Od nowa po traumie. Czuła droga do poczucia bezpieczeństwa

Okładka książki Od nowa po traumie. Czuła droga do poczucia bezpieczeństwa Deirdre Fay
Okładka książki Od nowa po traumie. Czuła droga do poczucia bezpieczeństwa
Deirdre Fay Wydawnictwo: Feeria poradniki
poradniki
Becoming Safely Embodied: A Guide to Organize Your Mind, Body and Heart to Feel Secure in the World
Feeria
2024-02-28
2024-02-28
Nata­lia Mętrak-Ruda

Tak się cieszę, że ta książka trafiła w moje ręce! ,,Od nowa po traumie. Czuła droga do poczucia bezpieczeństwa" to niesamowicie wartościowa i mądra pozycja, pełna uniwersalnych treści, w dodatku, co bardzo ważne, napisana w prosty i zrozumiały sposób, przez co jest dostępna dla każdego czytelnika. Jednocześnie nieprzegadana, pełna konkretów, przykładów i praktycznych sugestii, będzie wartościową lekturą nie tylko dla osób po przebytej traumie, ale zdecydowanie dla każdego, kto chciałby żyć świadomiej i uważniej, tu i teraz, lepiej panować nad swoimi myślami i emocjami. To tak bardzo poprawia jakość życia!

Książki Deirdre Fay nie nazwę poradnikiem, gdyż odnoszę wrażenie, że na bookstagramie zapanowało pewne uprzedzenie do tego gatunku ;) ,,Od nowa po traumie..." to przede wszystkim zbiór niezwykle praktycznych technik pracy nad sobą, wprowadzający w świat medytacji i korzyści płynących z rozwijania samoświadomości. Daje wiele do myślenia, jednocześnie nie narzucając jednego modelu pracy nad sobą, pokazuje czytelnikowi różne możliwości. Jestem przekonana, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Książka tak ogromnie zmotywowała mnie do samorozwoju, że już wdrażam w swoje życie wskazówki autorki :) Myślę, że wiele o tej lekturze mówi już sam fakt, iż ilość znaczników, jaką użyłam w trakcie czytania, absolutnie pobiła wszelkie rekordy :)

Zachęcam najserdeczniej!

• współpraca reklamowa • @wydawnictwo_feeria

Ig: @literackietony

Wyobraź sobie, co by było, gdyby Twoimi decyzjami nie kierowały trudne wspomnienia i leki, a w twojej codzienności gości spokój i poczucie bezpieczeństwa. Te wizje jesteś w stanie urzeczywistnić, ponieważ nosisz w sobie wrodzony dar emocjonalnego uzdrowienia- jedyne co potrzebujesz to wskazówek, by wykorzystać go w pełni. Nawet kiedy rozsypałeś się na kawałki, możesz zbudować się na nowo.

Temat traumy jest dla mnie ogromnie bliski, sama przez ostatnie dwa lata składałam swoje życie w całość. Powoli kawałek po kawałku składałam siebie w jedną część. Sięgając po tę książkę, chciałam wyznaczyć miejsce, w którym znajduje się teraz. To był dla mnie test, który zdałam pozytywnie. W książce znalazłam odpowiedzi na nurtujące pytania, ogrom przydatnych ćwiczeń i rad. Jednak książka ukazała mi coś kompletnie innego, pokazała mi, że poradziłam sobie z traumą śpiewająco. Książka wypełniona jest przydatnymi radami, które pomagają powstać po ciężkich przeżyciach. Uważam, że gdybym dwa lata temu sięgnęła po tę książkę, uporałabym się z problemem szybciej.

Tak jak wspomniałam powyżej, książka wypełniona jest bardzo dobrą treścią. Posiada ogrom ćwiczeń i pytań, które powinny zadać sobie osoby po traumie. Książka napisana jest przystępnym językiem, wszystkie zagadnienia są jasno opisane. Ćwiczenia są ciekawe, zmuszają do konfrontacji. Jeśli jesteś osobą, która zmaga się z traumą to książka dla Ciebie. To świetny poradnik, ułatwiający stawiać pierwsze kroki po ciężkich przeżyciach.

