Dziwny przypadek psa nocną porą

Tłumaczenie: Małgorzata Grabowska
Wydawnictwo: Świat Książki
The curious incident of the dog in the night-time
8373119493
kryminał autyzm
jusola

Inne wydania

To bardzo specyficzna powieść kryminalna. Detektywem i narratorem w jednej osobie jest Christopher Boone. Ma 15 lat i cierpi na chorobę Aspergera, odmianę autyzmu. Zna się bardzo dobrze na matematyce, ale bardzo słabo na ludziach. Nigdy nie wypuścił się sam poza ulicę, przy której mieszka, lecz gdy odkrywa, że zamordowano psa sąsiadki, wyrusza w przerażającą podróż, która wywróci jego świat do gory nogami... (z okładki)

Kiwi_Agnik | 2016-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2016

Książka o nietypowej tematyce, przedstawiająca skomplikowane spojrzenie na świat 15-letniego chłopca chorującego na Zespół Aspergera, który próbuje przełamać własne ograniczenia...
Lektura nie pozostawia czytelnikowi zbyt wiele do wyobrażenia, bo narrator przedstawia nam w sposób estetycznie precyzyjny każdy nawet najmniej istotny szczegół, którzy my - czytelnicy możemy postrzegać jako detal, a dla podmiotu lirycznego owy szczegół ma kolosalne znaczenie.

Powieść specyficzna, nietuzinkowa, a napisana lekkim piórem i ciekawym językiem, mnie nie zachwyciła, ani nie "powaliła", aczkolwiek na pewno warto było ją przeczytać.

Tytuł tej pozycji jest naprawdę zwodniczy i sugeruje zawartość, która w konsekwencji nie do końca przystaje do treści. Nieświadomy niczego czytelnik może się spodziewać czegoś przewrotnego i zabawnego, w konwencji kryminału - idąc za opisem z okładki. A otrzymuje kawałek powieści psychologicznej i zupełnie niebanalnej - bo taki też jest główny bohater.

Bohater, który nie dość że jest nastolatkiem, to w dodatku zupełnie niezwyczajnym. Ba, w dodatku to narrator, dzięki czemu czytelnik nie tylko śledzi wydarzenia jego oczami, ale wchodzi do nieznanego sobie świata. Dzięki ujęciu tematu w takie ramy, powieść nabiera nowego wymiaru - to kawałek świetnego studium psychologicznego, który zgłębia się bez tchu i możliwości odłożenia tej historii na bok. Nie tylko z wyżej wymienionych powodów - wielkim plusem tej pozycji jest nie tylko owa nieszablonowość, ale i fakt iż wywołuje całą gamę emocji.

Niezbyt obszerna, za to wielka treściowo. Warto przeczytać!

Łokieć_Pana_D | 2016-01-22

Już się rozpędziłem, już chciałem pisać: "był sobie chory chłopczyk". Chory? Bo myślał inaczej? Inaczej niż kto? Niż ja? A czemu to ja jestem zdrowy? Może to on właśnie? Historia ta nauczyła mnie, by sąd wydawać ostrożniej.
Był sobie zatem chłopczyk i myślał inaczej niż ja. W wielu płaszczyznach szybciej i bardziej był błyskotliwy. Chłopiec ów podjął się wyzwania z gruntu szalonego. Rozwiązać tajemnicę morderstwa, którego inni nawet nie dostrzegli. By to uczynić wejść musiał w gąszcz - grozę budzących - niebezpieczeństw. Demonów psychiki. Czarnych cieni umysłu. Plątaninę stereotypów. Stoczył wspaniałą walkę.
Mądra i piękna książka. Na niewielu stronach tyle treści. Tyle lepszego świata.

