Sejf. Trylogia

Okładka książki Sejf. Trylogia Tomasz Sekielski
Okładka książki Sejf. Trylogia
Tomasz Sekielski Wydawnictwo: Rebis Cykl: Sejf (tom 1-3) kryminał, sensacja, thriller
Sejf (tom 1-3)
Rebis
2020-01-14
2020-01-14
literatura polska Sejf Tomasz Sekielski

Stopniowany thriller,
Pierwsza część - świetna, druga dobra i trzecia odsłona serii słaba.
Ale mimo to śmiało można polecić dla osób rzadko czytające książki o służbach wywiadu

Stopniowany thriller,
Pierwsza część - świetna, druga dobra i trzecia odsłona serii słaba.

Książki, w których głównym wątkiem jest wątek polityczny czy szpiegowski nie należą do moich ulubionych. Niemniej jednak tą książkę czytało się naprawdę dobrze. Czasami można było się pogubić w tych wszystkich układach i układzikach , machlojkach na szczeblach władzy, zwłaszcza, że układ sił był zmienny.

Wciągająca od pierwszej strony i utrzymująca zainteresowanie do końca. Świetnie się czyta.

W momencie gdy powstawała ta trylogia (w sumie to już dekada temu - czyli de facto przed prawdziwym boomem na szeroko pojęty kryminał/thriller),świat mediów i tajnych służb był dla nas nieco o wiele większą tajemnicą niż obecnie. W międzyczasie powstało wiele fabularnych i niefabularnych publikacji na te tematy. W tym obszarze książka aż tak bardzo nie zaskakuje (wiemy jak daleko mogą sięgać macki tzw. "mafii"),nie mniej jednak mamy tu dobrze budowane napięcie i fabułę. Niby to wszystko co w książce się dzieje obecnie już znamy i gdzieś widzieliśmy, lecz jednak czyta się ją dobrze. Przekaz zdaje się być cały czas uniwersalny.

Stylowo widać, że Sekielski to dziennikarz i to taki, który lubi konkret. Taki jest też tu język - dość prosty, nawet w scenach refleksji bohaterów lub w mniej dynamicznych opisach. Jak dla mnie, prywatne wątki bohaterów są skonstruowane dość powierzchownie i w uproszczeniu (widać, że w powieści nie chodzi o pokazanie głębi relacji między ludźmi, a bardziej o sportretowanie zależności między danymi strukturami i grupami ludzi - lecz z drugiej strony zapewne głównie o to chodziło autorowi).

O wiele ciekawsze są wątki militarno-medialne. To co dzieje się w służbach - jak może to wszystko wygladać od kuchni. Nawet mający spory potencjał, oczekiwany już w części 1 wątek miłosny dwójki bohaterów został tu mocno zubożony. Ogółem, można mieć wrażenie, że w wiele scen i wątków zostajemy jakby nagle wrzuceni, natomiast z innych - brutalnie wyrwani nagłym końcem rozdziału, czy nawet całej części trylogii.

Nie mniej jednak warto sięgnąć po tę trylogię. Dla wszystkich ciekawych zależności między opisywanymi strukturami i grupami ludzi. Bo Sekielski jest z tych kręgów i na pewno wiedział co pisze. Warto, nawet będąc prawdziwym fanem gatunku - mimo iż stylowo wyczujemy tu dość szybko, że TS to przede wszystkim publicysta, nie zaś rasowy twórca beletrystyki.

Największy plus książki jak dla mnie - porządnie zobrazowana mapa zależności i powiązań między ludźmi na różnych płaszczyznach. Od zupełnie zwykłych "Kowalskich" i ich prostych spraw, po nitce do kłębka kwestii rangi wagi państwowej.

