Sekrety kobiet złotnika

Tłumaczenie: Anna Michalska
Cykl: Sekrety kobiet złotnika (tom 1)
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
La chambre des dames
średniowiecze, Paryż
historyczna
joly_fh

Powieść, wydana w 1979 r., przenosi nas do średniowiecznego Paryża za czasów panowania Ludwika IX Świętego. Jest rok 1246, w domu złotnika Szczepana Brunela i jego żony Matyldy odbyło się właśnie wesele ich piętnastoletniej córki Floriny, które stanie się zalążkiem wielkich wstrząsów dotykających całą rodzinę. Niczym przez przez filtr średniowiecznych iluminacji obserwujemy zmieniające się...

Niczym przez przez filtr średniowiecznych iluminacji obserwujemy zmieniające się pory roku, chodzimy dawnymi paryskimi ulicami, uczestniczymy w codziennym życiu zamożnej rodziny mieszczańskiej, w pracy, zwyczajach, zabawie, wczuwamy się w wielkie namiętności, dramaty, rozterki i cierpienia. Główną bohaterką powieści jest Matylda, żona złotnika i jego współpracownica, znacznie młodsza od męża, matka sześciorga dzieci. Stara się wypełniać obowiązki przynależne do swojego stanu, lecz przeżywa chwile buntu, nie jest wolna od słabości i wahań. W takich chwilach może liczyć na wsparcie duchowe stryja, kanonika z Notre-Dame. Drugą pierwszoplanową postacią jest jej córka Florina, którą poznajemy jako radosną i olśniewającą pannę młodą z ufnością spoglądającą w przyszłość...

Powieść "La chambre des dames" (dosł. Komnata dam) spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki i czytelników i dostała nagrodę Grand Prix czytelniczek „Elle” oraz Prix des Maisons de la Presse. Jej dalszy ciąg "Le Jeu de la tentation" był również bestsellerem.Obie książki zostały zaadaptowane na serial telewizyjny.

źródło opisu: Oficyna Literacka Noir sur Blanc, 2013

źródło okładki: www.noir.pl

Joanna | 2013-11-08
Przeczytana: 06 listopada 2013

Powieść przenosi czytelnika w epokę średniowiecza, Paryża XIII wieku. Zrywa jednak z przyjętą ogólnie wizją tych czasów jako ponurych, nacechowanych strachem przed karą boską, plagami czy torturami i nędzą .
Bohaterami książki jest bogata mieszczańska rodzina złotnika mająca powiązania z dworem królewskim ( czasy panowania Ludwika IX Świętego) oraz klerem ( kuzyn kanonik katedry Notre – Dame).
Jest to powieść o rodzinie w średniowiecznej rzeczywistości , jej strukturze, codziennych rytuałach oraz silnych kobietach wyłamujących się czasem poza przyjęte normy moralne. Życie kobiet z rodziny złotnika Szczepana Brunela nie ogranicza się do obowiązków związanych z pracami domowymi, gotowaniem czy opieką nad młodszymi dziećmi lecz można je porównać do równouprawnienia. Matylda, 34 letnia żona złotnika codziennie wraz z mężem pracuje w warsztacie złotniczym zajmując się wzornictwem, podobnie starsze córki Szczepana.
Dźwięk miedzianego rogu o świcie oznajmiającego przez straże miasta...

Pola | 2016-06-14
Przeczytana: czerwiec 2016

„Sekrety kobiet złotnika” to powieść historyczno – obyczajowa, która ukazuje Francję w XIII wieku.
Do jej przeczytania zachęciła mnie dyskusja w radiu, gdzie książka została wychwalona pod niebiosa. Lubię powieści osadzone w epoce średniowiecza, ale ta to jakiś żart chyba…
Tu wszystko jest czyste, poukładane, pachnące. Ludzie co dzień zażywają kąpieli, a nawet w szpitalach jest czysto i tak równiutko. Co za bzdura ! w średniowieczu każdy wie jak było… ! nawet ten kto za wiele nie czyta o tej epoce, to i tak orientuje się w temacie !
Ponad to, jak to ktoś już przede mną napisał, ta powieść to zwykłe romansidło wyjęte z harlekina, opierające się tylko na pożądaniu i kopulacji. A gdy już kartą przetargową w dążeniu do pozamałżeńskiego seksu było małe dziecko i grożenie mu śmiercią w razie gdyby owa mężatka nie oddała mu się, a w konsekwencji i tak dziecko ginie przyduszone płaszczem na łóżeczku podczas seksualnych uniesień, to powiedziałam dość !!!
Odłożyłam, nie dokończyłam, szkoda...

allison | 2013-10-13
Przeczytana: 13 października 2013

Piękna i ciekawa powieść historyczno-obyczajowa, której głównymi bohaterkami są żona i córki złotniczego mistrza.

