Kochanka Słońca

2012-09-21
2012-09-21
Donata Olejnik
powieść historyczna Król Słońce Ludwik XIV Wersal miłość historia

Po książkę sięgnęłam w związku z marcowym wyzwaniem. Oparta na tle historycznej Francji, ale szczerze to zmęczyłam ta książkę bardziej niż ją przeczytałam. No dobra ostatnie strony były najlepsze,
Mi zdecydowanie książka nie podpasowała.

Mi zdecydowanie książka nie podpasowała.

Książka naprawdę wciąga choć na początku trochę się wachalam czy ja dalej czytać Ale warto było. Z chęcią sięgnę po nią kolejny raz

"Kochanka Słońca" przenosi nad w połowę wieku XVII, podczas panowania Ludwika XIV we Francji - charyzmatycznego władcy absolutnego, najbardziej znanego w poczcie królów francuskich. Właśnie wtedy poznajemy sześcioletnią dziewczynkę, małą Ludwikę de la Vallière, zwaną słodko Petite (jest to postać autentyczna). Petite kocha konie i jeździectwo. To właśnie podczas jednej z konnych wypraw, kilka lat później, nieświadoma niczego amazonka spotyka w lesie niewiele starszego mężczyznę. Nie poznała w nim króla i wzięła go za kłusownika. Niebawem rozpocznie się między nimi na dworze romans, który skrywany przed światem będzie trwał wiele lat przynosząc Petite spełnienie, szczęście. Czy tak będzie zawsze? Jaką cenę zapłaci Ludwika za zakazaną miłość?

Mimo, że minęło już nieco ponad godzina od chwili, gdy zamknęłam książkę, przeczytawszy ostatnie słowo, wciąż mam mokre oczy od łez. Sandra Gulland wycisnęła za mnie wszystko tworząc tą niesamowitą powieść! Wpisała się idealnie w moje gusta. Mamy tutaj bowiem kochaną Francję za czasów XVII wieku, mamy bale, konwenanse, świat polityki i dworskich intryg. Jest to coś co lubię najbardziej. Szczególnie, że wszystko zostało oparte na kanwie prawdziwych wydarzeń.Ludwika de la Vallière żyła na prawdę i była jedną z martens Króla Słońce. Owszem pojawiły się jakieś wątki zmyślone (które autorka sama podaje w krótkim posłowie). Tak czy inaczej pozycja świetnie ukazuje politykę Francji z tamtego okresu.

Bohaterowie są pełnokrwiści - Petite nie da się nie kochać, a Ludwik na początku skradł moje serce Później potoczyło się już nieco inaczej, bo pokazał swoje szowinistyczne męskie oblicze. Miałam ochotę kilka razy rzucić książką przez jego zachowanie! Przez takie pozycje niebawem stanę się feministką, bo mężczyźni są coraz gorsi na kartach powieści, po które sięgam. Inne postaci również bardzo przyciągały uwagę. Szczególnie jedna "dama", w której elokwencji i światowości zakochałam się niemal od razu, a która potem okazała się podłą żmiją. Grrr!

Muszę też przyznać, że Bukowy Las ślicznie wydał tę książkę. Okładka jest jedną z piękniejszych, jakie miałam w ręku, do tego druk jest bardzo miły dla oka, przez co powieść czytało się bardzo szybko (czasami nawet za szybko;D ). Nic jednak nie przebije tego, co Gulland zrobiła z moim sercem na samym końcu. Dlaczego akurat tak musiało się to skończyć. Petite nie zasłużyła na to i nie powinna w taki sposób przeżyć reszty swojego życia. Nic na to jednak nie poradzę, prawdziwe wydarzenia też takowe były, a Gulland nie mogła lub nie chciała ich zmienić.

