Prawdy i mity wielkiej wojny ojczyźnianej 1941-1945

Wydawnictwo: Arkadiusz Wingert
Tainy wtoroj mirowej
historia
LubimyCzytać

Ta książka powinna była zostać przetłumaczona na polski po jej rosyjskiej premierze. Dziś, mimo upływu kilkunastu lat, ustalenia, wnioski i hipotezy Borysa Sokołowa sformułowane w latach dziewięćdziesiątych XX wieku wciąż wytrzymują krytykę. Odwołują się do nich liczni historycy rosyjscy i zagraniczni. Można śmiało przyjąć, że prace historyczne Sokołowa,...

Ta książka powinna była zostać przetłumaczona na polski po jej
rosyjskiej premierze. Dziś, mimo upływu kilkunastu lat, ustalenia,
wnioski i hipotezy Borysa Sokołowa sformułowane w latach
dziewięćdziesiątych XX wieku wciąż wytrzymują krytykę. Odwołują się do
nich liczni historycy rosyjscy i zagraniczni. Można śmiało przyjąć, że
prace historyczne Sokołowa, których głównym celem jest demitologizacja
udziału Związku Sowieckiego w drugiej wojnie światowej, zaproponowały
rosyjskim historykom nowe standardy w badaniach nad dziejami państwa i
systemu sowieckiego. Śladem Sokołowa podążyli m.in. Wiktor Suworow i
Mark Sołonin. Zamieszczone w niniejszym tomie teksty skupiają się na
próbie ustalenia, dlaczego sowiecka historiografia nadała wojnie z
nazistowskimi Niemcami miano "wielkiej"? Czy wielkie było zwycięstwo
Armii Czerwonej, czy raczej wielka okazał się cena, jaką narody ZSRS
zapłaciły za zwycięstwo? Czy to, co jeszcze niedawno pisano o Wielkiej
Wojnie Ojczyźnianej, było najczęściej wielkim kłamstwem?

źródło opisu: http://tropy-historii.pl/index.php

źródło okładki: http://tropy-historii.pl/index.php

kardanik | 2018-05-29
Przeczytana: kwiecień 2018

Dużo faktów, liczb i prawdy, niestety sposób podania do mnie nie trafia. Do tego twarda oprawa, która zarezerwowana winna być dla roczników statystycznych.
Książka z mnóstwem odniesień i realną analizą, jednak bez polotu, który sprawi, że sięgną po nią ludzie inni niż "fani" tego skrawka historii.

henio32 | 2017-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2017

Świetna książka dobrze wydana, twarde okładki, szyta w tekście mnóstwo zdjęć.
Książka liczy 15 rozdziałów i wszystkie są ciekawe ale szczególnie wartościowe to dla mnie rozdziały od 10 do 15.
Znajdziemy tam szczegółowo opisane zagadnienia dotyczące dostaw Lend-Lease z wyszczególnieniem nie tylko sprzętu ale też surowców, stali , prochu, żywności itd w ujęciu liczbowym , procentowym i omówieniu znaczenia dla gospodarki ZSSR.
Następnie świetnie opracowane straty w ludziach zarówno żołnierzach jak i cywilach walczących stron /szczególnie Rosjan/, do tego starty w sprzęcie.
Kolejny rozdział to rosyjscy kolaboranci - a w nim motywacje , przebieg i ocena zjawiska /moralna, techniczna ilościowa/ . Sporo o Własowie UPA ,ROD policji i oddziałach współpracujących z Niemcami zarówno rosyjskich jak i innych krajów. Mamy też piękną analizę /osobny rozdział/ jak Rosjanie postrzegali Niemców i na odwrót, życie w niewoli, na zapleczu i w oddziałach hiwi. Na koniec rozdział dotyczący mitologii...

Altsin | 2016-05-07
Przeczytana: 07 maja 2016

Genialna książka, będąca po dzień dzisiejszy kanonem prawdziwego spojrzenia na działania Armii Czerwonej.

robert | 2014-08-04

Jedna z obowiązkowych książek na temat frontu wschodniego 1941-1945. Książka próbująca odkłamać historie ZSRR w czasie ostatniej wojny światowej. Jest to cenna książka, bo autor na nowo przeanalizował najważniejsze aspekty wojny ojczyźnianej tj. ogólne straty obywateli ZSRR oraz sprzętu wojennego. Autor ocena współpracę własnych obywateli z okupantami niemieckimi. Zachęcam do przeczytania. Jest jedno "ale". Pisarz podkreśla że fałszowanie wszelkich danych było masowe już na etapie działań niskiego szczebla i bezpośrednio podczas działań wojennych. Czy uda się jeszcze odkłamać historię sprzed 7o lat. Doprawdy nie wiem.

archiwista_cyklista | 2014-03-09
Przeczytana: 09 marca 2014

Kolejna wartościowa książka rosyjskiego (a nie mentalnie radzieckiego) historyka. To zbiór artykułów, najciekawsze to o stratach ZSRR podczas II WŚ oraz o Land Lease. Autor rozprawia się także z mitami 28 panifiłowców i podobnymi "wyczynami" sowieckiej propagandy.

paweł | 2013-12-10

Dużo liczb, cyfr i różnych statystyk, czego ja za bardzo nie lubię.A po za tym może być.

zbyszek | 2013-11-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia
Przeczytana: 29 listopada 2013

Rzeczywiście ta książka powinna być przetłumaczona i wydana zaraz po rosyjskim wydaniu.Ciekawe dlaczego ukazuje się z takim opóżnieniem.Na jej treść składa się kilkanaście artykułów z których zdecydowana większość mogłaby być samodzielną ,osobną książką.Autor jest rosyjskim historykiem który rozprawia się w swoich artykułach podobnie jak Wiktor Suworow i Mark Sołonin (obecni na polskim rynku) z mitami (a właściwie kłamstwami) z czasów wojny niemiecko-sowieckiej które przez lata funkcjonowały jako "prawdy naukowe".Dla mnie najbardziej odkrywczymi przyczynkami były ,te na temat dostaw Lend Lease i bitwy na łuku kurskim.Ciekawe było również opisanie mentalności "dzierżymordy" .Mam na myśli "obicie po mordzie" (cytat Stalina) na poziomie stopni generalskich.Uważam że to pozycja obowiązkowa dla osób interesujących się historią II WŚ.