Dziewczyny atomowe

Okładka książki Dziewczyny atomowe Denise Kiernan
Okładka książki Dziewczyny atomowe
Denise Kiernan Wydawnictwo: Otwarte reportaż
reportaż
The Girls of Atomic City. The Untold Story of the Women Who Helped Win World War II
Otwarte
2013-07-03
2013-07-03
Mariusz Gądek
II wojna światowa

Schwytać Słońce

"Opowiedzenie historii bomby atomowej nie jest łatwym zadaniem, wymaga taktu i wrażliwości, umiejętnego balansowania pomiędzy entuzjazmem i radością a szacunkiem dla ofiar."
Fascynująca historia miasta, o którym nieliczni wiedzieli i fabryk, w których pracowały tysiące robotników i naukowców, a tylko naprawdę nieliczni mieli pojęcie nad czym pracują.
Naprawdę ciekawa.

Naprawdę ciekawa.

Rewelacyjna książka, oparta wyłącznie na faktach, ale napisana w sposób fabularyzowany. Świetny materiał na miniserial. Przybliża kulisy Projektu Manhattan od najróżniejszych stron, także tych z reguły pomijanych w podręcznikach historii, jak np. segregacja rasowa w miasteczku Oak Ridge i wiele innych aspektów. Jedna z moich ulubionych książek ever.

"Dziewczyny atomowe", to historie kobiet, które w młodym wieku zostały ściągnięte z różnych części Stanów Zjednoczonych i skierowane do pracy nad tajemniczym projektem do miejsca zwanego Oak Ridge. Nie zdawały sobie sprawy z faktu, że ich zaangażowanie w projekt miało doprowadzić do stworzenia jednej z najstraszniejszych broni na świecie jaką kiedykolwiek stworzono, a mianowicie bomby atomowej. Jej użycie podczas ataku na Hiroszimę i Nagasaki doprowadziło do zakończenia II wojny światowej, ale jednocześnie ściągnęło na świat groźbę zagłady i rozpoczęło wyścig zbrojeń.

Książka składa się niejako z dwóch części. W pierwszej przedstawiono odczucia i wspomnienia kobiet związane z pobytem Oak Ridge- miejscem owianym tajemnicą, w którym trzeba było uważać, co się mówi i co robi. Oprócz pracy o celu której nie wiedziały miały również niewiele wolnego czasu oraz możliwości nawiązywania relacji z innymi ludźmi. W drugiej części zaś autorka przedstawiła historie prac nad bombą atomową, a także skupiła się na odkryciach związanych z energią jądrową. Moim zdaniem ten zabieg jest ogromną i chyba największą zaletą tej książki.

Z drugiej strony jednak sam zacząłem się mocniej wczuwać w tę książkę dopiero po około 100 stronach, bo na początku wydawała mi się trochę nużąca. Mogłaby być też trochę bardziej dopracowana. Mimo to ta lektura jest dla mnie bardziej na plus, niż na minus i uważam, że czas jaki jej poświęciłem, nie był dla mnie czasem straconym. Reasumując. Uważam, że jest to w miarę przyzwoita książka.

Oak Ridge to tajne miasto, które powstało na początku lat 40-tych XXw. w Appalachach południowych. Oak Ridge było owiane mgłą tajemnicy, jak dawne miasta widma na terenie krajów Układu Warszawskiego. Powodem atmosfery tajemniczości panującej w mieście była ultra nowoczesna bomba, która miała definitywnie zakończyć wojnę. Oak Ridge był bowiem jednym z trzech głównych amerykańskich ośrodków pracujących nad skonstruowaniem bomby atomowej. To tu były prowadzone intensywne prace nad wyodrębnieniem pożądanych izotopów uranu, których jądra polegały rozszczepieniu - procesowi niezbędnemu do wywołania reakcji łańcuchowej prowadzącej do wybuchu.
Tego typu przedsięwzięcia wymagają zatrudnienia wielu tysięcy osób. Potencjalni pracownicy ściągali do Oak Ridge z różnych zakątków Stanów Zjednoczonych. Wśród nich było wiele młodych dziewcząt, które w Oak Ridge wykonywały różnorodne prace. Były sekretarkami, operatorkami różnego rodzaju instrumentów pomiarowych, pielęgniarkami, sprzątaczkami. Te które ukończyły collage pracowały w laboratoriach, czy wykonywały bardziej skomplikowane obliczenia. I tak Oak Ridke stało sie tłem dla opowieści o atomowych dziewczetach.
Denise Kierman odszukała kilka z tych kobiet i na podstawie ich wspomnień opisała, jak w pierwszych latach wyglądało życie codzienne przybyszów. Dla wielu to była pierwsza praca, wejście w dorosłość, w samodzielność, w pierwsze związki uczuciowe. Wiele z bohaterek poznało tu swoich mężów, niektóre mieszkały w Oak Ridge jeszcze wiele lat po odtajnieniu powodów jego powstania. Przenosimy się w tych opowieściach do czasów II Wojny Światowej. Razem z bohaterkami przeżywamy ich rozterki, problemy, wojenną rozłąkę z najbliższymi. Denise prowadzi płynną opowieść o życiu swoich bohaterek w pierwszych latach istnienia Oak Ridge. Całość tworzy spójną opowieść o życiu w tych trudnych czasach w mieście, które teoretycznie nie istniało.
Cała harmonię burzą dwa elementy. Na początku książki, autorka nie potrzebnie wdaje się w dysputę o izotopach uranu. Informacje te mają niewielki wpływ na przejrzystość całej historii, ale zostały napisane trochę podręcznikowo, tak jakby autorka sama nie czuła tematu. Można to było zrobić, tak aby informacja była łatwa, miła i przyjemna dla każdego oka, w szczególności humanistycznego. Niestety forma zastosowana w tym wypadku przez autorkę razi jak zardzewiały gwóźdź wbity w świeżo oheblowaną deskę.
Na końcu z kolei zostaje przytoczona rozwlekła opowieść o Nagasaki i Hiroszimie, o naukowcach związanych z rozwojem energii jądrowej, o skutkach wybuchów i kontrowersjach związanych z nagrodami Nobla. Nie żebym uważała te informacje za błahe, ale w tej książce są one nie na miejscu. Dlaczego? No.. nie przypuszczam, aby Fermi, świetny naukowiec, skąd inąd, był kobietą, a to im zgodnie z tytułem miała być poświęcona ta książka. Wygląda to tak, jakby autorce zabrakło już pomysłu, czy materiałów i musiała czymś zapchać końcówkę książki. Napisała więc co wiedziała, a że do domniemanego celu książki ma się to jak pięść do oka, to już szczegół

