęła mnie słabo. Historycznie z pewnością bardzo rzetelny reportaż, który warto poznać, chociażby z racji obecnych wydarzeń na Ukrainie. Ale prowadzenie narracji przez p. Jagielskiego momentami mnie nudziło i nie mogłam powstrzymać się od chęci szybkiego skończenia czytania.

Liczyłem na więcej, zwłaszcza pierwsza część książki nudna. Im dalej tym jest lepiej.

Na półkach: , , , ,

Jagielski jak zwykle nie zawiódł. Nie polecam osobom dopiero zaznajamiajacymi się z tematyka Kaukazu, najpierw Gorecki a potem Jagielski :)

Książkę czytało się bardzo przyjemnie, chociaż miejscami było za dużo opisu życia poszczególnych watażków, w porównaniu do ilości jaką zajmowały opisy życia zwykłych ludzi. Sama książka pozwala lepiej zrozumieć życie po rozpadzie ZSRR, w republikach zakaukaskich. Dodatkowo celnie wskazuje na działania Rosji, która pomimo rozpadu nadal zachowuje swój imperialny charakter.

Ogromna wiedza i świetny styl. Czasem łapałam się na tym, że odlatuję myślami . Książka nie jest łatwa i jest tu wiele wątków, postaci, nazw stąd się trochę gubiłam i musiałam jeszcze raz przeczytać wybrane fragmenty. Ale warto przeczytać, na pewno. Ciężko jest w jasny sposób pokazać wydarzenia na Kaukazie. Jest tu wiele narodów , które są ze sobą skłócone a jeszcze miesza się w ich sprawy Rosja, Turcja i Zachód. Chyba nie da się tam do końca określić winowajcę i ofiarę. W Gruzji byłam i bardzo lubię jej mieszkańców ale jako turystka nie jestem w stanie zobaczyć i odczuć co na Kaukazie się tak naprawdę dzieje. Armenię i Azerbejdżan bardzo chciałabym kiedyś zobaczyć. Na razie konflikt o Górny Karabach trochę mnie przeraza. Książka pisana już jakiś czas temu a jednak nadal aktualna.

Każda książka Jagielskiego to dla mnie nowa podróż, przygoda wiedza.... W jasny sposób autor przedstawia zawiłości polityczno-społeczne mieszkańców Zakaukazia... Co mnie zaskoczyło to niestety aktualność sytuacji w Abchazji i Górnym Karabachu.... O zgrozo, zacząłem ją czytać, kiedy w tych rejonach znowu toczy się wojna. Z przyczyn tych samych o których Jagielski pisał szesnaście lat temu....

Do tej książki podchodziłam dwukrotnie. Raz, kilka lat temu i teraz, po powrocie z Gruzji i Armenii. Za pierwszym razem z początku zachwyciłam się stylem Wojciecha Jagielskiego. Na pierwszych stronach odmalował wciągający i żywy portret Kaukazu. Ale im dalej w las, tym poziom szczegółowości był przytłaczający. Nie znałam opisywanych miejsc, ulic, nazwisk. Porzuciłam książkę po 150 stronach.

Po podróży wróciłam do reportażu i już wszystko rozumiem. Aleją Rustawelego sama spacerowałam, w Gori widziałam ślady wojny. Jednak dalej mam wrażenie, że w natłoku faktów, szczegółów i nazwisk momentami w książce pojawia się lekki chaos. Czytam o jakimś bohaterze, a za moment pojawia się inny i nie wiem, skąd się wziął - czy to element opowiadanej historii, czy zupełnie nowy wątek.

Książka w przeważającej części dotyczy Gruzji, a Azerbejdżanu i Armenii jest tu niewiele. Zresztą Jagielski już na wstępie zwierza się, że Erywania nie polubił, a w Tbilisi czuje się jak w domu. Jego język jest bardzo plastyczny i opisowy, miejscami wyraźnie ubarwiany. To bardzo rzetelny, dobrze napisany reportaż. Szczegółowa i z werwą napisana historia Gruzji, której próżno szukać w innych książkach poświęconych temu krajowi.

Pierwsza książka p. Wojciecha Jagielskiego po jaką sięgnęłam. Zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Studiowałam stosunki międzynarodowe i zapisałam się na fakultet o stosunkach w regionie Kaukazu. Pokochałam i książkę i zajęcia i Wojciecha Jagielskiego.

Wyśmienita lektura

Wyśmienita lektura