20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła

Seria: Reportaż
Wydawnictwo: Czarne
literatura faktu
Dominika

Oto Polska: * proboszcz z HIV, * pluton ZOMO, który strzelał w "Wujku"; * dwie matki i poczęte przez nie dziecko; * student Rydzyka, który uciekł ze szkoły; * Sprawiedliwi ratowali Żydów, a teraz się wstydzą sąsiadów; * dumny homofob udziela wywiadu; * przemycali kokainę w żołądkach, żeby spłacić czynsz 26 (a nawet więcej) historii, zapisanych przez najlepszych polskich reporterów. To mój...

Oto Polska:
* proboszcz z HIV,
* pluton ZOMO, który strzelał w "Wujku";
* dwie matki i poczęte przez nie dziecko;
* student Rydzyka, który uciekł ze szkoły;
* Sprawiedliwi ratowali Żydów, a teraz się wstydzą sąsiadów;
* dumny homofob udziela wywiadu;
* przemycali kokainę w żołądkach, żeby spłacić czynsz
26 (a nawet więcej) historii, zapisanych przez najlepszych polskich reporterów.
To mój osobisty wybór reportaży o tym, gdzie zaczęła się i dokąd doszła nowa Polska. Nie ta, którą widzimy w Sejmie, ani ta z pierwszych stron gazet. Raczej Polska, która musiała ‘mentalność sobie w jeden dzień zrobić’.
Mariusz Szczygieł

Wśród autorów: Irena Morawska, Joanna Sokolińska, Joanna Wojciechowska , Karol Podgórski, Włodzimierz Nowak , Wojciech Staszewski, Edyta Gietka, Ewa Winnicka, Witold Szabłowski, Marcin Kołodziejczyk, Anna Fostakowska, Wojciech Bojanowski, Paweł Piotr Reszka, Jacek Antczak, Artur Pałyga, Lidia Ostałowska, Tomasz Kwaśniewski, Katarzyna Surmiak-Domańska, Paweł Smoleński, Jacek Hugo-Bader, Grzegorz Sroczyński, Wojciech Tochman, Mariusz Szczygieł. Ilustracje i projekt okładki: grupa Twożywo

źródło opisu: http://czarne.com.pl/?a=1372

źródło okładki: http://czarne.com.pl/?a=1372

beata | 2018-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2018

Wiele wspomnień i uczuć wyzwoliła we mnie lektura tych reportaży. Kilka z nich znałam i pamiętałam z dawnych lat, pozostałe przypomniały mi problemy, które w swoim czasie poruszyły opinię publiczną, z których wiele przeżywałam bliżej, bo dotyczyły również osób mi bliskich czy znanych. Była przyjemność i uśmiech nostalgii z wycieczki w przeszłość: pierwsza w życiu polędwica sopocka czy kiwi, czarne talerze „z chodnika”, uczenie się nowych słów (makler), opowieści o tym, że jest coś takiego, jak karta kredytowa (rep. M. Szczygła „Jak Jadźka miała wstawiać zęby”), złość i rozgoryczenie na wspomnienie czasów, gdy jakakolwiek praca była jednym z dóbr najwyższych, gdy ludzie wikłali się w rozmaite historie, by móc zarabiać (rep. J. Wojciechowskiej „ 500 euro za ciało, które zje kilogram”, M. Szczygła „Polska w ogłoszeniach” czy W. Szabłowskiego „Fajną masz, córcia, pracę”) lub z niemocy i beznadziei odbierali sobie życie, pierwsze napisy „Komuno wróć” już w 1990 roku, przypomniała mi się...

Viola Bu | 2013-06-11
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 10 czerwca 2013

Mariusz Szczygieł zebrał w „20 latach nowej Polski w reportażach …” teksty 22 autorów. Są to między innymi: Wojciech Tochman, Włodzimierz Nowak, Ewa Winnicka, Marcin Kołodziejczyk, Wojciech Bojanowski, Lidia Ostałowska, Jacek Hugo-Bader i oczywiście sam Mariusz Szczygieł, którego był to „pomysł, układ i komentarze”.

Pomimo tego, iż pisze on na początku o zbiorze: „Nie znajdziecie tekstów, które były drukowane w innych antologiach”, to teksty jego samego są powtórzone z „Niedzieli która zdarzyła się w środę”.
Większość reportaży było drukowanych w dodatkach „Gazety Wyborczej”, zatem pewna ideologia czy kierunek światopoglądowo-polityczny daje się czasem zauważyć.

