Obraz kontrolny

Cykl: Sejf (tom 2)
Wydawnictwo: Rebis
joly_fh

Kontynuacja bestsellerowego "Sejfu" Tomasz Sekielskiego. Dowiedz się, kto jest przyjacielem, a kto wrogiem w rozgrywce z bezlitosnym przeciwnikiem. Od operacji "Nabucco", opisanej w "Sejfie", pierwszej książce autora, minęło kilka miesięcy. W kraju zmieniło się mało, tylko Agencja Wywiadu znacznie zwiększyła swe wpływy. Pułkownik Wyrwicki podporządkował sobie inne służby, zabezpieczył Sejf i...

Od operacji "Nabucco", opisanej w "Sejfie", pierwszej książce autora, minęło kilka miesięcy. W kraju zmieniło się mało, tylko Agencja Wywiadu znacznie zwiększyła swe wpływy. Pułkownik Wyrwicki podporządkował sobie inne służby, zabezpieczył Sejf i prowadzi nową operację. Zagrozić mu może jedynie borykający się z problemami Artur Solski. I nowy, potężny przeciwnik, który wie dużo i nie boi się zabijać.

W kolejnej rozgrywce, której stawką niekoniecznie jest interes państwa, jeszcze trudniej odróżnić przyjaciół od wrogów.

źródło opisu: Rebis, 2013

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/

Oficjalna recenzja
Bartosz książek: 27

Sejf otwarto

Swoją recenzję muszę zacząć od jednego, dość wymownego zdania. Nienawidzę autora. Dlaczego tak mocno, tak agresywnie? Ano dlatego, że zostawił mnie rozgoryczonego i niezaspokojonego. Najpierw przywiązał do swoich bohaterów, wciągnął w rozgrywkę i akcję, a następnie porzucił. Zakończenie „Obrazu kontrolnego” daje czytelnikowi jasne przesłanie – będzie kolejna część. A po takim poprowadzeniu fabuły jedno jest pewne, każdy będzie chciał sięgnąć po następną książkę Tomasza Sekielskiego.

Sama powieść to kontynuacja „Sejfu”, który, jeżeli wierzyć informacji okładkowej, sprzedał się w ponad 25 tysiącach egzemplarzy. Sekielski zadbał więc o przyszłego czytelnika i ci, którzy nie czytali pierwszej części, mogą bez problemu odnaleźć się w fabule. Zdarzenia opisane są klarownie i wystarczy odrobina wyobraźni, by połączyć je w logiczną całość. A w samej książce dzieje się tyle, że dość łatwo można się pogubić w zdarzeniach. Wystarczy jednak czytać uważnie, a nic ważnego czytelnikowi nie umknie.

„Obraz kontrolny” to starzy bohaterowie w zupełnie nowej dla nich rzeczywistości. Artur Solski wychodzi ze szpitala psychiatrycznego. Nie czuje się pewnie, cały czas wraca do wydarzeń z przeszłości i nawet jego przyjaciel nie jest w stanie odpowiednio go pokierować. Główną osią fabuły jest tym razem Gilgamesz, tajna operacja, która ma na celu uzyskanie profitów z wojny w Iraku. Zadanie trudne i na granicy prawa, tym bardziej, że w szeregach służb specjalnych znajduje się szpieg. Próba odkrycia jego tożsamości doprowadzi do wielu niebezpiecznych sytuacji. A Solski znajdzie się w samym środku zdarzeń, które okazują się powiązane z jego przeszłością dziennikarską.

W powieści można dopatrzeć się wielu odniesień do rzeczywistości, mniej lub bardziej zakamuflowanych (pojawia się nawet postać samego autora). Czytając książkę napisaną przez znanego dziennikarza, czytelnik czuje jakby czytał reportaż. Sama konstrukcja „Obrazu kontrolnego” również go odrobinę przypomina. Suche daty na początku każdego rozdziału przypominają wojskowy zapis raportu z pola bitwy. Jednak już sam tekst to kawał dobrej literatury. Interesujące przejścia między scenami wciągają, a opisy oraz dialogi to kawał fachowej literatury.