Obszerny temat zgrabnie ujęty w tych ponad 400 stronach. Autorka musiała włożyć ogrom pracy w zebranie wszystkich informacji i relacji tak by książka nie była referatem i zbiorem suchych faktów, ale także zapiskiem odczuć i emocji ludzi tworzących Projekt. Książka pozwala spojrzeć na temat dążenia do zakończenia II wojny światowej z socjologicznego punktu widzenia. Bomba atomowa to nie tylko skutki, które poznał cały świat, to także przedsięwzięcie owiane tajemnicą i ludzie, którzy nad nią pracowali, często nie mając o tym pojęcia.

„Dziewczyny atomowe” Denise Kiernan to ciekawa publikacja, która przybliża nie tylko historię kobiet, które pracowały przy produkcji bomby atomowej, ale również samego procesu rozszczepienia atomu. Lektura okazała się dla mnie niezwykle wymagająca, ponieważ mam umysł humanistyczny, a informacje zawarte na kartkach książki okazywały się dla mnie, mimo moich usilnych starań, czarną magią. W tekście oprócz tzw. „suchych faktów” pojawiają się ciekawostki z życia w Oak Ridge, miasteczku w stanie Tennessee, które powstało specjalnie na potrzeby stworzenia bomby atomowej. Dodatkowym urozmaiceniem lektury są zdjęcia kobiet, ich pracy oraz otoczenia, dzięki temu mamy możliwość zobaczyć cząstkę tego całego, niezwykle tajnego procesu. Książkę polecam szczególnie tym osobom, które interesują się tym tematem.

Czytając komentarze, że ta książka będzie ciekawym dziełem dla chemiczek i fizyczek skusiłam się do jej przeczytania. Jako chemik mogę powiedzieć, że wcale nie ma tu wielu opisów skomplikowanych procesów rozczepienia Uranu. Każdy jest w stanie zrozumieć te zagadnienia, które autorka starannie wytłumaczyła. Bardziej skupiła się na relacjach międzyludzkich. Szczególną uwagę zwróciła na zachowanie przez bohaterów tajemnicy całego Oak Ridge. Ludzie nie mogli ze sobą dyskutować na temat wykonywanych zadań. Tak naprawdę nikt nie wiedział, gdzie właściwie pracuje i nad czym. Pokazany został temat wojny, to co jednych cieszyło i wróżyło szybkie zakończenie wojny, dla innych niosło śmierć.
Warto przeczytać.
Polecam często zerkać na spis osób- wtedy się lepiej czyta.

Ciekawa książka o kobietach zatrudnionych przy tajnym projekcje... pracy, która miała pomóc wygrać wojnę. Fabryka po środku niczego, miasto zbudowane prawie od podstaw i tysiące przyjezdnych ludzi, w większości kobiet. Książka przybliża historię kilku z nich.

Historia fajna ale książka straaaasznie nudna, była tak wciągająca że czytałam ją półtora roku....

Ciekawy dokument o miejscu tajnym i tajemniczym, miejscu, w którym przebywały także kobiety. Konfrontacja prowadzona w II Wojnie Światowej, była poważna i wymagała nowego argumentu. Broń atomowa stała się takim argumentem. Współtworzyły go dzielne kobiety, których wkład, często niepozorny i błahy, przyczynił się ostatecznie do sukcesu. Był to jednak sukces zmieniający oblicze świata; sukces gorzki i przerażający.

• II wojna światowa