PABLOPAN | 2014-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2014

Christopher, narrator książki cierpiący na autyzm, uświadomił mi jak wiele rzeczy otaczających nas na co dzień uznajemy za pewniki, nie poświęcając im większej uwagi. Dla niego nic nie jest oczywiste, wielu rzeczy i zachowań musi uczyć się codziennie od nowa, a jego poznawanie świata urasta do rangi wielkiej przygody. Pewnie na krótką metę, ale z pewnością zmienię sposób przyglądania się szarej codzienności, w której jak się okazuje nic nie dzieje się przypadkiem i za wszystkim stoi zasada będąca w stanie logicznie wyjaśnić zachodzące zjawiska. Jednocześnie ujmujący jest prosty system wartości Christophera, w którym nie ma miejsca na odcienie szarości - wszystko jest czarne lub białe. Nie ma tam miejsca na stany pośrednie i oszukiwanie samego siebie i innych. Gdyby wszyscy kierowali się takimi zasadami, nie szukając półprawd ani wymówek świat byłby inny. Ta niepokaźna książka porusza mnóstwo ważnych problemów, pokazując, że rozwiązanie często znajduje się tuż przed naszymi oczami,...

książek: 1975
Strega | 2014-09-18
Na półkach: Przeczytane, 2014 r.
Przeczytana: 18 września 2014

W opisie książki pojawia się informacja, że "Dziwny przypadek psa nocną porą" jest kryminałem. I jest, ale kompletnie nieszablonowym.

Mamy w książce przypadek tajemniczego zabójstwa psa i chłopca, który szuka mordercy, a jednocześnie całą tę sprawę spisuje w ramach terapii. Ale tutaj tak naprawdę wcale nie o morderstwo chodzi i zagadka śmierci psa jest kwestią drugorzędną. Istotne jest to, że tę zagadkę rozwiązuje 15-latek z zespołem Aspergera. Pierwszoosobowa narracja powoduje, że lepiej rozumiemy uczucia i intencje chłopca. Jego niesamowita logika i świat postrzegany w kategoriach biało-czarnych, gdzie wszystko powinno mieć swoje racjonalne wytłumaczenie są poruszające.

Wielki ukłon dla autora za niesamowicie sugestywnie wyokreowaną postać chłopca, za wnikliwie przedstawiony jego wewnętrzny świat, w którym system wartości, ocen, uczuć i percepcji jest inny od tego, jaki znamy z własnej autopsji.

Książka jest niesamowita. Przeczytajcie, gorąco polecam.

Dia | 2015-08-18
Przeczytana: 17 sierpnia 2015

Specyficzna powieść. Narratorem w pierwszej osobie jest 15 letni chłopczyk z autyzmem. Bardzo ciekawie opisana rzeczywistośc z zupełnie innej perspektywy , w sumie nie do ogarnięcia przez zdrowego człowiek. Świat chłopca jest prawdą i konkretami, widzi świat w systemie zero jedynkowym i nie jest w stanie ani odróżnić min a przez to emocji ludzkich, ani nie rozumie sformułowań gdzie używa się słów niejednoznacznie. Tłumaczy wiele swoich zachowań jakie zachodza implikacje w jego mózgu i skąd biorze się agresja, jęczenie, krzyczenie i szał , w który często wpada. Dla mnie drugorzędną sprawą dopiero była fabuła - gdzie ginie pies sąsiadki a chłopiec postanawia zostać detektywem i odkryć prawdę. Zadawanie pytań doprowadza go do rozwiązania zagadek, o których istnieniu nawet nie myślał. Ksiązka dobra, na jeden wieczór a sposób narracji mimo iż męczy czasami swoją infantylnością wciąga i nie pozwala oderwać się choć na chwilę.

