Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął

Wydawnictwo: Świat Książki
1 228
tłumaczenie
Joanna Myszkowska-Mangold
Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann
Ag2S

Inne wydania

Ponad milion sprzedanych egzemplarzy w samej Skandynawii! Życiowa podróż szwedzkiego Forresta Gumpa po ostatnich stu latach losów świata. Właśnie minęło dziesięć dekad nadzwyczaj bogatego w wydarzenia życia Allana Karlssona. Problem tylko w tym, że zdrowie nie odmawia posłuszeństwa i wygląda na to, że wielka feta z okazji setnych urodzin będzie musiała się odbyć w domu spokojnej starości....

Ponad milion sprzedanych egzemplarzy w samej Skandynawii!

Życiowa podróż szwedzkiego Forresta Gumpa po ostatnich stu latach losów świata.

Właśnie minęło dziesięć dekad nadzwyczaj bogatego w wydarzenia życia Allana Karlssona. Problem tylko w tym, że zdrowie nie odmawia posłuszeństwa i wygląda na to, że wielka feta z okazji setnych urodzin będzie musiała się odbyć w domu spokojnej starości. Jednak człowiek, który jadł kolację z przyszłym prezydentem Trumanem, leciał samolotem z premierem Churchilem, pił wódkę ze Stalinem i zaznajomił się z Mao Zedongiem, nie może tak po prostu zdmuchnąć świeczek na torcie. Wymyka się przez okno i rusza w swą ostatnią życiową podróż...

źródło opisu: Wydawnictwo Świat Książki, 2014

7,75 (4 ocen i opinii)
Sługi boże
Adam Forman

7,75 (4 ocen i opinii)
Puch ostu. Fraszki o życiu i miłości
Jan Izydor Sztaudynger

O północy w Pera Palace. Narodziny współczesnego Stambułu
Charles King

8,67 (3 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
deana | 2014-10-03
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 03 października 2014

Wytłumaczy mi ktoś dlaczego Allan Karlssson nie jest Polakiem? Rewelacyjna, mega pozytywna i mega śmieszna książka o przygodach pewnego Szweda, który zdecydowanie za bardzo lubi zaglądać do kieliszka, zna się na wybuchach i zupełnie przypadkowo trafia na arenę ważnych światowych zdarzeń.

W trakcie czytania nieustannie się śmiałam i nasuwało mi się skojarzenie z naszym Frankiem Dolasem. Tak samo jak on, Allan dzięki sprytowi, inteligencji radzi sobie z zaistniałymi sytuacjami.

allison | 2014-11-22
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 21 listopada 2014

Tytułowy bohater przypominał mi nieco i wojaka Szwejka, i Franka Dolasa, i wspomnianego w recenzji okładkowej Ferresta Gumpa.
Trudno go nie polubić i nie ubawić się, śledząc nieprawdopodobne perypetie, które obejmują cały wiek XX.

Dużo tu absurdu, groteski, czarnego humoru, ironii, ale i trafnych obserwacji na temat historii minionego stulecia - najwięksi politycy, dyktatorzy, wojny, terror i systemy totalitarne to zło, które nieodłącznie kojarzy się z XX wiekiem.
Tak samo rzecz ma się z postępem technicznym i wynalazkami, które teoretycznie miały sprzyjać ludziom, a stały się ich przekleństwem.

Przeczytałam tę powieść jednym tchem, jednocześnie bawiąc się (nieraz do łez) i myśląc o największych tragediach minionego stulecia.

Monika | 2013-03-04
Przeczytana: 04 marca 2013

Ta książka to doskonała zabawa! Jest interesująca, błyskotliwa i przezabawna. Po raz pierwszy podczas czytania książki śmiałam się w głos.

Polecam na poprawę humoru :)

Kiwi_Agnik | 2014-05-10
Przeczytana: 10 maja 2014

Oryginalny, jedyny w swoim rodzaju humor.
Świetna rozrywka, obfitująca w lawinę niezwykłych wydarzeń.
Absurdalna i nadzwyczajna fabuła.

Czego chcieć więcej?
Idealna książka na oderwanie się od szarej i codziennej rzeczywistości.

"W kwestii wiary wychodził z założenia, że skoro się czegoś nie wie na pewno, nie warto zgadywać."

Polecam!

ChicaDeAyer | 2014-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2014

Przyłapałam się na tym, że ostatnio sięgam po bestsellery znacznie 'wcześniej', niźli to mam w zwyczaju. Nie mogłam więc sobie odmówić przyjemności przeczytania 'Stulatka, który wyskoczył za okno', skoro już nadarzyła się taka okazja.