Będą gangsterzy, luksusowe sklepy oraz prostytutki, wypadki samochodowe i zamachy terrorystyczne. Całość została zgrabnie ze sobą powiązana, a napięcie nie opada nawet na chwilę. Nielinearna konstrukcja powieści może wprowadzić odrobinę zamieszania, ale dzięki wspomnianym wcześniej datom, czytelnik bez problemu sobie poradzić. Fakt, że niektóre ze zdarzeń wydają się wyjątkowo nieprawdopodobne, ale nie umniejsza to przyjemności z czytania powieści. „Obraz kontrolny” to znakomity thriller, który rozpala ciekawość czytelnika. Jedyne co działa na niekorzyść książki to jej zakończenie. Pozostawia czytelnika w okropnym zawieszeniu. A jak powszechnie wiadomo, nikt nie lubi za długo czekać. Oby więc kolejna część pojawiła się jak najszybciej.

Bartosz Szczygielski

Beata | 2016-05-09
Przeczytana: 09 maja 2016

Rewelacyjna kontynuacja Sejfu, bohaterowie contra polskie tajne służby, mafia rosyjska i politycy oraz biznesmeni. Nic nie jest proste, same intrygi, przekręty i zdrady. Cios może paść z najbardziej niespodziewanej strony. Brudna strona życia. Najważniejsze są wielkie biznesy, ludzie są pionkami w rozgrywkach wielkich i potężnych. Władza ma brudne łapy i sporo sekretów. Okropny świat i chyba prawdziwy, niestety. Podobne sytuacje widzimy na ekranach telewizorów w codziennych wiadomościach.
Powieść bardziej dopracowana i przemyślana niż tom pierwszy - mniej przypadkowości w akcji. Z niecierpliwością sięgnę po ostatni tom trylogii.

Hania | 2015-05-17
Przeczytana: 17 maja 2015

Tomasz Sekielski po raz kolejny wprowadził nas do świata, w którym nie istnieje ludzka dobroć, nie ma granic. Ciągłe intrygi, różne polityczne rozgrywki, morderstwa, prostytucja, niewyjaśniona śmierć. A wszystko się dzieje szybko, sprawnie i w wielkim napięciu. Czytelnik z każdą koeljną stroną wciąga się bez pamięi.
Książkę czyta się dobrze i z zaciekawieniem.
Hania.

Sargento_Garcia | 2014-04-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 01 kwietnia 2014

Właśnie skończyłem czytać „Obraz Kontrolny” i uważam, że jest o wiele ciekawiej napisana od pierwszej części. Widać, że autor popracował nad kompozycją akcji, która stała się mniej przewidywalna nie tracąc jednocześnie na realizmie i wiarygodności. Historia toczy się wielopoziomowo, wartko i ciekawie obfitując w wiele niespodziewanych zwrotów – bardzo ciężko oderwać się dla zaczerpnięcia tchu. Bohaterowie nie są przerysowani i przesłodzeni, język którym się posługują daje odbiorcy odczucie, że są to osoby które ostatnio minął na ulicy lub stał obok nich w komunikacji miejskiej.
Czytając obie książki Tomasza Sekielskiego byłem pod wrażeniem jego wyczucia odbiorcy. Po mistrzowsku odzwierciedlił on w swoich książkach ciemne strony ludzkiego charakteru, polityki, biznesu, tajnych służb oraz życia w Polsce i Rosji. Pan Sekielski jest świetnym dziennikarzem doskonale orientującym i odnajdującym się w otaczającym nas obecnie świecie, co miało ewidentny wpływ na treść obu jego książek. ...

Miras | 2018-03-25
Przeczytana: 25 marca 2018

Mocne, a nawet bardzo. I mam tylko nadzieję, że to tylko wyobraźnia autora podpowiada takie wydarzenia. Bo jak nie to strach się bać. Czyżby rządzili nami sami degeneraci, oportuniści, karierowicze, agenci, dziennikarze - celebryci szukający tylko poklasku, itp. Miejmy nadzieję, że jest jednak inaczej.

Anna | 2018-05-17
Przeczytana: 17 maja 2018

Matko, jak mnie wymęczyła ta książka.

Fabuła taka sobie, wątki pomieszane, nic się nie składa w całość.
O co chodziło Autorowi? Chyba tylko on jeden wie.

Trzeciego podejścia do Sekielskiego nie będzie. Za dużo książek czeka w kolejce, życie za krótkie... Słabiznom mówimy sayonara.

