Chłopak z Warszawy. Powstanie warszawskie oczami szesnastoletniego żołnierza

Wydawnictwo: Rebis
Warsaw boy
powstanie, wojna, getto
Patrycja

Powstanie warszawskie oczami szesnastoletniego żołnierza. Jesienią 1944 Andrzej Borowiec, w dwóch lewych butach i lamowanym aksamitem smokingu, kulejąc, wmaszerował do niemieckiego obozu jenieckiego. Trzy tygodnie wcześniej został dwukrotnie ranny. W obozie opatrzył go wzięty do niewoli brytyjski lekarz. Andrzej, który właśnie skończył szesnaście lat, ocalał z powstania warszawskiego....

Powstanie warszawskie oczami szesnastoletniego żołnierza.

Andrzej, który właśnie skończył szesnaście lat, ocalał z powstania warszawskiego. Ubrany jak wielu powstańców w zdobyczną "panterkę" SS, przez dwa miesiące brał udział w krwawych walkach ulicznych w stolicy Polski. Walczył w Batalionie "Zośka", przeżył koszmar kanałów.

Wspomnienia Andrzeja Borowca nie ograniczająją się wyłącznie do okresu powstania warszawskiego. Urodzony w 1928 roku, syn pułkownika Wojska Polskiego opisuje barwne dzieciństwo w latach trzydziestych, pierwsze dni wojny w oblężonym Lwowie, wstapienie w szeregi konspiracji, udział w powstaniu i wreszcie krótki powojenny epizod tajnego emisariusza.

Dzięki tej niezwykłej relacji możemy wraz z Autorem przeżyć historię, poznać smak zwycięstw i gorycz klęski.

Chłopak z Warszawy to niezrównana opowieść o przetrwaniu i oporze podczas jednego z najbardziej wstrząsających wydarzeń drugiej wojny światowej, przywołana przez człowieka należącego do nielicznej już grupy żyjących weteranów heroicznego polskiego lata. Andrzej Borowiec dedykuje swoją książkę wszystkim chłopakom z Warszawy - "szczególnie tym, którym nie dane było dorosnąć".

źródło opisu: Rebis

źródło okładki: Rebis

Lidka | 2019-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2019

Dla osób zainteresowanych tematyką drugiej wojny światowej może być to książka wartościowa i ciekawa. Autor opisuje w niej swoje przedwojenne i wojenne losy. Opis powstania warszawskiego pojawia się dopiero w połowie książki a Andrzej Borowiec nie pochodzi - jak wskazuje tytuł - z Warszawy. Mimo to nie nudziłam się podczas lektury i mogę śmiało polecić tę pozycję.

"Chłopak z Warszawy"...ale początek biografii autora to Kielce. Dobrze, nie zrażam się, czytam dalej. Domyślam się, że ta "warszawskość" to pewnie udział w Powstaniu.
W końcu podtytuł Powstanie Warszawskie oczami szesnastoletniego chłopca zobowiązuje. Dobrze, nudzę się, ale czytam...setna strona nie ma nic o Powstaniu, sprawdzam kiedy będzie...a dopiero w połowie książki.
Odkładam książkę bez żalu. Już nawet nic nie napiszę, co sądzę o takich chwytach marketingowych wydawnictwa...

Mariusz Brząkalik | 2018-10-05
Przeczytana: 05 października 2018

Jest rzeczą dalece interesującą móc spojrzeć na najbardziej dramatyczne wydarzenia XX wieku z perspektywy ich świadka. Borowiec dobrze pisze, potrafi sprawić, że czytelnik czuje tęsknotę za Lwowem, widzi Maków Podhalański, tak jakby dopiero co z niego wrócił i czuje tragedię upadającej Warszawy.

Samego Powstania jednak jest w tej książce niewiele i chyba tylko o to miałbym do autora zarzut. Nastawiłem się na zdecydowanie obszerniejszą relację z przebiegu samych wydarzeń w stolicy, choćby po to, żeby skonfrontować ją z "Obłędem '44" i "Powstaniem '44". Niestety, biorąc pod uwagę ilość informacji na temat samych walk - okazało się to rzeczą nieco karkołomną.

