Burzliwe lato

Okładka książki Burzliwe lato Jeanne Bourin
Okładka książki Burzliwe lato
Jeanne Bourin Wydawnictwo: Noir sur Blanc Cykl: Sekrety kobiet złotnika (tom 2) powieść historyczna
powieść historyczna
Sekrety kobiet złotnika (tom 2)
Le jeu de la tentation
Noir sur Blanc
2014-07-03
2014-07-03
Anna Michalska

XIII wiek, Paryż i okolice.
Cudna książka, bardzo wciągająca i podnosząca na duchu.
Wspaniale oddaje emocje ludzi średniowiecza.

XIII wiek, Paryż i okolice.
Cudna książka, bardzo wciągająca i podnosząca na duchu.
Wspaniale oddaje emocje ludzi średniowiecza.

Jest to kontynuacja "Sekretów kobiet złotnika". W książce nie brak krwi, miłości, śmierci, dramatów i dużo gwałtownych zwrotów akcji. Fajnie było przenieść się w czasy średniowiecza. Autorka pokazała inne oblicze średniowiecza, obalając wiele nieprawdziwych mitów z nim związanych, szczególnie zaś podkreślając ważną rolę, jaką odgrywały w tamtym czasie kobiety.

"Burzliwe lato" Jeanne Bourin to kontynuajca książki "Sekrety kobiet złotnika", która bardzo mi się spodobała. Średniowieczny Paryż w bardzo interesującym świetle, świetne postacie, wciągająca fabuła, tego spodziewałam się i w tej części. Niestety trochę się zawiodłam. W porównaniu z pierwszym tomem "Burzliwe lato" wypada po prostu słabiej.

Jeanne Bourin i w tej części raczy nas niesamowicie malowniczym obrazem średniowiecznego Paryża i jego codziennego życia. Porusza tematy ważne dla ludzi tamtych czasów w bardzo naturalny sposób, dzięki czemu z przyjemnością wyobrażamy sobie scenerię "Burzliwego lata". Widać, że autorka poświęciła się pracy nad tym okresem, przez co w wyjątkowy sposób urozmaica swoją pozycję.

Określiłabym tę książkę jako bardziej młodzieżową, gdyż historia jest skoncentrowana głównie na rozterkach i późniejszych dramatach młodych zakochanych, dziewczynce, córce młodej wdowy, która ponownie rozważa wyjście za mąż. Fabuła nie jest zła, to pewne, ale "Sekrety kobiet złotnika" wysoko postawiły poprzeczkę. "Burzliwe lato" momentami mnie irytowało, głównie przez decyzje i percepcje bohaterów.

"Burzliwe lato" polecam, z pewnością, przeczytać po "Kobietach złotnikach" (które przeczytać warto!). Gdyż, te trochę mniej atrakcyjne elementy wynagrodzą nam wieści od rodziny Brunelów :).

Jeanne Bourin i w tej części...

Lato 1266 roku było wyjątkowo burzliwe. Na charakterystyczne dla tej pory roku anomalia pogodowe szczególnie narażeni zostali mieszkańcy podparyskiej wsi Gentilly, w której toczy się akcja drugiej części przygód słynnej, złotniczej rodziny Brunelów, znanej już czytelnikom z książki pt.: "Sekrety kobiet złotnika".

Ledwie poznaliśmy przygody rodziny Matyldy i Szczepana Brunelów, które autorka przedstawiła nam w pierwszej części tego cyklu, a już mamy przed sobą kontynuację losów naszych ulubieńców. I choć głównymi bohaterkami "Burzliwego lata" są młodziutka wdowa Marynia (najmłodsza córka Brunelów) i jej maleńka córeczka Oda, to na kartach tej powieści nie zabraknie również rozważnego Szczepana, czy teścia Maryni, po którym przejęła ona pracownię iluminatorską. Słowem, znani i lubiani powrócą, by raz jeszcze zabrać czytelników w podróż do XIII-wiecznej Francji.

W "Burzliwym lecie" znajdziemy wszystko to, co znamy już z "Sekretów kobiet złotnika". Nie zabraknie tu rozbudowanych wątków miłosnych, tragicznych wydarzeń, niespodziewanych zwrotów akcji i pobudzającego naszą wyobraźnię opisu prawobrzeżnego Paryża z całą paletą jego wad i zalet. Podczas lektury tej książki po raz kolejny nie znajdziemy zbyt wielu miejsc na oddech. Fabuła trzyma nas w napięciu niemal do ostatniej strony, a zakończenie jak zwykle zaskakuje i raz jeszcze zmusza do rozważań nad postępowaniem bohaterów tej powieści. Niepowtarzalnych uczuć towarzyszących nam podczas lektury w żaden sposób nie da się opisać, bo i po co? Najlepiej będzie, jeśli doświadczycie ich sami.

