Dziwny przypadek psa nocną porą

Okładka książki Dziwny przypadek psa nocną porą Mark Haddon
Okładka książki Dziwny przypadek psa nocną porą
Mark Haddon Wydawnictwo: Świat Książki literatura piękna
The curious incident of the dog in the night-time
Świat Książki
2004-01-01
2004-01-01
2003-01-01
8373119493
Małgorzata Grabowska
kryminał autyzm
Inne

Okładka książki Granta 152: Still Life (07/2020) Ken Babstock, Ann Beattie, Viken Berberian, Emma Cline, Teju Cole, Joe Dunthorne, Jenny Erpenbeck, Mark Haddon, Will Harris, Colin Herd, Michael Hoffmann, Joanna Kavenna, Rachel Long, Diana Matar, David Means, China Miéville, Adam Nicolson, Jason Ockert, Sigrid Rausing, Sam Sax, Leanne Shapton, Wiktoria Wojciechowska, Janine di Giovanni
Granta 152: St... Ken Babstock, Ann B...
Okładka książki The Sea of Tranquility Christian Birmingham, Mark Haddon
The Sea of Tra... Christian Birmingha...

1966

Trochę przypominało Śniadanie Mistrzów Vonneguta, głównie w formie. Narratorem i detektywem jest dziecko w spektrum autyzmu, poznajemy jego przemyślenia i śledzimy bohaterską walkę o znalezienie zabójcy pieska. Miejscami urocza, miejscami ponura i smutna, na pewno bardzo dobra.

Bardzo oryginalna książka, której narratorem jest wyjątkowy chłopiec. Jego perpesktywa jest najwiekszą wartością tej książki i zmusza do refleksji.

Najdziwniejsza książka jaką czytałam.
Jednocześnie jedna z bardziej intrygujących i poszerzających spojrzenie na świat.
Z obu względów zostaje w pamięci.

Najdziwniejsza książka jaką czytałam.
Z obu względów zostaje w pamięci.

Bardzo nietypowa lektura, pozwalająca spojrzeć na rzeczywistość oczami osoby z Zespołem Aspergera. Na pewno jak ktoś spodziewa się kryminału to się zawiedzie, jest to raczej literatura młodzieżowa. Dla mnie historia Christophera to opowieść o budowaniu i utrzymywaniu relacji z drugą osobą, o akceptacji odmienności i innego postrzegania otoczenia, a wreszcie to też historia o tym jak trudne jest rodzicielstwo i wzajemne zaufanie, zwłaszcza w przypadku dziecka w spektrum autyzmu. Czytałam ją w oryginale, w samolocie podczas 10h lotu i przeczytałam ją prawie całą podczas tej podróży - czyta się ją lekko pomimo trudnej tematyki.

Sam koncept bardzo ciekawy. Początek książki jest wspaniały i miejscami rozczulający. Można wczuć się w bohaterów i na prawdę przemyśleć wiele życiowych spraw. Książka jest też wyśmienita do nauki języków obcych, ponieważ zawiera niezliczone opisy codziennych miejsc i sytuacji. Jest napisana prostym językiem. Im dalej w las, tym książka staje się bardziej problematyczna w ocenie - wiele przemocowych sytuacji, nad którymi przechodzi się jak gdyby nigdy nic, sam główny bohater zdaje się nie być autystą, a po prostu osobą bez uczuć. Środkowa część książki niestety mocno się też dłuży. Pomino wad warto przeczytać

Jeśli chcielibyście sięgnąć po niekonwencjonalną książkę, to poniższa będzie dobrym wyborem. Już sam tytuł przykuwa uwagę i intryguje, a treść na szczęście mu dorównuje.

Historia rozpoczyna się w momencie, gdy 15-letni Christopher znajduje zwłoki psa. Pudel został zamordowany! W pierwszej chwili winą zostaje obarczony nastolatek, więc postanawia znaleźć mordercę. A że lubi kryminały i z rekomendacji nauczycielki pisze niniejszą książkę, to postanawia wcielić się w rolę detektywa i rozpocząć śledztwo, które będzie dość specyficzne.