Recenzja powstała w ramach współpracy barterowej z wydawnictwem. Warunki współpracy w żaden sposób nie wpływają na treść recenzji i niezależność myśli w niej zawartych.
Uwaga, uwaga, jeżeli czytałyście książkę „Czuła przewodniczka” autorstwa Natalii de Barbaro i jesteście nią zachwycone to koniecznie musicie sięgnąć również po tę książkę. „Od nowa po traumie” pełna jest wrażliwości i czułości, jej myśl przewodnia to wniknięcie w głąb siebie, poczucie każdej komórki naszego ciała, uważnego wysłuchania ich, podjęcie rozmowy z nimi i poczucia przepływu energii. Pozycja ta pełna jest odwołań do nauk medytacji i religii (każdej, również tej nienazwanej, ale którą podświadomie czujemy),świadomego życia w nurcie mindfulness i poznania swoich reakcji na świat. Książka zawiera dziewięciopunktowy plan odejścia od życia i myśli wywołanych przez traumę i nauczenia się życia na nowo z myślami, które nas uskrzydlają wzbogacony o liczne ćwiczenia i przykłady z praktyki autorki. No właśnie i tu pojawił się problem, bo kto wiem, ten wie, a kto nie wie to mnie książka pani de Barbaro zdecydowanie nie porwała, a fragment o mówiących włosach przelał falę goryczy. Trudno więc jest obiektywnie odnieść mi się do książki, bo mnie osobiście wymęczyło bardzo to, że tematyka zupełnie odbiegała od tego co lubię i znam, a dodatkowo masa autopromocji i odesłania do strony internetowej autorki mnie przytłoczyła.
Co ważne jednak i dla mnie stanowi ogromy plus, autorka wprost wskazuje, że poznanie siebie i nauczenie się własnych reakcji nie jest rozwiązaniem każdego problemu i w większości przypadków jest to krok, który należy podjąć tuż obok rozmów ze specjalistami (psychologami, psychiatrami),a nie zamiast nich.
Czy polecam? To trudne pytanie, na które mogę odpowiedzieć tylko tak jak na wstępie czyli – fanom pani de Barbaro zdecydowanie!

𝐑𝐄𝐂𝐄𝐍𝐙𝐉𝐀

♥︎ 𝐓𝐲𝐭𝐮𝐥: ,,𝑶𝒅 𝒏𝒐𝒘𝒂 𝒑𝒐 𝒕𝒓𝒂𝒖𝒎𝒊𝒆. 𝑪𝒛𝒖𝒍𝒂 𝒅𝒓𝒐𝒈𝒂 𝒅𝒐 𝒑𝒐𝒄𝒛𝒖𝒄𝒊𝒂 𝒃𝒆𝒛𝒑𝒊𝒆𝒄𝒛𝒆𝒏𝒔𝒕𝒘𝒂"
♥︎ 𝐀𝐮𝐭𝐨𝐫: Deirdre Fay
♥︎ 𝐖𝐲𝐝𝐚𝐰𝐧𝐢𝐜𝐭𝐰𝐨: @wydawnictwo_feeria

[𝐰𝐬𝐩𝐨𝐥𝐩𝐫𝐚𝐜𝐚 𝐫𝐞𝐤𝐥𝐚𝐦𝐨𝐰𝐚 ]

𝐎𝐜𝐞𝐧𝐚: ★★★★✩

Wyobraź sobie, co by było, gdyby twoimi decyzjami nie kierowały trudne wspomnienia i lęki, a twoją codzienność wypełniałyby spokój i poczucie bezpieczeństwa…

Tę wizję możesz urzeczywistnić własnymi siłami, ponieważ nosisz w sobie wrodzony dar emocjonalnego uzdrowienia – potrzebujesz jedynie wskazówek, by wykorzystać go w pełni. Nawet kiedy jesteś w rozsypce, możesz zbudować się od nowa, i w tym właśnie pomoże ci ta książka.