Dopracowana w każdym szczególe książka kusi czytelników nie tylko swym wnętrzem, ale również okładką, na której podobnie jak w przypadku "Sekretów kobiet złotnika" znajdziemy nietuzinkową ilustrację. Tym razem jest to iluminacja z "Bardzo bogatych godzinek księcia de Berry", czyli księgi o charakterze prywatnego modlitewnika tytułowego księcia. I choć samo dzieło powstało nieco później niż czasy, w których rozgrywa się akcja "Burzliwego lata", to jego wymowa bezsprzecznie odnosi się do treści przedstawionych przez Jeanne Bourin. Jeśli jesteście ciekawi kto i w jakiej intencji modli się w powieści, to gorąco zachęcam do spędzenia kilku godzin w otoczeniu rodziny Brunelów.

Przyznam, że z niecierpliwością czekałam na polski przekład "Burzliwego lata". Jeanne Bourin podbiła moje serce pierwszą częścią tego cyklu, w której udowodniła, że sekrety pozornie zwyczajnej rodziny mogą być znakomitym materiałem na powieść. Kontynuacja przygód moich ulubionych bohaterów również jest godna pochwały. "Burzliwe lato" w niczym nie ustępuje poprzedniej części, a niektóre fragmenty tej książki to prawdziwy powieściowy majstersztyk. Na tłumaczenie tej pozycji warto było czekać!

Miłośników prozy Bourin chyba nie muszę przekonywać, że "Burzliwe lato" to pozycja obowiązkowa, będąca prawdziwą ucztą dla czytelnika. Tych, którzy jeszcze nie poznali przygód rodziny Brunelów zachęcam, by jak najszybciej rozpoczęli lekturę "Sekretów kobiet złotnika", a następnie sięgnęli po drugą część tej popularnej i docenianej na całym świecie historii.

Ledwie poznaliśmy przygody rodziny Matyldy i Szczepana...

O ile po lekturze „Sekretów córek złotnika” mogłam mieć pewne podejrzenia, o tyle po „Burzliwym lecie” jestem już pewna – Jeanne Bourin uwielbia znęcać się nad swoimi bohaterami. Na próżno wzruszony pierwszymi porywami młodych serc czytelnik liczy po cichu na szczęśliwe zakończenie z gołąbkami wzlatującymi do nieba i finalnym wielkim pocałunkiem.

Autorka co rusz wprowadza bohatera – a wraz z nim i czytelnika – w fałszywe poczucie bezpieczeństwa, po to tylko, by go później z większą siłą przytłoczyć nieszczęściem. Mam wrażenie, że jest w tym dość impulsywna, jakby na szybko i bez namysłu realizowała swoje szaleńcze fabularne pomysły. Zaczyna wątki i w ułamku sekundy kapryśnie je ucina.

W całym „Burzliwym lecie” fascynuje mnie więc przede wszystkim sama ona. Gdybym tylko mogła z nią porozmawiać... Pochwaliłabym ją za dar opowieści. Za cenne realia epoki, za skupienie się na szczególe. I za tę subtelną, kobiecą erotykę, pożądanie skrywane za dziewiczym rumieńcem, tak rozbrajające i uroczo odmienne od dzisiejszego wulgarnego ekshibicjonizmu. Ale impulsywność i niekonsekwencja, które objawiły się w tej książce, nie podobają mi się. Dobry pisarz nie pozwala, aby rządziły nim kaprysy.

[http://literackie-skarby.blogspot.com/2014/08/pobawmy-sie-w-miosc-burzliwe-lato.html]

Autorka co rusz wprowadza...

Lubię prozę Jeanne Bourin.

"Burzliwe lato" to druga część "Sekretów kobiet złotnika" -historycznej powieści z czasów Ludwika Świętego.
Tytuł powieści jest adekwatny do treści książki , gdyż istotnie w ciągu krótkiego okresu tj.czerwca-września 1266 r. miało miejsce wiele burzliwych zdarzeń w życiu głównych bohaterów.

Książka głównie do czytania dla kobiet.Serdecznie polecam !

Lubię prozę Jeanne Bourin.

Książka głównie do czytania dla kobiet.Serdecznie...

• Średniowiecze
  • Powieść historyczna
  • Powieści historyczne
  • Z historią w tle... średniowiecze
  • Wymienię

Dodaj cytat z książki Burzliwe lato