20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła

Seria: Reportaż
Wydawnictwo: Czarne
literatura faktu
Dominika

Oto Polska: * proboszcz z HIV, * pluton ZOMO, który strzelał w "Wujku"; * dwie matki i poczęte przez nie dziecko; * student Rydzyka, który uciekł ze szkoły; * Sprawiedliwi ratowali Żydów, a teraz się wstydzą sąsiadów; * dumny homofob udziela wywiadu; * przemycali kokainę w żołądkach, żeby spłacić czynsz 26 (a nawet więcej) historii, zapisanych przez najlepszych polskich reporterów. To mój...

Oto Polska:
* proboszcz z HIV,
* pluton ZOMO, który strzelał w "Wujku";
* dwie matki i poczęte przez nie dziecko;
* student Rydzyka, który uciekł ze szkoły;
* Sprawiedliwi ratowali Żydów, a teraz się wstydzą sąsiadów;
* dumny homofob udziela wywiadu;
* przemycali kokainę w żołądkach, żeby spłacić czynsz
26 (a nawet więcej) historii, zapisanych przez najlepszych polskich reporterów.
To mój osobisty wybór reportaży o tym, gdzie zaczęła się i dokąd doszła nowa Polska. Nie ta, którą widzimy w Sejmie, ani ta z pierwszych stron gazet. Raczej Polska, która musiała ‘mentalność sobie w jeden dzień zrobić’.
Mariusz Szczygieł

Wśród autorów: Irena Morawska, Joanna Sokolińska, Joanna Wojciechowska , Karol Podgórski, Włodzimierz Nowak , Wojciech Staszewski, Edyta Gietka, Ewa Winnicka, Witold Szabłowski, Marcin Kołodziejczyk, Anna Fostakowska, Wojciech Bojanowski, Paweł Piotr Reszka, Jacek Antczak, Artur Pałyga, Lidia Ostałowska, Tomasz Kwaśniewski, Katarzyna Surmiak-Domańska, Paweł Smoleński, Jacek Hugo-Bader, Grzegorz Sroczyński, Wojciech Tochman, Mariusz Szczygieł. Ilustracje i projekt okładki: grupa Twożywo

źródło opisu: http://czarne.com.pl/?a=1372

źródło okładki: http://czarne.com.pl/?a=1372

violabu Toczytam | 2013-06-11
Na półkach: 2013, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 10 czerwca 2013

Mariusz Szczygieł zebrał w „20 latach nowej Polski w reportażach …” teksty 22 autorów. Są to między innymi: Wojciech Tochman, Włodzimierz Nowak, Ewa Winnicka, Marcin Kołodziejczyk, Wojciech Bojanowski, Lidia Ostałowska, Jacek Hugo-Bader i oczywiście sam Mariusz Szczygieł, którego był to „pomysł, układ i komentarze”.

Pomimo tego, iż pisze on na początku o zbiorze: „Nie znajdziecie tekstów, które były drukowane w innych antologiach”, to teksty jego samego są powtórzone z „Niedzieli która zdarzyła się w środę”.
Większość reportaży było drukowanych w dodatkach „Gazety Wyborczej”, zatem pewna ideologia czy kierunek światopoglądowo-polityczny daje się czasem zauważyć.

Antologia zawiera 27 reportaży. Dotyczą one przemian i nowych możliwości, jakie dała Polakom zmiana ustroju politycznego w 1989 roku. Dotyczy również problemów, jakie się pojawiły, ponieważ nie wszystkie aspekty wolności wykorzystaliśmy w sposób pozytywny. Nie znajdziemy jednak tutaj bezpśredniej polityki, a samo życie....

orchisss | 2012-01-14
Przeczytana: 13 stycznia 2012

Ilekroć widziałam tę książkę w księgarni przeglądałam, kartkowałam, głaskałam. Chciałam kupić. Jednak cena jakoś odstraszała i zawsze trafiałam na egzemplarz w twardej oprawie (jeśli książka nie liczy około 800 stron, nawet przez chwilę nie biorę pod uwagę takiego wydania). Jako, że moja biblioteka bardzo dobrze zaopatrzona jest - pewnego dnia "20 lat nowej Polski ..." wyszczerzyło się z półki w uśmiechu do mnie. Opis w miarę zachęcający, jednak ... czułam obawę, że będzie trudno, nudno i po grudach. Chciałoby się powiedzieć "phi!" - ten wybór reportaży jest po prostu R-E-W-E-L-A-C-Y-J-N-Y!

