Bandera. Terrorysta, morderca, fanatyk

historia
Replika
2024-02-27
2024-02-27

Najnowsza książka Marka A. Koprowskiego skupia się na liderze Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów – Stepanie Banderze.
Autor przedstawia czytelnikom sylwetkę mężczyzny, którego postać wciąż wzbudza emocje i dzieli zarówno w Polsce, jak i w Ukrainie. Moim zdaniem ta lektura powinna być obowiązkowa – niezależnie od kraju zamieszkania. Dlaczego?

Koprowski w swojej książce prześwietla genezę jego działań, od dzieciństwa po dorosłość. Możemy zaobserwować, w jakim środowisku wychował się Bandera, a także jakie czynniki społeczne miały wpływ na kształtowanie się jego osobowości i światopoglądu.

Kim był Stepan Bandera?
Stepan Bandera – syn greckokatolickiego księdza – już w młodym wieku zaangażował się w walkę o niepodległość Ukrainy, przystępując do Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i późniejszych frakcji banderowskich. W czasie II wojny światowej dowodził UPA (Ukraińska Armia Powstańcza),która walczyła z Niemcami i Sowietami. Po wojnie wyemigrował do Monachium w Niemczech. Tam kontynuował działalność polityczną do czasu, gdy 15 października 1959 roku został zamordowany przez agenta KGB Bohdana Staszynskiego.

O lekturze…
W liczącej ponad 300 stron publikacji autorstwa Marka A. Koprowskiego zawarto wiele informacji na temat Stepana Bandery. Pisarz wykorzystał zarówno dokumenty archiwalne, jak i relacje świadków, aby zapewnić kompleksowy charakter tej postaci. Jestem zachwycony starannością w opisie wydarzeń, których chronologia została zachowana w sposób klarowny (z małymi odstępstwami). Sprawiło to, że książka była przystępna i zrozumiała dla każdego czytelnika.

Pisarz bezkompromisowo obnaża mroczne strony działalności Bandery. Autor ujawnia jego skrajny nacjonalizm, bezwzględność, a także sposób myślenia. Bandera. Terrorysta, morderca, fanatyk zawiera również informacje o torturach opisywanej postaci – wszystko to w celu zwiększenia tolerancji na ból, gdyby doszło do przesłuchań. To było przerażające, do jakich metod się posuwał.

W książce czytelnicy znajdą również informacje o zbrodniach popełnionych przez Banderę na Polakach, Żydach i przedstawicielach innych narodów. Od urodzenia był on wychowywany w przeświadczeniu, że nacjonalizm stoi ponad wszystkim, nawet wiarą. Koprowski bezlitośnie obala mit o ukraińskim nacjonaliście, który nadal przetrwał w narracji historycznej Ukrainy.

Więcej na CzasoStrefa

Koprowski w swojej książce...

Stepan Bandera – bohater narodowy czy zwykły terrorysta?
Dlaczego jego postać wciąż dzieli Polaków i Ukraińców?

Syn księdza stanął na czele ruchu dzielącego głównie poprzez zbrodnie. Cóż jest to dość ciekawe. Ale czy jego dzieciństwo, rodzina, albo przyjaciele mieli wpływ na to, kim się stał?

Torturował sam siebie po tym jak przystąpił do Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. Miał charyzmę, wytrzymałość, był wysportowany. Jedni go podziwiali, inni niekoniecznie.
Jaki miał wpływ na zamach na ministra Pierackiego? Na Zbrodnie w Wołyniu albo mordowanie Żydów?

To książka dla fanów historii, także tej najbliższej nam. Ukazuje nieszablonową postać historyczną, wiele nieznanych faktów i informacji.

Stepan Bandera – bohater narodowy czy zwykły terrorysta?
Dlaczego jego postać wciąż dzieli Polaków i Ukraińców?

Torturował sam siebie po tym jak przystąpił do Organizacji Ukraińskich...

Stepan Bandera (1909-1959)

Potrzebujemy rzetelnej literatury, dzięki której możemy poznać największych zbrodniarzy, jakich widział świat. Niewątpliwie jednym z najbardziej brutalnych i po dziś dzień czczonych przez wielu Ukraińców jest Stepan Bandera, odpowiedzialny za mord między innymi na naszych przodkach, którym nie sposób zwrócić należytą pamięć przez brak możliwości dokonania ekshumacji na Ukrainie.Niniejsza wspaniała publikacja okraszona ogromnym zapleczem źródłowym i ilustracjami to kompendium wiedzy na temat nacjonalisty. Napisana w przystępny sposób. Oprószona ogromną ilością ciekawostek. A więc nawet osoby posiadające sporą wiedzę o tym zabójcy będą ukontentowane. Dowiecie się z niej między innymi o metodach kształtowania się poglądów socjopaty. O wpływie socjalizacji pierwotnej na resztę żywota.Jawi się tu jako postać niezwykle charyzmatyczna, tuszująca kompleksy za pomocą „torturowania” sąsiadów. Przeczytacie o całej przestępczej działalności (między innymi OWO, OUN i UPA),roli literatury w codzienności zwyrodnialca i kolaboracji z Niemcami. O Bogu, którego stawiał niżej niż naród, dekalogu ukraińskiego nacjonalisty, zbrodniczej ideologii i losach za i po II Wojnie Światowej (w tym współpracy od 1949 roku z brytyjskim wywiadem MI6). Koprowski desakralizuje terrorystę. Jasno obrazuje mit podsycany wciąż przez Ukraińców na jego temat. W sposób zajmujący opowiada między innymi o obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen i znakomitych, wręcz sanatoryjnych warunkach stworzonych dla tego mordercy. Przybliża słowa współosadzonych, w tym Wołodymyra Stachiwa na temat vipowskiego traktowania Bandery przez Niemców. Zajmująco pisze o ukraińskiej propagandzie stosowanej po dziś dzień, nad którą bezwzględnie warto się pochylić.
Rozprawia o kulcie Bandery i w ogóle „Banderyzmie", poszukiwaniu przez niego sojuszników- ogólnie rzecz biorąc całej ziemskiej podróży wypełnionej krwią niewinnych osób. Przeraża mnie tyrania, determinacja w szerzeniu zła, ukraińska rewolucja narodowa i chory umysł nacjonalisty. Dobija informacja o tym, jak wiele pomników mu poświęcono, że nadal powstają muzea i ulice jego imienia oraz książki wystawiające Banderę na sztandarach, czego mamy tu naoczny dowód. A najbardziej to, że wciąż uznawany jest za bohatera ruchu narodowowyzwoleńczego
na Ukrainie i fakt, iż
historia szczególnie ta nierozliczona lubi zatoczyć koło. Polecam z całego serca tą trudną i szczególnie teraz bardzo potrzebną lekturę.
„Nie o zemstę, lecz o pamięć i prawdę wołają ofiary".

Stepan Bandera (1909-1959)

Dodaj cytat z książki Bandera. Terrorysta, morderca, fanatyk