84/100/2020
Dzieje się. Wywiad, tajne komórki wewnątrz tajnych organizacji, zamachy, podsłuchy, fałszywe tropy, skarby z wojny w Iraku i uśpieni agenci matuszki Rosji. I to nie w CIA czy MI6, ale u nas, w naszej Polsce nad Wisłą. 1050 stron sensacji i dobrej lektury. Trochę mi się momentami myliły postacie (chociaż nie ma ich wiele),ale ponieważ wszyscy oszukują i kręcą swoje własne lody, to w sumie nie było problemu. Dla każdego miłośnika szpiegów prawdziwych i fikcyjnych. Jak wyjdzie trzeci tom „Suszy” to na pewno wezmę się za tą trylogię. A Sekielski dołączy do Silvy, Severskiego i Siembiedy. Hmmm, wszyscy na S. Może to warunek, żeby dobrze pisać o szpiegach?

84/100/2020

Wciągająca, świetnie czyta się ją. Tom pierwszy mistrzowski, drugi bardzo dobry, w trzecim pogubiłam się i lekko znudzona dobrnęłam do końca, żeby dopełnić całości, ale miałam już dość tej intrygi.

„Najdalej zajdzie ten człowiek, który nie wie, dokąd idzie”.
Tomasz Sekielski, znany dziennikarz śledczy, autor nie tylko programów telewizyjnych, ale i thrillerów politycznych, tym razem zaprasza nas na wyśmienitą ucztą czytelniczą. A co serwuje jako danie główne? Trylogię „Sejf” w trzech odsłonach: Sejf, Sejf. Obraz kontrolny i Sejf. Gniazdo Kruka.
Trylogia Sejf to porażająca historia szpiegowsko – polityczna, w której pierwsze skrzypce grają służby specjalne. Macie ochotę na namiastkę tego, co może was spotkać w kuluarach akcji z agentami w roli głównej? Proszę bardzo ...
W małej miejscowości we wschodniej Polsce, w stawie zostają znalezione zmasakrowane zwłoki mężczyzny. Na miejscu zdarzenia obok miejscowej policji z inspektorem Darskim na czele, pojawiają się nagle agenci służb specjalnych, którzy przejmują prowadzenie dochodzenia w tej sprawie. Niespodziewanie całe zdarzenie nagrywa też reporter stacji DTV, Artur Solski. Jak się później okaże, to właśnie nagranie będzie solą w oku służb. Wkrótce reporter zostanie okradziony ze sprzętu, znikną również nagrania. Artur stanie się wrogiem służb, trudnym celem do zlikwidowania. Ale wiadomo nie jest to takie proste do wykonania. Ma zbyt rozległe kontakty, jest znany w swoim środowisku i jego zniknięcie mogłoby przysporzyć wiele kłopotów. Idąc po nitce do kłębka dziennikarz natrafia na sprawę związaną z aferą wśród polskich służb stacjonujących w Iraku. Tam też niespodziewanie giną polscy żołnierze i dyplomaci. Co jest grane? Kto za tym wszystkim stoi? Dlaczego panuje taka samowola i anarchia? Czyżby osoby stojące na czele naszego rządu nie miały pojęcia co się dzieje u jego boku? Czyżby działania służb wymknęły się spod kontroli? A może służby walczą między sobą o wpływy?
Przyznam, że Sejf tak mnie wciągnął i pochłonął, że liczącą ponad tysiąc stron trylogię wchłonęłam na jednym głębszym oddechu. Autor ujawnia niewyobrażalne powiązania pomiędzy służbami specjalnymi a osobami stojącymi na czele naszego rządu. Intrygi, walki o wpływy, posuwanie się do najśmielszych zachowań i kompromitacji znanych osób, śledzenie i nagrywanie ich, to codzienność. Kto wychodzi zwycięsko z tych potyczek? Nie silniejszy, ale cwańszy, ten, kto ma większe haki na drugą stronę i kto w bardziej wiarygodny sposób i w białych rękawiczkach potrafi skompromitować przeciwnika. Nagłe wypadki i morderstwa już chyba nikogo nie dziwią, są znakomitym sposobem na pozbywanie się niewygodnych i zbyt dużo