Halina

Cykl: Wiktor i Halina (tom 1) | Seria: Polski Kameleon
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Barbara

Pod koniec 1918 roku inżynier Wiktor Powalski wraca z frontu do rodziny w Piotrogrodzie. Wkrótce po przyjeździe zostaje telegraficznie wezwany do rodziców mieszkających w małym polskim majątku pod Dryssą. Zastaje majątek zniszczony, a sam, aresztowany przez lokalną Czekę, trafia do więzienia. W celi spotyka dawnego sąsiada rodziców, któremu w obliczu śmierci daje słowo honoru, że uratuje jego córkę Halinę przebywającą w tym samym więzieniu.

Po brutalnym śledztwie Wiktor Powalski, oskarżony o próbę dywersji w Dryssie, zostaje skazany na śmierć. Udaje mu się uciec, i wówczas staje przed dylematem: iść na ratunek Halinie, jak obiecał jej ojcu, czy wracać do żony i dzieci do Piotrogrodu. Od tego momentu rozpoczyna się niezwykła podróż do Polski przypadkowo zebranej grupki bohaterów, którzy muszą unikać niebezpieczeństw czyhających w zrewolucjonizowanej Rosji, uciec przed pościgiem Czeki i przejść front polsko-sowiecki. Zmierzają do Polski, której w ogóle nie znają. Czy dotrą do celu i czy Polska spełni ich oczekiwania?

źródło opisu: Zysk i S-ka, 2010

źródło okładki: Zysk i S-ka, 2010

Świetna ksiązka!Kupiałam ją po okazjonalnej cenie i niespodziewałam się, że tak mnie wciągnie podczas czytania!
"Halina" to I część trylogii opisujacej rzeczywistość jaka była podczas rewolucji bolszewickiej na Kresach.
Autor przedstawił losy Wiktora, który poznaje Halinę. Opisy brutalności, przemocy, cierpienia ludzi poczas rewolucji. Natomiast całośś fabuły miała chwilami charakter odrobinę sensacyjny, dzięki czemu nie sposób było oderwać się od książki ;)

allison | 2012-06-17
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 15 czerwca 2012

Na książkę trafiłam przypadkowo w miejskiej bibliotece. Zachęciła mnie okładkowa recenzja. I z przyjemnością stwierdzam, że nie była przesadzona.

Akcja powieści rozgrywa się w 1918 roku, gdy w Rosji trwa jeszcze rewolucja bolszewicka. Autor pokazał dramat Polaków, którzy padli ofiarami rewolucyjnych porachunków - wygnani ze swoich splądrowanych domów próbowali szukać dachu nad głową w kraju nad Wisłą, jednak droga do ojczyzny okazywała się bardziej niebezpieczna niż przypuszczali. Pozbawieni majątków uciekinierzy i tak mieli szczęście, gdyż wielu ich rodaków zginęło podczas pogromów z rąk chłopów lub bolszewików. Inni trafiali do więzień, w których umierali z głodu, brudu i ran odnoszonych podczas bestialskich przesłuchań.

W te dramatyczne wydarzenia wpisują się losy głównych bohaterów. Ich wędrówka obfituje w wiele przykrych niespodzianek, a droga do Polski przypomina ucieczkę z pełnego pułapek labiryntu. Dzięki brawurze i sprytowi udaje im się wiele razy wyjść z opałów.
Ta...

Joanna Misiorowska | 2010-09-26

Dla wytrawnych czytelników rekomendować tą książkę można jednym zdaniem: trochę „Pożogi” Z. Kossak, trochę „Doktora Żiwago” Pasternaka, trochę „Na skraju imperium” Jałowieckiego i oczywiście w tle romans jak ze słynnej „ Casablanki”. Obrazy pozostają w pamięci jak kadry z filmu. Wspaniałe ramy historyczne powieści i rozległa wiedza autora o realiach czasu i zjawisk, które opisuje sprawiają, że książkę czyta się z dużym zainteresowaniem. Wartka akcja uchroni czytelnika przed nudą i chwilami mamy wrażenie, że jest to historyczny James Bond, tak nieprawdopodobne są przygody głównych bohaterów. Znając jednak realia i straszną rzeczywistość tamtych czasów, kiedy rozsypywał się stary czas, mamy wrażenie, że historia Wiktora jego ucieczka i wędrówka z rozszalałej rewolucyjnej Rosji do Polski mogła odbyć się naprawdę.
Bardzo polecam tą lekturę, na pewno nie będzie to stracony czas.

Anepor | 2011-08-18
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 18 sierpnia 2011

Kresy wschodnie, około 1914 roku. Bolszewicy dochodzą do władzy i wprowadzają swoje "porządki" a raczej wprowadzają kompletny chaos.Palą, mordują, rozkradają co się da. Troje przypadkowo spotkanych bohaterów ucieka przed skutkami rewolucji z Rosji do Polski. Przeżywają nieprawdopodobne przygody, wiele razy cudem unikają śmierci a wszystko to na tle fascynującego okresu historycznego. Czyta się to jak typową książkę przygodową, tylko, że umiejscowienie w czasie jest dość niespotykane, ale dla mnie bomba...Trudno się oderwać.

Gregory | 2015-02-09
Przeczytana: 08 lutego 2015

Moim zdaniem książka jest wybitna, nie bardzo można się od niej oderwać, cały czas podążamy za bohaterami i ciągle nie wiemy co im się przydarzy i jaki będzie tego finał. Właśnie to jest najlepsze i wciągające do końca w tą książkę.
Polecam.

Soledad | 2016-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2016

To dobra powieść dla kogoś, kto interesuje się militarystyką, polskim wojskiem etc. Niestety ja, niewiasta nie pałająca chęcią ubogacenia swej wiedzy o budowę pierwszych czołgów, umęczyłam się setnie. Zapowiadała się powieść historyczno-sensacyjna z dodatkiem romansu, a wyszedł podręcznik prowadzenia bitew, potyczek, odbijania jeńców oraz ogólnie pojętej ucieczki. Po drugi tom nie sięgnę, aczkolwiek może namówię do lektury tatę:)

ania8405 | 2016-08-12
Przeczytana: 20 sierpnia 2016