Mord na Wołyniu. Przemilczane ludobójstwo na Polakach

Okładka książki Mord na Wołyniu. Przemilczane ludobójstwo na Polakach Marek A. Koprowski
Okładka książki Mord na Wołyniu. Przemilczane ludobójstwo na Polakach
Marek A. Koprowski Wydawnictwo: Replika historia
historia
Replika
2023-06-13
2023-06-13

Jestem historycznym laikiem, ale coś mnie pokusiło do sięgnięcia po tę książkę (kolejne już na półce). Była to jedna z moich lepszych decyzji.
Książka jest opasłym tomiszczem, które (nie będę oszukiwać) czyta się długo, ale mimo wielu szczegółów (nazwisk, miejsc, dat) idzie to sprawnie.
Co mogę powiedzieć... Powinniśmy być bardziej świadomi swojej historii i chętniej się z nią zapoznawać. Jest to jedna z niewielu książek, po których przeczytaniu faktycznie czuję, że coś we mnie zmieniła.

,,Nie o zemstę, lecz o pamięć i prawdę wołają ofiary”.Brakuje na rynku wydawniczym książek, które w pełni oddają ludobójstwo Polaków dokonane przez Ukraińców. Na szczęście! Historyk Marek A.Koprowski po wielokroć się nad tym tematem rzetelnie pochyla.
Niniejszy wolumin to kompendium wiedzy o tych tragicznych i wciąż nierozliczonych krwawych wydarzeniach, zamiatanych pod polityczny dywan. Podkreśla w nim ideologię OUN- UPA stworzoną przez Dymytro Doncowa. Pisze o kształcie, jaki finalnie przybrała. Opisuje z niezwykłą dbałością kulisy działań między OUN a Abwehrą w czasie napaści Niemiec na ZSRR, a także po tych wydarzeniach, które doprowadziły do Zagłady na Wołyniu. Dociera do świadków, którzy pomimo ujścia z życiem nadal odczuwają zwierzęcy strach o kolejne pokolenia, bo historia lubi zatoczyć koło...
Opierając się na ogromnym zapleczu źródłowym jasno wskazuje,że była to systematycznie i z pietyzmem zaplanowana rzeź/ czystka etniczna prowadzona przede wszystkim z ramienia  Dmytro Kłaczkiwskiego i Romana Szuchewycza. Pisze także o relacjach polsko-ukraińskich, mordach z zimną krwią ( polecam każdemu przeczytanie o 362 sposobach UPA na zabójstwo Polaków). Potwierdzają się w tekście po wielokroć tezy wybitnego polskiego historyka Grzegorza Motyki. Koprowski rozprawia o metodach obrony naszych rodaków przed atakami Ukraińskiej Powstańczej Armii.Z rąk Ukraińców łącznie zginęło około 250 000 Polaków, w tym w największej części kobiety i dzieci. Żaden naród nie był tak brutalny w pozbywaniu się ciał astralnych, jak Ukraina. W wyniku niemożności ekshumacji naszych przodków na tych ziemiach wciąż blokowanych przez sąsiadów z obawy o potwierdzenie faktów -nie sposób wskazać dokładną liczbę niewinnych ofiar. Warto nadmienić, że na Ukrainie nadal niezależnie od naszej ogromnej pomocy i serca na sztandary wynoszony jest Bandera,o czym można bardzo dużo przeczytać w niezależnych źródłach.

'(...) najtrudniej jest wykorzenić najstraszniejsze wspomnienia, przecież je zapamiętujemy najlepiej. /S.C.'

O świcie, 11 lipca 1943 nacjonalistyczne oddziały ukraińskie, zaatakowały ok. 99 polskich osad, paląc je i w bestialski sposób mordując mieszkańców, nie oszczędzając nikogo: dzieci, kobiet ani starców.
Zakłada się, że w okresie tylko samego lipca z ich rąk zginęło 10-11 tysięcy Polaków.
A w całej przeprowadzonej na Wołyniu i Galicji Wschodniej 'antypolskiej' akcji ponad 100 tysięcy!