wiedzących „zaprzyjaźnionych” wrogów. W tym kręgu nie ma miejsca na żadne przyjaźnie czy głębsze relacje, nawet jak mają one miejsce to są nieprawdziwe i nieszczere. Obłuda, fałsz i zakłamanie codziennie goszczą na ich złowrogich twarzach. W tych okolicznościach z ludzi wychodzi prawdziwe oblicze, pokazują swoją twarz, tą, którą skrzętnie ukrywają za fałszywą maską. Dla zdobycia władzy, stanowiska i pieniędzy są w stanie mordować najbliższych przyjaciół i znajomych. Nie mają żadnych skrupułów i sentymentów. Pracują dla kilku organizacji jednocześnie, władza ich podnieca i powoduje, że nie są w stanie ujarzmić swoich popędów. Nawet na potrzebę chwili zmienią orientację seksualną, są plastyczni i elastyczni, w mgnieniu oka dostosowują się do realiów i potrzeb chwili.
Sejf to niesamowita, wiejąca grozą i tajemniczością opowieść o zakłamaniu i obłudzie, o ludzkich słabościach i popędach. Przerażający obraz manipulacji i sterowania ludźmi, upokarzania i zniewolenia jednostki. Egzamin na wyznaczenie granicy wytrzymałości. Osoby mające jakiekolwiek szczytne ideały nie mają racji bytu w tym opanowanym przez brutalne zwierzęta świecie. A co się liczy? Władza, pieniądze i chęć zemsty grają pierwsze skrzypce w tej historii.
W tej powieści trudno jest wskazać jednego głównego bohatera. Poszczególni bohaterowie przewijają się w powieści w mniejszym lub większym stopniu, ale każdy z nich ma do odegrania swoją rolę. Każdy jest nieodłącznym elementem tej układanki i jego znaczenie, nawet czasami drugorzędne, jest niepodważalne. Ale całość akcji spina postać dziennikarza Artura Solskiego, który łączy poszczególne wątki i jest obecny w każdym z nich. Jednak wraz z rozwojem akcji jego rola zostaje trochę zmarginalizowana i pozostawiona z boku. Liczyłam, że w efekcie końcowym jego postać nabierze głębszego wymiaru i znaczenia, że będzie źródłem wyjaśnienia najgłębszych intryg tej powieści, ale widać autor miał dla niego nieco inną rolę.
Ta powieść wprawia w szok i osłupienie. Niedowierzanie nie jest w stanie opuścić czytelnika. Pomimo, że ta powieść to fikcja literacka, to jestem przekonana, że garstka prawdy w tej historii jest. Nie mamy tak naprawdę pojęcia, co się dzieje za kulisami władzy, kto rządzi krajem i kto jest agentem obcych służb specjalnych czyli przysłowiowym „kretem”. Wiemy tyle, ile władza chce, abyśmy wiedzieli, i nic więcej. Obraz kraju w niebezpieczeństwie tchnie z tej lektury, kraju opanowanego przez wrogie służby specjalne ogarnięte rządzą chciwości i władzy.
Uwaga, niebezpiecznie wciąga i uzależnia! Lektura dla ludzi o mocnych nerwach. Dreszcz emocji i podniecenia towarzyszy od pierwszej strony. A zakończenie? Nieprzewidywalne … Co dodaje smaczku i pikanterii całej powieści.
Polecam, świetna i emocjonująca, momentami brutalna i przerażająca, z podmuchem tajemniczej atmosfery, podniecająca i szokująca!

„Najdalej zajdzie ten człowiek, który nie wie, dokąd idzie”.
Trylogia Sejf to...

„Był przygotowany na podróż w głąb swojego obłędu”, czyli brudny świat szpiegów i polityków.

Na pewno kojarzycie Tomasza Sekielskiego. Współtworzył i prowadził wiele programów telewizyjnych w TVN, TVN24 czy też TVP1 (np. Fakty, Teraz my!, Czarno na białym). Jednak chyba najbardziej jest znany z „Tylko nie mów nikomu”, który w chwili pisania tej recenzji ma ponad 23 miliony wyświetleń na YouTube.

