25 czerwca - Głupota czy agresja?

Tłumaczenie: Jerzy Redlich
Wydawnictwo: Rebis
25 IJUNA. GLUPOST'ILI AGRIESSIJA
978-83-7510-487-5
historia
Daniel G

Analiza radziecko-finskiego konfliktu z lat 1940-1944 W ZSRS o drugiej wojnie z Finlandią, toczonej w latach 1941-1944, słyszeli tylko nieliczni. A przecież kosztowała życie stu tysięcy żołnierzy Armii Czerwonej, znacznie wydłużyła blokadę Leningradu i uniemożliwiła sowieckiej flocie działania na Bałtyku. Stalinowi była kulą u nogi, lecz to on właśnie do niej doprowadził. Głupota czy agresja?...

Analiza radziecko-finskiego konfliktu z lat 1940-1944

W ZSRS o drugiej wojnie z Finlandią, toczonej w latach 1941-1944, słyszeli tylko nieliczni. A przecież kosztowała życie stu tysięcy żołnierzy Armii Czerwonej, znacznie wydłużyła blokadę Leningradu i uniemożliwiła sowieckiej flocie działania na Bałtyku. Stalinowi była kulą u nogi, lecz to on właśnie do niej doprowadził. Głupota czy agresja? - zastanawia się Mark Sołonin.

25 czerwca to nie tylko monografia tej jednej wojny - to fascynująca historia sowiecko-fińskich zmagań, które z przerwami toczyły się od roku 1918.

Mark Siemionowicz Sołonin urodził się w 1958 roku w Kujbyszewie. W roku 1975 ukończył tamtejszy Instytut Lotniczy i podjął pracę w tajnym biurze konstrukcyjnym. W okresie pierestrojki założył klub polityczny. Od dwudziestu lat studiuje historię udziału ZSRS w II wojnie światowej. REBIS wydał dotąd jego bestsellery: 22 czerwca 1941, czyli jak zaczęła się Wielka Wojna Ojczyźniana, 23 czerwca. Dzień "M" oraz Na uśpionych lotniskach.

"Pragnę wyrazić Markowi Sołoninowi wdzięczność, zdjąć czapkę i pokłonić mu się do ziemi".

Wiktor Suworow

źródło opisu: Dom Wydawniczy Rebis, 2011

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/rebis/import/books/K4224/covermin.jpg

Adrian F | 2015-03-22
Przeczytana: 19 marca 2015

Bardzo nierówna książka. Pierwszą połowę czyta się jednym tchem, p. Sołonin przybliżył konflikty Sowiecko-Fińskich (czy raczej Finlandzkich), które nie są powszechnie znane. Następnie czytelnik musi przebrnąć przez bardzo toporne opisy sprzętu i różnych cytatów, wg mnie najtrudniejszy i najnudniejszy fragment, ale nie obniża ocenę, bo ta książka miała być rzetelnym przedstawieniem faktów a nie powieścią, którą ma się dobrze czytać. Końcówka zaś to istny majstersztyk, autor dokonuje analizy poszczególnych decyzji politycznych, oraz możliwych wariantów działania zarówno Finlandii, jak i Sowietów.
Książka naprawdę warta polecenia.

Jurek | 2013-11-08
Przeczytana: 17 lipca 2013

Historia 3 rund zmagań militarnych pomiędzy Finlandią a ZSRR w czasie II wojny światowej (+ nieco o czasach zarówno przed, jak i po tym okresie), drobiazgowo przeanalizowana i ciekawie podana. Sądzę że warta polecenia - niby o sprawie odległej od nas, ale dziwnie znajomej, bo przecież Finlandia, podobnie jak Polska, znalazła się w tym czasie "między młotem a kowadłem": z jednej strony ZSRR, z drugiej III Rzesza, a na dokładkę - po akcji odwetowej wymierzonej w ZSRR - mogła znaleźć się "na celowniku" Anglii i USA. Mimo to Finowie potrafili z sytuacji wybrnąć, ponosząc proporcjonalnie znacznie mniejsze straty niż Polska. Do czytania "w pakiecie" razem z "Paktem Ribbentrop-Beck" albo "Obłędem 44" Zychowicza, żeby mieć porównanie.

madziaq | 2015-04-14
Przeczytana: 07 kwietnia 2015

Tatę mojego interesuje temat wojny radziecko-fińskiej i poprosił o dokupienie pozycji do "Białej Śmierci" (ocenionej przez niego na marne 2/10 gwiazdek).
Poniżej jego krótka opinia.
"Książka dla mnie FASCYNUJĄCA :)
Delektuję się nią :))
Myślę, że rzadko, kto jest w stanie ją przeczytać, a mi tak podeszła :)
Strasznie dużo faktów, ale dzięki temu dla mnie szalenie ciekawa... DZIĘKI :)))"

Magnat | 2016-02-12
Przeczytana: styczeń 2016

Jak na Marka Solonina nie tak ciezka jak pozostale Jego ksiäzki.
Masa detali,swietny warsztat.Po wstepie pod görke i dosc trudno sie czyta.
Bardziej dla fanatyköw jak dla pasjonatöw historii :)

3cJ | 2015-07-21
Mark | 2015-06-26