Wieże z kamienia

Wydawnictwo: Znak
7,4 (630 ocen i 60 opinii) Zobacz oceny
10
28
9
81
8
184
7
221
6
77
5
27
4
5
3
3
2
3
1
1
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788324022410
liczba stron
360
kategoria
literatura faktu
język
polski
dodał
Snoopy

Wojna w Czeczenii widziana z niebezpiecznie bliskiej perspektywy - Jestem Szamil Basajew, osiemnastokrotnie zabity - rzucił na powitanie. (...) - Nie boi się pan, że... - Ja to się, proszę pana, niczego nie boję. Po latach sowieckiej dominacji budzi się na Kaukazie głód niepodległości. Czy Czeczenia ma szanse sprostać wyzwaniu - skutecznie wyzwolić się i zbudować nowe państwo ze sprawną...

Wojna w Czeczenii widziana z niebezpiecznie bliskiej perspektywy

- Jestem Szamil Basajew, osiemnastokrotnie zabity - rzucił na powitanie. (...)
- Nie boi się pan, że...
- Ja to się, proszę pana, niczego nie boję.

Po latach sowieckiej dominacji budzi się na Kaukazie głód niepodległości. Czy Czeczenia ma szanse sprostać wyzwaniu - skutecznie wyzwolić się i zbudować nowe państwo ze sprawną administracją i jako tako uporządkowaną sceną polityczną? Czy islam może przynieść byłej republice upragniony spokój?

Autor portretuje z bliska dwa potężne i pozostające z sobą w nieustannym napięciu charaktery - szalonego przywódcę terrorystycznych akcji Szamila Basajewa oraz zdyscyplinowanego, wykształconego w Rosji pułkownika Asłana Maschadowa. Opisuje genezę konfliktu rosyjsko-czeczeńskiego, Czeczenię ogarniętą wojną - i upadłą.
Za tę książkę autor mógł zapłacić życiem. Opublikowana w 2004 roku stała się już klasyką reportażu. Nie tylko polskiego - przetłumaczono ją na cztery języki, a także otrzymała we Włoszech nagrodę miasta Cassino „Literatura z frontu”.

 

źródło okładki: www.znak.com.pl

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (1584)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 6670
allison | 2015-10-06
Przeczytana: 02 października 2015

W "Wieżach z kamienia" Wojciech Jagielski kolejny raz udowadnia, że trzeba być w centrum opisywanych zdarzeń, by móc wyraziście i prawdziwie pokazać świat ogarnięty wojną.
Z właściwym sobie dystansem, ale i zaangażowaniem przedstawia źródła konfliktu rosyjsko-czeczeńskiego oraz wewnętrznych sporów, starć i rywalizacji między czeczeńskimi przywódcami.

Ten reportaż to niezwykłe studium o świecie Kaukazu, rządzącym się własnym prawami, często okrutnymi i restrykcyjnymi. W świecie tym tradycja ściera się z pędem do nowoczesności, chociaż na pewno nie jest to postęp na miarę naszych europejskich norm.

Przejmujące są opisy krwawych starć, których ofiarami padają najczęściej niewinni i bezbronni cywile. Smutna i dramatyczna jest też destrukcyjna siła wojny, która zrujnowała kraj, czyniąc z niego symbol przemocy, okrucieństwa, nienawiści i etnicznych konfliktów.

Jagielski pisze w sposób barwny, ale jednocześnie prosty. Nie nadużywa słów, a jednak potrafi tak pokazać świat, że...

książek: 523
Paweł | 2017-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2017

Książka Jagielskiego przypomniała mi już mocno zapomniany przez opinię publiczną krwawy konflikt na Kaukazie. Zmaganie się bohaterskiej, ale jednak miniaturowej Czeczeni ze zmurszałą, choć wciąż mocarstwową Rosją, przypomina walkę Dawida z Goliatem. Widok kolumn pancernych, całych eskadr samolotów i śmigłowców, dziesiątków tysięcy po zęby uzbrojonych żołnierzy, rzuconych na kilkunastotysięczną grupkę górskich wojowników, jest wstrząsający. Nie wnikając w racje poszczególnych stron, serce instynktownie opowiada się po stronie tego słabszego, ale za to waleczniejszego i gotowego na wszystko. Całe lata 90-te media trąbiły o obrzydliwej kaukaskiej wojnie. Głęboko wryły mi się w pamięć nazwy czeczeńskich miejscowości takich jak Grozny, Argun, Gudermes, które kolejno były zdobywane i niszczone przez wojska inwazyjne. Dziś co najwyżej wspomina się o marionetkowym prezydencie Czeczeni Ramzanie Kadyrowie, czy o czeczeńskich najemnikach, którzy walczyli lub być może jeszcze walczą w...

