Aromaterapia dla każdego

Okładka książki Aromaterapia dla każdego Władysław Stanisław Brud, Iwona Konopacka-Brud
Okładka książki Aromaterapia dla każdego
Władysław Stanisław BrudIwona Konopacka-Brud Wydawnictwo: Stu­dio Astrop­sy­cho­lo­gii poradniki
poradniki
Stu­dio Astrop­sy­cho­lo­gii
2005-01-01
2005-01-01

Okładka książki Najlepsze Olejki Eteryczne Moja Aromaterapia Władysław Stanisław Brud, Iwona Konopacka-Brud
Najlepsze Olej... Władysław Stanisław...
Okładka książki Pachnąca apteka. Tajemnice aromaterapii Władysław Stanisław Brud, Iwona Konopacka-Brud
Pachnąca aptek... Władysław Stanisław...

Większość nas nawet nie zdaje sobie sprawy, że żyje w gigantycznym stresie. Pogoń za karierą, wychowanie dzieci, załatwianie bieżących spraw, rozprawa w sądzie czy nerwy związane jazdą samochodem przez zatłoczone miasto. W natłoku tych bieżących spraw zapominamy, że posiadamy coś tak istotnego, a zarazem pierwotnego, jak zmysły.
Jednym z nich jest węch - i niektórzy nawet nie zdają sobie sprawy, jak ogromne ma znaczenie. Wyjątkowo czuły, bo reaguje nawet te zapachy, które odbieramy nieświadomie. I to właśnie powietrze, jego zapach i konsystencja znacząco wpływa na nasze samopoczucie, zachowanie czy urodę.

Aromaterapia to stara sztuka kompetentnego wykorzystywania wiedzy w kwestii zastosowań naturalnych składników roślinnych. To nic innego, jak leczenie organizmu człowieka zapachem. Z dodatkiem olejków eterycznych można sporządzić kosmetyki, przeprowadzić inhalacje (z nich korzysta mój brat, który ma problem z zatokami),kąpiele aromaterapeutyczne, płukanki, masaże, oliwki, a nawet szampony i kremy. Powiem szczerze, że do tej pory jedynym znanym mi sposobem aromaterapii były inhalacje i właśnie nich się wytrwale trzymałam. Jednak postanowiłam zrobić krok na przód, mianowicie od kilku tygodni sama przygotowuję toniki i kremy. Coś takiego może być również świetnym prezentem urodzinowy czy upominkiem - pomyślcie, to jak mieć własny, naturalny zakład produkcji aromatycznych kosmetyków, które możesz udoskonalać i zmieniać, jak ci się podoba!

Aromaterapia dla każdego to prawie sto trzydzieści stron wzorowo opracowanych, nieskomplikowanych receptur, których przeznaczeniem jest usuwanie napięcia psychicznego, leczenie bezsenności, zmęczenia czy dekoncentracji. Spotkałam się z różnymi obiekcjami co do aromaterapii. Np. że jest tak samo nieskuteczna, jak homeopatia. Osobiście, ścięłabym głowę słysząc równie idiotyczną herezję. Fakt, jeśli stosuje się medycynę naturalną w sposób całkowicie pozbawiony logiki, bądź mylnie odczytuje się instrukcję przyrządzenia, podania czy (o litości) zastosowania - wtedy nie dziwie się, że bóle menstruacyjne nie ustępują, a dolegliwości związane z bólem gardła narastają. Punktem pierwszym w lekturze Aromaterapii dla każdego powinna być strona dwunasta, zawierająca Dekalog Aromaterapii. Obowiązkowo należy się z nim zapoznać, gdyż zawarte w nim dziesięć punktów trzeba wyryć w pamięci, by umieć kompetentnie przyrządzić odpowiednie płukanki czy najcenniejsze olejki eteryczne.

Autorzy wspominają, że obecnie styl i tempo życia człowieka niemal całkowicie wyparło naszą wrodzoną chęć obcowania z przyrodą i jej naturalnymi substancjami zapachowymi. A to źle, gdyż ta droga może doprowadzić do zachwiania równowagi i funkcjonowania całego organizmu. Dlaczego nasze babcie i prababcie wspominają, że dawniej ludzie mniej chorowali i byli zdrowsi, silniejsi, mieli więcej energii? Albo nasze wakacje na wsi, w górach czy nad morzem? Dlaczego po powrocie z nich nasza skóra wygląda lepiej, czujemy się zrelaksowani, a nasze zmysły są w pełni skoncentrowane? Oto zbawienny wpływ natury.
Osobiście stosuję aromaterapię niezmiennie od około dziesięciu lat. Na początku moja mama kupiła kominek zapachowy, który ustawiłyśmy w centralnej części domu. W ruch poszły różne kompozycje naturalnych olejków zapachowych, przede wszystkim eukaliptus, grapefruit, sosna, pomarańcza i obowiązkowo lawenda. Z czasem naszą naturalną apteczkę wypełniły również inne aromaty i ich mieszanki, a w obszernym zeszycie wytrwale spisywałyśmy ich podstawowe zastosowanie. Jednak nie każdy może stosować aromaterapię. Ogólnie radzi się, żeby osoby ze skłonnością do alergii, dzieci bądź kobiety w ciąży najpierw uzyskały zgodę lekarza, bądź aromaterapeuty.

