Shadow and Bone

Cykl: Grisza (tom 1)
Wydawnictwo: Square Fish
angielski
Ivymore

Soldier. Summoner. Saint. Orphaned and expendable, Alina Starkov is a soldier who knows she may not survive her first trek across the Shadow Fold—a swath of unnatural darkness crawling with monsters. But when her regiment is attacked, Alina unleashes dormant magic not even she knew she possessed. Now Alina will enter a lavish world of royalty and intrigue as she trains with the Grisha, her...

Now Alina will enter a lavish world of royalty and intrigue as she trains with the Grisha, her country’s magical military elite—and falls under the spell of their notorious leader, the Darkling. He believes Alina can summon a force capable of destroying the Shadow Fold and reuniting their war-ravaged country, but only if she can master her untamed gift.

As the threat to the kingdom mounts and Alina unlocks the secrets of her past, she will make a dangerous discovery that could threaten all she loves and the very future of a nation.

Welcome to Ravka . . . a world of science and superstition where nothing is what it seems.

źródło opisu: Square Fish, 2013

źródło okładki: us.macmillan.com

mclena | 2018-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2018

"-Musimy znaleźć tego jelenia, żebym nie musiał odrąbać ci głowy.
-Nie mówiłam, że masz mi odrąbać głowę.
-Przeszyć cię więc mieczem? Pluton egzekucyjny?
-Myślałam o czymś cichszym, może jakaś fajna trucizna.
-Powiedziałaś tylko, że mam cię zabić. Nie mówiłaś jak."

Na trylogię Griszy zacierałam ręce już od chwili, kiedy pierwszy raz przeczytałam "Szóstkę wron" w oryginale, ale wciąż nie była dostępna wersja elektroniczna w języku polskim, więc uznałam, że cierpliwie zaczekam. I tak czekałam, że aż o niej zapomniałam i wróciła do mnie wraz z zapowiedzią najnowszej książki Leigh Bardugo "King of Scars" i szczerze - nie mogłam trafić lepiej.

Już w "Szóstce Wron" podziwiałam i bardzo doceniałam inspirację Rosją do stworzenia świata Griszów, ale o ile tam było to dość subtelnie ujęte, tutaj widać jak bardzo wiele autorka zaczerpnęła z sowieckiej kultury. Rosja ma w sobie swojego rodzaju surowość, dzikość i coś takiego... powiedziałabym pierwotnego, że dużo łatwiej przychodzi mi...

filozof | 2015-11-20

Rosja ? Tak,to była Rosja.Ale,taka fantastyczna i czytało się bardzo dobrze.
Dla mnie,fana fantasty.To była uczta smaku,literackiego.
Te wilkory,cóż niezłe stwory.Bohaterka,miotająca z dłoni światłem.Też,się podobała.
Bo fajną moc magiczną miała,
Przyjemne to było,takie czytanie,
Pora na gwiazdek,ocenianie.

Virginia | 2017-04-23
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2017
Przeczytana: 23 kwietnia 2017

"Nie ma też nic złego w byciu jaszczurką. Chyba że ktoś się urodził, by być jastrzębiem."

Z twórczością Leigh Bardugo spotkałam się już wcześniej. Zaczęłam swoją przygodę z Griszami od "Szóstki Wron". Choć obie książki należą do innych cykli, dobrze jest zapoznać się z trylogią, która wszystko zapoczątkowała. Która wprowadza czytelnika w świat Griszów i sprawia, że wsiąkamy w ten czarujący choć niebezpieczny klimat.

Ravka, kiedyś potężna, dziś oblegana przez wrogów i podzielona przez Fałdę Cienia. Wielkie pasmo ciemności zamieszkiwane przez najstraszniejsze potwory. Nikt nie ma już nadziei na to, że Ravka w końcu się połączy, a Fałda Cienia zostanie zniszczona. Pojawia się jednak pewien promyk nadziei na lepsze jutro. Tym promykiem okazuje się być Alina Starkov. Na pozór zwykła dziewczyna, która w środku skrywa światło gotowe do walki z ciemnością.

Sięgając po tę książkę byłam przygotowana na coś równie dobrego jak "Szóstka Wron", a może i lepszego. Czy to dostałam?...

myślnik | 2013-10-23
Przeczytana: 22 października 2013

Dlaczego niby ta książka ma być najlepszym młodzieżowym fantasy ostatnich lat?!
Co w niej niby tak wyjątkowo porywającego?!
I czemu za każdym razem jak pojawia się coś rzekomo nowego(bo pomysły to powielane kalką historie)reklamy palą nasze oczy,kwileniem nad genialnością danej pozycji?!