książek: 364
Saudyjskie-Wielbłądy | 2015-09-26
Przeczytana: sierpień 2015

Jeden z najbardziej znanych polskich publicystów i korespondentów wojennych Wojciech Jagielski zabiera nas w świat Kaukazu, pokazując jak wyglądały wojny w Czeczeni.
Opowiada historię wyjątkowo skomplikowanego świata oraz trudnych do zrozumienia zasad postępowania ludów kaukaskich.
Świata, w którym próba okazania komuś zrozumienia może być odebrane jako słabość, gdzie chęć bycia Prezydentem Wszystkich Czeczenów, którym starał zostać Asłan Maschadow kończy się tym, że zostaje oceniony przez ziomków jako....
"człowiek bardzo zagubiony, który nigdy tu nie pasował. To żołnierz a nie dżygit. Przeżył życie z regulaminem w kieszeni i z ręką nawykłą do oddawania honorów"
W Czeczenii bohaterem może zostać człowiek, który zaatakował szpital w Budionnowsku zmuszając Rząd Federacji Rosyjskiej do upokarzających rozmów czyli Szamil Basajew.
Autor pokazuje drogę, jaką od rozpadu ZSRR przeszła Czeczenia, która chciała zgodnie z zapowiedziami Prezydenta Borysa Jelcyna "....bierzcie tyle...

książek: 2079
Wojciech Gołębiewski | 2018-05-20
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 20 maja 2018

Jagielski (ur.1960) to fenomen, który ogranicza moje oceny do zawsze takiej samej tj 10 gwiazdek. To piąta moja ocena, a dotyczy książki wydanej w 2004 (dotychczas oceniałem "Dobre miejsce do umierania" 1994; "Wszystkie wojny Lary" 2012; "Trębacz z Tembisy" 2013 i "Wypalanie traw" 2015)

A więc mamy wczesne dzieło, notabene później uzupełniane, które weszło do klasyki reportażu. Wiele już o nim napisano, że Czeczenia, że Basajew contra Maschadow, że autor pracowity i rzetelny itd itp. To ja tylko dodam, że można by dodać podtytuł z Tischnera - "Nieszczęsny dar wolności", bo na podstawie reportażu Jagielskiego naszła mnie myśl, że dobrego wyjścia nie ma.

A tak w ogóle, to jest to dla mnie olbrzymie źródło wiedzy, jak dotąd niepodważanej i dlatego wolę Jagielskiego od Kapuścińskiego. 10/10

książek: 455
Papusza | 2016-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2016

„Wieże z kamienia” Wojciecha Jagielskiego, to historia Czeczeni, historia konfliktu rosyjsko-czeczeńskiego, konfliktu między dwoma czeczeńskimi przywódcami, dżygitą Szamilem Basajewem i prezydentem Asłanem Maschadowem. Każdy z nich chciał zgodnie ze swoją koncepcją pertraktować z potężną Rosją. W. Jagielski stara się opisać początek wojny w Czeczeni, sylwetki jej przywódców i reakcje prostych Czeczenów na te konflikty.
„Ktoś kto nie ma domu, rodowej wieży z kamienia, uważano na Kaukazie za najnędzniejsze ze stworzeń”. A taniec Zakir, to mistyczna skarga do Boga. Mimo tych wszystkich zawirowań Czeczeńcy starali się zachować własną tożsamość, poczucie obowiązku wobec ojczyzny i żyć w zgodzie z nakazami głoszonymi przez przywódców. Jednym wojna przyniosła korzyści w postaci wyzwolenia od zasad społeczeństwa kastowego, drugim zabrała zasady hierarchii w rodzinie, kult przodków bo miejsca ich pochówków były nieznane.
Książka podzielona jest na trzy części zatytułowane; lato, jesień,...

książek: 982
Artur Schodziński | 2014-09-05
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 04 września 2014

Gdybym miał jednym zdaniem streścić tę książkę, byłoby to: TĘSKNOTA ZA WOLNOŚCIĄ. Niewypowiedziana, niemożliwa do określenia, domagająca się poświęcenia wszystkiego. Łatwo jest szufladkować ludzi, ten dobry, ten gorszy, ten zły, a ten to terrorysta. Jakże trudno starać się zrozumieć dlaczego tak właśnie postępuje. Autor pomaga nam przyjrzeć się bojownikom o wolną Czeczenię, zaprasza nas do stołu by posmakować łykowatej baraniny z ryżem, posmakować herbaty. To zaproszenie dla odważnych, bo to zaproszenie na wojnę.

