Cień i kość

Okładka książki Cień i kość
Leigh Bardugo Wydawnictwo: Papierowy Księżyc Cykl: Grisza (tom 1) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
2013-06-19
Anna Pochłódka-Wątorek
kości cienie

Kawał dobrej historii!
Choć początkowo miałam z nią problem. Wciągnęłam się już po 2 rozdziałe, mimo że w ogóle nie czułam do niej mięty. Główna bohaterka strasznie działała mi na nerwy. Starałam sobie to tłumaczyć na różne sposoby i wtedy było mi łatwiej, ale jej nielogiczne decyzje i porażająca hipokryzja sprawiały, że aż zaciskałam zęby ze złości 😂 z czasem jednak nawet ją polubiłam, a książka praktycznie czytała się sama. Mam wrażenie, że nie ma tu aż tylu opisów, wiele zostawia się wyobraźni. Podoba mi się fabuła, postacie i wątki poboczne. Pod koniec zaczął mnie za to irytować Mal, ale liczę, że będzie tak jak w przypadku Aliny. No i od razu idę czytać kolejny tom!
To był dobrze spędzony czas i chce więcej!

Kawał dobrej historii!

O boże! Ta książka to przygoda! Zdecydowanie świetna seria dla początkujących czytelników. Świat opisany w tej powieści zawładnął mną kompletnie! Ta przygoda jest wspaniała, ucząca i z całego serca polecam kolejne tomy.

"Cień i kość" od Leigh Bardugo to zdecydowanie jedna z najlepszych książek jakie do tej pory przeczytałam..

Mimo, że ostatnie kilka rozdziałów ciężko mi się czytało (od 16 w górę) to i tak jest to książka godna polecenia. Rozdziały te nie były nudne czy przewidywalne. Po prostu moje serce należy do ciemnego charakteru. Nie sposób napisać coś więcej w taki sposób, żeby nie opisać tutaj całej historii..

Jeśli chodzi o bohaterów to są świetni. Nie da się opisać jak ich emocje i charakter przelany jest na papier.

Styl pisania Leigh Bardugo jest zadziwiający. Jeszcze nigdy nie spotkałam się z czymś takim, że dosłownie przeżywałam wydarzenia razem z bohaterami. Odczuwałam ich emocje i nadal czuję smutek mimo, że książka nie zakończyła się szczególnie smutnie i co najważniejsze - istnieją jej kolejne tomy.

Na początku książka może wydać się niezrozumiała. Jednak po kilku pierwszych rozdziałach rozumiemy już o co chodzi i cieszymy się lekturą (uwielbiam to).

Na wstępie przyznam, że długo zabierałem się do tej lektury, co zrzucam na karb serialu, który obejrzałem jakiś czas temu.

Książka opowiada nam historię Aliny, która odkrywając w sobie niecodzienne zdolności, trafia z obozu zwykłych żołnierzy do luksusowego świata arystokratów. Rozpoczyna tam trening, dzięki któremu zostanie girszą - władającą magią, elitarną żołnierką. Wpada w skomplikowaną relację z tajemniczym Zmroczem, będącym dowódcą girszów. Moc Aliny może okazać się kluczem do zniszczenia Fałdy Cienia, która rozdziera kraj na pół i stanowi siedlisko mrocznych istot.

Jak wspominałem, książkę czytałem, po uprzednim obejrzeniu serialu. Wielkim zaskoczeniem było dla mnie to, że mojego ulubionego wątku z serialu, w książce w ogóle nie ma. I jak dowiedziałem się, nie ma go w ogóle w całej Trylogii Girszów. Jest on inspirowany inną książką autorki. Przyznaję szczerzę, że w efekcie książka nie porwała mnie tak jak serial.

Początek powieści jest bardzo ciekawy i wciągający. Środek miejscami mnie nudził - było tu odrobinę za dużo scen, gdzie Alinę przebierano, kąpano, czesano. Akcja powoli nabiera tempa i pod koniec jest całkiem interesująca.