Kobiety, mimo iż żyją w średniowieczu, w gruncie rzeczy niewiele różnią się od współczesnych pań - przeżywają podobne lęki, radości i smutki, są energiczne, ambitne, namiętne, potrafią kochać i nienawidzić...
Ich perypetie skupiają się na życiu rodzinnym, które obfituje w niespodzianki, trudnych życiowych wyborach, tajemnicach, tłumionych uczuciach.

Bohaterki często są rozdarte między głosem serca i rozumu, dodatkowo ograniczają je lęki związane z nakazami i zakazami religijnymi.

Bogactwo przeżyć postaci, ich nieprzewidywalne losy oraz lekki, ale niepozbawiony literackich cech styl sprawiają, że czyta się tę powieść jednym tchem i z wielką przyjemnością.

Polecam nie tylko miłośnikom historii i kultury średniowiecza, gdyż opowiedziana historia kilku kobiet i ich bliskich na pewno ma ponadczasowy wymiar.

Który to już raz dałam się tak zrobić w bambuko? To nie powieść historyczna, tylko perfidny harlekin, nawet nie romans historyczny, a jakiś kręcący się wokół krocza wytwór literaturopodobny.

"Ma pozwolić na to, by rządziły nią instynkty niczym kotką w marcu? Czyż była tylko samicą?"

Oto sekret kobiet złotnika. Do tej kwestii właśnie sprowadzić można intrygę - dla kamuflażu osadzoną w realiach średniowiecznej Francji. Jest czysto i kolorowo, ponieważ na tapecie mamy bogatą rodzinę złotników. Autorka niesamowicie wysila się, aby ukazać, jak wielce zgłębiła epokę - posługuje się do tego metodą wyliczenia. Wyliczy nam sprzęty domowe, przyprawy, drzewa, grupy społeczne, wszystko od przecinka do przecinka, żeby odhaczyć z listy niezbędne przedmioty (ale też emocje i inne, wedle potrzeb). Niezwykle irytująca maniera, zwłaszcza gdy pojawia się kilkakrotnie w tym samym akapicie lub na tej samej stronie.

Książka to w zasadzie ciąg żenujących dywagacji o niepowstrzymywalnej chuci,...

"Sekrety kobiet złotnika" to dość obszerna powieść osadzona na tle XIII -wiecznej Francji za czasów panowania Ludwika IX.
Główni bohaterowie to rodzina poważanego złotnika.W szczególności śledzimy tu losy kobiet.
Powieść tę czytało mi się znakomicie.Przeczytałam , a w zasadzie "pochłonęłam" ją w ciągu 2 dni.

Doskonała książka.Polecam !

Isadora | 2013-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2013

Trzeba przyznać, że okres średniowiecza w ludzkiej świadomości nie ma dobrego pijaru. Przez stulecia utrwalił się pogląd, że to czas biedy i zacofania, ciemna plama w historii ludzkości, powszechnie kojarzona z czarną śmiercią, upadkiem kultury, ograniczeniem umysłowym i fanatyzmem religijnym.
Jak fałszywy i krzywdzący, a w najlepszym razie niepełny jest to obraz, przekonujemy się sięgając chociażby po publikacje francuskiej mediewistki Regine Pernoud specjalizującej się w tematyce dotyczącej znaczenia i roli kobiet w wiekach średnich, autorki biografii najsłynniejszych kobiet tej epoki. Aby zmienić swoje wyobrażenie o średniowieczu, warto też sięgnąć po powieść Jeanne Bourin, "Sekrety kobiet złotnika".

