Odnowa. Zmień nawyki i zacznij żyć po swojemu

Okładka książki Odnowa. Zmień nawyki i zacznij żyć po swojemu Sophie Mort
Wielka Litera
2024-03-13
2024-03-13
Urszula Ruzik-Kulińska
nawyki decyzje poradnik samorozwój psychologia wsparcie rozwój motywacja zmiana

Znacie to uczucie, że kręcicie się w kółko i wiecie, że powinniście wprowadzić zmiany w swoim życiu, ale Wam się to nie udaje? Kiedy kolejny raz zamawiacie pizzę, mimo że mieliście jeść zdrowiej? Kiedy kolejny raz odkładacie siłownię na jutro? 😬

Ludzie mają to do siebie, że uwielbiają się usprawiedliwiać. Sama to robię. No dobra, dzisiaj zjem te chipsy, ale od jutra ćwiczę. A jutro dziwnym trafem brakuje mi czasu na te ćwiczenia.🏃🏻‍♀️‍➡️

Fajnie jest sobie ustalić, że od jutra robię tak i koniec. Ale to nie wystarczy. Zmiana nawyków nie następuje od tak, wymaga od nas pracy, systematyczności, ale przede wszystkim wymaga od nas poświęconego konkretnie na to czasu. ⏳️

Autorka tej książki podaje świetne przykłady i ćwiczenia, które pomagają zmienić nawyki. Jak mam nie zapomnieć o braniu codziennie suplementów, skoro mam je schowane w szafce, a rano przed wyjściem do pracy panuje u mnie codziennie ten sam, zabiegany klimat? Wtedy ustalam sobie od nowa całą rutynę. Kładę suplementy obok ekspresu do kawy. I ćwiczę. Systematycznie, każdego dnia. Włączam ekspres. Łykam tabletkę. I to, nad czym na początku się skupiam, za jakiś czas przychodzi mi automatycznie. I tak właśnie tworzymy nowe nawyki. ✨️

Jeśli nie możecie poradzić sobie z uporządkowaniem życia na nowo, ta książka z pewnością Wam pomoże. Zwłaszcza że na końcu ma kilka załączników z ćwiczeniami do wypełniania. Polecam! 💛

Odnowa to kawał poradnika, który nauczy Cię życia w zgodzie ze sobą i nieidealnym światem. Od pierwszych stron widać, że tę książkę pisze EKSPERT, a w moich ustach to duży komplement, bo wiecie, że sama jestem medykiem.

Treść, forma przekazu, nawet sposób zwracania się do czytelnika i podział tekstu - wszystko się tutaj zgadza. To książka dla osób, które chcą coś w życiu zmienić, wyjść z określonych nawyków lub zrozumieć siebie. 300 stron tego poradnika to jak miesiące psychoterapii w gabinecie. Każdy będzie w stanie coś z niego wyciągnąć - jestem ot tak niemal przekonana.

⏰ Autorka sugeruje na przykład, aby w telefonie kilkakrotnie w ciągu dnia ustawić alarm pod hasłem: STOP. Po co? Dlaczego? Nie zdradzę, ale według mnie to prosty i genialny patent na trening świadomego życia.

🗨️"Charlie utknęła w roli wybawicielka, Max w roli ofiary". Nie uwierzysz, jak szybko przyjdzie Ci do głowy konkretny przykład z Twojego życia lub życia kogoś Ci bliskiego, kiedy tylko poznasz cały ten przykład.

Odnowa w przyjemny sposób podzielona jest na sekcje. Zielone strony to ważne porady. Treść pomiędzy to historie osób, które spotkały w życiu różne przygody.

Nawyk to wykonywana rutynowo czynność pozbawiona refleksji.
Niekiedy właśnie nawyki zapętlają nas, tworząc błędne koło które zamyka nas w świecie który nic nam nie daje a jednocześnie powoduje u nas frustrację. Zmiana nawyków i próba zamiany pewnych gałęzi naszego życia często bywa trudna. Zewsząd bombardowani jesteśmy frazesami które nic nie wnoszą. "Odnowa. Zmień nawyki i zacznij żyć od nowa" to książka w której autorka w prosty i przystępny sposób pokazuje nam jak dokonać tej zmiany dając czytelnikowi przejrzyste wskazówki oraz narzędzia do tego by zmienić kurs i obrać drogę prowadzącą do sukcesu.
Studium konkretnych przypadku pozwala nam znaleźć błędy w postępowaniu i sposób jak je zniwelować.
Przystępny, prosty i przyjazny sposób pisania sprawia, że wiedza jaką autorka bam przekazuje trafia znakomicie do czytelnika i pozwala zrozumieć treść tego poradnika.
Energetyczna, kolorowa okładka daje przysłowiowego "kopa" już na starcie.

