Pisarz i karawany

Wydawnictwo: Videograf II
powieść polska
jagarkar

Bogata w wątki autobiograficzne książka, której bohaterem jest walczący z nałogami i prześladującymi go zmorami pisarz. Refleksyjna opowieść o niespokojnym dzieciństwie, pełnej buntu młodości i dramatycznych zakrętach w dorosłym życiu. Wybitnie inteligentny młody człowiek nie potrafi się poddać schematom wyznaczonym przez szkołę, rodzinę, normy społeczne. Obsesyjnie szuka swojego miejsca,...

Wybitnie inteligentny młody człowiek nie potrafi się poddać schematom wyznaczonym przez szkołę, rodzinę, normy społeczne. Obsesyjnie szuka swojego miejsca, niszcząc przy okazji bliskich mu ludzi. Miotany emocjami narrator nie boi się obnażyć swego "wstrętnego wnętrza", nie stroni od autoironii, stara się jednak do końca bronić swojej niezależności.

źródło opisu: Wydawnictwo Videograf II, 2007

źródło okładki: http://krasnodebski.republika.pl/otworczosci.html

malynosorozec | 2016-02-08
Na półkach: 2016
Przeczytana: 08 lutego 2016

„Trzeba tak zadbać o siebie, aby zawsze czuć się potrzebnym. Być wart samego siebie”[1].

Jedenastoletni Bogusław herbu Lubicz nie ma łatwego życia. Jego rodziców prześladuje widmo dziadka Tomasza, który na pewno jest teraz w piekle, a w którego ślady niewątpliwie idzie ich syn. W ogóle rodzice Bogusia są dziwni; ojciec prowadzi zakład zegarmistrzowski i na pewno ma kochankę, matka gra na pianinie i układa pasjanse, a te uparcie nie chcą jej wyjść. Chłopak czuje się zagubiony, nie ma gdzie szukać pomocy, jego dojrzewanie jest trudne.

To pierwsza część powieści „Pisarz i karawany” Jana Pawła Krasnodębskiego. Część bardzo dobra, szczera i prawdziwa, jak cała jego proza. Jak zwykle autor nie przebiera w środkach: bohater, tutaj nastolatek, pokazany jest w sytuacjach, o jakich zwykle się nie mówi, jakich istnienie stanowi wstydliwą tajemnicę. A Krasnodębski właśnie takie sytuacje opisuje, podając nam na tacy cały gniew, wstyd i ból, z którymi zmaga się Boguś. Pokazuje, jak wyglądają...

Marta | 2017-04-27
annikap | 2016-10-28