Cień i kość

Okładka książki Cień i kość Leigh Bardugo
Okładka książki Cień i kość
Leigh Bardugo Wydawnictwo: Papierowy Księżyc Cykl: Grisza (tom 1) fantasy, science fiction
Grisza (tom 1)
Shadow and Bone
Papierowy Księżyc
2013-06-19
2013-06-19
Anna Pochłódka-Wątorek
kości cienie

Wspaniale wykreowany świat, ciekawa akcja, ale przez to, że Alina Starkov inteligencją nie grzeszy ciężko ją polubić i jej kibicować. Gdyby decyzję bohaterów były logiczniejsze napewno byłoby 10/10. Za to naprawdę polecam „szóstkę wron” bo jest o niebo lepiej napisana.

nothing special at least for now. alina has the vibe of a typical lead character of some wattpad crap, and the romance is awful but!!! the motive of the chosen one was well done, the world presented is cool and darkling. you're hot and i know you know you're hot

Książka jest wciągająca, posiada zwroty akcji, bardzo dobrze się przez nią płynie

"Cień i kość" jest pierwszą częścią trylogii ,która rozpoczęła popularność Leigh Bardugo. Przyznaję, że najpierw przeczytałam "Szóstkę Wron" , nie stosując się do kolejności serii. Może właśnie z tego powodu uważam ,że sam początek sławnej historii w świecie grisz jest nudny i bardziej przewidywalny niż można się było spodziewać po debiucie. Opowieść jest jednak wciągająca a czasami jednak potrafi ciekawie zaskoczyć. Po przyzwyczajeniu się do grubych książek dalszych serii, wydawało mi się ,że tempo jest za szybkie jak na 300 stron. A koniec pomimo dobrego zakończenia, jest pozorny i wiem ,że czekają mnie jeszcze dwa tomy.
Z postaci wyróżniają się bohaterowie, którzy w mojej opinii są niezbyt zróżnicowani i brak im cech negatywnych lub wad.
Książkę oceniam na dobrą (może ze względu na dalszą twórczość autora) jednak liczę na ciekawsze pociągnięcie wątku.

Bohaterowie byli bardziej płascy ode mnie

Bohaterowie byli bardziej płascy ode mnie

(...) Cóż jest nieskończone? Wszechświat i ludzka chciwość".
Alina Starkov i Mal, sieroty wyszkoleni na żołnierzy, przyjaciele i być może coś więcej, być może bo świadoma jest że może nie przeżyć wyprawy do Fałdy Cienia, mroku i zgliszczy na której polują potwory. Kiedy pułk zostaje zaatakowany, Alina wydobywa z siebie wielką moc o której nie miała pojęcia. Zostaje uratowana przez ludzi Zmrocza i trafia na kolejne szkolenie griszów które odkrywa w niej potencjał i talent, to tam poznaje Zmrocza i odkrywa pierwsze uczucie do tego tajemniczego człowieka, który skrywa w sobie tajemnicę. Czy aby na pewno pokłada w Alinie szczere intencje? czy raczej chodzi o jej moc dzięki której zapragnął zniszczyć Fałdę Cienia. Kiedy ta odkrywa prawdę, ucieka w raz z Malem by ratować siebie i królestwo, lecz czyha na nich wielkie niebezpieczeństwo.

Problem z pragnieniem polega na tym, że przez nie jesteśmy słabi.
Powieść fantastyczno - młodzieżowa, przygody Aliny i jej przyjaciela, wielka wyprawa do świata griszów, zasad i tajemnic, wciągająca, pełna monologu, z ciekawą fabułą w której troszkę zabrakło mi rozbudowania obrazów otaczającej przestrzeni, przyrody, postaci, lecz czyta się lekko, szybko, akcja tyczy dziewczyny która odkrywa siebie, dojrzewa i bierze życie bardzo ostrożnie, kipi wręcz skromnością która dodaje jej uroku, nie chełpi się urodą, ale mądrością która wypływa z serca, łatwowierna, prosta i prawdomówna, daje się złapać na piękne słowa, wrażliwość mężczyzny którą ją ciekawi, coraz bardziej interesuje, a wszystko to jest zaplanowaną intrygą która ma spowodować że będzie mógł wykorzystać moc dziewczyny do własnych celów. Fajna, wartościowa, posiadająca puentę, morał jaką niesie powieść, czym jest przyjaźń, miłość, oddanie, braterstwo, determinacja i obrona wszelkich wartości.

(...) Cóż jest nieskończone? Wszechświat i ludzka chciwość".

Kocham w tej książce świat przedstawiony, która wykreowała Leigh Bardugo. Mała Nauka jest wspaniała, cały system jest obmyślany bardzo dobrze, mamy też charyzmatyczny czarny charakter i... na tym koniec zalet. Cóż, na pięć gwiazdek wystarczy.

Główna bohaterka, Alina i jej przyjaciel (?) Mal to dwa worki ziemniaków. Albo nie, bo lubię ziemniaki. To dwa worki kaszy gryczanej. Ble. Alina jest wzorowym przykładem bohaterski young adult – nijaka, ale dostaje wielką moc i od tego momentu dalej jest nijaka, ale strzela laserami z oczu. Znaczy nie strzela, ale czaicie o co mi chodzi. A, i do tego Mal, który wcześniej był wobec niej jak starszy brat, od tego momentu robi się zazdrosny, bo koło Aliny zaczyna się kręcić ktoś inny.

Darkling!!! O nim bym mogła napisać esej. Nieważne jak bardzo Bardugo stara się z niego zrobić najgorsze zło, szatana, Belzebuba, zakałę ludzkości, to ja zostaję przy stanowisku, że chłop był świetnym przywódcą i jego charakter jest szary, nie czarny (choć włada ciemnością, hehe). Niestety perspektywa zawęża się do Aliny i nie mamy szansy dostrzec, że to, że nie jest krystaliczny nie oznacza, że jest najlepszą opcją dla kraju.

Niestety robi się trójkąt miłosny (ktoś w ogóle lubi ten trope?) i przez to całość jest mało ambitna, takie klasyczne YA, a potencjał był.

Całkiem przyjemna, ciekawe spojrzenie na magię chociaż nie jakoś bardzo oryginalne. Główna bohaterka oczywiście jest szarą myszką, która odkrywa w sobie niesamowitą moc. I jest też oczywiście wątek romantyczny i w pewnym sensie "trójkąt miłosny". Innymi słowy, klasyczna powieść young adult :)

Fajna książka, mimo wszystko nadal shipuje Alinę z Kiriganem

Fajna książka, mimo wszystko nadal shipuje Alinę z Kiriganem