Antologia zawiera 27 reportaży. Dotyczą one przemian i nowych możliwości, jakie dała Polakom zmiana ustroju politycznego w 1989 roku. Dotyczy również problemów, jakie się pojawiły, ponieważ nie wszystkie aspekty wolności wykorzystaliśmy w sposób pozytywny. Nie znajdziemy jednak tutaj bezpśredniej polityki, a samo życie....

orchisss | 2012-01-14
Przeczytana: 13 stycznia 2012

Ilekroć widziałam tę książkę w księgarni przeglądałam, kartkowałam, głaskałam. Chciałam kupić. Jednak cena jakoś odstraszała i zawsze trafiałam na egzemplarz w twardej oprawie (jeśli książka nie liczy około 800 stron, nawet przez chwilę nie biorę pod uwagę takiego wydania). Jako, że moja biblioteka bardzo dobrze zaopatrzona jest - pewnego dnia "20 lat nowej Polski ..." wyszczerzyło się z półki w uśmiechu do mnie. Opis w miarę zachęcający, jednak ... czułam obawę, że będzie trudno, nudno i po grudach. Chciałoby się powiedzieć "phi!" - ten wybór reportaży jest po prostu R-E-W-E-L-A-C-Y-J-N-Y!

Niemal trzydzieści reportaży to wybór Mariusza Szczygła. Zostały one wcześniej opublikowane w "Dużym Formacie" lub "Polityce". Nazwiska autorów znamy dzisiaj w większości z ich świetnych publikacji. Wojciech Tochmann, Witold Szabłkowski, Jacek Hugo-Bader, Lidia Ostałowska czy sam Mariusz Szczygieł - to tylko niektórzy z autorów reportaży. Rozpiętość tematyczna ogromna - od trudnej młodzieży z...

Monika | 2011-07-08

"Ciąg dalszy nastąpił. Busz po polsku 30 lat później"

Zaznaczyć należy na początku – nie o Kapuścińskim będzie tu mowa. Lecz o tym, co - lub trafniej - kto, po nim pozostał. Takie nazwiska jak chociażby Szczygieł, Hugo-Bader, Ostałowska, Tochman, Smoleński, Szabłowski tworzą współczesną konstelacje wybitnych polskich reporterów i udowadniają, że lekcje zadane im przez autora „Cesarza”, ale również Kąkolewskiego i Krall[1] zostały należycie odrobione. Na tyle dobrze, że książka "20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła", to zbiór prawdziwych pereł gatunku. Stanowiący jednocześnie doskonały obraz tego co przez 20 lat istnienia III Rzeczypospolitej (lub jak niektórzy by chcieli IV RP) kształtowało sumienia i wyobraźnie obywateli kraju nad Wisłą.

W antologii znalazło się około 26 tekstów (nie licząc komentarzy i przypisów), które wcześniej były drukowane głównie w „Gazecie Wyborczej” i „Polityce”. Wybór reportaży nie jest przypadkowy. To precyzyjnie skonstruowana...

KocikZet | 2010-07-08
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Doskonały zbiór, świetne reportaże i frapująca szata graficzna. Książką ceglasta, ale czyta się jednym tchem! Kupiłam ją oczywiście wiedziona szacunkiem dla osoby redaktora, ale nie zawiodłam się.

Ksawery Szaniawski | 2012-08-30
Przeczytana: sierpień 2012

Zbiór reportaży wybrany przez Mariusza Szczygła, napisanych przez wielu wybitnych reporterów.
Przedstawione są w nich tematy najbardziej elektryzujące i rozpalające emocje Polaków w ostatnich 20 latach.
Autor wybrał następujące tematy do zapoznania i osądu:
- Sprawa długu przedstawiona w filmie Krauzego
- Aborcja
- Polityka
- Związki homoseksualne
- Lustracja
Naprawdę ciekawy zbiór reportaży, szczególnie polecam dwa reportaże Wojciecha Tochmana. Jednak w tych, których podejmowane są tematy ideologiczne, i biorąc pierwotne źródło jedynie słusznego dziennika, to w zasadzie można ich nie czytać bo wiadomo jak sprawy, zgodnie z linią pisma będą przedstawione, gdzie gej czy lewicowiec przedstawiany jest jako piękny, zdrowy, bogaty, atrakcyjny i obowiązkowo jest właścicielem agencji PR,...

