Piękny przedmiot

Wydawnictwo: W.A.B.
The Object of Beauty
sztuka, marszandzi, Nowy Jork
joly_fh

Nowojorski świat galerii i domów aukcyjnych powinien mieć się na baczności. Do miasta przybyła Lacey Yeager. Młoda, seksowna, wybitnie inteligentna, przebojowa. Spragniona wielkiej kariery i gotowa pracować dwadzieścia godzin na dobę. Mężczyzn zmienia jak rękawiczki, a gdy wspominają o uczuciach, postępuje jak modliszka. O tym wszystkim dowiadujemy się od jej powiernika - nieśmiałego, wrażliwego dziennikarza, zafascynowanego, ale i rozczarowanego przyjaciółką.
Jak daleko zaprowadzi Lacey jej wielka ambicja?

Steve Martin rysuje ostrą kreską portret wielkomiejskiego świata artystycznego, pokazuje od kuchni życie marszandów, kolekcjonerów, galerii, a przy okazji dzieli się przemyśleniami na temat sztuki XX i XXI wieku. Piękny przedmiot to także sentymentalny portret Nowego Jorku końca poprzedniego stulecia: okresu szalonego optymizmu, beztroski i wielkich tragedii. W precyzyjnie skonstruowanej fabule Martin z wielką wprawą łączy humor z ogromną wiedzą, wzruszenia z celnymi obserwacjami i portretami ludzi. Tekst powieści wzbogacają reprodukcje dzieł sztuki, które po odłożeniu książki zostają w pamięci równie długo jak jej bohaterowie.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2013

źródło okładki: www.wab.com.pl

Annuśka Więckowska | 2014-08-01

Świetn książka! Lekko napisana, szybko się czyta momentami smutna, choć bywa też zabawna. Niezwykle interesująca. :)

magda | 2016-08-28
Na półkach: 2016
Przeczytana: 20 sierpnia 2016

Steve Martin kojarzy mi się z amerykańskim aktorem, grającym role fajtłapowatych amantów w średnich lotów komediach, ale prawda jest taka, że, poza tymi rolami, robi jeszcze kilka innych rzeczy, przeczących całej tej fajtłapowatości. Jedną z tych rzeczy jest pisanie książek, które można znaleźć na półce z humorem, mimo, że to tak naprawdę dobre książki obyczajowe, okraszone sporą ilością dość niecodziennych sytuacji powodujących czasem wybuch śmiechu.
"Piękny przedmiot" to opowieść o nowojorskiej pracownicy galerii sztuki, Lacy Yeager, opowiedziana przez jej przyjaciela, Daniela, któremu zdarzyło się raz z nią przespać. Nie zamierzam książki streszczać, gdybym natomiast powiedziała, dlaczego tak mi się spodobała, musiałabym zdradzić zakończenie. Milczenie jest złotem, więc powiem po prostu, że książka wciąga i warto ją przeczytać, choćby po to, żeby przestać postrzegać Martina przez pryzmat "Roxanne", czy "Różowej Pantery".

Melocotón | 2013-10-26

Zgadzam się z opinią, że to doskonała książka wakacyjna, do samolotu/pociągu lub na plażę. Taka o powiastka o dziewczynie, która coś tam zachachmęciła w interesie, i w sumie jej trochę wyszło, a że miała trochę charyzmy i była ładna, to się w niej faceci kochali. Bez bólu czytelniczego, ale też bez zachwytów.

zyta | 2013-08-23
Na półkach: Przeczytane 2013
Przeczytana: 23 sierpnia 2013

Takie czytadełko na wakacje. Ponieważ tematyka dotyczy dzieł sztuki, a konkretnie handlarzy zajmujących się sztuką współczesną, można również czegoś się nauczyć. Szkoda,że w książce jest tak mało przykładów omawianych obrazów.

Rever | 2017-04-30

Jest to historia Lacey, której kariera w nowojorskim świecie sztuki (od pracy w domu aukcyjnym do własnej galerii) jest pretekstem dla autora do przybliżenia czytelnikowi rynku sztuki na przestrzeni 20 lat (1990~2010).
Opowieść mogłaby zostać przeniesiona na scenariusz filmowy z sukcesem pokroju "Diabeł ubiera się u Prady". Jest to naprawdę sympatyczna historia, która z pewnością zaciekawi osoby orientujące się w nazwiskach XX-wiecznych i współczesnych artystów. Nie jestem pewna, czy laikowi nie wyda się nużąca - osoby oceniające sztukę współczesną mianem "ja też tak bym umiał/umiała zrobić" chyba nie zrozumieją reguł rządzących światem aukcji. Niemniej byłam pozytywnie zaskoczona, że Martin potrafi napisać lepszą książkę niż niejeden znany i ceniony autor.

Blau95 | 2015-09-08
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 08 września 2015

+ Bardzo przyjemnie się ją czyta
+ Wciągająca fabuła
+ Barwny język, bogate słownictwo
+ Jest dobrą lekturą, bo po skończeniu czytania, człowiek zaczyna się smucić z powodu konieczności rozstania z nią. Jednocześnie odczuwa hm... spełnienie, satysfakcję, jakby właśnie wrócił z jakiejś misji, przygody, która zakończyła się sukcesem :D Ciekawe jest to poznawanie losów głównej bohaterki na przestrzeni kilku ładnych lat. Wszystko jest na swoim miejscu, nie ma tu irytującego poczucia pustki, braku tego czegoś.

POLECAM! :)

thecrimestory | 2017-05-30

Przyjemna powieść na wakacje.
Poznajemy historię młodej, atrakcyjnej Lacey, która za wszelką cenę chce zrobić karierę w świecie kolekcjonerów sztuki, a całość opowiedziana jest przez zapatrzonego w nią przyjaciela. Dużym plusem książki jest załączenie obrazów w środku książki, dzięki czemu czytelnik nie musi ich szukać w internecie

desfabuleux | 2015-10-12

Czyta się miło, a przy okazji można się czegoś dowiedzieć. 6 gwiazdek zatem.

Michalina_L | 2017-10-03
certaindeath | 2017-09-25
Na półkach: Posiadam
Celebryci-pisarze

Dwa słowa, które rzadko dają pozytywny efekt, gdy się je połączy. Jednakże od każdej reguły istnieją wyjątki. Z okazji premiery debiutanckiej książki Cary Delevingne „Mirror, mirror”, która ukazuje się w Polsce nakładem wydawnictwa Jaguar, prezentujemy listę pięciu celebrytów, którzy napisali coś więcej niż własne biografie.