Dowiesz się z niej, jak:

❀ czule zaopiekować się sobą w trakcie leczenia dawnych ran i w późniejszym życiu,
❀ praktykować codzienną wdzięczność wobec samej siebie,
❀ opanować dziewięć umiejętności, dzięki którym poczujesz się bezpiecznie i pewnie w swoim wewnętrznym świecie,
❀ pokochać swoje ciało i dbać o nie jak o ukochany dom,
❀ zapanować nad wewnętrznym chaosem, by już nigdy nie czuć potrzeby uciekania przed myślami,
❀ dodać energii ciału, a uspokoić umysł przy użyciu skutecznych technik,
❀ dostrzegać, nazywać i komunikować swoje prawdziwe emocje.

Na drodze do uleczenia ciała i duszy poznasz wiele ważnych narzędzi samopoznania, technik medytacji i porad, dzięki którym uwolnisz wewnętrzną siłę.

Jest to poradnik, który zawiera wiedzę i zawiera różne ćwiczenia. Ta książka jest pełna mądrości i wątków psychologicznych. Prowadzi przez proces uzdrowienia i odkrywania siebie. Może stać się Twoim przewodnikiem do lepszego jutra. Jest to bardzo praktyczna lektura. Znajdziemy tutaj wiele przydatnych ćwiczeń, które mają pomóc w pracy nad sobą i swoją psychiką.

Naprawdę bardzo Wam polecam poznać ten poradnik. Być może wiele Wam pomoże 🥺🤍

𝐑𝐄𝐂𝐄𝐍𝐙𝐉𝐀

♥︎ 𝐓𝐲𝐭𝐮𝐥: ,,𝑶𝒅 𝒏𝒐𝒘𝒂 𝒑𝒐 𝒕𝒓𝒂𝒖𝒎𝒊𝒆. 𝑪𝒛𝒖𝒍𝒂 𝒅𝒓𝒐𝒈𝒂 𝒅𝒐 𝒑𝒐𝒄𝒛𝒖𝒄𝒊𝒂 𝒃𝒆𝒛𝒑𝒊𝒆𝒄𝒛𝒆𝒏𝒔𝒕𝒘𝒂"
♥︎ 𝐀𝐮𝐭𝐨𝐫: Deirdre Fay
♥︎ 𝐖𝐲𝐝𝐚𝐰𝐧𝐢𝐜𝐭𝐰𝐨: @wydawnictwo_feeria

[𝐰𝐬𝐩𝐨𝐥𝐩𝐫𝐚𝐜𝐚 𝐫𝐞𝐤𝐥𝐚𝐦𝐨𝐰𝐚 ]

𝐎𝐜𝐞𝐧𝐚: ★★★★✩

Tę wizję możesz urzeczywistnić...

