Krew i miód

2021-04-14
2021-04-14
2020-09-01
Agnieszka Kalus
czarownica łowca wiedźma literatura młodzieżowa

Wyróżniona opinia i

Krew i miód

przeczytanych książek 270 napisanych opinii 219

Wcale mnie nie dziwi średnia ocen.
Druga część trylogii Gołębia i Węża okazała się równie lekka jak pierwsza, natomiast była nie tylko zmorą dla autorki — co można przeczytać w podziękowaniach — ale dla mnie jako czytelnika.
Zaczęłam ją czytać tuż po pierwszej części i z jakiejś przyczyny musiałam ją odłożyć, czego naturalnie nie robię. Do połowy ją męczyłam, bo była męcząca, nieuzasadniona kompletnie niczym. Schematy z książek Sary J. Maas są powielane choć w nieco prostszy sposób, co dla fanów tej autorki może przypaść do gustu.
Zacznę od tego, że zgadzam się z połową opinii na dole: przeskakiwanie akcją, za dużo wątków postaci pobocznych i ostatecznie relacja dwójki bohaterów, która jest źle poprowadzona.
Reid i Lou szukają sprzymierzeńców. Mają mnóstwo dylematów dające powody do zmartwień. Cała książka opiera się właśnie na tym, a przy tym Reid w tej chwili zmaga się z prawdą o sobie, której nie chce zaakceptować. Czytanie tych wszystkich odczuć i myśli ich obojga sprawiało, że nie potrafiłam przebrnąć przez nią tak, jakbym po niej tego oczekiwała.
Nie podoba mi się, jestem zawiedziona. Gdyby nie samozaparcie, skończyłaby jako DNF. Fabularnie jest spójna, ale powierzchowna. Podobnie jak używany język, bo Lou w tej części można określić mianem wulgarnej, mrocznej czarownicy, która tylko co jakiś czas wpada na pomysł, żeby wszystkim dookoła zaszkodzić.
Pojawiają się też nowe postacie, które są męczące. Do ostatniej chwili tak naprawdę nie wiemy kim rzeczywiście są, a szczątkowe informacje są napisane tak, aby czytelnik chwilę się zamyślił.
Odnosiłam często wrażenie, że nie rozumiem tego co czytam, a fabuła idzie do przodu, byleby doprowadzić do końca.
Jeżeli ktoś zdecyduje się na przeczytanie całej trylogii to mogę powiedzieć, że na dłuższą metę nie warto, bo autorka w żaden sposób (nawet w pierwszym tomie) konsekwentnie i poważnie podchodzi do budowanego świata.
Przeczytam trzeci tom dlatego, że go mam w biblioteczce, i dlatego, że chcę zakończyć już ten cyrk, który miałam czelność zakupić na targach.
Aha i taka uwaga dla osób, które wyłapują zabiegi językowe: Pani Agnieszka nie potrafi. Za dużo młodzieńczych wulgaryzmów na stronę. Przykład użytych słów: "wyjebie się", "chujowy", "wywalone" i tak dalej... jak na powieść młodzieżową osadzoną w jakimś czasie świata prawdziwego (mowa o kulturze Francji z czasów Ludwika XVI) takowy język jest wręcz obrazą. I owszem, zgadzam się, że powinno to pasować do docelowego czytelnika, mimo to zdania nie zmienię. Tłumaczka nie wysiliła się na odrobinę researchu. A niestety, przewija się od pierwszej części trylogii...
Po tej masakrze, na pewno nie sięgnę po inne książki We Need YA, bo wydają choć ładne książki, treść pozostawia wiele do życzenia. PO RAZ KOLEJNY SIĘ PRZEJECHAŁAM.
Zastanówcie się kilka razy zanim się weźmiecie za ten tytuł.

Wcale mnie nie dziwi średnia ocen.

Pierwszy tom mi się mega spodobał. Ten bardzo ciekawy, ale fabuła momentami się nie kleiła jak dla mnie. Zakończenie ciekawe.

Co tu się działo? Co za burza emocji! Pomimo lekko długiego początku druga połowa zmiotła mnie z planszy. Tom lepszy od pierwszego i aż strach pomyśleć co będzie się działo w 3. Książka bardzo mi się podobała, wielki plus za relacje miedzy głównymi bohaterami jak i rozwój/przemianę tych bohaterów z osobna. Końcówka złamała mi serce i potem je jeszcze podeptała 💔 CZYTAJCIE tyle powiem, zasłużone moje pierwsze 10 ⭐️ w tym roku