Ostatecznie książkę oceniam dość dobrze, mimo że serial zawyżył nieco moje oczekiwania. Powieść nie porwała mnie jakoś wyjątkowo, ale chętnie sięgnę po kontynuacje. Myślę, że tym razem zrobię to przed obejrzeniem kolejnego sezonu serialu.

Ocena 6,5/10.
Książka jak najbardziej w porządku.
Nie wywarła na mnie jakiegoś wielkiego ,,WOW!", jednak nie zmienia to faktu, że fabuła mi się spodobała i wykreowany przez Leigh Bardugo świat mnie zaciekawił. Z pewnością sięgnę bo dalsze tomy, aby dowiedzieć się, jak zakończy się historia Aliny Starkov.

Ocena 6,5/10.
Książka jak najbardziej w porządku.

instagram: zauroczona_literatura
link: https://www.instagram.com/p/CcQbCz8sHZD/

"Cień i kość" to pierwsza część trylogi opowiadającej o losach Aliny Starkov - sieroty, żołnierki oraz dziewczyny, która podczas swojej misji będzie musiała przekroczyć Fałdę Cienia. Miejsce, nazywane "Niemorzem", pełne niebezpiecznych potworów i nieprzyjemnego mroku. Jednak co się stanie, kiedy podczas przeprawy przez Fałdę, stwory zaatakują jej pułk? Co jeśli objawią się jej skrywane talenty?

Zacznę od tego, że książka ta już od początku mnie wciągnęła i zainteresowała. Czytało mi się ją szybko i sprawnie, a styl pisania autorki wzmacniał dodatkowo to uczucie. Co do fabuły, mogę powiedzieć, że świat jest świetnie wykreowany, a mapa na początku książki pomaga nam w odnalezieniu się podczas jej czytania.
Bohaterowie natomiast, no cóż, tutaj pojawia się problem. Naszą główną bohaterkę - Alinę, poznajemy jako żołnierkę, wyszczekaną i stawiającą na swoim dziewczynę. Jednak, w pewnym momencie, jej zachowanie diametralnie się zmienia i podporządkowuje się nawet najmniejszym rozkazom, jak i manipulacjom. Uważam jednak, że inni bohaterowie, między innymi: Mal czy Zmrocz (Darkling), są dobrze i konsekwentnie napisani.

Podsumowując, książka ta mnie zaciekawiła i pomimo jej wad, jak i tego, że nie zaliczam ją do świetnych powieści, dobrze się przy niej bawiłam.
A.

instagram: zauroczona_literatura
link: https://www.instagram.com/p/CcQbCz8sHZD/

Całkowicie "O.K." fantastyka młodzieżowa. Ma wszystko co taka książka powinna mieć i w sumie nic więcej. Nie dłuży się, ale też nie wciąga.

Historia wciągająca, podoba mi się to w jaki sposób został tu przedstawiony świat fantastyczny, bohaterowie też fajnie wykreowani. Czasem irytowało mnie postępowanie Aliny, ale mimo wszystko jest dobrą postacią. Pierwsza część bardzo zachęca i myślę, że pokazuje swoje same dobre strony, będąc w połowie drugiej części mogę powiedzieć, że narazie mnie nie zawodzi, chociaż nie jest to też jakieś niesamowite arcydzieło, które skradło by moje serce

Hm Cień i Kość to książka, do której mam mieszane uczucia. Na pewno na duży plus jest styl pisania Bardugo. Było to też moje pierwsze podejście do twórczości tej autorki (napewno nie ostatnie!) i nie żałuje, że wybrałam Cień i Kość, ponieważ dał mnie ta książka to nic szczególnie wybitnego. Traktuje ją jako dobrą rozrywkę, ale założę się, że będę ją wspominać jako książkę, która nie pamiętam o czym była, ale była dobra. Bardzo polubiłam jednego z bohaterów (jak ktoś chce może zgadywać w komentarzach) i jestem również ciekawa jak wypadnie serial, ale to dopiero w kwietniu. Podsumowując polecam Wam ją

Doskonała powieść fantasty. Akcja toczy się płynie i szybko. Świat przedstawiony w powieści jest zdumiewający. Pomysł n wykreowanie fałdy i griszów mnie porwał. Cała seria przede mną.