Charlotte Brontë i jej siostry śpiące

Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
6,96 (162 ocen i 47 opinii) Zobacz oceny
10
15
9
12
8
41
7
43
6
22
5
13
4
7
3
2
2
3
1
4
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788377791486
liczba stron
620
język
polski
dodała
Róża_Bzowa

Wszystko, co wiemy o siostrach Brontë, pochodzi od niej. Ona prowadziła korespondencję i rozmowy z wydawcami. Rękopisy powieści Emily i Anne Brontë nie istnieją. Pierwszy wydawca, który jako jedyny je widział, twierdził, że pisane były jedną ręką. Miało to być pismo ukrywającej się pod męskim pseudonimem Charlotte. Ona z kolei robiła wszystko, aby myślano inaczej. Uwierzono jej. I tak już...

Wszystko, co wiemy o siostrach Brontë, pochodzi od niej. Ona prowadziła korespondencję i rozmowy z wydawcami. Rękopisy powieści Emily i Anne Brontë nie istnieją. Pierwszy wydawca, który jako jedyny je widział, twierdził, że pisane były jedną ręką. Miało to być pismo ukrywającej się pod męskim pseudonimem Charlotte. Ona z kolei robiła wszystko, aby myślano inaczej. Uwierzono jej. I tak już zostało. Czy Charlotte Brontë stworzyła legendę o trzech genialnych siostrach? Książka odsłania kulisy życia autorki Jane Eyre, które obfitowało w dramatyczne wydarzenia. Brontë zadbała, by wiele z nich nigdy nie dotarło do wiadomości publicznej. Autor ukazuje, w jaki sposób jej geniusz ukształtowały skomplikowane relacje z mężczyznami – najpierw z bratem, z którym w latach młodzieńczych dzieliła tożsamość literacką i sympatię do doktryny masońskiej, później z belgijskim nauczycielem, w którym była zakochana, wreszcie z jej wydawcą, którego miała nadzieję poślubić. ...pozostaje ból tego ostatniego, wyproszonego pożegnania, to beznadziejne drżenie rąk – jeszcze to nie wywietrzało, jeszcze nie zostało zapomniane. Nie lubię tego. (z listu Charlotte Brontë do George’a Smitha, 22 września 1851, przeł. Angelika Witkowska) Książka zawiera nigdy nie tłumaczone na język polski listy Emily i Anne Brontë, wspomnienia Charlotte o siostrach i jej przedmowę do Wichrowych Wzgórz oraz wybór wierszy rodzeństwa Brontë w przekładach Krystyny Lenkowskiej, Ludmiły Marjańskiej i Anny Ostrowskiej-Paton.

 

źródło opisu: http://www.weltbild.pl/charlotte-bronte-i-jej-sios...(?)

źródło okładki: http://www.weltbild.pl/charlotte-bronte-i-jej-sios...»

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (650)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 1413
Wioleta Sadowska | 2013-11-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 11 listopada 2013

"Brontë skutecznie zacierała ślady. Starała się sama nadać rysy swojemu portretowi, któremu my, potomni, będziemy się przyglądać i który będziemy podziwiać".

Charlotte, Emily i Anna Brontë to postacie literackiego świata, które od wielu lat fascynują kolejne rzesze literaturoznawców, historyków i zwykłych miłośników twórczości trzech sióstr. Publikacja, o której dzisiaj chciałabym wam opowiedzieć jest wyjątkowa. Jej autor bowiem niepostrzeżenie zasiewa w czytelniku ziarno niepewności w postaci pytania: "Czy autorką wszystkich książek sióstr Brontë może być wyłącznie Charlottte?" Trzy siostry, jedna literacka zagadka.

Eryk Ostrowski to urodzony w 1977 r. poeta, prozaik, eseista i redaktor. Autor siedmiu książek poetyckich i ponad dwudziestu opracowań. Ostrowski jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, może poszczycić się współpracą z takimi pisarkami jak Urszula Kozioł, Joanna Salamon czy Marianna Bocian. Obecnie mieszka w Warszawie.