Grażyna | 2013-08-23
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 22 sierpnia 2013

Nie jest to wielkie objętościowo dzieło, a zawiera tak dużo treści.
Po przeczytaniu, miałam tysiące myśli.
Świat widziany oczami chorego dziecka, dziecka z autyzmem.
Nie tyle świat, inni ludzie, ale nawet sami rodzice nie potrafią sprostać rzeczywistości w jakiej przyszło im żyć - wobec nieznanego.
Opieka nad synem przerasta ich i rodzina się rozpada.Jak wiele potrzeba cierpliwości, zrozumienia, przemyślanych decyzji, a wręcz każdego gestu, żeby nie zburzyć bezpieczeństwa chorego dziecka.
W tym wszystkim chłopak, który tak naprawdę nieźle sobie radzi.....
Przeczytajcie.

sola255 | 2015-03-23
Na półkach: Przeczytane, Dramat

Całkowicie zgadzam się z komentarzami ,ze to nie jest kryminał.
Wątek poszukiwań mordercy psa stanowi niejako kanwę dla powieści.
Trudny to temat dla tak zwanych "zwyczajnych "ludzi.
Mam młodziutką znajomą , która jest terapeutką właśnie wśród chorych na autyzm i zespół Aspergera. Opowiadała mi nieraz o swoich podopiecznych.
Dopiero wtedy człowiek uświadamia sobie, jak wielka jest skala problemu osób dotkniętych tym schorzeniem i jak bardzo trudne jest życie rodziców mających takie dzieci.
Ta książka jest też świetnie skonstruowana (moim zdaniem).
Na początku widzimy tylko chłopca , który trochę dziwnie się zachowuje i mówi. Kiedy czytamy zaczyna rozwijać się przed nami cały wachlarz cech charakterystycznych dla tej choroby. Już wiemy, z jakim problemem boryka się mały bohater i jego rodzice , a nawet osoby z otoczenia tej rodziny.
Z upływem kartek poznajemy wiek Christopera jego rodziców , zainteresowania i fiksacje na tle nauk ścisłych , jego matematyczno-logiczny tok myślenia,...

keys | 2014-03-05
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 05 marca 2014

To już kolejna przeczytana przeze mnie książka w odstępie kilku dni, której bohaterem jest autystyczne dziecko. Przyznam szczerze, że gdyby nie lista stu polecanych książek, które należy przeczytać, pewnie nie sięgnęłabym po nią nigdy.
Tym razem występuje tutaj nastoletni bohater, narrator, żyjący w swoim zamkniętym, odizolowanym świecie.
Niesamowita, oryginalna i porażająca głębią przeżyć tego młodego chłopaka. A na dodatek bardzo, bardzo smutna w swojej wnikliwości. Dla mnie to nie był kryminał tylko dramat psychologiczny. Polecam !!!

Pokrecona | 2015-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2015

Jest to niewielkich rozmiarów książka opowiadająca o piętnastoletnim chłopcu chorym na autyzm. Rozwiązuje on zagadkę kryminalną. Ofiarą jest tu pies sąsiadki, zabity dość brutalnie. W trakcie rozwiązywania tajemnicy morderstwa, nasz bohater musi się zmierzyć z trudną prawdą, którą przypadkowo odkrywa. Ma bardzo mocno rozwinięty zmysł orientacji i jest świetny z matematyki, ale jak to bywa z dziećmi autystycznymi ma problemy z okazywaniem uczuć. Pokazany jest tu świat autyzmu oczami dziecka.
Książka ta jest bardzo szczera i daje sporo do myślenia.
Polecam

Debiutant zdobywcą nagrody Costa Book of the Year

33-letni debiutant jest z zawodu pielęgniarzem i pracuje na oddziale psychiatrycznym w szpitalu w Bristolu. Doświadczenia z pracy przekuł w powieść o nastolatku, który powoli popada w chorobę psychiczną. Napisanie książki zajęło mu trzy lata.

Ogłoszono finalistów Costa Book Awards

Ogłoszono finalistów nagrody Costa Book Awards (dawniej Whitbread Book Awards), jednej z najpopularniejszych brytyjskich nagród literackich. Przyznaje się ją książkom, których autorzy pochodzą z Wielkiej Brytanii i Irlandii.