Zawód: szpieg. Rozmowy z Aleksandrem Makowskim

Wydawnictwo: Czarna Owca
szpiegostwo, szpieg, ABW
literatura faktu
Ag2S

Poznaj kulisy pracy oficera wywiadu. Pułkownik Aleksander Makowski to legenda polskiego wywiadu. Syn szpiega, wychowany w Londynie oraz Waszyngtonie, stypendysta Harvardu i absolwent szkoły wywiadu w Kiejkutach. Nikt przed Makowskim nie odpowiedział aż tyle o kuchni pracy polskich szpiegów. Pułkownik – w wywiadzie-rzece, który prowadzą Paweł Reszka i Michał Majewski – ze szczegółami...

Poznaj kulisy pracy oficera wywiadu.

Pułkownik – w wywiadzie-rzece, który prowadzą Paweł Reszka i Michał Majewski – ze szczegółami relacjonuje, jak wyglądało szpiegowskie szkolenie w tajnym ośrodku w Kiejkutach. Odpowiada, jak uczono go werbować agentów, nagrywać spotkania z ukrycia i wykrywać tych, którzy go śledzą. Makowski mówi, jak wyglądały relacje PRL-owskiego wywiadu z towarzyszami radzieckimi. Opowiada o swojej pracy szpiegowskiej w Stanach Zjednoczonych i o tym, jak próbowało go zwerbować FBI.

Zdradza, jak wyglądała praca polskich „nielegałów” za granicą, przedstawia największe sukcesy i wpadki polskich szpiegów. Przez kolegów, przełożonych, ale i przeciwników Makowski (doktor prawa, znakomicie poruszający się na Zachodzie) był i jest uważany za jednego z najzdolniejszych oficerów polskiego wywiadu.

Żaden z weteranów służb specjalnych nie opowiedział do tej pory tyle i tak szczegółowo o działaniach polskiego wywiadu w ostatnich dekadach.

źródło opisu: http://www.czarnaowca.pl/

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/literatura_faktu/zawod_szpieg,p799986698

Mona | 2019-03-23

Ta książka to wywiad rzeka z dość kontrowersyjną postacią. Ukazuje wychowanie, rozwój i pracę oficera wywiadu w czasach PRL. Ze względów oczywistych jest to subiektywny obraz osoby i przemian politycznych Polski lat 80-90 tych. Uważam, że druga część książki jest bardziej ciekawa, opisano tam wiele interesujących historycznych momentów i osoby biorące w nich udział. Co do samej osoby Pana Makowskiego - pomijając już inklinacje polityczne, wydaje się być człowiekiem inteligentnym, pragmatycznym, ze zdolnością do łatwej adaptacji i trochę rozdmuchanym ego.

Jeśli chodzi o autorów, z pewnością byli  dobrze przygotowani i jedyną uwagę jaką mam, to że ich narracja była miejscami zbyt nonszalancka jak na mój gust.

PrzeCzytana | 2019-03-06
Przeczytana: 06 marca 2019

Jak sam tytuł wskazuje, ta książka to wywiad-rzeka z człowiekiem, który przez wiele lat pracował w polskim wywiadzie. Zanim jednak o samym Makowskim i treści książki, trochę o tym, czym ta książka nie jest.

Jeśli spodziewacie się historii w stylu Bonda: szybkich samochodów, pościgów, strzelanin, pięknych kobiet, super broni, zegarków i innych gadżetów, to tu tego nie znajdziecie. Kobiet nie ma właściwie wcale, zegarki są, ale kradzione, szybkie samochody to były polonezy i maluchy z podrasowanymi silnikami, no i może kilka razy występują też inne auta. Gadżetów, podobnie jak kobiet… nie ma. Strzelanin też nie ma. Broni trochę jest, ale tylko sprzedawanej.

Co w takim razie tu jest? Historia i prawdziwy obraz szpiegostwa w Polsce od lat 50, czyli PRL, przez jego upadek w latach 90, aż do 2001 roku i ataku na World Trade Center. Znajdziecie tu dużo nazwisk i wydarzeń historycznych; takich, które interesowały Makowskiego jako szpiega, ale i takich, które tylko opiniuje, bądź...

Wona | 2019-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2019

Wywiad-rzeka z legendą polskiego wywiadu płk Aleksandrem Makowskim, przeprowadzony przez redaktorów M.Majewskiego z "Wprost" i P.Reszkę z "Tygodnika Powszechnego".
Codzienne życie agenta wywiadu; wejście w struktury, szkolenia, werbowanie agentów, schematy działań i szczegóły operacji prowadzonych w realiach PRL. Również Solidarność, jej finansowanie, operacje przeciwko terrorystom w Irlandii Płn. i Afganistanie. Może nie jest to opowieść z serii Agent 007 ale, pozbawiona upiększeń i wyolbrzymień, tym bardziej zasługuje na zaufanie. Bardzo otwarte wypowiedzi, wiele szczegółów, nazwisk, które znamy z pierwszych stron gazet. Co naprawdę jest w Klewkach, nad czym pracował Radosław Sikorski jako minister obrony i jak Antoni Macierewicz popełnił zdradę stanu, rozwalając przygotowywaną wielką wspólną operację Polski i USA przeciw Talibom.