Nina | 2016-02-11
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 11 lutego 2016

Sama nie wiem... Obraz kontrolny czyta się świetnie, podobnie jak pierwszą, premierową część "Sejf". Akcja jest, intryga jest, ale spodziewałam się czegoś lepszego. Sejf, jak na debiut był świetny, i chyba dlatego po kolejnej części spodziewałam się czegoś więcej, rozwinięcia warsztatu pisarskiego może? Jak powiedziałam, sama nie wiem czego mi brakowało. Nie oznacza to jednak, że książka jest zła - nie jest, i już się zabieram za część trzecią, bo przecież muszę się dowiedzieć, jak się to wszystko skończy :)

emindflow | 2014-02-11
Przeczytana: 10 lutego 2014

Bardzo dobra kontynuacja jeszcze lepszego "Sejfu".
Skomplikowane i krwawe rozgrywki pomiędzy służbami specjalnymi, zawiłe zależności polityki, mediów i biznesu, rosyjska mafia wspierana przez FSB - to wszystko mamy w tej książce, a oprócz tego bohaterów poznanych w poprzednim tomie. Dynamika akcji i duży realizm (nieuniknione skojarzenia i nawiązania do osób i wydarzeń znanych z mediów)sprawiają, że od książki trudno się oderwać.
Widać, że Tomasz Sekielski porusza się w tym gatunku literackim z ogromną swobodą, a i pomysłów też mu nie brakuje. Wszystko to pozwala liczyć, że zakończenie trylogii będzie równie dobre.
Polecam, ale dopiero po przeczytaniu "Sejfu".

Tomek | 2014-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2014

Będąc już po lekturze „Obrazu kontrolnego” dochodzę do wniosku, że nie da się mówić o nim, nie porównując go z pierwszą powieścią Tomasza Sekielskiego, zatytułowaną „Sejf”. Porównanie to jednak nie wypada korzystnie dla „Obrazu kontrolnego” Pamiętam, że po przeczytaniu „Sejfu” stwierdziłem, że debiut wyszedł autorowi całkiem dobrze i miałem nadzieję, że kontynuacja wypadnie o wiele lepiej. Jednak tak się nie stało.
Pierwsze co nasunęło się mi w trakcie czytania tej ksiązki, to fakt, że już dawno czytałem „Sejf” i wiele umknęło mi z głowy, co utrudniało mi odbiór kolejnej części przygód Artura Solskiego. Dalej zauważyłem, że przygody te wcale aż tak mnie już nie fascynują i coraz częściej zerkam na ilość przeczytanych stron, aby policzyć ile zostało do końca. Według mnie, tej książce po prostu zabrakło akcji, od której „Sejf” aż kipiał.
Zastanawiam się też czy może nie jestem zmęczony aferami w polskiej polityce i nie znudziło mnie ciągłe wysłuchiwanie i czytanie na ten temat?...

CoolBary | 2015-06-09
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 15 maja 2015

Po drugiej pozycji tego Autora mogę śmiało stwierdzić, że Pan Tomasz Sekielski jest jednym z moich ulubionych autorów. Jego styl pisania jest tak naturalny i "świeży", że tak naprawdę człowiek czytając nie zdaje sobie sprawy jak lecą kolejne strony, a człowiek czuje się jakby uczestniczył w centrum wydarzeń. Jedynym minusem patrząc z perspektywy pierwszej części było zakończenie, które w pierwszej części powodowało u mnie tzw. "opad szczęki", natomiast tutaj trochę mnie rozczarowało. Natomiast całą książkę czyta się z dużą przyjemnością. Na koniec mogę tylko jeszcze jedno zakomunikować: Panie Tomku prosimy o jeszcze :).

Marfield | 2014-03-18
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 17 marca 2014

Pan Sekielski trzyma niezły poziom. Kontynuacja "Sejfu" nie pozwala się nudzić nawet przez chwilę. Może pierwsza część, szczególnie zakończenie, były odrobinę świeższe i konkretniejsze to i tak "Obraz konktrolny" czytało się jednym tchem. Czysta rozywka przepełniona intrygami na najwyższych szczeblach, pościgami i wojną służb specjalnych. W tym wszystkim kilkoro ludzi, którzy przeciwstawiają się machinie lawirując pomiędzy jej śmiertlenie niebezpiecznymi trybami i starają się nie dać wciągnąć. Tylko kto na koniec okaże się po "naszej" stronie...?
Muszę przyznać, że niecierpliwie czekam na trzecią część :)