"Charlotte Brontë i jej siostry śpiące"...

książek: 951
Mollinka_90 | 2016-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2016

Biografia nie jest moją ulubioną kategorią literatury. Nie czuję potrzeby poznawania dziejów życia każdej sławnej osoby. Nieliczne wyjątki stanowią interesujące mnie postaci, najczęściej niejednoznaczne, intrygujące i tajemnicze. Ale i tu, sięgając po ich życiorysy, oczekuję po książce, że czymś mnie zaskoczy, wciągnie, zaciekawi, a nie znudzi monotonnym podawaniem dat najważniejszych wydarzeń okraszonych nudnym komentarzem. Na książce Eryka Ostrowskiego absolutnie się nie zawiodłam! Jest tym, czego po biografii oczekiwałam, z dodatkowymi bonusami. Czyta się jednym tchem!

Charlotte Bronte to kobieta niezwykła, legendą stała się już za życia. Swą bestsellerową powieść "Jane Eyre" wydała pod pseudonimem Current Bell. Literacki dorobek Charlotte Bronte do dziś budzi kontrowersje, a życie jej i rodzeństwa wychowanego na plebanii w Haworth owiane jest mgłą tajemnicy. Eryk Ostrowski próbuje uporządkować wiedzę na temat życia i twórczości Charlotte i jej sióstr na podstawie zachowanych...

książek: 6609

To, co od razu zwraca uwagę czytelnika, to bogata, piękna i dopracowana szata edytorska tej książki - dla miłośników sióstr Bronte to prawdziwa gratka.
Niestety, nieco gorzej jest z treścią. Mam po przeczytaniu całości mieszane uczucia, przede wszystkim dlatego, że w dużej mierze książka jest odtwórcza - autor zbyt często cytuje panią Przedpełską-Trzeciakowską oraz panią Kraskowską, która z kolei swoją monografię też opiera głównie na cytatach z Przedpełskiej...
Jak dla mnie - za dużo tu cudzych źródeł, za mało własnej inwencji.

Eryk Ostrowski wysuwa i rozbudowuje, co prawda, teorię przypisującą autorstwo wszystkich książek tylko Charlotte Bronte, jednak zabrakło mi w tej kwestii przekonujących argumentów. W legendzie tej nie ma nic nowego, bo krąży ona od dawna, a przekonania autora wydały mi się naciągane, podobnie jak nadinterpretacje wybranych listów i książek, które mają rzekomo potwierdzać spekulacje.
W pewnym momencie autor zaczyna nawet pisać o powieściach w taki...

książek: 1782
Piotr | 2013-10-07
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 01 października 2013

Po książkę Eryka Ostrowskiego sięgnąłem zupełnie przypadkiem. Zaintrygował mnie tytuł. Poszperałem, a tutaj wiadomość, że chodzi o książkę dotyczącą życia sióstr Bronte. Napiszę wprost i biorę za te słowa całkowitą odpowiedzialność. Nigdy w życiu nie przeczytałem równie dobrego i tak wyczerpującego opracowania. Autor zaskoczył mnie dogłębną znajomością utworów sióstr, ale również listów, wydarzeń i tym podobnie. Eryk Ostrowski poszedł dalej. Doskonała wrażliwość i interpretacje sprawiły, że zapragnąłem przeczytać wszystkie utwory sióstr, ale także adaptacje filmowe ich książek i ich samych. Nie miałem pojęcia, że moje ulubione pisarki (szczególnie Charlotte) są tak uwielbiane na całym świecie.