Jako stary morski wilk czytelniczy,potrzebuję naprawdę czegoś osobliwego,żeby zostać uwiedzionym po raz kolejnym.
"Cień i kość"to w dużym skrócie magia.
Czy nie było już o magii i niezwykłych zdolnościach?!
Czy niczego nieświadome dziecko,nie nosiło już w sobie ukrytego daru?!
Czy nagle omawiany dar nie ujawnił się w dramatycznym momencie,powalając otaczających ludzi blaskiem i szokiem?!
Jeśli pokiwacie głowami na nie,to zwątpię,że naprawdę czytacie.
To wszystko już było.
Autorka pięknie opakowała to w klimat zimnej,mroźnej i nękanej Rosji.
Wymyśliła całkiem zgrabne nazwy własne dla określenia stopnia mocy i samego faktu jego posiadania.
Taka elita,wyjątkowi ludzie ze względu na dar co się zwą...

Eleckra | 2017-04-23
Na półkach: 2017, Przeczytane
Przeczytana: 22 kwietnia 2017

Ech, ech i jeszcze raz ech... Po "Cień i kość" sięgnęłam po przeczytaniu "Szóstki wron". I niesamowicie się rozczarowałam. Nie mogłam uwierzyć, że te dwie powieści napisała jedna autorka. O ile w "Szóstce wron" natrafiłam na oryginalną historie, ciekawych bohaterów, tak głównych jak i drugoplanowych, tak tutaj... Tutaj nie znalazłam niczego wartego uwagi. Ciesze się, że przygody z Leigh Bardugo nie zaczęłam od tej powieści.

Fabuła składa się z schematów. Dostajemy głupiutką dziewczynę, u której znienacka (niesamowite!) pojawia się talent magiczny (nikt nigdy na to nie wpadł!). Wspaniały i szlachetny mag (och, ach!) bierze ją więc do królewskiego pałacu, aby tam doskonaliła swe umiejętności. Po takim wstępie z miejsca wiedziałam już wszystko. Na 2 tomy do przodu. Jedyną rzeczą której w tej książce nie rozumiałam była właśnie Alina. W jednym momencie inteligentna osoba która bez problemu radzi sobie z królewski dworem, w następnym idiotka robiąca maślane oczy do wszystkich którzy...

Zapewne znawczynią fantasy nie jestem, ale tematyka magii, nagle odkrywanych zdolności u dzieci to stary wątek wciąż powielany. I jak przystało na amerykańska literaturę czy film jest jeden superbohater, który sprosta kazdemu wyzwaniu, choćby to było kilkuletnie dziecko. Przecież zawsze pod ręką jest jakaż magia więc nie ma strachu (no,może tylko emocje;)) że się nie uda i żadne niebezpieczeństwo nie zagraża na tyle by nie móc kontrolowac sytuacji, wszystko da sie okiełznać.
Piszę trochę z przekąsem, bo jak widzę takie opisy, że "jeden z najlepszych ostatnich lat w tym gatunku" to przypomina mi się kilkadziesiąt innych, o ktorych dokładnie to samo pisali wydawcy w swoim czasie ;)
Jednak to nie znaczy, że książka jest kiepska. Jedynie co tematyka trochę się juz przejada choć sposób podania przyjemny.Jak najbardziej dla fanów gatunku, bo uważam, że moze sie spodobać i to tak młodzieży jak i starszym.

thepani_ka | 2018-01-30
Na półkach: 2018, Posiadam, Przeczytane

"Cień i kość" to wstęp do niesamowitego świata Ravki oraz jej podobnych, których zdążyłam poczuć przedsmak w "Szóstce wron". Bardugo wykreowała oryginalne uniwersum, które opisała w taki sposób, że momentami czułam się jakbym naprawdę tam była:)

Nie twierdzę jednak że ta lektura przyszła mi łatwo... Miałam obawy, duże obawy m.in. przed mnogością nowych państw, kategoriom Griszów, ogólnie tematyką bazującą na kulturze rosyjskiej - zupełnie mi dotąd nieznanej. Nie było jednak tak źle, jak się obawiałam - było wręcz super! Sporo wzmianek przemknęło mi w Szóstce i Królestwie, więc dało się ogarnąć nowy temat bardzo sprawnie.

