Wołyń. Epopeja polskich losów 1939-2013. Akt II

Wydawnictwo: Replika
historyczna
Bożena

W 2013 roku mija 70. rocznica niespotykanej i wstrząsającej rzezi Polaków na Wołyniu. Dla ostatnich żyjących świadków, dla potomków wszystkich Wołyniaków nie okrągła rocznica jest najważniejsza, bowiem traumatyczne przeżycia są obecne w ich codziennej egzystencji. Nie żywią nienawiści do oprawców z UPA i OUN, nie dążą do rozliczeń. Zależy im wyłącznie na pamięci o dziesiątkach tysięcy osób, które zginęły wówczas z rąk siepaczy i na prawdzie o tamtych wydarzeniach.
Ostatni już świadkowie relacjonują okrutne zbrodnie, ale też cały kontekst wojennej rzeczywistości Wołynia, pełnej paradoksów, niespodziewanych ocaleń, różnych form konspiracji i walki zbrojnej, w której i sojusze były zaskakujące.

Opowiadają:
Irena Sandecka, Antoni Mariański, Eugenia Borkowska, Tadeusz Socha, Janina Wójcik, Władysław Tołysz, Mirosław Łoziński, Julian Jamróz.

Relacje zebrał i opracował niestrudzony tropiciel polskości na obszarach postsowieckich – pisarz, dziennikarz i reporter - Marek A. Koprowski.

źródło opisu: http://replika.eu/index.php?k=ksi&id=446

źródło okładki: http://replika.eu/index.php?k=ksi&id=446

Każdą z tych historii czytałem z ogormnym zainteresowaniem. Każda opowieść składa się z różnych doświadczeń, wspomnień. Każda z tych osób kryła w swej pamięci zupełnie inne rzecz, sytuacje.
Nie sposób jest wyróżnić, którąś z nich. Każda ma swoją wartość. To nasze dziedzictwo, pomnik wspomnień. Wspomnień, których nie powinniśmy zapomnieć. Nie powinno to prowadzić do pielęgnowania w sobie nienawiście za tamte wydarzenia. Lecz trzeba, inaczej, powinniśmy pamiętać takie osoby. Oni w tamtym czasie przeżyli w swym życiu horror jakich mało. Strach, walka o życie, walka w imię sprawiedliwości. Tak wiele ryzykowali, by walczyć o naród, o swoje rodziny, bliskie osoby.
Najbardziej zadziwiające i imponujące jest, w jak wiele szczegółów obfitują te wszystkie relacje. Tamte wydarzenia musiały na nich odcisnąć wielkie piętno. Bowiem cofając się do tak odległej przeszłości, pamiętają ją jakby to było wczoraj. Pomyśleć tylko, jak wielkiego wysiłku im potrzeba, ile ich to kosztuje. Wracają do...

allison | 2014-01-30
Przeczytana: 29 stycznia 2014

Podobnie jak w pierwszej części, mamy tu relacje naocznych świadków i uczestników krwawych wydarzeń na Wołyniu.
Większość bohaterów podczas wojny była dziećmi lub bardzo młodymi ludźmi. Każdy z nich stracił bliskich w rzeziach, jakich dopuszczali się Ukraińcy. Każdy też doświadczył koszmaru sowieckiej i niemieckiej okupacji.
Po wojnie życie różnie im się ułożyło. Wszyscy jednak poświęcili się kultywowaniu pamięci o ludobójstwie na Kresach. W tym kontekście największe wrażenie zrobiła na mnie Irena Sendecka, która zdecydowała się zostać na stałe w Krzemieńcu, mimo iż do końca życia była prześladowana przez ukraińskie władze i nacjonalistyczne organizacje, jakie odrodziły się po wojnie.
Niestety, bohaterka nie doczekała ukazania się książki w druku. Podobnie jak Władysław Tołysz, zmarła krótko przed premierą.

W książce porażają opisy bestialskich napadów. Wymyślne tortury, jakim poddawano ludzi przed zakończeniem ich męki, zapierają dech w piersiach.
Na temat rzezi na Kresach...

animka227 | 2014-05-24
Przeczytana: 22 maja 2014

Nie przeczytałam I części, jednak wspomnienia te można traktować osobno. Bardzo wciągająca, może dlatego, że autor przedstawił tu wspomnienia świadków tamtych wydarzeń, pozwolił im mówić. Sam tylko kilkoma zdaniami podprowadzał, czasami precyzował. Ta niewielka ingerencja pozwala na jasny przekaz świadków historii Wołynia z lat wojny. Wszystkie te historie są dramatyczne i wprowadzają w zadziwienie. Bestialskie mordy budzą przerażenie, że oni to wszystko przeżyli. No właśnie... niektórzy przeżyli ... A co? Przeczytaj.

juskaize | 2017-09-09
Przeczytana: 09 września 2017