Prawdy i mity Wielkiej Wojny Ojczyźnianej 1941-1945

Okładka książki Prawdy i mity Wielkiej Wojny Ojczyźnianej 1941-1945 Boris Sokołow
Okładka książki Prawdy i mity Wielkiej Wojny Ojczyźnianej 1941-1945
2013-07-09
2013-07-09
Andrzej Sawinkow, Julia Stroganova
II Wojna Światowa Wielka Wojna Ojczyźniana ZSRR ZSRS

Dużo faktów, liczb i prawdy, niestety sposób podania do mnie nie trafia. Do tego twarda oprawa, która zarezerwowana winna być dla roczników statystycznych.
Książka z mnóstwem odniesień i realną analizą, jednak bez polotu, który sprawi, że sięgną po nią ludzie inni niż "fani" tego skrawka historii.

Świetna książka dobrze wydana, twarde okładki, szyta w tekście mnóstwo zdjęć.
Książka liczy 15 rozdziałów i wszystkie są ciekawe ale szczególnie wartościowe to dla mnie rozdziały od 10 do 15.
Znajdziemy tam szczegółowo opisane zagadnienia dotyczące dostaw Lend-Lease z wyszczególnieniem nie tylko sprzętu ale też surowców, stali , prochu, żywności itd w ujęciu liczbowym , procentowym i omówieniu znaczenia dla gospodarki ZSSR.
Następnie świetnie opracowane straty w ludziach zarówno żołnierzach jak i cywilach walczących stron /szczególnie Rosjan/, do tego starty w sprzęcie.
Kolejny rozdział to rosyjscy kolaboranci - a w nim motywacje , przebieg i ocena zjawiska /moralna, techniczna ilościowa/ . Sporo o Własowie UPA ,ROD policji i oddziałach współpracujących z Niemcami zarówno rosyjskich jak i innych krajów. Mamy też piękną analizę /osobny rozdział/ jak Rosjanie postrzegali Niemców i na odwrót, życie w niewoli, na zapleczu i w oddziałach hiwi. Na koniec rozdział dotyczący mitologii wojennej czyli bohaterskich czynów żołnierzy na froncie. Mamy tu opisane trzy mity - 28 panfiłowców, 5 marynarzy i Matrosowa.
Mam niestety pewien niedosyt gdyż ja osobiście byłem nastawiony na znacznie większą ilość właśnie tych opisów "bohaterskich" wyczynów żołnierzy radzieckich, no ale to moje subiektywne odczucie.
Moja rekomendacja: Książka bardzo dobra, niosąca sporo wiedzy szczególnie w opisanych przeze mnie tematach. Przy tym napisana przystępnym językiem , dobrze się czyta. Szczerze polecam każdemu w tym początkującemu czytelnikowi.

Świetna książka dobrze wydana, twarde okładki, szyta w tekście mnóstwo zdjęć.

Jedna z obowiązkowych książek na temat frontu wschodniego 1941-1945. Książka próbująca odkłamać historie ZSRR w czasie ostatniej wojny światowej. Jest to cenna książka, bo autor na nowo przeanalizował najważniejsze aspekty wojny ojczyźnianej tj. ogólne straty obywateli ZSRR oraz sprzętu wojennego. Autor ocena współpracę własnych obywateli z okupantami niemieckimi. Zachęcam do przeczytania. Jest jedno "ale". Pisarz podkreśla że fałszowanie wszelkich danych było masowe już na etapie działań niskiego szczebla i bezpośrednio podczas działań wojennych. Czy uda się jeszcze odkłamać historię sprzed 7o lat. Doprawdy nie wiem.

Kolejna wartościowa książka rosyjskiego (a nie mentalnie radzieckiego) historyka. To zbiór artykułów, najciekawsze to o stratach ZSRR podczas II WŚ oraz o Land Lease. Autor rozprawia się także z mitami 28 panifiłowców i podobnymi "wyczynami" sowieckiej propagandy.

Rzeczywiście ta książka powinna być przetłumaczona i wydana zaraz po rosyjskim wydaniu.Ciekawe dlaczego ukazuje się z takim opóżnieniem.Na jej treść składa się kilkanaście artykułów z których zdecydowana większość mogłaby być samodzielną ,osobną książką.Autor jest rosyjskim historykiem który rozprawia się w swoich artykułach podobnie jak Wiktor Suworow i Mark Sołonin (obecni na polskim rynku) z mitami (a właściwie kłamstwami) z czasów wojny niemiecko-sowieckiej które przez lata funkcjonowały jako "prawdy naukowe".Dla mnie najbardziej odkrywczymi przyczynkami były ,te na temat dostaw Lend Lease i bitwy na łuku kurskim.Ciekawe było również opisanie mentalności "dzierżymordy" .Mam na myśli "obicie po mordzie" (cytat Stalina) na poziomie stopni generalskich.Uważam że to pozycja obowiązkowa dla osób interesujących się historią II WŚ.

Dużo liczb, cyfr i różnych statystyk, czego ja za bardzo nie lubię.A po za tym może być.

Genialna książka, będąca po dzień dzisiejszy kanonem prawdziwego spojrzenia na działania Armii Czerwonej.

• II wojna światowa
  • ZSRR historia
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)
  • Bez audio
  • II Wojna Światowa