Celebryci-pisarze
Dwa słowa, które rzadko dają pozytywny efekt, gdy się je połączy. Jednakże od każdej reguły istnieją wyjątki. Z okazji premiery debiutanckiej książki Cary Delevingne „Mirror, Mirror”, która ukazuje się w Polsce nakładem wydawnictwa Jaguar, prezentujemy listę pięciu celebrytów, którzy napisali coś więcej niż własne biografie.

Cara Delevingne jest sławną modelką, aktorką i od niedawna piosenkarką. Teraz postanowiła spróbować swoich sił w nowej dziedzinie. Przy wsparciu pisarki Rowan Coleman wydała książkę „Mirror, mirror", która z miejsca spotkała się z ogromnym zainteresowaniem wśród fanów Delevingne. Podczas gdy wielu krytyków spodziewało się ckliwej biografii o sukcesie w branży modowej, Delevingne porusza w swojej książce poważniejsze tematy, których zdecydowanie za mało w publicznej debacie. Pojawiły się wątki o homofobii, alkoholizmie, przemocy w rodzinie i próbie odnalezienia siebie samego w dobie mediów społecznościowych.
W oczekiwaniu na polską premierę „Mirror mirror”, którą zaplanowano na 11 października, przedstawiamy listę tytułów innych celebrytów, którzy spróbowali swych sił w poważniejszym pisaniu i wyszli z tego obronną ręką:James Franco
Pośród całego spektrum zainteresowań Jamesa Franco (aktorstwo, reżyseria, malarstwo, kariera akademicka), twórca pochylił się również nad pisarstwem. W 2010 roku światło dzienne ujrzała jego książka „Palo Alto. Stories” będąca zbiorem krótkich form, opowiadających historie wzięte z życia jego rodzinnego miasta w Kalifornii. Podczas gdy część krytyków spodziewała się płytkiej odskoczni od akademickich publikacji, a inni pseudogłębokich refleksji aktora z rozkładówek, Franco napisał książkę bardzo osobistą i szczerą, która idealnie wymknęła się oskarżeniom obydwu stron, zbierając przy tym sporo pozytywnych opinii od czytelników. W Polsce książka nie została niestety wydana.
Ten legendarny nowojorski filmowiec raczej nie potrzebuje wprowadzenia, gdyż wszyscy znamy chociaż jeden film, który wyreżyserował lub w którym zagrał. Warto jednak wspomnieć, że poza stricte kinematograficznym geniuszem, Allen jest również rzetelnym człowiekiem pióra. Jego felietony dla „The New Yorkera” wydano w wielu antologiach, ale największą popularnością cieszy się jego książka „Czysta anarchia”, będąca zbiorem krótkich utworów, pełnych surrealistycznego i absurdalnego humoru, gier słownych i jadowitej satyry.
Jeden z czołowych komików swojego pokolenia. Twórca niezliczonej ilości skeczy dla największych telewizyjnych programów satyrycznych i rozrywkowych, a przede wszystkim aktor, który przedstawił Różową Panterę młodszemu pokoleniu w Stanach Zjednoczonych, napisał również kilka książek. W przeciwieństwie do jego ekranowej osobowości Steve’a Martina, bohaterowie „Pięknego przedmiotu” są refleksyjni, melancholijni, wrażliwi, a momentami mroczni. Całkiem imponujące, jak na kogoś, kto zdobył popularność slapstickowymi gagami i sytuacyjnym poczuciem humoru.Carrie Fisher
Niezależnie czego dokonałaby Carrie Fisher, pod każdą szerokością geograficzną i po wsze czasy, będzie kojarzona z postacią księżniczki Lei z „Gwiezdnych Wojen” George’a Lucasa. Nie przeszkodziło jej to jednak w napisaniu kilku książek, które okazały się bestsellerami oraz w staniu się jednym z najpoważniejszych głosów w Hollywood. Jej książka „Księżniczka po przejściach. Nie tylko o Gwiezdnych Wojnach” szturmem zdobyła listę przebojów, a z kolei „Pocztówka znad krawędzi” z 1987 roku zdobyła nagrodę PEN clubu w Los Angeles za najlepszy debiut i została zekranizowana, a w rolach głównych wystąpili Meryl Streep i Dennis Quaid.Hugh Laurie
W przerwach od bycia legendarnym diagnostykiem-cynikiem oraz muzykiem bluesowym, którego koncerty wypełniają wielotysięczne sale, Hugh Laurie napisał książkę. Mimo, że nie wszyscy krytycy byli ukontentowani, jego „Sprzedawca broni” zaraz po premierze wszedł na listy bestsellerów. Prawa do tłumaczenia książki zakupiły wydawnictwa m.in. z Holandii, Niemiec, Włoch, Węgier, Portugalii, Szwecji i Polski. Ponoć wszystkim dogodzić nie można, doktorowi House’owi przynajmniej udało się udobruchać wielu czytelników na całym świecie.
Czytaliście którąś z tych książek? Siegnięcie po „Mirror, Mirror”, czy może skreślicie Delevingve jako autorkę książki na samym starcie i nie dacie żadnej szansy?
komentarze [7]

Książka Stevena Martina była całkiem w porządku, ale czuć w niej pasję autora-aktora do świata sztuki i przypadnie do gustu jedynie czytelnikom równie lubującym tę tematykę :)
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
A ja,zawsze uważałem.Że aktor,a celebryta to nie to samo.
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niekoniecznie. Celebryci brylują na "salonach", pozują przy ściankach, lansują się. Bywają aktorzy, którzy poprzestają na graniu w filmach/serialach/teatrach.
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
W USA celebryci to po prostu sławni ludzie. Tam nie ma negatywnego wydźwięku. Tylko w naszym kraju jest podział na gwiazdy i celebrytótw. A celebryta u nas to ktoś kto nic nie robi prócz lansu przed ściankami, nie ma żadnego talentu itp.
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
To prawda,można wyliczać.Choćby Siwiec,Ola Ciupa,czy "gwiazdki z YOU TUBA
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post

W przypadku większości wymienionych tu osób, "celebryta" to dość niefortunne określenie.
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post