Trauma to bardzo trudne i przykre zjawisko. Aby ją przepracować, ocaleniec musi włożyć w tą pracę wiele siły i energii. Czeka go masa poświęceń z tym związanych. Zwykle ludzie dotknięci traumą żyją na tzw. autopilocie, zamknięci w swojej głowie, zawierzający we wszystko, co podsunie im własny rozum, nie ufają sobie, nie opiekują się sobą, a ich ciało i umysł są odrębnymi bytami. Dla nich nie istnieje integracja tych dwóch części. Wszystkie cielesne wrażenia spowodowane wyzwalaczami sprawiają, że ocaleniec coraz bardziej odsuwa na bok swoje ciało, byleby nie czuć się niekomfortowo i dalej żyje w swoim umyśle. A wyzwalacze to nic innego jak miejsca, słowa, myśli, gesty czy dźwięki powodujące gwałtowne i niekontrolowane reakcje emocjonalne. Człowiek z traumą omija szerokim łukiem wyzwalacze i jednocześnie pozostaje odizolowany.
Nierzadko nie potrafi nawet spokojnie usiąść i odpocząć, a co dopiero żyć rzeczywistością i być tu i teraz.
„Od nowa po traumie. Czuła droga do poczucia bezpieczeństwa” jest wspaniałym kompendium wiedzy dla osób dotkniętych traumą. W rozumieniu słowa „trauma” - to nie musi być tragiczny w skutkach wypadek, bądź śm!3rć bliskiej osoby. To może być każde inne zdarzenie, które odcisnęło piętno na człowieku.
Ten poradnik, dla mnie, to strzał w dziesiątkę. Metoda bezpiecznego ucieleśniania (BSE - becoming safely embodied) skupia w sobie 9 umiejętności, dzięki którym otworzą ci się drzwi do satysfakcjonującego życia pełną piersią.
Osobiście powiem, że większość już znam z mojej terapii i z czystym sercem stwierdzam, że to po prostu DZIAŁA. Autorka Deirdre Fay prowadzi psychoterapię w nurcie Gestalt (odkrywanie siebie poprzez świadomie doświadczanie teraźniejszości, bycie „tu i teraz”) - świetnie, bo ja również uczęszczam na terapię w ramach tego nurtu. Poradnik podzielony jest na 3 części: fundamenty, umiejętności w działaniu i oczywiście zakończenie czyli PRAKTYKA z chwilami wdzięczności.
„Kiedy potrafisz zaufać sobie samemu i jesteś świadomy twoich zmieniających się myśli, uczuć i wrażeń, otrzymujesz ciągły pozytywny feedback.”
Autorka proponuje nam pracę ze sobą w bardzo przystępnej formie, kluczową rolę pełnią tu przede wszystkim uważność i koncentracja. Umiejętność bycia „tu i teraz” jest naprawdę ważna w całym procesie. Praktykowanie metod, ćwiczeń i umiejętności zawartych w poradniku pozwala skutecznie i świadomie oddzielić przeszłość od teraźniejszości. Rozsypane życie ocaleńca ma szansę złożyć się w całość z powodzeniem, pod warunkiem, że skrupulatnie będzie działał on w tym kierunku. Przeczytanie tego poradnika magicznie nie uzdrawia, ale z pewnością przynosi ulgę i dając nam przydatne wskazówki rzuca cień możliwości na nowy start.
„W poszukiwaniach bardziej satysfakcjonujących sposobów bycia w ciele, istotną rolę odgrywa zaciekawienie. Kiedy jednak doświadczamy czegoś nowego czy intensywnego, czasem zaślepia nas lęk przed nieznanym.”
Deirdre fachowo raczy nas wskazówkami i utwierdza w skuteczności opracowanej przez nią metody. Wyciąga pomocną dłoń do ocaleńców i zapewnia, że da się zacząć żyć życiem, którego pragną, a nie tym, które dyktuje im traumatyczna historia. Nie ukrywam, że właśnie jestem w trakcie tej drogi, a to nie jest kolejny poradnik z cyklu „przestań się zamartwiać, wystarczy spojrzeć, jakie życie jest piękne.” - nie, to są słowa i doświadczenia człowieka, który również to przeszedł. Deirdre rozumie osobę, która sięgnęła po jej książkę. W trakcie czytania nie raz uroniłam łzę z tego powodu. Nieustannie towarzyszyło mi wrażenie, jakby ktoś wszedł do mojej głowy i przelał na papier moje myśli. Czuję się zrozumiana i wdzięczna.
„Pamiętaj, że posiadasz dostęp do wspierającej cię, wewnętrznej mądrości.”

"Od nowa po traumie. Czuła droga do poczucia bezpieczeństwa" to bardzo ciekawa i wartościowa książka.

Tytuł ten jest napisany prostym i przystępnym językiem, dzięki czemu dobrze się czyta. Chociaż muszę zaznaczyć, że nie jest to lektura na jeden wieczór. Trzeba usiąść, zatrzymać się nad treścią.

Poradnik składa się z trzech głównych części. Pierwsza to "fundamenty", druga dotyczy umiejętności w działaniu, a trzecia to po prostu zakończenie. Struktura jest intuicyjna i wygodna.

Autorka zajmuje się metodą bezpiecznego ucieleśnienia i praktycznie wszystko o czym pisze dotyczy tego zagadnienia.

Dzięki temu tytułowi poznamy różne techniki oddechowe, dowiemy się jak skupić się na swoim wnętrzu i rozpoznawać emocje, które przeżywamy. Zostaje tutaj wydzielone również dziewięć przydatnych umiejętności jak medytacja, a co za tym idzie koncentracja, mindfulness, również dowiemy się w jaki sposób można pokonać uczucie wstydu, jak oddzielać fakty od uczuć...

Jest to bardzo praktyczna lektura. Znajdziemy tutaj wiele różnorodnych ćwiczeń, które mają pomóc w pracy nad sobą.