Fabuła powieści osadzona jest w XIII - wiecznej Francji za czasów panowania Ludwika IX i Małgorzaty Prowansalskiej. Opowiada o losach paryskiej rodziny złotników - Szczepana i Matyldy Brunelów, ich sześciorga dzieci i przyjaciół. Bohaterów poznajemy przy okazji wydarzenia...

jjon | 2013-09-11
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 05 sierpnia 2013

Jeśli należycie do tej grupy osób, którym na myśl o średniowieczu słowa ciemnota i zacofanie przychodzą na myśl jako pierwsze, to ta książka jest zdecydowanie dla Was. Być może podobnie jak ja zmienicie swoje wyobrażenie o tej epoce. Obraz mrocznego, brudnego i zacofanego średniowiecza kompletnie nie pokrywa się z barwnym obrazem średniowiecza namalowanego bogatym językiem przez francuską pisarkę Jeanne Bourin. Nietypowe spojrzenie i dzięki temu bardzo kształcące. Pełne szczegółowych opisów ówczesnej obyczajowości. Pełne kobiet i pełne emocji. Jak najbardziej polecam.

| 2013-06-18
Na półkach: Przeczytane, 2013

Średniowiecze, nazywane wiekami ciemnymi, gdzie kobiety nie miały żadnych praw i były właściwie całkowicie uzależnione od mężów, gdzie każdy przejaw indywidualności, odmienności, wyróżnienia się w społeczeństwie był odbierany jako zagrożenie, oznaka powiązań z diabłem, czarną magią i złem. Tak ta epoka przedstawiana była na przestrzeni stuleci i w zasadzie w dwudziestym pierwszym wieku niewiele się pod tym względem zmieniło. Dlatego warto sięgnąć po powieść Jeanne Bourin „Sekrety kobiet złotnika”, by zmienić swoje wyobrażenie o średniowieczu.

Autorka przedstawia historię mieszczańskiej, umiarkowanie bogatej rodziny Brunel i ich przyjaciół. Wkraczamy nagle w pewien szczęśliwy dla nich moment życia, tuż po ślubie jednej z córek. Wesele i kolejne dni zapoczątkują całą masę wydarzeń, które znacząco wpłyną na naszych bohaterów. Bowiem oto na ślubie Floriny, pojawia się kuzyn pana młodego, Wilhelm. Matylda, matka panny młodej ulega urokowi młodego człowieka, jednak ona nie widzi nikogo...

Krystyna | 2014-04-23
Przeczytana: 29 listopada 2013

Ta historia mogła się wydarzyć wszędzie i w każdym innym czasie. Wydarzyła się w średniowiecznym Paryżu i przez to jest inna. Nie jestem historykiem i nie mogę ocenić jej pod względem merytorycznym. Jednak nawet taki ignorant jak ja wie, że jest to zupełnie inny obraz epoki, niż ten do którego przywykliśmy. Czyż średniowiecze nie jest synonimem ciemnoty i zacofania?
Tymczasem dostajemy historię ludzi niemal takich jak my. Troszczących się o bliskich, zapracowanych, targanych nieprawdopodobnymi emocjami. Posiadających pasje, dobrych i złych, bardziej i mniej religijnych.
Narratorką jest żona paryskiego złotnika, kobieta niespełna czterdziestoletnia, matka gromadki dzieci. Piękna i zamożna. Utalentowana i jak na swoją epokę wykształcona. Przywiązująca wagę do edukacji dzieci. Gdy domem zajmuje się liczna służba, ona ma czas na życie towarzyskie, działalność charytatywną i pracę polegającą na projektowaniu wyrobów złotniczych.
Poznajemy ją w chwili, gdy dorastają pierwsze dzieci i...

Sylwina | 2014-06-26

To nie średniowiecze, tylko kolorowe obrazki ze średniowiecznych miniatur. Wszystko cudne, czyste, pachnące ziołami, złocone (nawet w szpitalu położnice leżą równo w czystej pościeli); rynsztoki płyną w innych książkach. I byłoby ładnie, gdyby się nie odzywali - przemawiają w sposób współczesny, ale z manierą średniowiecznych romansów, sztywno, w górnych tonach. A obyczaje! Pożal się Boże! Te wszystkie kobiety wypowiadające męskie poglądy, wykonujące męskie zawody, te kąpiele trzy razy w tygodniu lub codzienne wizyty w łaźni, te ogrody w sercu Paryża, malowane włosy i makijaże panienek ... Narzeczeni, którzy przed ślubem... sami urządzają sobie sypialnię....Choćby taki detal - zięć, bez porozumienia z gospodarzami, zaprasza na kolację w domu teścia swojego kuzyna, syn wbrew woli i zgody ojca dwu swoich znajomych, a pani domu wracając ze szpitala odwiedza krewnych i też ich zaprasza, wiedząc, że pan domu nie będzie zadowolony... No ale jedzenia jest dużo, wiec nie ma sprawy. Dalej...