To jedna z najgorzej napisanych książek, które miałam okazję czytać w ostatnim czasie. Gdyby nie to, że kupiłam od razu cały cykl, nie zaczynałabym nawet drugiego tomu. Jak jeszcze z pierwszej części trylogii można było czerpać przyjemność (na zasadzie czerpania przyjemności z oglądania programów randkowych na gorących wyspach),tak druga część oprócz bycia głupkowatą jest po prostu nudna. Rzadko spotyka się tak źle napisane postaci - nie mają charakteru, osobowości, ani chyba żadnych innych cech. O głównej bohaterce, po przeczytaniu dwóch części, mogę powiedzieć, że jest wulgarna, i to by było na tyle. Jej ukochany jest bardzo wysoki, co jest w sumie jego główną, ciągle podkreślaną cechą. Między tą parą jest totalnie zero chemii, są tak samo nudni jako wrogowie, jak i jako kochankowie. Druga część mogłaby w ogóle nie istnieć, wystarczyłoby wydłużyć pierwszą o 30 stron i sprawa byłaby załatwiona. Autorka sypie plot-twisty na prawo i lewo, ale nic z nich nie wynika, bo wydarzenia nie mają ciągu przyczynowo-skutkowego. Ogółem jest źle. Nie rozumiem popularności tego cyklu. Ani historia, ani bohaterowie, ani romans nie są ciekawe, oryginalne czy wciągające. Polecam poświęcić ten czas na przeczytanie innej pozycji.

Kontynuacja trylogii podobała mi się troszkę mniej niż pierwszy tom, syndrom drugiego tomu dał o sobie znać w tym przypadku. Zakończenie poprzedniej części miało tak duży potencjał, ale mój entuzjazm lekko przygasł po zaczęciu kolejnej. Akcja długo się rozkręcała, nie dziwię się, że wiele osób odkłada tę książkę przed przeczytaniem połowy. Ja należę do tych, którzy mimo wszystko muszą skończyć czytać zaczętą historię. I dobrze, bo druga połowa jest ciekawsza, w końcu zaczyna coś się dziać. Brakowało mi rozwinięcia i tła niektórych wątków, na przykład wilkołaków. Pojawiają się znikąd, jakby autorka nagle stwierdziła, że doda je do powieści. Świat przedstawiony nadal uważam za ciekawy i przyjemnie było wrócić do niego, jak i do bohaterów. Zakończenie, podobnie jak w pierwszym tomie, podobało mi się, dlatego dałam szansę kolejnej części.

Druga część jest lekkim rozczarowaniem po super pierwszej. Akcja jest chaotyczna, niektóre wątki są wciśnięte na siłę albo nie mają większego sensu. Czytając czasem nie rozumiałam co się dzieje w danym momencie

ten tom niestety był słabszy od 1, chwilami mnie nudził ale dałam rade doczytać do końca

Kontynuacja "Gołębia i Węża" to literacka podróż, która nie tylko utrzymuje tempo, ale również podnosi stawkę, oferując czytelnikom jeszcze więcej magii, romansu i niebezpieczeństwa.

Autorka, zaciekle śledząc losy Lou, Reida, Coco i Ansela, ukazuje nam świat, w którym przetrwanie staje się coraz trudniejsze, a sojusze okazują się mieć cenę.

Historia rozpoczyna się tam, gdzie poprzednia część się zakończyła, z bohaterami stającymi się uciekinierami w pełnym niebezpieczeństw świecie. Lou i Reid, główne postacie, muszą teraz szukać sojuszników, aby przetrwać zagrażające im niebezpieczeństwa. Autorka zręcznie rysuje obraz konfliktów między bohaterami, podkreślając ich indywidualne misje i dążenia, co dodaje głębi fabule.

Wątki romantyczne i napięcia między postaciami nadal stanowią istotną część powieści, ale zrównoważone są one z rozwijającym się zagrożeniem ze strony czarownic i chasseurów. Autorka konsekwentnie trzyma czytelnika w napięciu, wprowadzając nieprzewidywalne zwroty akcji, które sprawiają, że trudno oderwać się od lektury.

Styl pisania jest barwny, a opisy magicznych elementów oraz niebezpieczeństw, jakie czyhają na bohaterów, przenoszą czytelnika w malownicze i niebezpieczne zakątki stworzonego świata. Ciekawie narysowane postaci, z ich wewnętrznymi konfliktami i rozwojem, sprawiają, że czytelnik może się z nimi utożsamiać.

Mimo że pewne elementy romantyczne mogą być przewidywalne dla doświadczonych czytelników, to jednak autorka skutecznie utrzymuje zainteresowanie, dostarczając nie tylko emocji, ale także rozbudowanej fabuły.

Historia rozpoczyna się tam,...

Historia rozpoczyna się tam,...

Gorsza od pierwszej części. Mam wrażenie że autorka za często pisze zbyt chaotycznie. Same rozwiązania fabularne też nie najlepsze.