Jeśli macie do czynienia z traumą, lub po prostu interesuje was taka tematyka, to myślę, że ten tytuł przypadnie wam do gustu.

Uważam, że jest to naprawdę dobry poradnik.

Poradnik składa się z trzech głównych części. Pierwsza to "fundamenty",...

Fay Deirdre w swojej książce “Od nowa po traumie. Czuła droga do poczucia bezpieczeństwa” zaprasza nas w wyjątkową podróż w głąb siebie, gdzie kluczowym przewodnikiem jest nasza wewnętrzna siła i zdolność do emocjonalnego uzdrowienia. "Od nowa po traumie" to nie tylko książka – to kompas, który wskazuje drogę do poczucia bezpieczeństwa i harmonii wewnętrznej.

Autorka przekonuje, że każdy z nas nosi w sobie wrodzony dar emocjonalnego uzdrowienia, który można wykorzystać do odbudowy siebie, nawet w najcięższych chwilach. Przedstawione w książce wskazówki to realne narzędzia, które pomagają czule zaopiekować się sobą, praktykować codzienną wdzięczność oraz opanować umiejętności niezbędne do odnalezienia wewnętrznego spokoju. To, co bardzo mi się podobało, to fakt, że Deirdre nie ogranicza się do ogólnikowych rad – oferuje konkretne, przemyślane techniki, które pozwalają pokochać swoje ciało, zapanować nad wewnętrznym chaosem i skutecznie komunikować swoje emocje.

Choć książka ma niecałe 300 stron, to mi samej sporo czasu zajęło, by zająć się nią kompleksowo. Spędziłam wiele godzin, zagłębiając się w jej treść, praktykując ćwiczenia i zastanawiając się nad wskazówkami, które autorka kieruje do czytelników. To była podróż, która pozwoliła mi spojrzeć na siebie z nieco innej perspektywy i pokazała, jak wiele mogę zmienić, korzystając z narzędzi, które mam… w sobie. Podobało mi się to, jak Deirdre podchodzi do tematu - nie oferuje szybkich rozwiązań, lecz zachęca do głębokiej pracy nad sobą, a część poświęcona nawiązywaniu do dzieciństwa i jego wpływu na naszą teraźniejszość okazała się dla mnie szczególnie cenna. Przez lata unikałam wracania do niektórych wspomnień, ale książka pokazała mi, że można spojrzeć na to z innej, bardziej wyrozumiałej strony. To, jak Deirdre zachęca do kochania swojego ciała, mocno do mnie przemówiło i pokazało, jak żyć bez ciągłej potrzeby uciekania przed własnymi myślami.

Choć książka ma wiele zalet, nie obyło się bez drobnych niedociągnięć w postaci literówek, co nie umniejsza jednak wartości merytorycznej tej publikacji. "Od nowa po traumie" to lektura obowiązkowa dla każdego, kto szuka drogi do uzdrowienia i chce nauczyć się żyć w zgodzie ze sobą.

Podsumowując, "Od nowa po traumie" to książka, która w delikatny, ale zarazem kompleksowy sposób prowadzi przez proces uzdrowienia i odkrywania siebie. Niezależnie od tego, gdzie aktualnie znajdujesz się w swojej życiowej podróży, ta książka ma w sobie siłę, by stać się Twoim przewodnikiem do lepszego jutra. Jeśli szukasz sposobu, by zmierzyć się ze swoimi traumami, znaleźć spokój i nauczyć się żyć pełnią życia, z całego serca zachęcam do sięgnięcia po tę publikację. Każda strona "Od nowa po traumie" niesie ze sobą nadzieję i pokazuje, że droga do uzdrowienia, choć bywa wyboista, jest możliwa do przebycia. Wypełnienie ćwiczeń zaproponowanych przez Deirdre może być początkiem Twojej własnej podróży do odzyskania emocjonalnej równowagi i siły. Ja sama po przeczytaniu nadal zamierzam praktykować niektóre z technik uspokajania myśli i mam ogromną nadzieję, że ćwiczenia te wkrótce sprawią, że poczuję się bardziej pewna siebie i spokojniejsza z własnymi myślami.

Autorka...