Radek | 2018-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2018

Temat wywiadu był mi dotąd całkowicie nieznany, zatem czytałem książkę z zainteresowaniem. Razi mnie tylko fakt, że to po prostu laurka wymalowana przez autorów panu Makowskiemu. Całkowicie apolityczny (pracuje dla Polski, ktokolwiek by nią nie rządził), wolontariusz (pracował dla wywiadu za darmo, tylko dlatego, że to lubi), krystalicznie czysty (wszyscy wokół kręcili lody wykorzystując możliwości, jakie im dawała praca dla wywiadu, a pan Makowski oczywiście nie). No po prostu nie kupuję tego. Dlatego wolałbym, aby historia opowiedziana przez pana Makowskiego przybrała formę fabularyzowaną - nie udawałaby wtedy literatury faktu, którą nie jest.

leppakaklifoth | 2017-08-16

"Zawód Szpieg" to kolejna książka, którą kupiłem w pakiecie dwóch innych pozycji omawianych już wcześniej. Tym razem to wywiad jaki został przeprowadzony z byłą legendą polskiego wywiadu, Pułkownikiem Aleksandrem Makowskim. Podczas czytania lektury możemy dowiedzieć się o, największych sukcesach i wpadkach polskich szpiegów. Poza tym dowiemy się w jaki sposób, w czasach PRLu werbowano agentów, jak wyglądała ich praca, oraz z jakimi niebezpieczeństwami się wiązała. "Zawód Szpieg" to praca zbiorowa dwóch dziennikarzy- Pawła Reszki i Michała Majewskiego, którzy bezkompromisowo prowadzą wywiad z weteranem służb specjalnych, zahaczając o najciekawsze fakty, o których wcześniej zapewne wiele osób nie słyszało. Samą książkę znakomicie się czyta, a co ważne zawiera wiele szczegółów z życia prawdziwego szpiega, który chętnie opowiada o pracy w wywiadzie.

Psiotrek | 2017-05-06
Przeczytana: 06 maja 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Bardzo dobrze napisana książka. Pokazuje wiele tajników, ciekawostek i daje pogląd na kilka medialnych spraw z historii. Dobrze się czyta. Wywiad przeprowadzony chronologicznie, bez zbędnych odskoczni.

mack | 2016-12-30

Książka to jeden wielki wywiad z byłym polskim szpiegiem Aleksandrem Makowskim. W książce w bardzo dobry sposób, na przykładzie życia Makowskiego, pokazany jest sposób werbunku ludzi do służby, ich późniejszego szkolenia i samych warunków operacyjnych w jakich działali późniejsi agenci. Makowski nie był jednak nigdy "nielegałem", a "jedynie" funkcjonariuszem służb, który pod przykrywką dyplomaty szpiegował. Pokazane są mechanizmy jak to wygląda w praktyce. Oczywiście nie ma szczegółów poszczególnych operacji, gdyż tego ujawniać Makowskiemu nie wolno, ale nawet z tych ogólnych informacji które podał wyłania się obraz codziennego, i niezwykle trudnego, fachu funkcjonariuszy służb wywiadowczych. Książka porządkuje przy okazji pewne pojęcia związane z wywiadem. Przybliża również historię byłych służb PRL-u. Moim zdaniem szczególnie dobrze opisany jest okres lat 80-tych. Naświetla również pewne współczesne aspekty wywiadowcze, gdyż Makowski pomagał naszym służbom również w latach...

maradiego | 2016-12-22
Przeczytana: 22 grudnia 2016

Nieprzekonanych, "NIEWIERNYCH" ten wywiad-rzeka nie "odwróci". Makowski miał ciekawe życie. Ale...był szpiegiem. W dodatku szpiegował dla PRL-u, ergo dla KGB/GRU i co tam jescze Rosjanie maja za pazuchą. Dwuznaczna profesja. Czy tylko profesja? Chyba jednak cos więcej, przynajmniej dla niego.
Tym razem przeczytałem kilka opinii o tej książce. Z jednymi się zgadzam, inne są tak infantylne, ze "słuchac/czytac hadko". Moja opinia to moje gwiazdki. Bardzo rzetelna robota wywiadowcza panów Reszki i Majewskiego. Ze znanych mię pozycji z A.Makowskim w roli głównej jeszcze, nomen omen "Tropiąc Bin Ladena" nie wytropiłem. Ale się zasadziłem nań,. I czekam. To najczęstsze zajęcie szpiegów.
Nieugięcie. Raczej. No.

Myszor | 2015-11-04
Przeczytana: 31 października 2015

Wywiad-biografia jednego z asów wywiadu PRL. Momentami całkiem obfita w szczegóły, w innych miejscach - wiadomo, agenta pewne tajemnice obowiązują do końca życia. Negatywnie zweryfikowany w okresie transformacji ustrojowej całkiem nieźle się odnalazł w nowej rzeczywistości i zajął biznesem, wciąż jednak współpracując ze swoim dawnym resortem. Co robi teraz? Kto to wie...

aniolek12 | 2015-09-27

Niesamowita postać, nietuzinkowy sposób myślenia, działania. Zupełnie nietypowy charakter. Bardzo, bardzo bardzo ciekawa książka. Dwie kolejne już do mnie jadą.