Pierwszy raz spotkałam się z tą autorką i jak widać jestem zachwycona. Dowiedziałam się, że Gulland napisała także trylogię i Józefinie - ukochanej Napoleona - także zamierzam po nią sięgnąć. A Was zachęcam do zapoznania się z historią Francji w taki bardzo przyjemny i cudowny sposób. Jeśli ktokolwiek czytał tę książkę, zapraszam do dyskusji na dole. Chętnie wymienię się wrażeniami. A jeśli znacie podobne pozycje, podajcie mi proszę tytuły. Jestem spragniona tak dobrych przygód literackich:)

Już bardzo dawno nie czytałam książki od której ciężko by mi się było oderwać aby iść spać lub wypełniać swoje obowiązki ;)
Świetnie napisana, ciekawa powieść, która może nie posiada wybitnych walorów literackich ale zapewnia rozrywkę na kilka godzin. Bardzo polecam :)

Fikcja historyczna to jeden z moich ulubionych gatunków literackich, nie opierałam się więc promocji na tę ciekawie zapowiadającą się lekturę zbyt długo. Książka ta opowiada losy Ludwiki de la Valliere, kochanki Ludwika XIV począwszy od jej dzieciństwa, po opuszczenie francuskiego dworu. Pozycja ta ma swoje słabe elementy - momentami nudną akcję, mało rozwinięty obraz Francji poza częścią dworu, czy dziwną i mało prawdopodobną wersję wydarzeń, jednak nadal nie żałuję sięgnięcia po tę lekturę. Sandra Gulland wykonała bardzo dobrze pracę wyszukiwania ciekawostek, wierzeń, praktyk medycznych, ubioru epoki, a jej pozycja pozwoliła mi na ugruntowanie wiedzy historycznej dotyczącej tego okresu.

Mój regał z książkami
patsy-books.blogspot.com

Sandra Gulland zasłynęła jako autorka poczytnej trylogii o Józefinie i Napoleonie. Powieść "Kochanka Słońca" jest jej kolejnym romansem historycznym. Czy równie dobrym?

Historia romansu Ludwiki de la Vallière oraz Ludwika XIV, zwanym Królem Słońca to wspaniała podróż w czasie. XVII - wieczna Francja w przyjemny sposób zaprasza czytelnika kusząc swoimi sekretami, głównie tymi zza drzwi alkowy króla i jego licznych metres. Całkiem dobrze oddany klimat francuskiego dworu oraz intrygująca, zakazana miłostka głównych bohaterów to dosyć zgrany duet. Okraszony został aurą tajemniczości wywodzącej się z magicznych praktyk stosowanych na dworze, zręcznie wplecionych w fabułę.

Treść powieści zarysowana została zgrabnie i przystępnie. Poprawny warsztat oraz nienaganna kreacja postaci czynią z niniejszej powieści przyjemną, lekką i zupełnie niewymagającą lekturę. "Kochanka Słońca" nie przytłacza historyczną prawdą, lekko o nią jedynie zahacza. Książka, co zaznaczyła sama autorka, jest jednak tylko i wyłącznie "wypadkową historycznych postaci" oraz w znacznej mierze dziełem jej wyobraźni. Nie może być więc traktowana jako kompetentne źródło historyczne z którego czerpać można wiedzę o dynastii Burbonów. Czytelnik nie doszuka się w niej powodów do refleksji, niewiele wyniesie na przyszłość i istnieje ryzyko, że dosyć szybko o niej zapomni.

Co jednak istotne, książka wspaniale sprawdzi się jednak jako wakacyjna lektura na jeden, dwa wieczory. Zrelaksuje i nie przytłoczy a być może lekko zainspiruje i zachęci do dalszych lektur w podobnych klimatach. Mnie zmusiła do przeczesania kompetentnych źródeł w poszukiwaniu historycznej prawdy o Ludwice - amazonce, która zawładnęła sercem Ludwika XIV. I to jest jej znaczny atut.

Nic szczególnego. Książka bardzo dobra pod względem językowym, świetnie opisująca czasy Ludwika XIV, widać, że autorka naprawdę zna i lubi ten okres historyczny. Generalnie jednak jest to typowe czytadło, książka którą można przeczytać w ostateczności, dla zabicia czasu. Brakuje w niej duszy, ciężko jest zżyć się z którymkolwiek z głównych bohaterów, obojętnie jakim, złym czy dobrym. Chciałabym spotkać główną bohaterkę na żywo, bo wydaje się być bardzo ciekawą postacią, ale w tej książce jest, tak samo jak reszta postaci,papierowa. Szkoda, mogło być lepiej.

"Kochanka Słońca" to przede wszystkim romans historyczny, w którym na plan pierwszy wysuwają się przeżycia i uczucia tytułowej bohaterki.
Niewiele jest tu historycznych faktów, jednak trzeba przyznać, że życie dworskie ukazane zostało w sposób wiarygodny i realistyczny.

Książkę czyta się szybko dzięki wartkiej akcji. Pod względem technicznym trudno jej cokolwiek zarzucić, jednak - moim zdaniem - autorka wykazała się dobrze opanowanym rzemiosłem, a nie talentem literackim.
To po prostu niezłe, chociaż przewidywalne czytadło. Sięgając po nie, nie należy nastawiać się na głęboką i refleksyjną lekturę.
Polecam jako relaks czytelniczy.

Książka o tej samej tematyce co "Przed Wersalem", ale o wiele od niej lepsza. Bardzo starannie odmalowane życie dworskie. Widać, że Autorka posiada dużą wiedzę o opisywanych czasach. Skupia się na wydarzeniach i osobowości bohaterów skrzętnie omijając niesprawdzone plotki i przypuszczenia. Bardzo dobra, wciągająca powieść.
Polecam.

Polecam.

Sandra Gulland należy do grona moich ulubionych Autorów i z ogromną radością stwierdzam, że tworząc "Kochankę Słońca" umocniła swoją pozycję jeszcze bardziej. Wcześniej trylogia o żonie Napoleona Bonaparte wywarła na mnie pozytywne wrażenie i od tej pory jestem fanką Autorki.

Ludwika de la Valliere, zdrobniale nazywana Petite to główna bohaterka powieści, a zarazem narratorka opowiadająca o swoich życiowych zmaganiach. Jest córką Wawrzyńca, który leczył ludzi, Franciszki zajmującej się między innymi suszeniem ziół oraz siostrą starszego o dwa lata Jana. Petite potrafi czytać w wieku sześciu lat, jest niezwykle bystrym dzieckiem kochającym księgi ojca oraz trudne w obyciu i narowiste konie. Tym sposobem zaprzyjaźnia się z Diablo - dzikim koniem, który nikomu nie pozwala na zbliżenie a tym bardziej osiodłanie. Rodzice decydują o zastrzeleniu jej ulubieńca, ale nasza mała bohaterka jest zdesperowana i nieustępliwa w tej kwestii, a przy pomocy czarnej magii osiąga cel. Nieokiełznana natura Petite jest przyczyną wielu nieprzyjemnych scen. Uraz po złamaniu nogi unieruchamia ją na dłużej, jedna noga pozostała krótsza od drugiej, co pozostało jej do końca życia.

Ojciec Wawrzyniec umiera na zawała serca, a Diablo ucieka z boksu i przez lata Petite nie potrafi wpaść na jego ślad. Po tych wydarzeniach Ludwika traci mowę i matka postanawia wysłać ją do klasztoru urszulanek w celach edukacyjnych oraz wychowawczych. Franciszka przyjmuje oświadczyny markiza de Saint - Remy i odbiera córkę z murów klasztornych, które dawały jej poczucie bezpieczeństwa i odrobinę spokoju. Odzyskuje mowę równie niespodziewanie, jak straciła uprzednio. Po pewnych perypetiach zostaje damą dworu i przenosi się na dwór królewski, gdzie zakochuje się z wzajemnością w żonatym królu Ludwiku XIV. Petite należy do niższej szlachty i ma niewielkie szanse na zamążpójście. Zdobycie serca francuskiego monarchy Ludwika XIV, zwanego Królem Słońce stanowi dla niej szansę na awans społeczny, jako konkubinie króla otwiera się przed nią szereg możliwości. Ich romans kwitnie, ale jak długo będzie im pisany idealny związek? Czy coś stanie na przeszkodzie szczęściu zakochanych?

"Kochanka Słońca" to piękny historyczny romans ukazujący dworskie obyczaje panujące w siedemnastowiecznej Francji. Autorka wiernie oddała charakter Paryża nie zapominając w relacjach nawet o jego przykrym zapachu. Opisała piękną i majestatyczną katedrę Notre - Dame, co świadczy o znajomości szczegółów. Stworzyła szereg postaci zarówno historycznych, które można znaleźć w literaturze faktu z tego okresu, jak i postaci fikcyjnych, które perfekcyjnie wkomponowała w całość. Dzięki temu każdy bohater wydaje się być prawdziwy. Sandra Gulland sprawnie pokierowała ich losami. Styl pisowni charakterystyczny dla epoki. Na uznanie zasługuje także okładka, która prezentuje się wyjątkowo. Jestem oczarowana całokształtem powieści i z pełną odpowiedzialnością zachęcam do czytania, bo naprawdę warto!

Moja ocena: 5/5

• Romans historyczny