Sylwia | 2015-06-10

Kupiłem wędlinę bez bicia się z ludźmi! bez krzyku! bez poniżania! Kilo siedemdziesiąt, długa, pachnąca, różowa. Mam 23 lata i to moja pierwsza w życiu prawdziwa własna polędwica.

Antologia 20 lat nowej Polski w reportażach według Marcina Szczygła rozpoczyna się od dziennika w/w młodego dziennikarza, który zaczyna pracę w Gazecie Wyborczej i ma cudowną umiejętność opisywania rzeczywistości. Świetnie napisany, momentami uroczy; kupiłem pierwszy raz kiwi. Wygląda jak ziemniak, ale w środku-ekstaza, pokazuje jak daleko odeszliśmy (na szczęście!) od rzeczywistości około transformacyjnej. Zachwyt i radość z zakupu swojej pierwszej polędwicy na wyłączność teraz wywołuje tylko uśmiech na twarzy, pamiętajmy jednak, że przygoda ta miała miejsce w 1989 roku. Teraz się proszę zastanowić, jak wiele się od tego czasu zmieniło. I przestać biadolić:)

20 lat nowej Polski...to nie tylko wspomnienie końca kartek na mięso, to zbiór reportaży, z których każdy niesie ze sobą historię zwykłych ludzi,...

Malgosia | 2017-10-25
Przeczytana: 25 października 2017

Tak jak matematyka jest krolowa nauk, tak dla mnie literatura faktu jest krolowa wszystkich rodzajow ksiazek. Natomiast Krolem jest Szczygiel. Niezmiennie od lat, rzadzi niepodzielnie w moim sercu.
Mimo to, ze `20 lat nowej Polski...` to zbior reportazy wedlug Szczygla a jego autorstwa sa tylko 3 i pol, ktore i tak juz wczesniej byly mi znane np z `Niedzieli, ktora zdarzyla sie w srode` milo je bylo sobie przypomniec. Natomiast co do reszyty, moim zdaniem tylko ktos o tak wielkim talencie i tak wysublimowanej wrazliwosci mogl dobrac reportaze w ten sposob.
Jak zwykle 10/10.
Martwi mnie tylko jedno, ze juz dawno Pan Mariusz nie wydal nowej ksiazki.
Polecam

nessy | 2016-01-15
Przeczytana: 14 stycznia 2016

Chyba najlepszy zbiór, jaki miałam okazję do tej pory przeczytać. Wydaje mi się, że dobór tekstów jest niezwykle trafny i doskonale charakteryzujący tytułowe "20 lat nowej Polski", a osoby, takie jak ja, których dzieciństwo i życie nastoletnie przypadło akurat na te czasy, mogą przybliżyć sobie tamte wydarzenia i zagadnienia, wniknąć w nie, lepiej zrozumieć. Bo to, że historia toczyła się na naszych oczach nie zawsze starczyło, by poznać ją wystarczająco.

Jest to książka, do której na pewno wrócę, a tym którzy jeszcze jej nie czytali, bardzo polecam!

Łukasz Sznura | 2013-01-15
Przeczytana: 2011 rok

Jak wygląda Polska po roku 89, a jak wyglądała wcześniej? W chwili upadku systemu komunistycznego miałem siedem lat. Byłem w pierwszej klasie szkoły podstawowej i może to dość osobliwe, ale z tamtego momentu zapamiętałem tylko tyle, jak to pewna pani weszła na lekcję i powiedziała, że teraz już nie istnieje Polska Rzeczpospolita Ludowa, tylko nastała Rzeczpospolita Polska. Dla siedmioletniego dziecka wielkiego znaczenia ów fakt nie miał, ale dziwnym trafem utkwił w mojej świadomości. Przywołuję to wspomnienie tylko po to, aby pokazać, że moja pamięć odnosząca się do czasów komuny i tych chwilę po jej upadku, jest raczej niewielka. Wiedza dotycząca tamtych czasów, którą posiadam, pochodzi albo ze wspomnień rodziny, albo z filmów lub książek. Książka Szczygła zaczyna się, kiedy lat miałem już osiem, był to czas pierwszej komunii.

Reportaże zaprezentowane w tomie dotyczą najnowszej historii Polski, „dzikiego kapitalizmu”, opowiadają o pierwszych sklepach, w których można było kupować...