The Object of Beauty
sztuka, marszandzi, Nowy Jork
joly_fh

Nowojorski świat galerii i domów aukcyjnych powinien mieć się na baczności. Do miasta przybyła Lacey Yeager. Młoda, seksowna, wybitnie inteligentna, przebojowa. Spragniona wielkiej kariery i gotowa pracować dwadzieścia godzin na dobę. Mężczyzn zmienia jak rękawiczki, a gdy wspominają o uczuciach, postępuje jak modliszka. O tym wszystkim dowiadujemy się od jej powiernika - nieśmiałego, wrażliwego dziennikarza, zafascynowanego, ale i rozczarowanego przyjaciółką.
Jak daleko zaprowadzi Lacey jej wielka ambicja?

Steve Martin rysuje ostrą kreską portret wielkomiejskiego świata artystycznego, pokazuje od kuchni życie marszandów, kolekcjonerów, galerii, a przy okazji dzieli się przemyśleniami na temat sztuki XX i XXI wieku. Piękny przedmiot to także sentymentalny portret Nowego Jorku końca poprzedniego stulecia: okresu szalonego optymizmu, beztroski i wielkich tragedii. W precyzyjnie skonstruowanej fabule Martin z wielką wprawą łączy humor z ogromną wiedzą, wzruszenia z celnymi obserwacjami i portretami ludzi. Tekst powieści wzbogacają reprodukcje dzieł sztuki, które po odłożeniu książki zostają w pamięci równie długo jak jej bohaterowie.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2013

źródło okładki: www.wab.com.pl

Annuśka Więckowska | 2014-08-01

Świetn książka! Lekko napisana, szybko się czyta momentami smutna, choć bywa też zabawna. Niezwykle interesująca. :)

magda | 2016-08-28
Na półkach: Przeczytane, Kindle, 2016
Przeczytana: 20 sierpnia 2016

Steve Martin kojarzy mi się z amerykańskim aktorem, grającym role fajtłapowatych amantów w średnich lotów komediach, ale prawda jest taka, że, poza tymi rolami, robi jeszcze kilka innych rzeczy, przeczących całej tej fajtłapowatości. Jedną z tych rzeczy jest pisanie książek, które można znaleźć na półce z humorem, mimo, że to tak naprawdę dobre książki obyczajowe, okraszone sporą ilością dość niecodziennych sytuacji powodujących czasem wybuch śmiechu.
"Piękny przedmiot" to opowieść o nowojorskiej pracownicy galerii sztuki, Lacy Yeager, opowiedziana przez jej przyjaciela, Daniela, któremu zdarzyło się raz z nią przespać. Nie zamierzam książki streszczać, gdybym natomiast powiedziała, dlaczego tak mi się spodobała, musiałabym zdradzić zakończenie. Milczenie jest złotem, więc powiem po prostu, że książka wciąga i warto ją przeczytać, choćby po to, żeby przestać postrzegać Martina przez pryzmat "Roxanne", czy "Różowej Pantery".

Melocotón | 2013-10-26

Zgadzam się z opinią, że to doskonała książka wakacyjna, do samolotu/pociągu lub na plażę. Taka o powiastka o dziewczynie, która coś tam zachachmęciła w interesie, i w sumie jej trochę wyszło, a że miała trochę charyzmy i była ładna, to się w niej faceci kochali. Bez bólu czytelniczego, ale też bez zachwytów.

Lenka | 2018-07-24
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 24 lipca 2018

Opowieść podzielona jest na trzy części. Ostatnia, o charakterze sensacyjno-kryminalnym wydaje się najciekawsza, najbardziej pełna akcji.Dwie wcześniejsze są jednakże bardzo ważnym preludium, obfitującym w wydarzenia i pozornie błahe rozmowy, które prowadzą czytelnika do ostatniej strony. Poza tym, powieść jest bardzo realistyczna, pełna odwołań do prawdziwych wydarzeń, jak atak na WTC, czy krach na giełdzie w 2008 roku. "Piękny przedmiot" napisany jest prostym, jednakże pięknym językiem, który odpowiada tematowi powieści. Największą zaletą książki jest jej wydanie, które zawiera reprodukcje opisywanych obrazów. Dzięki temu prostemu zabiegowi naprawdę łatwo śledzić akcję, wyłapywać drobne niuanse, aluzje i anegdotki, dotyczące kolejnych obrazów. Książce nie sposób też odmówić humoru - nie tylko za sprawą złośliwej i ironicznej Lacey, ale też bohatera-narratora, Daniela.

Więcej: morderczynimarzen.blogspot.com/2018/07/piekny-przedmiot-steve-martin.html

zyta | 2013-08-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2013

Takie czytadełko na wakacje. Ponieważ tematyka dotyczy dzieł sztuki, a konkretnie handlarzy zajmujących się sztuką współczesną, można również czegoś się nauczyć. Szkoda,że w książce jest tak mało przykładów omawianych obrazów.

Rever | 2017-04-30

Jest to historia Lacey, której kariera w nowojorskim świecie sztuki (od pracy w domu aukcyjnym do własnej galerii) jest pretekstem dla autora do przybliżenia czytelnikowi rynku sztuki na przestrzeni 20 lat (1990~2010).
Opowieść mogłaby zostać przeniesiona na scenariusz filmowy z sukcesem pokroju "Diabeł ubiera się u Prady". Jest to naprawdę sympatyczna historia, która z pewnością zaciekawi osoby orientujące się w nazwiskach XX-wiecznych i współczesnych artystów. Nie jestem pewna, czy laikowi nie wyda się nużąca - osoby oceniające sztukę współczesną mianem "ja też tak bym umiał/umiała zrobić" chyba nie zrozumieją reguł rządzących światem aukcji. Niemniej byłam pozytywnie zaskoczona, że Martin potrafi napisać lepszą książkę niż niejeden znany i ceniony autor.

Blau95 | 2015-09-08
Przeczytana: 08 września 2015

+ Bardzo przyjemnie się ją czyta
+ Wciągająca fabuła
+ Barwny język, bogate słownictwo
+ Jest dobrą lekturą, bo po skończeniu czytania, człowiek zaczyna się smucić z powodu konieczności rozstania z nią. Jednocześnie odczuwa hm... spełnienie, satysfakcję, jakby właśnie wrócił z jakiejś misji, przygody, która zakończyła się sukcesem :D Ciekawe jest to poznawanie losów głównej bohaterki na przestrzeni kilku ładnych lat. Wszystko jest na swoim miejscu, nie ma tu irytującego poczucia pustki, braku tego czegoś.

POLECAM! :)

thecrimestory | 2017-05-30

Przyjemna powieść na wakacje.
Poznajemy historię młodej, atrakcyjnej Lacey, która za wszelką cenę chce zrobić karierę w świecie kolekcjonerów sztuki, a całość opowiedziana jest przez zapatrzonego w nią przyjaciela. Dużym plusem książki jest załączenie obrazów w środku książki, dzięki czemu czytelnik nie musi ich szukać w internecie

Agnieszka | 2018-05-12
Na półkach: Rok 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 12 maja 2018

Przyjemne czytadło zarówno dla osób znających się na sztuce jak i dla laików.
Autor nie wzbudził jednak we mnie żadnej sympatii dla bohaterów, wydarzenia nie angażowały mnie emocjonalnie.
Ot, książka na sobotnie popołudnie.

desfabuleux | 2015-10-12

Czyta się miło, a przy okazji można się czegoś dowiedzieć. 6 gwiazdek zatem.