Nawyk to wykonywana rutynowo czynność pozbawiona refleksji.

„Odnowa” dr Sophie Mort to naprawdę wyjątkowy poradnik. Skupia się przede wszystkim na nawykach, pokazując ich wielowymiarowość. Wielokrotnie zaskakuje tym, na jak wielu płaszczyznach mogą się objawiać. Demaskuje zachowania, które bierzemy za w pełni własne i przemyślane, a które tak naprawdę wynikają z błędów poznawczych i doświadczeń z przeszłości.

Dr Sophie Mort bazuje nie tylko na teorii, ale przytacza wiele praktycznych przykładów. Opowiada o konkretnych doświadczeniach swoich pacjentów, wplatając w to własne przemyślenia. Choć jest terapeutką i autorytetem, jednocześnie objawia się także jako człowiek, który mierzy się z tym samym co wszyscy. Język autorki jest przystępny, a omawiane zjawiska są bardzo dobrze wytłumaczone. Jednocześnie „Odnowa” nie przytłacza ilością informacji – ich poziom jest wyważony.

Niewątpliwą wartością tej książki jest również część praktyczna. Konkretne zadania i odwoływanie się do nich w trakcie poszczególnych rozdziałów sprawia, że można nie tylko zyskać różnorodne ćwiczenia, ale także dobrze zrozumieć, jakie jest ich znaczenie.

Choć książka oczywiście nie zastąpi terapii, myślę, że jest dobrym wstępem do niej. Na pewno wiele wyniosą z niej osoby, które czują, że utknęły w miejscu, ale nie wiedzą dlaczego. Ale także i ci, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę z zakresu psychologii, aby lepiej poznać siebie. Czuć, że to książka pisana przez specjalistkę w swojej dziedzinie. Zostawiła mnie z wartościowymi informacjami, ale i ukojeniem, że każdy z nas błądzi, a zbaczanie z obranej ścieżki jest całkiem normalne i nie trzeba się tego wstydzić.

Zdecydowanie polecam!

Dr Sophie Mort bazuje...

Ten poradnik to doskonała motywacja i pretekst, by wprowadzić w swoje życie bezboleśnie dobre nawyki. Znalazłam w nim nie tylko opis problemów, z którymi się borykam, ale także miejsce na refleksję. Opisane są mechanizmy, która sprawiają, że opieramy się zmianom. Są też ćwiczenia, które na bieżąca pomagają w pracy nad sobą.

I ta przepiękna, pełna pasji i energii ilustracja.

„Po­nad 40 pro­cent po­dej­mo­wa­nych przez nas dzia­łań to efekt na­wy­ków, któ­rym nie­świa­do­mie ule­gamy. To ozna­cza, że czę­sto funk­cjo­nu­jemy na au­to­pi­lo­cie, na­ra­ża­jąc się na ry­zyko przej­ścia przez ży­cie ni­czym w lu­na­tycz­nym pół­śnie. Czę­sto taka sy­tu­acja trwa, do­póki do­bry przy­ja­ciel, men­tor czy te­ra­peuta nie za­pyta nas: „A nie masz po­czu­cia, że kie­dyś już przez to prze­cho­dzi­łeś?”, i wła­śnie wtedy w na­szej gło­wie po­ja­wia się myśl: No tak! To wzo­rzec mo­ich zachowań”. Tamże, s.10-11.

I ta przepiękna, pełna pasji i energii...

A gdyby tak zatrzymać się na chwilę i pomyśleć czy nasze codzienne nawyki aby na pewno wpływają na nas pozytywnie? Może jednak posiadamy więcej negatywnych nawyków, które utrudniają poczucie szczęścia?

