Pachnąca apteka. Tajemnice aromaterapii

Okładka książki Pachnąca apteka. Tajemnice aromaterapii Władysław Stanisław Brud, Iwona Konopacka-Brud
Okładka książki Pachnąca apteka. Tajemnice aromaterapii
Władysław Stanisław BrudIwona Konopacka-Brud Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza MAK zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Oficyna Wydawnicza MAK
2008-01-01
1992-01-01
Aromaterapia

Okładka książki Najlepsze Olejki Eteryczne Moja Aromaterapia Władysław Stanisław Brud, Iwona Konopacka-Brud
Najlepsze Olej... Władysław Stanisław...
Okładka książki Aromaterapia dla każdego Władysław Stanisław Brud, Iwona Konopacka-Brud
Aromaterapia d... Władysław Stanisław...

Miałem w ręku pierwsze wydanie. Myślę, że w obecnych czasach to przede wszystkim taka ciekawostka . Książkę można szanować za choćby to iż była pierwszą na naszym rynku, która próbowała naświetlić zagadnienie aromaterapii. Opisano jej dzieje od starożytności oraz poszczególne aromaty.

Potem wychodziły nowe publikacje, bardziej rozbudowane. Polecam zainteresowanym zajrzeć choćby do książki "Aromateriapia i inne terapie naturalne" Piotrowskiej. O wiele więcej informacji, ostrzeżeń i terapii w jakiś sposób powiązanych ze zastosowaniem rozmaitych zapachów.

Ci, którzy znają Zarząd, wiedzą, że Zarząd lubi różne rzeczy związane z aromaterapią. Zaczęło się od kadzidełek w LO, potem Zarząd dopadł świeczki zapachowe, a parę lat temu przyszła pora na olejki eteryczne. Najpierw był to tylko olejek miętowy używany w domu Zarządu do inhalacji przy przeziębieniu. Potem zaś Zarząd zrobił research i zaczął rajdy po aptekach i sklepach zielarskich. A potem postanowił przeczytać książkę na ten temat, aby poszerzyć swoją wiedzę.

Takim trafem dopadłam książkę państwa Brud. Nie jest to pozycja, której można by użyć w charakterze broni obuchowej, ale nie grubość czyni dobrą ksiażkę.
Pracę otwiera rozdział dotyczący historii aromaterapii od czasów starożytnych, jej rozwoju i zasięgu. Przytaczane są przykłady leczenia różnych stanów, głównie depresji, za pomocą zapachów i olejków. Pod koniec zaś cały dział poświęcony jest temu, co dla mnie było najważniejsze - spisowi olejków, sposobów ich pozyskowania i wykorzystania. Każdy był opatrzony uwagani dotyczącymi używania poszczególnych olejków.
To przydatna książka dla osób zainteresowanych tą kwestią, ale muszę wyznać, że sama nie podzielam entuzjazmu autorów i fanów aromaterapii. Będe robić dywagację o moich olejkach - być może cykl dywagacji, jeszcze nie wiem - i o moich z nimi przygodach. Mogę rzec tyle - aromaterapia nie jest placebo, ale olejki nie mogą zastąpić leków, a aromaterapeuta wizyty u lekarza. Sądzę, że pewnie znajdze się grono osób, które powie, że aromaterapia to cudowny altmed, ale będzie też masa ludzi, na których to nie podziałało. Mając to w myśli - fajne olejki eteryczne są fajne. A książeczka pozwoli czytelnikowi wybrać takie, które mogą mu poprawić samopoczucie albo nieco podkęcić statsy.
Wiedza zawarta w książce może być użyteczna, choć ja nie nauczyłam się z niej zbyt wielu nowych rzeczy (poza wykazem olejków, on akurat jest fajną podręczną listą). To pozycja przydatna, ale nie konieczna.

(http://dywagacjenadherbata.blogspot.com/2016/11/autor-wadysaw-s.html#more)

Polecam początkującym z aromaterapią. Zestawienia mieszanek są interesujące, autorzy w przystępny sposób opisują praktyczne zastosowania olejków, ich możliwe zafałszowania, wskazania i przeciwwskazania. Z chęcią zapoluję na nowsze wydanie i uzupełnię nim swoją zielarską biblioteczkę.

Wielu rzeczy brakuje

Wielu rzeczy brakuje

Pomijając fakt, że tematyka bardzo ciekawa, książka napisana jest bardzo jasnym, łatwym w odbiorze językiem. Nie mogę się doczekać, kiedy z jej pomocą wprowadzę do mojej domowej apteczki olejki eteryczne L)

• Zdrowie
  • Medycyna naturalna