rozwiń zwiń

Film o smoku, kolejny rekord „Chłopów”, ekranizacja dziecięcej klasyki i serial, o który walczą fani

Anna Sierant Anna Sierant
28.11.2023

W najnowszym artykule z cyklu „Najpierw książka, później film” piszemy o kilku ekranizacjach i adaptacjach. Wśród nich znajduje się film pod patronatem Lubimyczytać, produkcja o przygodach kochanego przez Polaków smoka, opowieść o przyjaźni mimo różnic oraz ulubiona książka dziewczyny Chandlera (i Joeya) z „Przyjaciół”.

Film o smoku, kolejny rekord „Chłopów”, ekranizacja dziecięcej klasyki i serial, o który walczą fani Kadr z serialu "Cień i kość", materiały prasowe Netflix

Nagrodzony na Sundance thriiler emocjonalny

Już 1 grudnia w kinach pojawi się nagrodzona na Sundance Film Festival produkcja „Kiedy stopi się lód”. Film inspirowany jest powieścią Lize Spit, która ukazała się w 2018 roku pod tytułem „Szpadel” (Wydawnictwo Marginesy). Oba dzieła opowiadają o Evie – asystentce fotografa, która wiedzie spokojne, ustabilizowane życie, a większość wolnego czasu spędza z siostrą, będącą jednocześnie jej współlokatorką.

Ten spokój bohaterki zburzą jednak dwa wydarzenia: pierwsze to decyzja siostry o tym, by się wyprowadzić, a drugie – otrzymane przez Evę na Facebooku zaproszenie, które staje się pretekstem do tego, by wróciła do miejsca swojego dzieciństwa. Lata temu, będąc dziewczynką, nie mogła znaleźć zrozumienia wśród rodziców, znalazła je jednak wśród dwóch rówieśników, Tima (w książce – Pima) i Laurensa. To, co wydawało się przyjaźnią, przerodziło się potem w niebezpieczną grę – Eva, nie chcąc stracić przyjaciół, była gotowa podążać za coraz bardziej zuchwałymi pomysłami chłopców.

„Kiedy stopi się lód” to reżyserski debiut belgijskiej aktorki Veerle Baetens, stanowiący połączenie kina inicjacyjnego z emocjonalnym thrillerem. Co ciekawe, książka, na podstawie której powstał obraz, również była debiutanckim dziełem jej autorki, Lize Spit, które sprzedało się w Belgii w liczbie ponad 170 tysięcy egzemplarzy (dla porównania: przeciętny nakład książki w Belgii z roku, w którym „Szpadel” został wydany, wynosił około 2 tysięcy egzemplarzy). W rolach głównych w „Kiedy stopi się lód” zobaczymy Charlotte de Bruyne i Rosę Marchant.

Zobaczcie zwiastun filmu!

Przyjaźń pomiędzy chłopcami o różnych temperamentach, z różnych środowisk

„Arystoteles i Dante odkrywają tajemnice wszechświata” Benjamina Alire Sáenza (We need YA), pierwsza powieść z cyklu poświęconego dwóm tytułowym bohaterom, przedstawia początki przyjaźni chłopców. Arystoteles, którego brat siedzi w więzieniu, sam również do najgrzeczniejszych nie należy. Dante z kolei wydaje się wszechwiedzący. Gdy ta dwójka spotyka się na basenie, nic nie wskazuje na to, że będą potrafili się ze sobą dogadać, że mają ze sobą coś wspólnego. A jednak. Tych dwóch nastoletnich samotników zaczyna spędzać razem coraz więcej czasu, aż w końcu wywiązuje się między nimi przyjaźń.