Dr Sophie Mort stworzyła ciekawy poradnik pt.: „Odnowa. Zmień nawyki i zacznij żyć po swojemu” który wydała @wielkalitera.

I tak oto możemy dowiedzieć się z tego poradnika:
* czym są i jak powstają nawyki,
* czym są heurystyki i dlaczego kierujemy się nimi w codziennych sytuacjach,
* jak nasze przekonania wpływają na podejmowane decyzje,
*czym jest autosabotaż i dlaczego przez niego zatrzymujemy się w miejscu,
* jakie role możemy przyjąć będąc w sytuacji trójkąta dramatycznego i co zrobić by każdą z nich przekształcić na pozytywniejszą postawę.

W tym poradniku znajdziecie z pewnością dużą dawkę wiedzy teoretycznej, jak i przykłady konkretnych pacjentów, mających problemy z nawykami i postawami blokującymi, które destrukcyjnie wpływały na ich życie. Właśnie te przykłady zachowań mogą zobrazować czytelnikowi problemy, których może nawet nie zauważać. Autorka rzetelnie omawia te przykłady, wskazując na co należy zwrócić uwagę, by wyjść z trudnej sytuacji.
Osobiście z pewnością powrócę do rozdziału o autosabotażu, czyli o tym, dlaczego sami blokujemy się przed podjęciem działań i potencjalnymi zmianami, które mogą okazać się dla nas pozytywne.

Sama konstrukcja poradnika jest bardzo przyjemna, a po każdym rozdziale znajdziecie krótkie podsumowanie „to ważne” – czyli zebranie najważniejszych zagadnień mających Wam uświadomić wpływ różnorodnych czynników na postępowanie. Dzięki wielu pytaniom zmuszających do refleksji oraz ćwiczeniom załączonym na końcu książki (takim jak: „wybierz własne nawyki” „zmierz się z lękami”) mamy możliwość zastanowić się nad swoimi zachowaniami. Taka autorefleksja jest bardzo istotna dla tych, którzy faktycznie sięgną po ten poradnik, by zmienić coś w sobie 🤗
Wierzę, że napływ pozytywnej energii płynącej z poradnika zapewne zmotywuje Was do działania!

I tak oto możemy dowiedzieć się z tego...

„Odnowa” dr Sophie Mort to książka, która skłoniła mnie do refleksji nad moim zachowaniem, nawykami, ale też zachowaniami innych ludzi.

Termin „odnowa” w słowniku języka polskiego ma następującą definicję: «zmiana polepszająca stan czegoś». Już teraz wiem skąd taki właśnie tytuł tej książki!

Dr Spophie Mort w swojej drugiej książce przybliża nam temat nawyków oraz pokazuje mechanizm ich tworzenia. Autorka chętnie dzieli się sposobami na to jak wyplenić złe nawyki, a jak zaszczepić i wypracować w nas nowe, dobre nawyki. Mowa również o wyciąganiu szybkich wniosków, które na ogół są bardzo przydatne, niemiej bywają zawodne. Mamy tu również dość szczegółowo wyłożoną jedną z przyczyn stania w martwym punkcie – autosabotaż.

Ostatni rozdział mówi nam o traumie międzypokoleniowej, o której szczerze mówiąc nie miałam nawet pojęcia. Dr Soph podpierając się badaniami na ten temat, zwraca uwagę na to, że niektóre wzorce są dziedziczone przez nas w DNA i nie mamy na to wpływu.

Bardzo się cieszę, że trafiłam na tę książkę. Jej lektura pozwoliła mi lepiej rozumieć samą siebie. Mogłam na spokojnie pochylić się nad moimi nawykami, zachowaniami, sposobami myślenia. Dzięki przygotowanym kartom pracy można iść o krok dalej i zastanowić się jakie nawyki chce się wdrożyć i co jest tego blokerem.

Myślę, że z tą książką z powodzeniem można wdrożyć zmiany w swoim życiu, które dzięki zaangażowaniu i ciężkiej pracy mają szanse naprawdę się wydarzyć. Masz też szanse, drogi czytelniku, zidentyfikować co może Cię blokować i jak temu zaradzić. Ta książka daje proste drogowskazy do osiągnięcia tego celu.

W mojej ocenie to jedna z lepszych pozycji dedykowana każdemu z nas. Nawet tym, który nie do końca lubią się z literaturą pisaną w formie poradników (to ja). Szczerze polecam – warto po nią sięgnąć!

Dr Spophie Mort w swojej drugiej książce przybliża nam temat nawyków oraz...

Dr Sophie Mort w swojej książce wzięła na tapet nawyki, a dokładniej jak je zmieniać i jak je na nowo wypracować.
Co może być w tym trudnego? Otóż niejedna osoba ma ogromny problem z wyrabianiem w sobie nawyków, a jeszcze większa trudność czai się gdy chcemy zmienić lub oduczyć się złych nawyków.

Autorka w swojej książce, w sposób nienachalny, przyjazny i niemoralizatorski pokazuje w jaki sposób podejść do tego tematu. Podpowiada od czego zacząć, podając konkretne ćwiczenia do wykonania oraz omawia jakich rezultatów powinniśmy oczekiwać. Zaznacza przy tym, że będą momenty przestoju w nauce, będą też momenty gdzie będziemy się cofać, co będzie wywoływało frustrację.

Każdy temat, omawia także na przykładzie swoich klientów. Przytaczając krótko ich historię wskazuje momenty, które wpłynęły na to, że czegoś nie udało się zrealizować. I tu pragnę zaznaczyć, że historię są mocno życiowe i każdy znajdzie w nich cząstkę swoich zachowań. To naprawdę wartościowe.

Cała ta książka jest jednocześnie kojąca i motywująca. Nie czujemy się przytłoczeni, Autorka daje nam przestrzeń i czas. Ponadto odwołuję się do badań i bazuje na swoim wieloletnim doświadczeniu.
Oprócz głównego tematu dot. nawyków, w tej pozycji opisane są też nasze zachowania. I propozycja spojrzenia na nie z innej perspektywy.

Największą wartością tej pozycji jest sposób przekazania informacji, pozbawiony tanich frazesów „dasz radę” czy „jakoś to będzie”.
Czujemy się zaopiekowani. Dawno nie czytałam tak przyjemnego i równocześnie tak wartościowego poradnika.
Minus za wydanie 🙈 niestety w środku zastosowane są na zielono zaznaczone fragmenty, które warto zapamiętać. Sam pomysł ok, niestety dobór seledynowo-zielonego koloru jest mocno nietrafiony - niestety strasznie męczy oczy i przeszkadza przy czytaniu.
Poza tym serdecznie polecam, nawet jeśli ten gatunek nie jest waszym ulubionym.

Autorka w swojej książce, w sposób nienachalny, przyjazny i...

Jak często pojawia się u Was chęć, by porzucić swój dotychczasowy tryb życia - zgubne nawyki, niekorzystne przyzwyczajenia i zacząć wszystko od nowa?
A może macie wrażenie, że utknęliście w miejscu i pomimo chęci dokonania jakiejś zmiany lub wręcz przy wdrażaniu nowych nawyków czujecie, że kręcicie się w kółko?

Dziś zachęcam Was do sięgnięcia po przewodnik autorstwa doktor Sophie Mort - psycholożki klinicznej z wieloletnim stażem - będący drogowskazem do tego, jak wyjść ze spirali niemocy, skutecznie wyeliminować złe nawyki i stworzyć sobie codzienną, zdrową rutynę (np. poprzez układanie czynności w ciągi),aby nasze życie stało się lepsze.

W swojej książce "Odnowa" autorka serwuje nam podróż w głąb ludzkiej psychiki, pomaga uświadomić sobie, jakie działania blokują nas przed osiągnięciem tego, czego pragniemy; uczy, jak nie ulegać niekorzystnyn przyzwyczajeniom; wskazuje proste ćwiczenia, jak zdobytą wiedzę przełożyć na praktykę. Robi to nienachalnie, z wielkim wyczuciem, prowadząc nas krok po kroku do tego, by odkryć swój cel, dotrzeć do niego i cieszyć się osiągniętymi rezultatami 🎯.