Świat stworzony przez Leigh Bardugo uważam za dobrze dopracowany, nie opiera się na utartych schematach, z którymi można się spotkać w większości fantastyki. Nie można się od niego oderwać - a czuję, że będzie działo się jeszcze więcej:) Jestem bardzo na TAK!
Zabieram się zatem na drugi tom:)

Weronika | 2016-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2016

"Całe życie szukam sposobu, by to wszystko naprawić. Ty jesteś moim pierwszym promykiem nadzieji od bardzo długiego czasu."

"Cień i kość" to moja pierwsza książka autorstwa Leigh Bardugo.Ta pozycja już od dawna była na mojej liście do przeczytania.Jednakże z braku czasu,nigdy nie mogłam jej albo zacząć,a później skończyć.Mówiąc szczerzę to co jest napisane na końcu książki nie zachęciło mnie do wypożyczenia.Dopiero opinia przyjaciółki skłoniła mnie do przeczytania. Za co jestem jej wdzięczna.Początek i zakończenie GENIALNE.Ciekawe,tajemnicze,zagadkowe,wzbudzające wiele emocji ,po prostu fantastyczne.Jednak środek już mi się mniej podobał.Nie tego oczekiwałam.Lekko się zawiodłam.Jednak trzeba przyznać,że wszystko co przeczytałam było dla mnie tajemnicze.Moje przypuszczenia się nie spełniły.Dlatego duży plus.

Alina Starkow nie ma rodziców,domu,przyjaciół.Wychowywała się w pewnym majątku,gdzie jego właściciel pomagał biednym i potrzebującym dzieciom.Jej jedynym przyjacielem...

patusia_dorota | 2015-08-02
Przeczytana: 07 lipca 2013

„Nie jestem Griszą.”

Czasem słowa przychodzą do mnie same, czasem z mocą próbuję je wykrzesać z mojej głowy. Niekiedy mimo ciekawej pozycji mam wielki problem z zabraniem wrażeń ułożeniem słów w zdania. Patrzę na książkę i czuję pustkę. Niestety tym razem czuję się podobnie. Patrzę na tytuł, przypominam sobie zdarzenia, ale nie mogę zacząć, wszystkie myśli umykają. Gdy powoli jakoś chwytam, umyka mi w jeszcze szybszym tempie. Jednak wiem, że to wszystko jest we mnie, czasem tylko nie potrafię wydostać tej mocy na zewnątrz.

Kiedyś...
Dwoje dzieci, chłopiec i dziewczynka, on zawsze uśmiechnięty, choć nieśmiały, ona poważa i skryta i chuda. Mimo różnic zaprzyjaźnili się. Razem spędzają każdy dzień.
Teraz.
Dzieci dorosły, razem służą w wojsku, mimo dawnej przyjaźni co raz więcej zaczyna ich różnić. Razem z innymi żołnierzami mają przejechać przez Fałdę Cienia, niebezpieczne miejsce, które wiele stuleci temu stworzył Grisz o wielkiej mocy. W czarnej mgle nie ma życia, a jego granic...

Cassiel | 2013-07-03
Przeczytana: 27 czerwca 2013

„-Nie jestem przyzwyczajona do tego, że ludzie chcą mnie zabić.
-Naprawdę? Ja już prawie nie zwracam na to uwagi.”

Nie będę nikogo oszukiwać, ale w przypadku tej powieści to właśnie w pierwszej kolejności okładka zadecydowała o tym czy ją przeczytam. Dopiero na drugim miejscu uplasował się opis, a później jej sukcesy i inne dodatki. Zdaję sobie sprawę z tego, że kolejność powinna być inna, ale tak czy siak - nie żałuję, ponieważ książka stała się moim faworytem czerwcowym!

Alina Stakov jako asystentka kartografa nie spodziewałaby, że w jej życiu może wydarzyć się coś niezwykłego. Spędziła dzieciństwo w sierocińcu, w którym wszystko nie miałoby sensu, gdyby nie pewien chłopiec, który potrafił ją rozbawić i sprawić by była szczęśliwa. To Mal, który teraz jest jej jedynym przyjacielem, coraz bardziej się od niej oddaającym. Jednak rozmyślania o uczuciach i przyszłości kartografki szybko zbiegają na dalszy plan, ponieważ najbliższym planem nie tylko jej ale i całej armii będzie...