Sam tytuł jest niezmiernie intrygujący, zawartość od niego nie odstaje. Już dawno nie miałam takiej pozycji w swoim ręku - zabawna, przewrotna, błyskotliwa, ze sporą dawką humoru (w głównej mierze czarnego). Czytało mi się wręcz wybornie tę wędrówkę przez życie Allana, które obfitowało w wiele zaskakujących wydarzeń i przełomowych dla historii świata chwil. Uśmiech nie schodził mi z twarzy, kiedy to zapoznawałam się z coraz to bardziej abstrakcyjnymi szczegółami z życiorysu tytułowego stulatka.

Świetny rozweselasz i historia, która w sposób fascynująco-absurdalny zapewni miłe chwile dla każdego mola książkowego czy miłośnika dobrej zabawy.

keys | 2014-07-16
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 16 lipca 2014

Lekka, przyjemna, wesoła powieść na poprawę humoru ze sporą dawką historii i ważnych postaci XX wieku.
Czytając nie mogłam się oprzeć myśli o niesamowitej fantazji autora.
Tyle absurdalnych sytuacji, prawie na każdej stronie powieści. Dawno się tak nie ubawiłam przy czytaniu. Taką samą dawkę humoru dawał mi kiedyś Szwejk.

Koronczarka | 2014-05-24
Przeczytana: 24 maja 2014

O Matko, co to się może zdarzyć, kiedy stulatek wyskakuje z okna i znika!! Allan Karlsson miał życie pełne przygód. Uczestniczył we wszystkich ważnych wydarzeniach XX wieku (no prawie...). Poznał wszystkie ważniejsze osoby tego wieku ( no prawie...). I nawet w wieku stu lat potrafił nieźle namieszać. Przygody Allana są absurdalne i śmieszne. Oczekiwałam trochę więcej przewrotnych refleksji, ale główny bohater programowo od nich stronił.

Szczypta_Chilli | 2012-03-30
Przeczytana: 29 marca 2012

Niesamowita.
Czytałam ją z uśmiechem na ustach od pierwszej do ostatniej strony. Historia z pewną dawką czarnego humoru, absurdu i cała masa przygód, która przytrafia się stulatkowi. Pomimo tego, że wiedziałam jak bardzo nierealna jest tak historia, jak wiele razy wszystko się udawało Allanowi, jakie niesamowite i ważne dla historii świata osobistości poznał. To wszystko nie mieści się w głowie, ale gdy tylko lekko przymkniemy oko i zaczniemy kibicować naszemu bohaterowi, towarzyszymy mu w podróży to chcemy więcej i więcej.
Myślę, że to właśnie o absurd chodziło w tej historii.
Polecam każdemu, nie można się zawieść.

kwiatek29 | 2014-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2014

Allan Karlsson przebywa w ośrodku spokojnej starości,nagle pod wpływem impulsu postanawia wymknąć się przez okno i wyruszyć w swoją ostatnią życiową podróż.Książka przezabawna,absurd goni absurd,fabuła totalnie pokręcona.Przy czytaniu śmiałam się na głos,zdecydowanie powieść na poprawę nastroju.Polecam.

Hipek | 2016-06-02
Przeczytana: czerwiec 2014

Bardzo zabawna książka. Miło można się rozerwać zaskakującymi pomysłami, zwrotami akcji, niewiarygodnymi wydarzeniami, które jednak mogły się przydarzyć :) Doskonała na zapomnienie o troskach dnia codziennego.

Katarzyna Puzyńska poleca na wakacje

W tym tygodniu wakacyjne lektury poleca Katarzyna Puzyńska - autorka niezwykle poczytnej serii kryminalnej dziejącej się w Lipowie. I jak na pisarkę kryminałów przystało poleca w większości książki mrożące krew w żyłach!

Brytyjczycy czytają coraz więcej tłumaczonych książek

Podczas gdy u nas od lat mówi się o konieczności promocji rodzimej literatury i o dominacji książek tłumaczonych z angielskiego, w Wielkiej Brytanii sytuacja wygląda zgoła inaczej. Brytyjscy czytelnicy od lat preferują literaturę z własnego podwórka, a tłumacze, literaturoznawcy i niektórzy krytycy od lat nawołują do otwarcia się rynku na książki napisane w innych językach.

Na półkach