„Uczysz się na ,,błędach", dzięki którym rozwijasz się i umacniasz. Błędy są kluczowe... To gleba, na której rośnie mądrość. Pomagają budować podejście oparte na współczuciu wobec siebie samego. Coś się wydarzyło. Sprawy nie potoczyły się tak, jak byś chciał. Przyjmowanie tych chwil z empatią pozwala rozwinąć wewnętrzny ekosystem, pozwalający inaczej doświadczać życia.”
Tytułem wstępu chciałabym przybliżyć pojęcie traumy, jednak jest sporo niejasności związanych z tym pojęciem. Związane jest to z faktem, że w chwili obecnej termin ten jest używany w różnym znaczeniu, ponadto słowo to jest nadużywane. Jednak najprościej rzecz ujmując, trauma jest stanem psychicznym wywołanym przez działania czynników zewnętrznych, zagrażających zarówno zdrowiu, jak i życiu, co prowadzi do głębokich zmian w naszym funkcjonowaniu. Zdarzenie lub zdarzenia traumatyczne mogą spowodować trudność w powrocie do normalnego funkcjonowania, a czasami składają się na zespół objawów zwany PTSD czyli zespół stresu pourazowego.
Koniec lekcji psychologii, przejdźmy do właściwego tematu. Dzięki uprzejmości @wydawnictwofeeria miałam możliwość zapoznać się z tytułem „Od nowa po traumie. Czuła droga do poczucia bezpieczeństwa” Deirdre Fay. Jest to poradnik, w którym autorka przemyca wiedzę oraz proponuje ćwiczenia wspomagające wyjście z traumy. Jest to książka pełna wiedzy, która może wspomagać proces leczeia. Autorka praktykuje jogę oraz bliska jest jej filozofia wschodu. Pozycja skupia się głównie na przedstawieniu umiejętności bezpiecznego ucieleśniania (BSE) i wokół tego skupia się treść oraz ćwiczenia. Jest to książka pełna bardzo ważnej i przydatnej wiedzy, która może pozytywnie wpłynąć na nasze życie. Czytając widziałam jak dużą wiedzę oraz doświadczenie ma Deirdre, co sprawia że czytelnik czuje, iż nie jest to kolejny poradnik nie mający nic wspólnego z prawdziwym życiem, tylko książka, która może mieć realny wpływ na proces leczenia. Bardzo spodobał mi się fakt, że każde ćwiczenie jest objaśnione i zrozumiałe. Zostajemy przeprowadzeni krok po kroku przez dziewięć umiejętności, które pomogą poczuć się lepiej w naszym wewnętrznym świecie. Język jest przystępny i zrozumiały, a Deirdre całą treść książki podpiera naukowymi publikacjami oraz własnym wieloletnim doświadczeniem. Na uwagę zasługuję fakt, że bardzo podkreślane jest, iż ćwiczenia te można wykonywać podczas własnej terapii, oraz jeżeli nie czujemy się gotowi wykonywać je sami, to powinniśmy skorzystać z pomocy osoby doświadczonej. Uważam to za wielki plus książki, gdyż nieumiejętne wykonywanie ćwiczeń może prowadzić do regresu oraz ponownego przeżywania zdarzeń traumatycznych. Sama podczas czytania odczuwałam różne emocje i mam świadomość, że nie jestem gotowa w pełni przejść przez wszystkie kroki po kolei, bez pomocy swojego terapeuty. Autorka wielokrotnie powtarza, że proces wychodzenia z traumy nie zawsze jest łatwy. Ważne jest aby robić małe kroki, wsłuchiwać się w swoje ciało i emocje oraz robić wszystko zgodnie z naszą gotowością do pracy nad przeżyciami traumatycznymi. Bardzo ważne jest aby czytać tę książkę spokojnie, bez pośpiechu. Pozwolić sobie na przeżywanie jej i zrozumienie tego, co chce nam przekazać Deirdre.
Bardzo polecam ten poradnik, gdyż wnosi on wiele do naszego życia. Może ułatwić nam proces leczenia i odnaleźć drogę do świata, w którym będziemy czuć się bezpiecznie i pokochamy siebie.

