ZSRR pod okupacją.

Wydawnictwo: Inicjał
6 (5 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
literatura faktu
Bożena

Gorzka prawda o niemieckiej okupacji ZSRR. Autor ukazuje codzienność okupowanego kraju, próbuje też odpowiedzieć na pytanie: dlaczego jedni ludzie przyłączali się do partyzantów, a inni z okupantem kolaborowali? Dlaczego tak masowym zjawiskiem była prostytucja kobiet? Pokazuje tylko pojedyncze fragmenty Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, o których wcześniej, w czasach sowieckich dyskretnie milczano - jak choćby o tzw. diabelskiej alternatywie, czyli o wyborze pomiędzy Stalinem a Hitlerem, którego musiała dokonać ludność cywilna i jeńcy wojenni. Całkowitym tabu w sowieckiej historiografii było to, że wśród kolaborantów mogli znajdować się ludzie współpracujący z Niemcami z własnej woli. Nie wspominano również, że dla ludności cywilnej partyzanci stanowili często takie samo zagrożenie jak okupanci, a Żydzi ginęli nierzadko nie od niemieckiej, lecz od partyzanckiej kuli. Oddzielny rozdział (,,Kwestia polska") traktuje o stosunku władz sowieckich do polskich partyzantów, autor szeroko omówił też sowiecki ruch partyzancki, ukazując nieznane dotychczas jego aspekty: bandytyzm i maruderstwo, miejsce kobiet w oddziałach.

źródło opisu: http://www.matras.pl

źródło okładki: http://www.matras.pl

Aztek_Anonim | 2017-05-21

Książka ta budzi we mnie sprzeczne uczucia. Z jednej strony w dziele tym podane jest wiele ciekawych faktów dotyczących sowieckiej paryzantki i życia codziennego ludności ZSSR pod niemiecką okupacją. Z drugiej jednak strony autor czasami wręcz delikatnie mówiąc mija się z prawdą. Szczególne wątpliwości budzą stwierdzenia dotyczące nacjonalistów ukraińskich. Autor zrównuje bowiem UPA i AK i twierdzi że UPA walczyła o równość i wolność wszystkich obywateli przyszłej Ukrainy, niezależnie od wiary i narodowości tych obywateli. Wiadomo jaką równość zaoferowało UPA np Polakom na Wołyniu. Nie wiem też gdzie autor znalazł dane o rzekomych dziesiątkach, tysięcy żołnierzy, polskich, sowieckich i niemieckich którzy zdaniem autora mieli zginać w walce z UPA. No chyba że autor uważa ofiary ludobójstwa wołyńskiego za żołnierzy. Autor twierdzi też że UPA miało na sumieniu jedynie pojedyńcze akcje przeciw Polakom a nie zorganizowane ludobójstwo. To jest po prostu zwyczajne kłamstwo, zwłaszcza że...

archiwista_cyklista | 2013-09-28
Przeczytana: 2013 rok

Kolejny kamień węgielny/milowy mojej wiedzy o froncie wschodnim. Trzeba mieć w domu. Dodam tylko, że książka ta potwierdza informacje zawarte w "Nie trzeba mówić głośno" Mackiewicza.

zbyszek | 2017-09-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia