Allegro - kampania grudzień kat. kryminał

Martwe popołudnie

Cykl: Marcin Hłasko (tom 1)
Wydawnictwo: Albatros
arven1989

W hotelu zostaje zastrzelony parlamentarzysta. Zabójstwo wyglądające na egzekucję budzi niepokój wśród polityków. Kilka tygodni później Marcin Hłasko dostaje zlecenie: ma odnaleźć Daniela Okońskiego, który pracował nad biografią wpływowego biznesmana, ale zniknął bez śladu. Hłasko rozpoczyna poszukiwania, krążąc po warszawskich slumsach i hipsterskich klubach, wkracza w świat polityki, szantażu, narkotyków, dużych pieniędzy i mediów.

źródło opisu: opis wydawcy

źródło okładki: http://ecsmedia.pl/c/martwe-popoludnie-u-iext44637458.jpg

Shimik | 2016-03-13

To była najlepsza książka tego autora jaką czytałem (nie było ich dużo). Akcja dawkowana jest w odpowiedni sposób. Zawsze się coś dzieje, więc nie jest nudno i nie ma tak jak to się czasami zdarza, że za dużo tego dzieje się na raz. Na pewno sięgnę jeszcze po twórczość Mariusza Czubaja! Z każdą następną książką jaką przeczytałem tego autora mam ochotę poznać więcej jego książek:)

książek: 2059
jamczyk | 2016-11-16
Przeczytana: 15 listopada 2016

Czasami czytanie dostarcza rozrywki, i tak właśnie jest w przypadku "Martwego popołudnia". Szybka akcja, zakotwiczona w polskich realiach, bohater z przymrużeniem oka traktujący rzeczywistość, ciekawie poprowadzona intryga i nośny temat, zahaczający o czasy około wojenne - to niezaprzeczalne atuty. Początek serii z Marcinem Hłasko całkiem udany.

Marzena | 2017-03-15
Przeczytana: 12 marca 2017

Nie zabierajcie się za "Martwe popołudnie", nie mając w zanadrzu drugiej części cyklu - to taka mała, ale naprawdę dobra rada.
Ja, po przeczytaniu tej części czuję niedosyt i ogromny apetyt na więcej. Może to dlatego, że dla mnie nazwisko autora staje się synonimem świetnej rozrywki? Wartkiej akcji, gdzie nie ma czasu na analizy, ekspertyzy, czasu na zadumę; tylko trzeba brać historię taką jaka jest.
Nowy cykl i nowy bohater: były policjant, obecnie zajmujący się poszukiwaniem osób zaginionych i sprawami bezpieczeństwa. Z tym, że "sprawy bezpieczeństwa" w jego wykonaniu trzeba wziąć w cudzysłów, bo to są po prostu dobrze zainscenizowane i odgrywane scenki w domach klientów - coś pomiędzy sztuczkami Davida Copperfielda a fatamorganą...Za to z poszukiwaniem zaginionych idzie mu lepiej. Marcin Hłasko nie jest superbohaterem kierującym się uczuciami innych, który pełen męstwa, dumy i honoru staje twarzą w twarz ze złem. Oj nie. Co to, to nie. Ale to o nim historia, to on pełen...

filozof | 2015-06-24

Polityka, biznes, media.Wybuchowa mieszanka.Często, gdy się autorzy za ten temat biorą wychodzi różnie.Od kiczu,podlanego bezsensem.Do wciągającej literatury kryminalnej.A jak w tym zestawieniu radzi są Martwe Popołudnie autorstwa Czubaja ?
Myślę,że naprawdę dobrze. Bohaterem jest tu Marcin Hłasko.
Ma on zlecenie oszukanie pewnego zaginionego człowieka.
Nie będzie łatwo ? Gdyż w tym czasie zostają zamordowanie też posłowie.
A dokładnie dwóch.Czyli jak widać akcja nabiera tępa.
Mimo,że mamy tu też pewną tajemnicę z 1953 roku.To całość nie nazwę wybitnym kryminałem.
Jest dobra, ba nawet w wielu miejscach bardzo dobra fabuła.Lecz nie wybitna.
E-book.

emindflow | 2014-07-17
Przeczytana: 16 lipca 2014

Dobry pomysł na świetny, współczesny kryminał, szkoda, że nie najlepiej wykorzystany.
"Martwym popołudniem" Mariusz Czubaj otwiera nowy cykl powieściowy z byłym policjantem Marcinem Hłasko w głównej roli. Jest to jedyna wyrazista postać (pozostałe są właściwie tylko zaanonsowane) i byłbym może nawet w stanie go polubić, gdyby nie to, że zachowuje się jak kiepska podróbka Myrona Bolitara.
Książka sprawia wrażenie pisanej w pośpiechu, a na pewno nie do końca dopracowanej. Momentami akcja traci płynność i przeskakuje, co przy kilku równolegle prowadzonych wątkach tworzy chaos.
Zupełnie nie zrozumiałem sensu wprowadzenia wątku z politykami - zaczął się intrygująco, a okazał się kompletnie nieistotny.
W sumie nawet dobrze mi się to czytało, ale Czubaj pisał już lepsze książki. Mam nadzieję na progres w kolejnych pozycjach cyklu.
Na upalne popołudnie lektura jak znalazł.

joaśka | 2014-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2014

A może by tak pan Mariusz Czubaj wrócił do pisania powieści kryminalnych? Bardzo pana Czubaja proszę :) Przyczyna nasuwa się oczywista: kryminały bardzo mi się podobały, ale już kryminał polityczny nie za bardzo. Część dialogów w ogóle bym wymazała gumką myszką, bo mało wnoszą do akcji i zakłócają płynność akcji.
Spodobała mi się za to postać głównego bohatera i będę mu chętnie towarzyszyć, ale przy rozwiązywaniu klasycznej zagadki kryminalnej.