Trylogia "Sejf" zaprzecza potocznej opinii, że w Polsce nie da się napisać dobrego, trzymającego w napięciu thrillera polityczno-szpiegowskiego. W książkach Sekielskiego nieustannie toczy się gra, w której każdy ma coś do ukrycia i nic nie jest takie, jakie się wydaje. Są tu robiący – po trupach, dosłownie – karierę oficerowie wywiadu, jest rywalizacja ministerstw i służb, walka wywiadów, są rozgrywki polityczne na najwyższym szczeblu oraz wielkie media i jeszcze większe pieniądze. A w całym tym napędzanym żądzą władzy świecie są jeszcze zwykli ludzie z bagażem trudnych, tragicznych nawet doświadczeń i nadzieją na miłość.

Wydawnictwo Rebis postanowiło wznowić Trylogię Sejf, przez co w jednej książce mamy wszystkie trzy tomy: Sejf, Obraz kontrolny, Gniazdo Kruka. Ten grubasek liczy ponad 1000 stron. Przeczytanie ich zajmuje trochę czasu, ale dzięki temu wszystko mamy pod ręką i jeśli czegoś nie pamiętamy z poprzedniej części, możemy szybko do tego powrócić.

Sejf trzyma w napięciu od pierwszej strony. Jest to powieść sensacyjna/szpiegowska o służbach specjalnych oraz polityce. Właściwie traktowana jest tako thriller polityczny. Autor w realistyczny sposób przedstawia świat, który nie jest dostępny dla zwykłego Kowalskiego.

Sporo dialogów, które pchają akcję do przodu, dzięki czemu książkę czyta się w miarę szybko. Dosyć spory wątek kryminalny bardzo przypadł mi do gustu. Lubię powieści, gdzie dużo się dzieje, a Trylogia Sejf dostarcza wielu emocji. Autor ciekawie także opowiedział wątek dziennikarski. Sekielski zna się na rzeczy i plecie głupot.

W całej trylogii brakowało mi takiego typowego głównego bohatera, któremu kibicowałoby się. Nie będę zagłębiać się fabule by nie spoilerować.

Coś, co mnie niezwykle uwierało w tych książkach to rola kobiety. Sekielski sprowadził kobiety do roli prostytutki. Żona powinna dogadzać mężowi i nie zwracać uwagi na jego zdrady. Jest osobą niezbyt inteligentną (zacofana, głupia, ślamazarna, idiotka, pusta). Rozumiem, że w tym świecie mogą istnieć takie kobiety, ale bez przesady – chyba nie wszystkie są tak głupie. Wszystkie też osiągnęły coś jedynie poprzez łóżko. Każdy z każdym śpi – jeden wielki dramat. Sekielski w niektórych momentach może wywoływać wzburzenie i były takie chwile, kiedy miałam ochotę rzucić tą cegiełką. Język jest prosty, sporo wulgaryzmów i niezbyt lotne dialogi. Świat przedstawiony w tej trylogii jest brudny i wulgarny.

Na koniec jeszcze wspomnę, że tutaj ciągle się coś je i pije (czyli właściwie typowy obraz polaków). A i szkoda, że książka nie została wydana w twardej oprawie. Przy takiej grubość byłoby to wskazane.

Lubię oglądać programy Tomasza Sekielskiego, dlatego gdy zobaczyłem książkę jego autorstwa na półce, postanowiłem ją przeczytać. Muszę przyznać, że nie zawiodłem się i szczerze mogę ją polecić.

Świetnie prowadzona postać główna, książka trzyma w napięciu i zaskakuje zwrotami akcji, rewelacyjna powieść szpiegowska, ciekawe kiedy ją zekranizują bo idealna na film. Polecam

• Biblioteka Miejska
  • Rok 2020