Niemal trzydzieści reportaży to wybór Mariusza Szczygła. Zostały one wcześniej opublikowane w "Dużym Formacie" lub "Polityce". Nazwiska autorów znamy dzisiaj w większości z ich świetnych publikacji. Wojciech Tochmann, Witold Szabłkowski, Jacek Hugo-Bader, Lidia Ostałowska czy sam Mariusz Szczygieł - to tylko niektórzy z autorów reportaży. Rozpiętość tematyczna ogromna - od trudnej młodzieży z...

Monika | 2011-07-08

"Ciąg dalszy nastąpił. Busz po polsku 30 lat później"

Zaznaczyć należy na początku – nie o Kapuścińskim będzie tu mowa. Lecz o tym, co - lub trafniej - kto, po nim pozostał. Takie nazwiska jak chociażby Szczygieł, Hugo-Bader, Ostałowska, Tochman, Smoleński, Szabłowski tworzą współczesną konstelacje wybitnych polskich reporterów i udowadniają, że lekcje zadane im przez autora „Cesarza”, ale również Kąkolewskiego i Krall[1] zostały należycie odrobione. Na tyle dobrze, że książka "20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła", to zbiór prawdziwych pereł gatunku. Stanowiący jednocześnie doskonały obraz tego co przez 20 lat istnienia III Rzeczypospolitej (lub jak niektórzy by chcieli IV RP) kształtowało sumienia i wyobraźnie obywateli kraju nad Wisłą.

W antologii znalazło się około 26 tekstów (nie licząc komentarzy i przypisów), które wcześniej były drukowane głównie w „Gazecie Wyborczej” i „Polityce”. Wybór reportaży nie jest przypadkowy. To precyzyjnie skonstruowana...

KocikZet | 2010-07-08
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Doskonały zbiór, świetne reportaże i frapująca szata graficzna. Książką ceglasta, ale czyta się jednym tchem! Kupiłam ją oczywiście wiedziona szacunkiem dla osoby redaktora, ale nie zawiodłam się.

Ksawery Szaniawski | 2012-08-30
Przeczytana: sierpień 2012

Zbiór reportaży wybrany przez Mariusza Szczygła, napisanych przez wielu wybitnych reporterów.
Przedstawione są w nich tematy najbardziej elektryzujące i rozpalające emocje Polaków w ostatnich 20 latach.
Autor wybrał następujące tematy do zapoznania i osądu:
- Sprawa długu przedstawiona w filmie Krauzego
- Aborcja
- Polityka
- Związki homoseksualne
- Lustracja
Naprawdę ciekawy zbiór reportaży, szczególnie polecam dwa reportaże Wojciecha Tochmana. Jednak w tych, których podejmowane są tematy ideologiczne, i biorąc pierwotne źródło jedynie słusznego dziennika, to w zasadzie można ich nie czytać bo wiadomo jak sprawy, zgodnie z linią pisma będą przedstawione, gdzie gej czy lewicowiec przedstawiany jest jako piękny, zdrowy, bogaty, atrakcyjny i obowiązkowo jest właścicielem agencji PR,...

Sylwia | 2015-06-10

Kupiłem wędlinę bez bicia się z ludźmi! bez krzyku! bez poniżania! Kilo siedemdziesiąt, długa, pachnąca, różowa. Mam 23 lata i to moja pierwsza w życiu prawdziwa własna polędwica.

