Kolonie Rzeczypospolitej

Wydawnictwo: Bellona
historyczna

Książka autorstwa znanego dziennikarza, poruszająca niemalże futurystyczną dla większości Polaków tematykę...

cranberry | 2015-11-26
Przeczytana: 22 listopada 2015

Biorąc do ręki książkę o takim tytule, spodziewałam się, że będzie i śmieszno, i straszno - w zasadzie tak też w większości przypadków było. Autor rozwodzi się zasadniczo nad tym, jak bardzo nie mieliśmy okrętów, by przejść płynnie do tego, jak bardzo ich nie używaliśmy, jak nie handlowaliśmy, nie podbijaliśmy, jak bardzo nas w świecie nie było - by płynnie przejść do ponurego momentu, gdy jeżeli gdzieś "byliśmy" lub "być" chcieliśmy, to właśnie w świecie. Np. na skalistej bezludnej wysepce na Oceanie Indyjskim, gdzie dumnie powiewiała polska flaga.

Potem zaczyna się dwudziestolecie międzywojenne i wtedy dopiero w zasadzie jest najbardziej śmieszno i straszno, choć łagodzą to tłumaczenia autora, że choć czasy tak nam bliskie, to jednak i mentalność inna, i system kolonialny trwał nadal, a poza tym, to w ogóle rzekomo nie szło o nasze realne ambicje kolonialne, tylko o dyplomatyczne utarcie nosa Niemcom. Przynajmniej o to rzekomo chodziło rządowi, bo o co działaczom społecznym -...

Kubencjusz | 2017-02-27
Przeczytana: 26 lutego 2017

Nie wiem dlaczego ta książka ma takie średnie oceny. Rozumiem, że początek może być trochę przynudnawy, ale kiedy autor zaczyna opowiadać o Beniowskim to już naprawdę nie można się oderwać aż do końca.
Skąd narzekanie, że książka nie jest śmieszna czy straszna? Przecież to ciągle książka historyczna. Autor nie może sobie zmieniać czy modyfikować faktów tak aby historia lepiej się kleiła. Cóż... rzeczywistość nie zawsze musi mieć sens i sensację.
Tak samo zarzut, że w książce jest za mało informacji na temat Kurlandzkich koloni. Cóż... nigdzie w książce nie pisze, że jest to encyklopedia Polskich koloni. A, że książka zachęciła kogoś do szukania dodatkowych informacji można zaliczyć tylko na plus.

Dla mnie jest to solidna pozycja do odkrywania nieco zapomnianych i zakurzonych bohaterów naszej ojczyzny.

doliwaq | 2011-12-13

Świetna książka, nawet nie miałem pojęcia, że nasz kraj i jego wasal mieli jakiś wkład w kolonizację świata, a nasi rodacy tak znacząco zapisali się na karcie historii nowożytnej Afryki i nie tylko.

wlados | 2015-03-14

Ciekawa książka. Autor co prawda trochę rozpływa się w temacie, ale opis kolejnych polskich i inflandzkich podróżników jest bardzo ciekawy.

Mazin82 | 2012-04-01

Mocno sie zawiodlem na tej pozycji. Swietny temat, ktory jakos sie rozplynal. Autor nie wykorzystal swej zyciowej szansy na bestseller, temat mogl to dac, tresc i wydanie niestety pozostawia wiele do zyczenia. Wszystko to jakos sie rozplynelo i wyszlo bokiem. Najwazniejszy element ksiazki - kolonie kurlandzie na Tobago i w Gambii, moglby byc potraktowany o wiele lepiej. Sam znalazlem wiecej szczegolowych informacji a nawet map odnosnie tej historii w internecie.
Szkoda.

Marek | 2016-12-23