Ewa-Książkówka | 2014-05-16
Przeczytana: 16 maja 2014

Tak się zastanawiam, czy powieści, których akcja toczy się w świecie polskiej polityki, jest tak mało, czy tylko ja nie mam szczęścia do trafiania na nie? Jeśli pierwsza opcja jest zgodna z prawdą, to jestem nią mocno zdziwiona, wszak polska polityka – to idealne tło dla powieści kryminalnej, thrillera, komedii (w tym czarnej), dramatu, a nawet science fiction (wystarczy opowiedzieć o państwie rządzonym przez uczciwych i nieskalanych korupcją politykach – i temat będzie w stu procentach wyczerpany). Odkładając jednak żarty na bok, powiem Wam, że jestem pozytywnie zaskoczona faktem, że powieść Mariusza Czubaja pt. "Martwe popołudnie", będącą thrillerem politycznym połączonym z kryminałem, czytało mi się tak dobrze.

Głównym bohaterem jest były policjant, specjalista do spraw bezpieczeństwa, imieniem Marcin Hłasko, który uchodzi za najlepszego w kraju specjalistę od odnajdywania zaginionych ludzi. Nic więc dziwnego, że zlecenia sypią mu się niemal jak z rękawa – kończy się jedno, a...

Ledarg1916 | 2018-01-31

To moje pierwsze spotkanie z twórczością autora – poprawka – pierwsze spotkanie z samodzielną twórczością! Czytałem już „Róże cmentarne”, które napisał wraz z Markiem Krajewskim. Byłem nawet zadowolony z tej powieści.
A co sądzę o „Martwym popołudniu”? Hmm… Stwierdzam, że książka lepiej się zaczyna niż rozwija i kończy. Pierwsze strony były bardzo obiecujące, wciągnąłem się, licząc, że to może być niezła powieść. Niestety, w trakcie lektury czar prysł… Miałem wrażenie, że trochę bałaganu tu panuje, poza tym akcja jakoś dziwnie się rozwijała. Bohater idzie tu, porozmawia, komuś się narazi, idzie tam, porozmawia i znowu to samo… Nudno momentami było, po prostu…
Główny bohater? Ani jakiś beznadziejny, ani specjalnie interesujący. No, może miał kilka ciekawych powiedzeń, ale ogólnie przeciętnie wypadł w moich oczach.
I tu dochodzimy do oceny – przeciętność staje się słowem – kluczem, tak właśnie oceniam tę książkę, przeciętna. Można przeczytać, lecz nie trzeba, ja wziąłem książkę z...

Poppapraniec | 2014-05-06
Przeczytana: 06 maja 2014

Upalne lato 2013 roku. Jak zwykle nie obejdzie się bez trupów. Tym razem będzie jednak oryginalniej! A najlepsze jest to, że zabawimy się życiem kilku parlamentarzystów. Co Ty na to? Wchodzisz, czy wymiękasz? Sięgaj po „Martwe popołudnie” Mariusza Czubaja, a przekonamy się, na ile Cię stać.

W gdańskim hotelu zastrzelono polskiego parlamentarzystę. Motywy sprawcy – lub jego mocodawców – nie są jasne, a zabójstwo, które wyraźnie wygląda na egzekucję, budzi niepokój wśród polityków. Kilka tygodni później Marcin Hłasko dostaje prywatne zlecenie: ma odnaleźć specjalistę od marketingu politycznego, Daniela Okońskiego. Mężczyzna, choć bez entuzjazmu, przyjmuje zlecenie i zamiast przesiadywać w swoim domku fińskim na Jazdowie, krąży po warszawskich slumsach i hipsterskich klubach. Stopniowo odkrywa ślady prowadzące do zdarzeń sprzed wielu lat.

Mariusz Czubaj (ur. 1969) – literaturoznawca, antropolog kulturowy i oczywiście autor powieści kryminalnych. Jego dzieło „21: 37” zostało...

Anna-mojeksiążki | 2014-05-12

Ze wstydem przyznam, że wcześniej nie czytałam żadnej książki Mariusza Czubaja – błąd! Muszę to nadrobić. Zaczęłam czytać „Martwe popołudnie” wczoraj wieczorem i pochłonęłam od razu połowę, ledwie się obudziłam – czytałam dalej do porannej kawy. Ależ mnie wciągnęły przygody detektywa Hłaski :) Podoba mi się również lekki i plastyczny język, którego używa Czubaj. Kto nie czytał – biegusiem do biblioteki lub księgarni!

„Martwe popołudnie” otwiera nowy cykl kryminalny, którego głównym bohaterem jest prywatny detektyw Marcin Hłasko, wiek 45+, były policjant, specjalizujący się w poszukiwaniu zaginionych osób, pracuje również jako doradca ds. bezpieczeństwa w prywatnych firmach. Mieszka sam w fińskim domku w Warszawie, oddany pracy i swoim przekonaniom.

Akcja powieści odbywa się w stosunkowo bliskiej przeszłości, bo w roku 2013, latem. Poznajemy polskiego polityka, który zostaje zastrzelony w pokoju hotelowym i wypada przez okno. Mężczyzna zamieszany jest w ciemne interesy, zostaje...