TAK! 60 sekretów nauki perswazji. Sztuka przekonywania i wywierania wpływu

Okładka książki TAK! 60 sekretów nauki perswazji. Sztuka przekonywania i wywierania wpływu Robert B. Cialdini, Noah Goldstein, Steve Martin
Robert B. CialdiniNoah Goldstein Wydawnictwo: MT Biznes Seria: Psychologia Biznesu - MT Biznes biznes, finanse
biznes, finanse
Psychologia Biznesu - MT Biznes
MT Biznes
2017-10-09
2017-10-09
Michał Lipa

Okładka książki Świat na TAK! Zdobywaj przyjaciół, zyskuj pewność siebie i skutecznie przekonuj innych Robert B. Cialdini, Noah Goldstein, Steve Martin
Świat na TAK! ... Robert B. Cialdini,...
Okładka książki HBRs 10 Must Reads for New Managers Robert B. Cialdini, Michael D. Watkins, Daniel Goleman, Herminia Ibarra, John P. Kotter, William Oncken Jr., Donald L. Wass
HBRs 10 Must R... Robert B. Cialdini,...

Dobra książka. Dla osób już zaznajomionych z tematem treść może nie być zaskakująca, niektóre rozdziały były w moim odczuciu naciągane lub po prostu tak oczywiste, że aż niepotrzebne. Mimo wszystko polecam

Cialdiniego zawsze warto, choć forma mnie nie porwała.

Cialdiniego zawsze warto, choć forma mnie nie porwała.

Nie sposób nie patrzeć mi na tę książkę, przez pryzmat jej poprzedniczki. W aktualnej wersji brakuje mi barwnych przykładów (czuję, że wiele z nich pominęli, chociaż nie liczyłem ich dokładnie, ale nie mam odczucia, że „gdziekolwiek spojrzę”, dostrzegam przykłady zawarte w książce. A tak miałem po przeczytaniu poprzedniej wersji). Dodatkowo, wydaje mi się, jakoby treść z poprzedniczki została okrojona i podzielona na mniejsze rozdziały i zostało dopisanych kilka nowych, których treść jest powielana, tylko napisana w inny sposób, tak, aby zrobić „okrągłą” liczbę 60 zasad. Łał! Ależ konkret. No niestety, ja tego tak nie odbieram.

Czyżby autorzy chcieli na klientach użyć technik perswazji, pięknie opakować produkt aby sprzedać go jak najwięcej, a przy okazji obniżając jakość treści…? Pewnie nie, ale to jest nieodłączne wrażenie, gdy myślę o tej książce po jej przeczytaniu.

Gdybym nie przeczytał poprzedniej wersji ("Wywieranie wpływu na ludzi. Teoria i praktyka”),pewnie byłbym bardzo zadowolony z tej pozycji i wystawiłbym wyższą ocenę. Ale... Nowsza wersja książki jest gorsza. Niby poszerzona i poprawiona względem poprzedniej, ale mam nieodparte wrażenie, że autorzy usunęli wartościową treść a w jej miejsce dodali nową, nic nie wnoszącą....

Taka niby obowiązkowa pozycja...

Taka niby obowiązkowa pozycja...

Fajne i ciekawe rozwinięcie 6 zasad perswazji Cialdiniego, przedstawione w 60 rozdziałach/przykładach na tle biznesowym.

Znakomita książka dla praktyków biznesowych. Nie wiem jak ja odbiorą ludzie, którzy chcą wiedzę wykorzystać jedynie do celów teoretycznych.

Znakomita pozycja dla wszystkich przedsiębiorców. Książka zdradza tajniki marketingowe używane przez najznakomitsze firmy na świecie. Uczy też czytelnika jak zdobyć poparcie dla własnej idei. Polecam tę publikacje nie tylko osobom szczególnie zainteresowanym tematem ekonomii.

Książka ma formę wykazu różnych metod perswazji opartych na badaniach naukowych, co zresztą autorzy skrupulatnie podkreślają. Ze względu na tę właśnie formę jest ona nieco nudnawa, ale ci którzy po nią sięgają raczej nie zwracają uwagi, jak sądzę, na jej cechy rozrywkotwórcze, a utylitarne. Jeżeli ktoś wcześniej czytał choćby jakiś artykuł z tej tematyki, to sporo treści będzie mu już znanych. Ja osobiście podchodzę, do niektórych przynajmniej metod z ostrożnością ze względu choćby na wątpliwą wartość niektórych badań naukowych z psychologi, którym np. zarzuca się, że polegają na eksperymentach wykonywanych najczęściej na amerykańskich studentach psychologii, po czym są uogólniane na całą ludzką populację. Inna kwestia to sprawa kontekstu w jakim wykorzystujemy dane metody. Być może można łatwo zwiększyć skuteczność przekonywania do tego żeby ktoś przepuścił nas w kolejce w warzywniaku, ale czy będziemy równie skuteczni przekonując kogoś żeby wybrał taki, a nie innych kierunek studiów?

Prawie to samo co wcześniejsza wersja ,,Wywieranie wpływu na ludzi. Teoria i praktyka.''

Świetnie napisana książka o wywieranie wpływu w oparciu o badania i ciekawe przykłady z życia wzięte. Lekko się ją czyta, można się zaskoczyć i wiele nauczyć.

• Psychologia
  • Audiobooki