Specyficzne, bo Christopher cierpi na zaburzenie ze spektrum autyzmu. Powieść napisana jest w narracji pierwszoosobowej, więc postrzegamy rzeczywistość oczami bohatera, który ma naturalnie niecodzienne spojrzenie na świat.

Przykładowo Christopher wszystko traktuje dosłownie, nienawidzi żółtego koloru, a gdy pojawią się cztery czerwone samochody z rzędu, uznaje że to będzie wspaniały dzień.

Dodajmy do tego, że nasz bohater nie potrafi pisać książki, co prowadzi do wielu zabawnych okoliczności. Często pozwala sobie na dygresje, najczęściej dotyczące matematyki czy astronomii.

Myślę, że uczynienie bohatera nastolatkiem ze spektrum autyzmu jest rzadko spotykanym ruchem. Pod tym względem przywodził mi na myśl inną świetną powieść "Kwiaty dla Algernona".

Już sama konstrukcja książki jest niekonwencjonalna, zaczynając choćby od tego, że rozdziały są numerowane kolejnymi liczbami pierwszymi, a jej autor lubuje się w przedstawianiu świata poprzez symbole, i obrazki, także książka nasiąknięta jest nietypowymi ilustracjami.

Historia jest zabawna, aczkolwiek humor jest niezamierzony. Dlatego to działa. To co dla Christophera jest codziennością, dla nas będzie zabawne. Z czasem jednak opowieść ląduje w bardzo mroczne rejony.

Trzeba przyznać, że koncept jest na tyle orginalny, że ciężko porównać tę pozycję do jakiejkolwiek innej powieści.
Niemniej na tym plusy się kończą, bo historia mało ciekawa, zagadka kryminalna zasadniczo nie istnieje i ogólnie jest nudno.

Narratorem książki i jej głównym bohaterem jest Christopher,15 letni chłopiec chory na zespół Aspergera.Zamordowanie psa sąsiadki daje początek śledztwu prowadzonemu przez Christophera, którego finał jest zaskakujący i zmieniający życie chłopca. Książka jest nie tylko piękna,ale i ważna,pokazuje ,że ludzie z pewnymi ograniczeniami mogą być w inny sposób nadzwyczajni.Christophera pasjonuje matematyka,ma ścisły umysł,który w tej dziedzinie przewyższa większość zdrowych ludzi.Jest mądry i niezwykłe spostrzegawczy . Christopher uczy czytelnika jak postrzegać osoby z zespołem Aspergera.Krzyki, agresja słowna i fizyczna,milczenie i zamykanie się w sobie, wstręt przed dotykiem nie wynikają z uporu czy trudnego charakteru,ale są objawami tej choroby.Wspaniala książka.

[...]
W powieści kryminalnej ktoś musi się domyślić, kim jest morderca, a potem go schwytać. To jest taka łamigłówka. Jeżeli łamigłówka jest dobra, można się czasem domyślić rozwiązania przed końcem książki
[...]
Pan Jeavons pochwalił mnie, że jestem bardzo mądrym chłopcem. Odparłem, że to nie ma związku z mądrością. Po prostu zauważam różne rzeczy, do czego nie trzeba mądrości, tylko spostrzegawczości. Mądry jest ten, kto obserwuje stan rzeczy, a potem wyciąga wnioski i wymyśla coś nowego

Przeczytana pod wpływem impulsu. Została wspomniana w książce pt. "Kochając syna" - Lisy Genova.
UROCZO ZABAWNA I ODKRYWCZO - POUCZAJĄCA !
Spojrzenie na świat oczami chłopca z zespołem Aspergera, Christophera Johna Francisa Boone'a, który ma 15 lat.
SZCZERZE POLECAM ! 😉👍

możliwość spojrzenia na świat oczami osoby autystycznej, cool