Kiedy dotyka nas przykre wydarzenie, często staramy się ze wszystkich sił udowodnić sobie, że uporamy się z emocjami sami. Jednak uczucia związane z przeżytymi doświadczeniami wracają w zależności od wyzwalacza z mniejszą lub większą siłą.

Celowo piszę tu również o mocno nasilonym stresie a nie tylko o przeżyciach traumatycznych. Przecież przeżyte sytuacje, które budzą w nas lęk, sprawiają, że zamykamy się w sobie z powodu braku poczucia bezpieczeństwa i spokoju. Z traumą jest to intensywniejsze.

Deirdre Fay jest terapeutką doświadczoną w badaniach relacji między traumą, przywiązaniem, jogą i medytacją. Stworzyła metodę radzenia sobie z traumą za pomocą dziewieciu umiejętności pracy z własnymi emocjami. Warto je poznać bez względu na to, jak duży stres przeżyliśmy, bo mogą pomóc wrócić nam do emocjonalnej równowagi.

W tej książce każda umiejętność ma rozpisane cele. Dzięki temu uświadamiamy sobie już na początku, co będziemy ćwiczyć i po co mamy wykonywać ćwiczenia. Klienci terapeutki w obrazowy sposób werbalizują problem (są przytoczone ich refleksje),z którym zmagali się podczas pracy nad daną umiejętnością. Ćwiczeń jest sporo i warto kilka razy przeczytać każde, by następnie je wykonać.

Terapia traumy nie jest łatwym procesem, ale praca Fay z ocaleńcami udowodniła, że jej metoda jest skuteczna, więc warto spróbować.
Nie myślcie sobie, że to kolejny poradnik ze złotym środkiem pełen wydumanych myśli, oderwanych od rzeczywistości porad. Znajdziecie tu propozycje, sugestie podane w sposób przywodzący na myśl, że narratorką jest osoba również poszukująca równowagi, która przechodzi przez wszystkie etapy z wami.
Autorka pisze: „Jak często powtarzam sobie i innym, nie ma jednej właściwej drogi. (...) Musimy zdobywać kolejne umiejętności, dostosowywać się do różnych okoliczności, korzystać z różnych narzędzi."

I co jeszcze dla mnie najważniejszego w książce wybrzmiało? Przeszłość nie ma już nic do gadania. A skąd wiadomo, że utknęliśmy w przeszłości? Na to pytanie również znajdzie się w tej książce odpowiedź. Przychodzi czas na samowspółczucie, nawiązanie kontaktu z tym, co się dzieje wewnątrz nas. Czas na rysowanie mapy uczuć, emocji. Umiejętne rozpoznawanie wyzwalaczy. Przychodzi czas na to, by otworzyć się na siebie. Nauczyć się rozpoznawać, nazywać i wreszcie komunikować swoje prawdziwe emocje.

To nie jest książka na przeczytanie i odłożenie. Ona staje się towarzyszką. Warto się z nią zapoznać choćby po to, by lepiej zrozumieć ocaleńcow, ludzi po przeżytej traumie. Zrozumieć, jaką drogę muszą przejść, by choć w części się od niej wyzwolić.

Bardzo ważny w przekazie jest język, prawda? Tu można czytać bez obaw, że się czegoś nie zrozumie. Nawet omówienie działania ludzkiego mózgu jest napisane tak, że chcesz wiedzieć.
Na koniec krótka refleksja.

”Słuchaj. Wsłuchaj się w siebie. Wysłuchaj się w swoje serce". A być może okaże się, że niektóre twoje zachowania, reakcje są wynikiem przeżytego stresu lub traumy.
"Żeby pokochać siebie, musisz się sobą zaopiekować." Wtedy uwolnisz swą wewnętrzną siłę.

Łagodnie, życzliwie napisana książka na solidnych fundamentach. Dużo praktycznych ćwiczeń - u mnie niektóre zadziałały, inne nie, ale chyba każdy znajdzie coś dla siebie.

• Psychologia
  • Szybka lista
  • Druk
  • Psychologia i rozwój osobisty (książki które posiadam)
  • Z polecenia do kupienia ...
  • Poradniki

Deirdre Fay Od nowa po traumie. Czuła droga do poczucia bezpieczeństwa Zobacz więcej