Monsun. Ocean Indyjski i przyszłość amerykańskiej dominacji

Wydawnictwo: Czarne
Monsoon. The Indian Ocean and The Future of American Power
literatura faktu
MateuszP

"Monsun, o którym piszę, jest czymś więcej niż 'układem burz' (jak podają niektóre angielskojęzyczne leksykony); to także życiodajne, dobroczynne zjawisko klimatyczne, które przez wieki sprzyjało handlowi, globalizacji, jedności i postępowi. Monsun to Natura pisana z dużej litery, manifestacja nieokiełznanych sił, które stanowią ciągłe zagrożenie dla społeczeństw zamieszkujących takie niestabilne i coraz bardziej przeludnione kraje, jak Bangladesz czy Indonezja. We współczesnym świecie, oplecionym gęstą siecią wzajemnych zależności, zdolność Ameryki do zrozumienia, czym w najgłębszym znaczeniu jest ów monsun i co z tego wynika, może przesądzić o losie zarówno Ameryki, jak całego Zachodu. Ocean Indyjski jest więc dobrym miejscem do rozważań o przyszłości amerykańskiej potęgi".
Robert D. Kaplan

Najnowsze dzieło znanego geopolitycznego wizjonera Roberta Kaplana koncentruje się na obszarze basenu Oceanu Indyjskiego. Indie, Pakistan, Chiny, Indonezja, Birma, Oman, Sri Lanka, Bangladesz czy Tanzania to sceny krwawych walk o demokrację i wolność religijną, o niezależność i bezpieczeństwo energetyczne, kraje zmagające się z gwałtownym wzrostem populacji, zmianami klimatycznymi i polityką rządów ekstremistów. Znakomita diagnoza jednego z najdynamiczniej rozwijających się regionów - "monsunowej Azji" – która zdaniem Kaplana staje się demograficznym i strategicznym centrum świata XXI wieku.

"Zapierająca dech opowieść o schyłku zachodniego królestwa nad światem. Robert Kaplan, politolog, reporter i podróżnik, kreśli kontury nowej mapy świata, w którym dotychczasowe potęgi – Europa i Ameryka Północna – będą jedynie obrzeżami, środkiem zaś i sercem stanie się Ocean Indyjski i mocarstwa Chin, Indii i Iranu. Nadciąga kres imperium Ameryki i pięćsetletniej epoki, w której nad światem panował Zachód – przepowiada Kaplan. Nastaje czas Wschodu, czas Azji".
Wojciech Jagielski

"Wskażcie mi dziennikarza zajmującego się sprawami międzynarodowymi, który nie pozazdrości Kaplanowi. Nie pozazdrości — skłamie. W Monsunie jest wszystko. Analiza gry na wielkiej geopolitycznej szachownicy. Trochę reportażu przywiezionego łódką z Bangladeszu. Co nieco literatury i historii. Są piraci, admirałowie, agenci, komandosi, kupcy, terroryści, stratedzy i poeci. I statki załadowane kadzidłem, pieprzem, jedwabiem, napełnione ropą.
Monsun zachwyca odkryciem wagi Birmy i Omanu, potwierdzeniem znaczenia Chin i Indii. Wskazaniem, że środek świata przesuwa się na Ocean Indyjski.
Smutne jest tylko jedno. Polska nie leży tam, gdzie dzieje się coś naprawdę ważnego".
Jerzy Haszczyński

"Monsun jest fantastycznym przykładem tego, jak Robert Kaplan potrafi łączyć nieustraszone podróże z pieczołowitymi badaniami i ogromną wiedzą. Sprawdził się znakomicie w poprzednich ambitnych książkach; wyciągnął wnioski co do przyszłości Azji Południowej, ale mam szczerą nadzieję, że się myli".
Paul Theroux

"Prawdziwy dar dla geopolitycznej wyobraźni".
"The Wall Street Journal"

"Rozmach, z jakim podróżuje i zdobywa wiedzę Kaplan, prowadzi go do intrygujących i fascynujących wniosków".
"The Washington Post"

"Specyficzna mieszanka, na którą składają się dziennik podróży, błyskotliwe szkice historyczne i rozległe analizy strategiczne".
"The New York Times Book Review"

źródło opisu: Czarne, 2012

źródło okładki: www.czarne.com.pl

Lengua | 2014-08-17
Przeczytana: 30 grudnia 2013

Niesamowita podróż po krajach basenu Oceanu Indyjskiego. Autor stawia śmiałą tezę - centrum świata, jak przed kilkuset latami, powraca na daleki wschód. Od Omanu po Indonezję, najlepszy geopolityczny przewodnik jaki można znaleźć.

Świetna, pełna niesamowitych historii ludzkich, wizjonerska - Robert Kaplan w szczycie formy.

Mateusz | 2013-09-13
Przeczytana: 12 września 2013

Książka moim zdaniem nieco "przegadana", np. w rozdziale dot. Indonezji czytamy właściwie tylko o Chinach i ich rosnącej potędze i roli. Widać wyraźnie, że niektóre kraje (jak Oman) autor opisuje z prawdziwą pasją, inne zaś z obowiązku... i ogólnikowo.

Poza tym trochę drażni mnie jako czytelnika z Polski, amerykańskie spojrzenie na świat, ten ich specyficzny sposób pojmowania rzeczywistości i lekka megalomania.

Mimo wszystko polecam :)

Anuszka | 2015-08-12

Rozprawę na temat przeszłości, teraźniejszości i przyszłości basenu Oceanu Indyjskiego (krajów leżących nad jego brzegami oraz złożonych relacji i powiązań między nimi) czyta się z wypiekami na twarzy. Nie mogłam się oderwać. Świetna formuła, przystępny język.Po przeczytaniu jestem odrobinę mądrzejsza i nieco bardziej zorientowana w skomplikowanej sytuacji geopolitycznej tej części świata. Pozycja pobudziła moją ciekawość i apetyt na więcej.

joajed | 2016-05-15
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 08 maja 2016

Przyszłość świata w "pigułce" o 399 stronach. Wnikliwe studium historii, polityki, strategii, teraźniejszości i kierunków rozwoju krajów nierozerwalnie związanych z Oceanem Indyjskim. Napisane cudownie przystępnym i ciekawym językiem. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich ciekawych świata.

Sięgając po tę książkę nie zakładałam, że zrobi nam mnie takie wrażenie. Zapewniam, że warto oddać jej każdą wolną minutę!!!

Książka dla wszystkich, których interesują przemiany zachodzące we współczesnym świecie. Wszystkie informacje podane w bardzo przystępnej formie. Duża ilość ciekawostek sprawi, że nawet znawcy tematu będą mogli powiększyć swoją wiedzę. Po lekturze książki trochę inaczej zacząłem patrzeć na mapę Azji. Polecam.

Poleca Michał Lubina:

Hiram | 2012-10-31