Dodatkowym atutem książki jest przejrzystość tekstu. Zawarte w niej są jedynie najważniejsze informacje, a tekst stroni od niepotrzebnych ubarwień. Receptury są opisane w bardzo wygodny i klarowny sposób. Na końcu książki znajdziemy indeks dolegliwości, który zaoszczędzi nam ponownemu kartowaniu książki w poszukiwaniu receptury olejku na ból głowy. Pozycja zawiera ciekawe zdjęcia - ilustracje ukazujące plantacje roślin w krajach takich jak Sri Lanka, Włochy, Izrael, Turcja czy Bułgaria. Bajeczne zdjęcia. Szczególnie upodobałam sobie zdjęcie autorki, stojącej pośrodku ogromnego dywanu składającego się z kwiatów róży.

Aromaterapia dla każdego nie jest książką, która gryzie. Medycyna naturalna nie jest trudna i naprawdę, w łatwy sposób przyswajalna. Jeśli chodzi o mnie, to osobiście polecam stronę zmysly.aromagroup.pl oraz talizman.pl z której biorę większość olejków, kadzidełek czy świec. Polecam aromaterapię każdemu, kto chce przestać faszerować się lekami przeciwbólowymi, bądź poprawić wygląd swojej skóry czy odświeżyć zapach w mieszkaniu bez uciekania się do idiotycznych rozpylaczy, które imitują naturalny zapach prawdziwych kwiatów. Książka jest najlepsza z jaką do tej pory się spotkałam, a wierzcie mi lub nie, miałam styczność z wieloma publikacjami, które uciekały się do niepotrzebnego kolorowania tekstu, czy mniej poręcznego spisu zastosowania olejków. Aromaterapia dla każdego jest obowiązkową pozycją dla każdego posiadacza kominka zapachowego ;)
Gorąco polecam! 10/10

Jednym z nich jest węch - i niektórzy nawet...

"Aromaterapia to sztuka umiejętnego wykorzystania wiedzy o oddziaływaniu składników naturalnych, pachnących olejków eterycznych na organizm. "

Aromaterapia zalicza się do metod z grupy medycyny naturalnej i kosmetyki. Polega ona na wykorzystywaniu naturalnych olejków eterycznych, które wprowadzone do naszego organizmu mogą pomóc nam przy różnych dolegliwościach. I tak olejki możemy wąchać, wdychać, wmasowywać w siebie, kąpać się w nich, robić sobie z nich kompresy lub kosmetyki. Autorzy książki w bardzo dokładny sposób opisują nam jak każda z tych czynności powinna wyglądać. Wielokrotnie przestrzegają nas oni również, że mimo iż jest to metoda leczenia to warto ją jednak konsultować z dermatologiem.

"Aromaterapia dla każdego" podzielona jest na kilka rozdziałów.
I. Praktyka aromaterapii- gdzie wytłumaczone są teoretycznie zagadnienia związane ze stosowaniem olejków.
II. Najcenniejsze olejki eteryczne- wymienione w kolejności alfabetycznej, z wyszczególnioną ich charakterystyką oraz ich zastosowaniem.
III. Aromaterapia w rodzinie- czyli jak się ma używanie olejków w odniesieniu do wieku ludzi w naszej rodzinie.
IV. Naturalne perfumy- w którym opisane pokrótce jest jak samodzielnie tworzy się z olejków perfumy.

Wewnątrz książki oprócz interesujących zagadnień znajduje się również niewielki zbiór zdjęć pokazujących nam głównie roślinność, z której wydobywa się esencje potrzebne do aromaterapii. Fotografie cieszą oko czytelnika i na pewno są również niewielką pomocą dla początkujących zielarzy.

Aromaterapia nie musi podobać się wszystkim, jednak jest metodą dzięki, której możemy umilić sobie nasze zwykłe życie, a także poszerzyć doznania zapachowe. Według mnie jest to również ciekawy sposób na pozbywanie się codziennych lekkich dolegliwości. Podoba mi się ten poradnik, gdyż dowiedziałam się z niego wiele ciekawych rzeczy, a także od tej pory będzie mi służył przy doborze, odpowiednich do danego samopoczucia, olejków. Myślę, że osobą interesującym się tym tematem również przypadnie do gustu.

Może następna publikacja będzie bogatsza

Może następna publikacja będzie bogatsza

Średnia, mało wyczerpująca.

Średnia, mało wyczerpująca.

Wspaniałe receptury na wykorzystanie olejków w codziennym życiu. Korzystam każdego dnia

• Zapachowe
  • Ziółka (w tym herbata)
  • Zapachy

Dodaj cytat z książki Aromaterapia dla każdego