książek: 922
Zagór | 2014-04-09
Przeczytana: kwiecień 2014

Jest to moje drugie spotkanie z reportażem Jagielskiego i kolejny raz udało mu się mnie urzec. Z miejsca muszę uprzedzić, że Kaukaz to kraina, na której punkcie mam delikatnie mówiąc hopla i nie mam szans w tym przypadku być w pełni obiektywny. Autor z wyczuciem przenosi czytelnika pomiędzy wydarzenia z obydwu wojen czeczeńskich, przedstawia zarówno ważne figury polityczne jak i zwykłych ludzi, którzy muszą sobie radzić w tych trudnych czasach, a co jakiś czas dostajemy dawkę historii o czeczeńskim narodzie. Bardzo u Jagielskiego cenię upór z jakim stara się w swoich książkach dotrzeć do przywódców i postaci, które odcisnęły szczególne piętno na danym regionie - owocuje to często bardzo barwnymi portretami pozwalającymi lepiej zrozumieć tragizm przedstawionego konfliktu. W "Wieżach z kamienia" jet to w dużej mierze opowieść o Maschadowie i Basajewie, dwóch przywódcach uzależnionych od siebie i będących niewolnikami tej wojny.
Warsztat pisarski również stoi na wysokim poziomie....

książek: 626
nikalil | 2013-07-02

Byli tacy, którzy chcieli wywrócić życie na Kaukazie do góry nogami, ale próby złamania jego mieszkańców kończyły się niepowodzeniami, rewolucje weryfikowała rzeczywistość, a ludzie jak te góry – pozostawali niewzruszeni, albo nawet twardnieli i stawali się coraz bardziej niedostępni. Ich świat to mieszanka narodowości niepotrafiących żyć bez wolności i jednocześnie świadomych tego, że przeciwstawianie się Rosji, nawet wspólnymi siłami, może źle się skończyć.

Dla Wojciecha Jagielskiego najciekawszymi z nich są Czeczeńcy i nic w tym dziwnego, przecież nawet sąsiedzi uważają ich za: "(...) straceńców, ludzi dzikich, okrutnych, nieprzejednanych i nieszczędzących nikogo, nawet samych siebie." Nie brakuje wśród nich indywiduów z własnymi receptami na niepodległość. Jedni stawiają na pokojowe rokowania, inni rwą się do walki, w końcu wojna to ich żywioł, z późniejszym życiem wypełnionym zwyczajnością radzą sobie już gorzej.

Czeczeński konflikt, jego historia od czasów sięgających dalej...

książek: 644
Ksawery Szaniawski | 2012-11-13
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: listopad 2012

Na podstawie opisu dwóch wojen czeczeńskich dowiadujemy się o wstrząsających losach ludności czeczeńskiej, o ich walce o motywach i celach.
Autor prezentuje mentalność górali z Czeczenii ich wierność tradycji, honorowi i zasadom panującym tu od wieków. Jesteśmy także świadkiem losów pojedynczych uczestników wojen i ich rozterkom i dramatom. Ludziach, którym zniszczono ich prastare wieże z kamienia, ale oni sami ciągle pozostają twardzi jak kamienie.
Jednak przede wszystkim na uwagę zasługuje doskonały warsztat Wojciecha Jagielskiego, który wiele ryzykując wystawia prawdziwe, rzetelne świadectwo tych wydarzeń. Niech za przykład posłuży poniższy cytat z tej książki.

„Nieraz staję przed pytaniem, co warta jest dobra opowieść, i czy jest sens narażając się dla niej, ryzykować życie, płacić udrękami najbliższych.
Tak naprawdę wcale nie chodzi o opowieść, ale o prawdziwość i uczciwość tego, co się robi. Uczciwość wobec siebie, wobec tych, dla których ma być opowieść, a także, może...

książek: 496
Menandros | 2015-07-16

Teoretycznie książka reporterska, w istocie jednak rozpisana jak klasyczna tragedia. Z jednej strony Maschadow, wyważony, odpowiedzialny i pełen poświęcenia. Z drugiej Basajew, wcielenie dżygita, chodząca ikona tego jak chciałby się widzieć chyba każdy mieszkaniec Kaukazu. Do tego mnóstwo spostrzeżeń natury kulturowej, nawiązania do mitologii, folkloru i historii tego niezwykłego narodu. Przed wszystkim- opowieść o honorze i poszukiwaniu godności. Wszystko napisane pięknym, literackim i mocno melancholijnym stylem.
Polecałbym każdemu, kto miał-lub chce mieć- osobistą styczność z Czeczenami.

zobacz kolejne z 1574 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Zamek reporterów - spotkanie z Wojciechem Jagielskim

Zamek Reporterów to roczny cykl spotkań z czołówką polskich reporterów oraz z wybitnymi autorami z zagranicy. 16 maja zapraszamy na spotkanie z Wojciechem Jagielskim - reporterem, wieloletnim dziennikarzem i korespondentem „Gazety Wyborczej”, obecnie związanym z Polską Agencją Prasową.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd