Claude Lévi-Strauss

- Pisze książki: nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.), popularnonaukowa
- Oficjalna strona: Przejdź do strony www
- Urodzony: 28 listopada 1908
- Zmarły: 30 października 2009
Francuski antropolog. Twórca strukturalizmu w antropologii kulturowej.W 1962 Lévi-Strauss opublikował książkę Myśl nieoswojona, poświęconą myśli pierwotnej i formom myślenia pierwotnego. W pierwszej części tego dzieła przedstawił teorię kultury i kulturę teorii; w drugiej części zawarł wywody teoretyczne części pierwszej na teorię historii i zjawisko wymiany społecznej. W ten sposób Lévi-Strauss zaangażował się w dyskusję z Jean-Paulem Sartre na temat natury ludzkiej wolności. Sartre'owska filozofia egzystencjalna z jednej strony uznawała, że istoty ludzkie są zasadniczo wolne i mogą czynić, co im się podoba, z drugiej jednak strony lewicowy Sartre uważał, że indywidua są ograniczone w swej wolności przez narzucane im siłą ideologie. Lévi-Strauss polemizował z jego teoriami. Echa tej debaty pomiędzy strukturalizmem a egzystencjalizmem inspirowały dzieła innych autorów, na przykład Pierre’a Bourdieu.
Już jako uczony o światowej sławie Lévi-Strauss spędził druga połowę lat sześćdziesiątych, pracując nad czterotomowym studium pt. Mythologiques. Na podstawie jednego południowoamerykańskiego mitu śledził wszystkie jego warianty pojawiające się na ziemiach od Ameryki Środkowej aż do koła podbiegunowego, badając, w jaki sposób mit ten rozprzestrzenia się we wszystkich swych różnorodnych wariantach z jednego krańca kontynentu amerykańskiego po drugi. Uczynił to w sposób typowo strukturalistyczny, badając leżącą u podstaw tej wędrówki mitu strukturę pokrewieństwa pomiędzy elementami opowieści, nie zajmując się jej treścią. Jak Myśl nieoswojona zawiera główne elementy teorii, tak Mythologiques stanowią rozległą analizę przykładów, które mają tę teorie egzemplifikować. Ostatni, czwarty tom Mythologiques ukazał się w 1971.
24 maja 1973 Lévi-Strauss został członkiem Académie Française – tym samym otrzymał najwyższe wyróżnienie, jakie może stać się udziałem francuskiego intelektualisty. W ślad za nim poszło wiele innych wyróżnień, odznaczeń i zaszczytów. Był doktorem honoris causa m.in. Oxfordu, Yale, Harvardu, Columbii i John Hopkins University.
Zmarł 30 października 2009, miesiąc przed swymi 101 urodzinami. Jego ostatnią wolą był dyskretny pogrzeb (został pochowany na cmentarzu w miejscowości Lignerolles), w którym uczestniczyli wyłącznie najbliżsi członkowie rodziny. Informacja o jego śmierci została upubliczniona już po pogrzebie, zgodnie z jego życzeniem.
- 391 przeczytało książki autora
- 1 506 chce przeczytać książki autora
Książki i czasopisma
Cytaty
Gdy patrzeć z perspektywy tysiącleci, ludzkie namiętności się mieszają. Czas niczego nie dodaje, ani nie zmienia w miłości lub nienawiści, których doświadczają ludzie, w ich działaniach, walkach, albo pragnieniach: czy wczoraj, czy dziś pozostają one niezmienne. Pominięcie dziesięciu czy dwudziestu wieków historii nie zmieniłoby w znaczący sposób naszej znajomości natury ludzkiej. Jedyną niepowetowaną stratą byłaby utrata dzieł sztuki, które pojawiły się w tych właśnie wiekach.
Gdy patrzeć z perspektywy tysiącleci, ludzkie namiętności się mieszają. Czas niczego nie dodaje, ani nie zmienia w miłości lub nienawiści, k...
Rozwiń ZwińNienawidzę podróży i podróżników.
Nienawidzę podróży i podróżników.
Zauważam straszliwe zniszczenia, stopniowe zanikanie całych gatunków roślin i zwierząt, a także to, że ludzkość z powodu swej rosnącej liczebności żyje w stanie wewnętrznego zatrucia. Świat, w którym kończę egzystencję, nie jest światem, który mógłby mi się podobać".
Zauważam straszliwe zniszczenia, stopniowe zanikanie całych gatunków roślin i zwierząt, a także to, że ludzkość z powodu swej rosnącej licze...
Rozwiń Zwiń
DYSKUSJE