Na podstawie książki powstał film pod tym samym tytułem – reżyserem i autorem scenariusza jest Aitch Alberto, a w rolach głównych występują: Max Pelayo, Reese Gonzales, Veronica Falcón, Eva Longoria, Kevin Alejandro. I choć film cały czas czeka na polskiego dystrybutora, to już w najbliższy weekend, w Poznaniu, na Festiwalu Ale Kino! będzie można zobaczyć pierwsze pokazy tej produkcji. Odbędą się one 1 grudnia, w piątek o godz. 17, oraz 2 grudnia, w sobotę o godz. 14 i 17.

Fani walczą o ukochany serial

Netflix nie pierwszy raz zdecydował o rezygnacji z lubianego, a nawet uwielbianego przez część widzów serialu. Tak było m.in. w przypadku „1899” – międzynarodowej produkcji Jantje Friese i Barana bo Odara, twórców słynnego „Dark”. Tak jest też w przypadku „Cienia i kości”. Do tej pory fani książek Leigh Bardugo mogli obejrzeć dwa sezony produkcji inspirowanej dwiema seriami – „Cieniem i kością” właśnie oraz „Szóstką wron” (Wydawnictwo Mag), która również osadzona jest w uniwersum „Cienia i kości”. Po tych dwóch sezonach wyglądało na to, że akcja dopiero zacznie się rozkręcać – Alina Starkov zdążyła dołączyć do wojskowej elity swojego kraju, czyli griszów, pojawiło się również „sześcioro niebezpiecznych wyrzutków” znanych z „Szóstki wron” (drugi sezon serialu inspirowany był „Szturmem i gromem” i „Ruinami i rewoltami”, czyli drugim i trzecim tomem „Cienia i kości”, a także „Szóstką wron” i „Królem z bliznami”). Mówiło się także o tym, że powstanie spin-off poświęcony konkretnie „Szóstce wron”.

Teraz wiadomo już, że tak nie będzie. Wiadomość o skasowaniu serialu była zasmucająca dla samej Leigh Bardugo – na swoim Instagramie opublikowała długie oświadczenie, w którym napisała m.in.:

Mam złamane serce i jestem bardzo zawiedziona, ale staram się skupić na wdzięczności. Wielu autorów nigdy nie miało szansy zobaczyć swojej książki przeniesionej na ekran, a wielu z tych, którzy się tego momentu doczekali, żałowało potem tego doświadczenia. Jestem jednym z nielicznych szczęśliwców, którzy mogą patrzeć na adaptację z dumą i ogromną radością.

W sieci, na stronie change.org, założono nawet skierowaną do Netflixa petycję wzywającą do przywrócenia produkcji. Na dzień 28 listopada podpisało się pod nią niemal 170 tysięcy osób.

Zobaczcie zwiastun drugiego (i prawdopodobnie ostatniego) sezonu „Cienia i kości”:

Smok Diplodok na ekranach

Swojej animowanej adaptacji doczekały się również komiksy Tadeusza Baranowskiego o Smoku Diplodoku. Jesienią przyszłego roku produkcja wyreżyserowana przez Wojtka Wawszczyka pojawi się w kinach. Wiemy już, że głosów bohaterom użyczą: Mikołaj Wachowski (wcielający się w głównego bohatera), Arkadiusz Jakubik (Profesorek Nerwosolek), Małgorzata Kożuchowska (Entomologia), Borys Szyc (Hokus Pokus).

Film będzie przeznaczony dla widzów powyżej 6. roku życia i przedstawi losy smoczego bohatera, któremu początkowo bardzo się nudzi – życiu na rodzinnym bagnie zdecydowanie brakuje, jego zdaniem, kolorów. Wszystko zmienia się jednak za sprawą pojawienia się tajemniczej mgły – wtedy Diplodok rusza w świat, by odnaleźć zaginioną rodzinę i przywrócić utracony porządek. W wyprawie towarzyszą bohaterowi wspomniani wcześniej czarodziej Hokus Pokus, Profesorek Nerwosolek i pilotka Entomologia.

W sieci ukazał się już teaser „Smoka Diplodoka” – zobaczcie!