Co jednak warto docenić w książce Borowca? To w jaki sposób pokazuje lata wojny - w jaki przedstawia świat. Każdy z nas ma chyba jakieś wyobrażenie na temat tych czasów, podsycane wieloma filmami, opowieściami i lekcjami historii. Świadectwo napisane przez Borowca dodaje temu obrazowi kilku cennych, nadliczbowych...

Przemek_262 | 2017-01-19
Przeczytana: 16 stycznia 2016

Gorąco polecam.

Nastiily | 2016-10-02

Jest to jedna z moich ulubionych książek pochodzących z mojej kolekcji. Pozwala obejrzeć świat wojny w całkowicie inny sposób, nie z politycznego punktu widzenia tylko z punktu widzenia normalnego dziecka na którego trafiło dorastanie w czasie wojny.Ukazuje jego zmagania, problemy i jego strach.
To jest właśnie najpiękniejsze w książkach, że widzimy to co sami chcemy zobaczyć, nikt nam niczego nie zarzuca. Przeżywamy strach i życie autora identyfikując się z nim i łącząc. Pozwala on nam na odebranie przekazu w dowolny sposób. Przeżywamy z nim daną chwile. Książka nie ma na celu pokazanie tylko honorowego umierania za kraj, tylko ma również pokazać krwawą walkę za tak oczywiste rzeczy w dzisiejszych czasach. Chociażby wolność. Na pewno powrócę do tej książki nie raz, mam do niej wielki sentyment

Salnik21 | 2016-01-30
Przeczytana: 13 stycznia 2016

Genialna książka godna polecenia dla wszystkich interesujących się historią dwudziestolecia międzywojennego, okupacji oraz tematyki powstania

mbielek | 2016-01-20

Dla miłośników tematyki, lektura obowiązkowa

Jakub Rojkowski | 2015-02-20
Przeczytana: 19 lutego 2015

Trochę inne spojrzenie na Powstanie Warszawskie niż w dotychczasowych publikacjach.

Maynard | 2015-02-12
Przeczytana: 11 lutego 2015

Dobrze napisany kawał wspomnień z czasów przedwojennych, wojennych i późniejszych. Autor, polak z pochodzenia, mieszkaniec świata wspomina lata jakie spędził w dzieciństwie i wczesnej młodości na ziemiach ówczesnej Polski. Język autora jest wiarygodny, czujemy się świadkami opisanych wydarzeń a całość brutalnych, wstrząsających i krwawych epizodów aż kipi od barw, zapachów i emocji. Ten kto zarzuca Borowcowi ich brak niech sobie przeczyta wyzutego z ludzkich odruchów "Pianistę".
Książka skierowana jest do zachodniego czytelnika, więc zawiera opis wojennych epizodów (m.in. zamachu na Gibraltarze, Cudu nad Wisłą, zbrodni Katyńskiej), stanowiących dla Polaków wiedzę elementarną, dla mieszkańców innych krajów - niekoniecznie.
Samo Powstanie stanowi około 1/3 całej książki, więc tytuł może zmylić. Wspomnienia Borowca to jego wczesne dzieciństwo, początek wojny, przyjazd do stolicy, zmagania powstańcze i powojenne losy. Niemniej jednak, opis warszawskiej rzezi, wynaturzeń...

jatuczytam | 2014-09-29
Przeczytana: 25 września 2014

Recenzja pochodzi z mojego bloga:

1 sierpnia 2014 roku minęła 70. rocznica wybuchu powstania warszawskiego. Z tej okazji nasz rynek wydawniczy zalała fala publikacji poświęconych tematyce powstańczej. Ja miałam przyjemność zrecenzowania biografii Andrzeja Borowca ps. „Zych” zatytułowanej „Chłopak z Warszawy. Postanie warszawskie oczami szesnastoletniego żołnierza”.

Powstanie warszawskie obecnie uznawane jest przez historyków jako nieudany zryw wolnościowy. Łatwo jednak oceniać te wydarzenia z perspektywy czasu, na chłodno i biorąc pod uwagę pod uwagę wszelkie przesłanki polityczne. Dla Borowca i wielu podobnych mu chłopców był to jednak akt odwagi i niezłomności charakteru. Ci nastoletni żołnierze nie chcieli biernie patrzeć na zniewolenie swoich rodaków przez okupanta. Chcieli działać. Teraz ocenia ich historia.

Książka rozpoczyna się dedykacją: „Wszystkim warszawskim chłopakom – zwłaszcza...