Antologia 20 lat nowej Polski w reportażach według Marcina Szczygła rozpoczyna się od dziennika w/w młodego dziennikarza, który zaczyna pracę w Gazecie Wyborczej i ma cudowną umiejętność opisywania rzeczywistości. Świetnie napisany, momentami uroczy; kupiłem pierwszy raz kiwi. Wygląda jak ziemniak, ale w środku-ekstaza, pokazuje jak daleko odeszliśmy (na szczęście!) od rzeczywistości około transformacyjnej. Zachwyt i radość z zakupu swojej pierwszej polędwicy na wyłączność teraz wywołuje tylko uśmiech na twarzy, pamiętajmy jednak, że przygoda ta miała miejsce w 1989 roku. Teraz się proszę zastanowić, jak wiele się od tego czasu zmieniło. I przestać biadolić:)

20 lat nowej Polski...to nie tylko wspomnienie końca kartek na mięso, to zbiór reportaży, z których każdy niesie ze sobą historię zwykłych ludzi,...

Łukasz Sznura | 2013-01-15
Przeczytana: 2011 rok

Jak wygląda Polska po roku 89, a jak wyglądała wcześniej? W chwili upadku systemu komunistycznego miałem siedem lat. Byłem w pierwszej klasie szkoły podstawowej i może to dość osobliwe, ale z tamtego momentu zapamiętałem tylko tyle, jak to pewna pani weszła na lekcję i powiedziała, że teraz już nie istnieje Polska Rzeczpospolita Ludowa, tylko nastała Rzeczpospolita Polska. Dla siedmioletniego dziecka wielkiego znaczenia ów fakt nie miał, ale dziwnym trafem utkwił w mojej świadomości. Przywołuję to wspomnienie tylko po to, aby pokazać, że moja pamięć odnosząca się do czasów komuny i tych chwilę po jej upadku, jest raczej niewielka. Wiedza dotycząca tamtych czasów, którą posiadam, pochodzi albo ze wspomnień rodziny, albo z filmów lub książek. Książka Szczygła zaczyna się, kiedy lat miałem już osiem, był to czas pierwszej komunii.

Reportaże zaprezentowane w tomie dotyczą najnowszej historii Polski, „dzikiego kapitalizmu”, opowiadają o pierwszych sklepach, w których można było kupować...

nessy | 2016-01-15
Przeczytana: 14 stycznia 2016

Chyba najlepszy zbiór, jaki miałam okazję do tej pory przeczytać. Wydaje mi się, że dobór tekstów jest niezwykle trafny i doskonale charakteryzujący tytułowe "20 lat nowej Polski", a osoby, takie jak ja, których dzieciństwo i życie nastoletnie przypadło akurat na te czasy, mogą przybliżyć sobie tamte wydarzenia i zagadnienia, wniknąć w nie, lepiej zrozumieć. Bo to, że historia toczyła się na naszych oczach nie zawsze starczyło, by poznać ją wystarczająco.

Jest to książka, do której na pewno wrócę, a tym którzy jeszcze jej nie czytali, bardzo polecam!

PrzyAromacieKawy | 2012-01-21
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 18 stycznia 2012

Chyba trochę boje się pisać na temat tej książki. Dlaczego? A to z takiego powodu, że uważam, że nie jestem zbyt mądra, aby wypowiadać się na temat reportaży, które zostały w niej umieszczone. No bo kim ja jestem? Zwykła czytelniczką, która po prostu kocha czytać i poznawać historie zawarte w książkach. Nie znam się. I wiem, że jeśli napiszę, że książka jest rewelacyjna i że jest pozycją obowiązkowa na półce każdego, kto chce się otaczać dobrą i wartościową literaturą, to będzie za mało, za słabo, zbyt prosto. Po prostu nieproporcjonalnie do wartości tej literatury.

No, ale zacznijmy od początku. Mariusz Szczygieł zebrał 20 reportaży, które pokazują nam obraz Polski - kraju, w którym żyjemy, codziennie się budzimy i otaczamy taką a nie inną rzeczywistością. Każdy ma swoją:) Każdy jakoś się z nią zmaga. Dostrzegamy rzeczy, które dzieją się obok lub też nie. Reportaże pozwalają nam zajrzeć do miejsc, do których nie mamy dostępu albo do których nie chcemy mieć dostępu. Te, które...

Monika | 2014-07-14
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 14 lipca 2014

Pierwszy raz czytałam taką składankę reportaży.Są genialne!Polecam jako przerywnik między kolejnymi powieściami.Zwracają uwagę na wiele spraw,o których na co dzień nie pamiętamy.