„Chłopi” z kolejnym rekordem

W artykułach z cyklu „Najpierw książka, później film” o rekordowych wynikach oglądalności „Chłopów” informowaliśmy niejednokrotnie, m.in. o tym, że obraz ten zobaczyło 700 tysięcy widzów, potem milion. Teraz wiadomo już, że dzieło DK Welchman i Hugh Welchmana zobaczyło ponad 1,5 miliona osób i cały czas można się na nie wybrać do kina. Przekroczenie progu 1,5 miliona oznacza, że „Chłopi” są najlepszym polskim filmem w box office od 2020 roku. Niedługo produkcja rusza na podbój świata – najpierw Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Przypomnijmy, że „Chłopi” są również polskim kandydatem do Oscara (w kategorii: film nieanglojęzyczny) oraz w kategorii Muzyka.

Twórcy obrazu w większym stopniu niż Władysław Stanisław Reymont skupili się na postaci Jagny (w tej roli Kamila Urzędowska) – to właśnie wokół tej bohaterki zbudowano fabułę. W filmie wystąpili także m.in. Mirosław Baka (Boryna), Robert Gulaczyk (Antek), Sonia Mietielica (Hanka), Małgorzata Kożuchowska (Organiścina), Sonia Bohosiewicz (Wójtowa), Maciej Musiał (Jasio).

Jeśli jeszcze go nie widzieliście, zobaczcie zwiastun „Chłopów”!

Ekranizacja ulubionej książki dziewczyny Chandlera

Pamiętacie wątek dziewczyny Chandlera (a właściwie najpierw Joeya), Kathy, która – podobnie jak Chandler – w dzieciństwie uwielbiała książkę „Aksamitny Królik”? I choć to Chandler zrobił wszystko, by Kathy mogła na swoje urodziny dostać wyjątkowe, pierwsze wydanie książki Margery Williams, to pozwolił, by podarunek wręczył jej oficjalny przecież chłopak, Joey. Film na podstawie właśnie tej powieści można oglądać na Apple TV+ od 22 listopada. Jego głównym bohaterem jest William, 7-letni chłopiec, który w święta znajduje pod choinką wyjątkową zabawkę – tytułowego aksamitnego króliczka. Nie jest to jednak zwykła przytulanka – dzięki niej chłopiec odkryje świat magii.

Za reżyserię filmu odpowiadają Jennifer Perrott i Rick Thiele, a w rolach głównych występują: Helena Bonham Carter, Phoenix Laroche, Alex Lawther. Autorem scenariusza jest Tom Bidwell.

Zobaczcie trailer „Aksamitnego Królika”!

Pamiętajcie, że na każdą z książek, o których ekranizacjach i adaptacjach mowa w tekście, możecie założyć alert cenowy LC!

Odwiedźcie nasz profil „Najpierw książka, później film” na Facebooku. Zapraszamy na najświeższe literacko-filmowe plotki!

Pamiętajcie, że na każdą z wyżej wspomnianych książek możecie założyć alert cenowy LC!

Którą z tych produkcji chcielibyście obejrzeć najbardziej? A może część już widzieliście? Czy jesteście zaskoczeni tak dobrym wynikiem oglądalności „Chłopów” i walką fanów o ocalenie „Cienia i kości”?


komentarze [6]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Evik 01.12.2023 08:39
Bibliotekarka

Jestem ciekawa "Aksamitnego Królika", książka jest bardzo piękna.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Allmighty Eternally 29.11.2023 10:30
Czytelnik

'Chłopów' nie da się czytać, można tylko oglądać.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LetCentryczna 29.11.2023 16:11
Czytelniczka

Bzdura.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Allmighty Eternally 29.11.2023 21:01
Czytelnik

jak mawiał klasyk - do ekranizacji nadaje się tylko przecietna literatura; dlatego filmowi 'Chłopi' są tacy kapitalni

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Aka 01.12.2023 09:14
Czytelniczka

W czym ci Chłopi podpadli?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 28.11.2023 16:30
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post