Mord na Wołyniu. Przemilczane ludobójstwo na Polakach.

▪️Na ponad 500 stronach zapisana została jedna z najbardziej krwawych historii, jaka miała miejsce w Europie, podczas II wojny światowej, wciąż budząca szereg kontrowersji...
'Mord na Wołyniu' ukazuje pełen obraz ludobójstwa Polaków.
Od kształtowania się ideologii nacjonalistycznej Ukrainy oraz struktur powstawania banderowskiej bandy i UPA; po wspomnienia świadków i świadectwa osób, którym jakimś cudem udało się zbiec z wołyńskiego piekła.
Znajdziemy tu też fragmenty unikatowych meldunków partyzantki rosyjskiej i ukraińskiej, które tylko potwierdzają, że etniczna czystka Polaków na Wołyniu, była od samego początku i z pełną determinacją zaplanowana...
▪️Autor książki, pan Marek to ceniony historyk, specjalista w swej dziedzinie, od ponad 20 lat zajmujący się losami i życiem Polaków na Kresach i Wschodzie. Sięgając po opracowanie obawiałam się specjalistycznego języka i obcej terminologii, co zdecydowanie utrudniłoby przyswajanie treści.
Nic bardziej mylnego! Mamy tu naprawdę prosty przekaz.

Współpraca barterowa z @wydawnictworeplika

Zakłada się, że w okresie tylko samego lipca z ich rąk zginęło...

Hej , cześć !
Ja w poniedziałek przychodzę z recenzją książki , której tematyka jest bardzo kontrowersyjna . Szczególnie w dzisiejszych czasach .

Wołyń ... Cóż tu dużo mówić miejsce dla Polaków przesiąknięte krwią . Krwią Polaków mordowanych w brutalny i bezlitosny sposób .

"Mord na Wołyniu
Przemilczane ludobójstwo na Polakach "
Marek A. Koprowski

Książka ta zawiera pełen obraz ludobójstwa Polaków dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów.

Autor po kolei omawia sytuację jaka miała miejsce na Wołyniu. Od samego początku , czyli od tego w jaki sposób tworzyły się ugrupowania i szerzyły swoje chore ideologię .
Omawia również sytuację polityczną w tamtych czasach .

Ukazuje kulisy współpracy OUN z Abwehrą w czasie agresji Niemiec na ZSRR oraz późniejszej , kiedy Niemcy oparli swą władzę na Ukraińcach , z których sformowali administrację i policję , która później dokonała ludobójstwa na Polakach oraz Żydach z Wołynia .

Jest to pisane bardzo prosto . Sposób w jaki autor przekazuje nam informacje jest czytelny nawet dla kogoś nie znającego historii.

Najbardziej wstrząsające były wspomnienia ludzi , którzy przeżyli tę rzeź .
Straszne historie mrożące krew w żyłach.
Dzieci patrzące na śmierć swoich rodziców , rodzeństwa ...
Tragiczne losy zwykłych ludzi .

___________________
Od zawsze myślałam , że w historii najgorsze były obozy koncentracyjne jeśli chodzi o mordowanie ludzi , więc gdy sięgnęłam po tę książkę przeżyłam szok .

Nigdy nie siedziałam na historii z wielką przyjemnością. W szkole nie trafiłam niestety na nauczyciela, który zachęcił by mnie do poznawania naszej przeszłości. Ale teraz jestem dorosłym człowiekiem, który chce poznać losy naszych przodków.

Znajdziesz tu historię ludobójstwa na Wołyniu podzielona na czytelne rozdziały , a każdy z nich zawiera historię przebiegu zdarzeń omówioną chronologicznie i popartą np . Urywkami wspomnień świadków lub raportów obrońców Wołynia .

Autor dodatkowo dodał do książki zdjęcia dotyczące zbrodni Wołyńskiej . Dokumenty , mapki oraz zdjęcia ofiar.

Hej , cześć !

"Mord na Wołyniu
Przemilczane ludobójstwo na Polakach "
Marek A. Koprowski

Książka ta zawiera...