Tytuł Ambasadora Nowej Europy dla Rebisu

LubimyCzytać LubimyCzytać
12.11.2013

Dom Wydawniczy REBIS z Poznania otrzymał nagrodę „Ambasador Nowej Europy 2013” za książkę Tony'ego Judta i Timothy'ego Snydera „Rozważania o wieku XX”. Tytuł wręczono w czasie konferencji „Europa z widokiem na przyszłość” w gdańskim Dworze Artusa.

Tytuł Ambasadora Nowej Europy dla Rebisu

Nagroda jest inicjatywą  Europejskiego Centrum Solidarności i Kolegium Europy Wschodniej  im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu. Przyznawana jest polskiemu wydawnictwu za najlepszą książkę o tematyce wschodniej, napisaną przez autorów polskich bądź zagranicznych i opublikowaną w języku polskim. To druga edycja nagrody - w zeszłym roku otrzymał ją Martin Pollack za książkę Cesarz Ameryki. Wielka ucieczka z Galicji

Do konkursu „Ambasador Nowej Europy 2013” zgłoszone zostały 33 tytuły, spośród których nominowano pięć. Oprócz nagrodzonej były to: Abchazja Wojciecha Góreckiego (Wydawnictwo Czarne), Historia państw  bałtyckich Andresa Kasekampa (Wydawnictwo Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), Krasnojarsk zero Bartosza Jastrzębskiego i Jędrzeja Morawieckiego (Wydawnictwo Sic!), Jerzy Giedroyć. Życie przed "Kulturą" Marka Żebrowskiego (Wydawnictwo Literackie).

Rozważania o wieku XX to ostatnia książka historyka Tony'ego Judta, a dokładniej zapis jego kilkumiesięcznych rozmów z Timothym Snyderem, znawcą dziejów Europy Środkowo-Wschodniej. Wychodząc od wspomnień osobistych, Judt ukazuje blaski i mroki XX wieku przez pryzmat ideologów i myślicieli, którzy ukształtowali ten okres, w tym swoich bohaterów: Koestlera, Kołakowskiego, Keynesa, Primo Leviego, Léona Bluma i Miłosza. Dzieli się przemyśleniami na temat historii i kultury, mówi o wpływie wojen światowych i Wielkiego Kryzysu na politykę i filozofię, rywalizacji oraz wzajemnej fascynacji komunizmu i faszyzmu, a także walce o rolę państwa w życiu człowieka.

Przewodnicząca jury, Jolanta Darczewska, uzasadniając wybór książki i wydawnictwa powiedziała PAP, że książka ta znakomicie reprezentuje cele konkursu, czyli popularyzuje literaturę ważną dla regionu Europy Środkowo-Wschodniej i literatury pokazującej różne perspektywy europejskie

 źródło: informacja prasowa
 


komentarze [1]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 12.11.2013 15:42
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post