Sophie Mort zwraca uwagę na konieczność planowania czy stosowania różnych technik ułatwiających nam powrót do zdrowych przyzwyczajeń, w przypadku, gdy zdarzy nam się utknąć w dawnych schematach działania (np. techika STOP❌).
Przestrzega nas równocześnie przed chodzeniem na skróty, uleganiu skłonności do wybierania rzeczy łatwiejszych, pochopności w ocenie innych, czyli nieświadomego wybierania heurystyk (skrótów myślowych) oraz przed stosowaniem autosabotażu.
To właśnie rozdział o autosabotażu, a także ten poświęcony trójkątom dramatycznym najbardziej mnie zaintrygowały!

Autorka dużą rolę przywiązuje do uważności, która bardzo ułatwia nasze codzienne funkcjonowanie oraz skuteczne rozpoznanie własnych potrzeb.

Najważniejsze informacje zawarte w poszczególnych rozdziałach książki zebrane zostały w krótkich, konkretnych podsumowaniach zatytułowanych "To ważne", dzięki czemu łatwiej je zapamiętać lub wrócić do nich w dowolnym momencie, gdy poczujemy niemoc w działaniu lub ugrzęźniemy w ramionach prokrastynacji. Na końcu, z kolei, znaleźć można przydatną bibliografię, jeśli poczujemy niedosyt i zapragniemy jeszcze bardziej zgłębić temat.

Książka, w moim przekonaniu, adresowana jest zarówno dla czytelnika zaczynajacego swoją przygodę z rozwojem osobistym, wchodzącego na ścieżkę świadomego, lepszego życia, jak i dla tego bardziej doświadczonego. Dla pierwszego - będzie stanowiła kompetentne źródło praktycznej wiedzy, dla drugiego zaś - pretekst do usystematyzowania i uzupełnienia swojej wiedzy w tym zakresie.

Jeśli chcecie zmienić swoje życie, złe nawyki zastąpić tymi dobrymi, a przy okazji dowiedzieć się, na przykład, co chodzi w efekcie "do diabła" i dlaczego najtrudniejsze nawyki warto wprowadzać w ciągu pierwszych ośmiu godzin po przebudzeniu - koniecznie przeczytajcie tę książkę, wykonajcie zalecane ćwiczenia i wdrażajcie zawarte w niej wskazówki.
Szczerze POLECAM ♥️

Dziś zachęcam Was do sięgnięcia po przewodnik autorstwa...

#współpracabarterowa
„Odnowa” dr Sophie Mort to bardzo kompleksowy przewodnik do zmian w życiu. Poradnik bardzo przypadł mi do gustu. Zgodnie z podtytułem „Zmień nawyki i zacznij żyć po swojemu” autorka zachęca nas do tego, aby świadomie spojrzeć na swoją codzienność, rutynę, na nawyki właśnie i spróbować wyjść poza utarte schematy, aby rozpocząć życie o jakim marzymy. Oczywiście, sprawa nie jest taka prosta, a kto robił sobie różne listy postanowień na pewno wie o co chodzi. Na szczęście w poradniku znajdziemy mnóstwo ćwiczeń i strategii, które mogą nam w tym pomóc. Teoria przeplatana jest przykładami z życia codziennego i terapii pacjentów, co sprawia, że książkę czyta się bardzo dobrze, a zarazem łatwiej zrozumieć pewne zagadnienia. Plus za zielone ramki z podsumowaniami najważniejszych faktów.
Dr Sophie Mort jest magistrem neurobiologii oraz doktorem psychologii klinicznej. Pisze z niezwykłą empatią, a zarazem w taki sposób, że czytając miałam ochotę natychmiast zacząć działać. Rozpoczęłam już pracę nad swoimi nawykami, niestety ze względu na konieczność publikacji recenzji w określonym terminie nie mogę tu umieścić jeszcze żadnych wniosków. W każdym razie polecam, a tym, którzy zdecydują się na zmiany życzę powodzenia! I, jak zawsze: pamiętajcie, że żadna książka nie zastąpi wizyty u profesjonalisty oraz pomocy medycznej.

#współpracabarterowa

• Popularnonaukowe
  • Legimi audio
  • Z polecenia do kupienia ...
  • Psychologia
  • Współpraca z wydawnictwem

Dodaj cytat z książki Odnowa. Zmień nawyki i zacznij żyć po swojemu