„Charlotte i śpiące siostry” to podróż na rodzinną plebanię, na której poznajemy ojca pastora i rodzinę. A wszystko podane w taki sposób, że chce się więcej i więcej. Przez 620 stron nie znudziłem się przez moment. Wręcz przeciwnie. Książkę czyta się jak dobry thriller, a świadomość, że...

książek: 927
Ewa K | 2013-10-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 28 września 2013

Przyszły na świat w rodzinie irlandzkiego emigranta. Dorastały na wrzosowiskach Haworth. W młodym wieku stały się wielkimi pisarkami. Dwie z nich bardzo szybko pożegnały się z życiem. Ta, która została, rozpowszechniła mit o trzech wybitnie utalentowanych siostrach Brontë. Jakie były ich losy i czy rzeczywiście zdolności pisarskie Anne i Emily, a nie fantazja ich starszej siostry zapewniły im nieśmiertelność? Na te pytania odpowie Wam najnowsza książka Eryka Ostrowskiego pt.: "Charlotte Brontë i jej siostry śpiące", która z powodzeniem mogłaby stać się kompendium wiedzy o tym znanym i docenianym na całym świecie rodzeństwie.

Siostry Brontë nie miały łatwego dzieciństwa. Wcześnie osierocone przez matkę, wychowywały się z trójką rodzeństwa pod opieką ojca - pastora. Śmierć nie opuściła jednak ich rodziny. W niedługim czasie umarły siostry Maria i Elizabeth. Przy życiu pozostały tylko późniejsze pisarki i jedyny brat Patrick Branwell Brontë, który kilkanaście lat później zmarł w...

książek: 1171
Versatile | 2013-12-01
Przeczytana: 26 listopada 2013

Dzieje życia Charlotte, Emily i Anne Bronte wzbudzają niemal identyczną ciekawość jak utwory ich autorstwa. Wielokrotnie główne bohaterki ich dzieł utożsamiane są z konkretną siostrą, która je wykreowała. W większości to na ich podstawie dokonuje się analizy charakteru i stanów emocjonalnych każdej z pisarek. Źadne bowiem ślady egzystencji sióstr nie dają pewnego obrazu kolei ich życia, dlatego też od wieków stanowią one zagadkę i punkt odniesienia dla kolejnych badaczy ich twórczości.

Początkowo odrobinę przestraszyła mnie objętość książki Eryka Ostrowskiego. Nie da się ukryć, że ponad 600 stron tekstu może nieco zniechęcać do lektury, jednak teraz mogę z czystym sumieniem zapewnić, że absolutnie nie ma się czego obawiać. Autor w nadzwyczaj ciekawy sposób przedstawił dzieje angielskiego rodzeństwa i w żadnej sekundzie czytania nie poczułam zmęczenia czy też nudy. Wielkie wrażenie zrobiła na mnie też oprawa graficzna książki. Piękna, twarta okładka z wizerunkiem najstarszej z...

książek: 1301
ira | 2013-11-04
Na półkach: Przeczytane, 2013, Posiadam
Przeczytana: 03 listopada 2013

Przede wszystkim - bajeczna graficznie. Mnóstwo rycin, obrazów, zdjęć, często pokrywających dwie strony. To lubię w tego typu książkach i to oczarowało mnie, gdy tylko wzięłam ją do ręki.
Co rozczarowało? Eryk Ostrowski niestety nie przeprowadził żadnych własnych badań źródłowych. Jego książka to synteza kilku tekstów o fenomenie sióstr Bronte, w tym doskonałego "Na plebanii w Haworth" Anny Przedpełskiej-Trzeciakowskiej i miernych "Sióstr Bronte" Ewy Kraskowskiej. Ostrowski - mimo pełnej odtwórczości - na tej skali plasuje się dość wysoko.Jego książkę czyta się przyjemnie, a pasja autora udziela się czytelnikowi. Szczególnie ciekawie jest przedstawiona tutaj postać Branwella Bronte - brata, którego do tej pory chyba zwykło się traktować jako niezbyt udaną doczepkę do tria pisarek. Ostrowski w tym temacie dostarcza zaskakujących koncepcji.
Trochę chaotyczna, trochę nieścisła, trochę naciągnięta - tym niemniej bardzo dobra. Polecam wszystkim wielbicielom talentu Charlotte...

książek: 636
Małgorzata | 2013-10-14
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 05 października 2013

Każdy - czytelnik czy nie czytelnik - słyszał choć raz w życiu nazwisko Brontë. Bez znaczenia, czy to była Charlotte, Emily czy Anne, każdy się z nim zetknął. Niewykluczone, że niektórzy mieli nawet doczynienia z którąś z książek słynnych sióstr. Na pewno jednak zna to nazwisko każdy, kto nazywa siebie molem książkowym. O siostrach Brontë po prostu nie można nie słyszeć. Charlotte to najbardziej znana autorka w historii, ale jak się okazuje, również jedna z największych zagadek w historii literatury.

Charlotte Brontë stała się legendą już za życia. Dorastała na plebani w Haworth wraz z ojcem i pięciorgiem rodzeństwa, mimo że większość osób kojarzy jeszcze tylko jej dwie młodsze siostry: Emily oraz Anne. Charlotta nie była jednak najstarsza, jej dwie starsze siostry Maria i Elizabeth umarły wcześnie, z całej rodziny została więc ona wraz ze starszym bratem Branwellem, Emily, Anne oraz ojcem pastorem. Co ciekawsze, to właśnie z bratem łączyła ją największa więź, to z nim zaczęła...

książek: 816
woznialka | 2013-11-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

W zamierzchłym dzieciństwie czytając Wichrowe wzgórza i Dziwne losy Jane Eyre byłam święcie przekonana że autorem jest jedna i ta sama osoba - nie miałam bladego pojęcia o istnieniu sióstr Bronte...Z resztą oprócz tych dwóch pozycji z wypiekami czytanych, nic więcej nie przeczytałam ich autorstwa. Pomimo że nie lubię książek biograficznych do zakupu skłonił mnie sentyment z dzieciństwa oraz bardzo dobre recenzje.
Przeczytałam ją błyskawicznie. Jest bardzo dobrze napisana - rzetelnie. Autor maluje obraz rodziny, owdowiałego pastora z gromadką dzieci mieszkających na plebanii na wrzosowisku. Koleje losów tej rodziny swoim tragizmem przerastają, książki autorstwa sióstr Bronte - czy raczej jednej z nich - której przypisywane w książce jest autorstwo. Gorąco polecam.

książek: 259
Roue | 2014-01-20
Przeczytana: 14 stycznia 2014

"Przecież ja nie umrę, prawda?"

Eryk Ostrowski to trzydziestosiedmioletni polski pisarz, autor siedmiu książek poetyckich i ponad dwudziestu opracowań. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Autor monografii Szymborska: "Odyseja kosmiczna" oraz poświęconej osobie lidera Pet Shop Boys i popkulturze XX wieku książce Neil Tennant: Angielski sen. Mieszka w Warszawie.

"Możliwe, że były trzy genialne siostry.
Możliwe, że była jedna, która przekonała pozostałe, by uległy jej pomysłowi i biblijnie obdzieliła je talentami"

Kim jest Charlotte Brontë? Jedną z trzech legend, najsłynniejszą autorką w historii? Może Jane Eyre, skrzywdzoną przez los, lecz z niezwykłym poczuciem piękna? Może zwykłą, skrytą, niepragnącą rozgłosu i chwały kruchą kobietą, która pisała przelewając na karty wszystkie troski i smutki? Żyjącą podwójnie kobietą kameleon, bystrą i przebiegłą, dla której siostry ważniejsze były niż jej własna przyszłość?
Charlotte Brontë można nazwać tylko jednym mianem - zagadka....

zobacz kolejne z 640 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Emily Brontë – autorka jednej powieści

Nie ma chyba na świecie czytelnika, który nie słyszałby o „Wichrowych Wzgórzach”. Powieść autorstwa jednej z sióstr Brontë była wielokrotnie przenoszona na ekran. Z okazji dwusetnej rocznicy urodzin Emily Brontë, postanowiliśmy przypomnieć Wam te najważniejsze ekranizacje.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd